Setari Cookie-uri

Dermatita de contact....

Iar crema este o forma farmaceutica de prezentare... cuvantul sau notiunea "crema" nu inseamna antibiotic si nici frunza din copac!
THINK!!!
nissl2001
Postat pe 23 Mai 2009 15:06
De la: nissl2001, la data 2009-05-23 15:05:49
De la: TF_, la data 2009-05-21 18:18:17
De la: nissl2001, la data 2009-05-21 12:23:53
Vad ca toata lumea se agita cu tratamente naturiste... daca pana acum nu v-ati dat seama, acestea nu vindeca ci amelioreaza... ceea ce e cu totul altceva! ;)
Pentru orice afectiune este necesar consultul unui medic si nu tratamentele facute dupa ureche sau prin analogie; daca ti-a fost de folos o crema/un medicament nu este obligatoriu sa imi foloseasca si mie; sau poate nu suferim de aceeasi afectiune :P
Cea mai buna optiune este vizita la medic.
Multa sanatate!
stimabile,esti intr-o grava eroare...mai informeaza-te asupra ceea ce inseamna sistemul imunitar si cu ce il putem mentine la capacitate maxima de functionare...p.s. Daca esti cadru medical,cu atat mai rau pentru tine ca nu ai cunostinte solide in aceasta privinta.


Cred ca TU nu ai cunostinte stiintifice medicale absolut deloc, decat din carti de tratamente naturiste, formula AS si alte balarii. Te rog revizuieste-ti limbajul si da informatii corecte daca le ai, daca nu... mai bine abtine-te.
Daca voi, cei care tratati dupa ureche, doriti sa va atrageti "clienti" [ca pacienti nu se pot numi in cazul acesta], este regretabil... sa ii induceti in eroare cu toate frunzele si buruienile.

Am vazut o concluzie oarecum ciudata.Va spun din informatiile pe care le detin ,ca buruienile pe care le tratati cu indiferenta (unele),contin substante mai benefice decat orice porcarie dermatologica gasita in farmacie.Asta pot dovedi cu compozitia lor ,ceea ce va sfatuiesc si pe dumneavoastra,veniti cu argumente .
enemgabriel
Postat pe 23 Mai 2009 16:36
Elemente de fiziologie a pielii

Pielea reprezintã suprafaþa exterioarã a organismului, în medie 1.7 m2, în contact nemijlocit cu ambianþa mecanicã, fizicã, chimicã ºi bioticã, îndeplinind rol protector, de apãrare ºi în acelaºi timp constituie o interfaþã de schimb în ambele sensuri.
Cele trei straturi ale pielii, epidermul, dermul ºi hipodermul împreunã cu fanerele (pãrul ºi unghiile) ºi glandele sudoripare ºi sebacee asigurã complexele funcþii pe care le are acest organ în greutate de 4-6 kg.
Impermeabilitatea relativã este asiguratã de keratina epidermului, strâns legatã de funcþia de apãrare prin integritatea structurilor cât ºi printr-un film hidrolipidic.
Filmul hidrolipidic este pelicula lichidianã care acoperã suprafaþa pielii, formatã prin emulsionarea componentelor lipidice ºi apoase; are un pH de 4-7 (mai acid la pliuri).
Substanþele lipidice reprezintã 20-30% din aceastã peliculã, conþinând acizi graºi liberi, steroli, mono-, di- ºi trigliceride, esteri sterolici, fosfolipide, ceride, etc., produse aproape în exclusivitate de glandele sebacee.
Componenta apoasã are origine predominant sudoralã ºi conþine electroliþi, acizi organici (lactic, citric, formic), cataboliþi.
În ansamblu, filmul hidrolipidic are rol de lubrefiere, antimicrobian ºi asigurã „mantaua acidã” a pielii cu rol neutralizant ºi trofic.
Pielea contribuie, de asemenea, la menþinerea homeostaziei organismului, atât a homeostaziei hidro-minerale (prin sudoraþie), cât ºi termicã, dar ºi imunologicã. Asigurã ºi semnalizarea impactului cu ambianþa prin exteroceptori tactici, termici ºi dureroºi.
Un important rol revine absorbþiei percutane prin stratul cornos, foliculul pilo-sebaceu ºi ductul sudoripar. Este asiguratã predominant de difuziunea pasivã prin stratul cornos, facilitatã de creºterea temperaturii cutanate ºi de hidratarea pielii.
Dupã difuziunea prin stratul cornos, în profunzimea viabilã a epidermului unele molecule sunt hidrolizate, difuzeazã apoi prin dermul papilar ºi trec în circulaþia sanguinã.
Lipidele ºi substanþele liposolubile trec mai uºor în timp ce componentele organice cu grupãri hidrofile se absorb mai încet. Toate acestea pledeazã pentru aplicarea unor proceduri cosmetice cu o compoziþie adecvatã ca sã potenþeze asigurarea funcþiilor normale ale pielii ºi sã remedieze perturbãrile locale ºi generale care pot surveni.
enemgabriel
Postat pe 23 Mai 2009 16:38
De la: nissl2001, la data 2009-05-23 15:05:49
De la: TF_, la data 2009-05-21 18:18:17
De la: nissl2001, la data 2009-05-21 12:23:53
Vad ca toata lumea se agita cu tratamente naturiste... daca pana acum nu v-ati dat seama, acestea nu vindeca ci amelioreaza... ceea ce e cu totul altceva! ;)
Pentru orice afectiune este necesar consultul unui medic si nu tratamentele facute dupa ureche sau prin analogie; daca ti-a fost de folos o crema/un medicament nu este obligatoriu sa imi foloseasca si mie; sau poate nu suferim de aceeasi afectiune :P
Cea mai buna optiune este vizita la medic.
Multa sanatate!
stimabile,esti intr-o grava eroare...mai informeaza-te asupra ceea ce inseamna sistemul imunitar si cu ce il putem mentine la capacitate maxima de functionare...p.s. Daca esti cadru medical,cu atat mai rau pentru tine ca nu ai cunostinte solide in aceasta privinta.


Cred ca TU nu ai cunostinte stiintifice medicale absolut deloc, decat din carti de tratamente naturiste, formula AS si alte balarii. Te rog revizuieste-ti limbajul si da informatii corecte daca le ai, daca nu... mai bine abtine-te.
Daca voi, cei care tratati dupa ureche, doriti sa va atrageti "clienti" [ca pacienti nu se pot numi in cazul acesta], este regretabil... sa ii induceti in eroare cu toate frunzele si buruienile.
stimabile,nu cred ca suntem pe aceeasi lungime de unda asa ca te rog scuteste-ma de comentariile tale la adresa postarilor mele...Ti-o repet din nou,esti intr-o grava eroare,nu esti decat un "parerist" ....cand ai sa ai si tu macar bagajul meu de cunostinte referitoare la ce reprezinta si cum functioneaza sistemul imunitar,atunci mai stam de vorba....pana atunci iti dau o tema de cercetare: AFTA CE INSEAMNA IgA si LA CE AJUTA IN ORGANISMUL UMAN...pentru ca de la 1 iunie vom avea pe piata un supliment alimentar care poate stimula activitatea IgA cu pana la 73% !!! p.s. .aprospo de "buruieni,ieri am vazut analizele unei doamne care acum 5 luni era pregatita pentru operatie de cancer de san iar in clipa de fata este sanatoasa tun fara sa fi trecut pe la chirurg !!!!! si si-a rezolvat problema cu niste "buruieni" si cu inca ceva dat tot de mama natura !!!!
4Life
Postat pe 24 Mai 2009 15:52
De la: TF_, la data 2009-05-24 15:52:08
De la: nissl2001, la data 2009-05-23 15:05:49
De la: TF_, la data 2009-05-21 18:18:17
De la: nissl2001, la data 2009-05-21 12:23:53
Vad ca toata lumea se agita cu tratamente naturiste... daca pana acum nu v-ati dat seama, acestea nu vindeca ci amelioreaza... ceea ce e cu totul altceva! ;)
Pentru orice afectiune este necesar consultul unui medic si nu tratamentele facute dupa ureche sau prin analogie; daca ti-a fost de folos o crema/un medicament nu este obligatoriu sa imi foloseasca si mie; sau poate nu suferim de aceeasi afectiune :P
Cea mai buna optiune este vizita la medic.
Multa sanatate!
stimabile,esti intr-o grava eroare...mai informeaza-te asupra ceea ce inseamna sistemul imunitar si cu ce il putem mentine la capacitate maxima de functionare...p.s. Daca esti cadru medical,cu atat mai rau pentru tine ca nu ai cunostinte solide in aceasta privinta.


Cred ca TU nu ai cunostinte stiintifice medicale absolut deloc, decat din carti de tratamente naturiste, formula AS si alte balarii. Te rog revizuieste-ti limbajul si da informatii corecte daca le ai, daca nu... mai bine abtine-te.
Daca voi, cei care tratati dupa ureche, doriti sa va atrageti "clienti" [ca pacienti nu se pot numi in cazul acesta], este regretabil... sa ii induceti in eroare cu toate frunzele si buruienile.
stimabile,nu cred ca suntem pe aceeasi lungime de unda asa ca te rog scuteste-ma de comentariile tale la adresa postarilor mele...Ti-o repet din nou,esti intr-o grava eroare,nu esti decat un "parerist" ....cand ai sa ai si tu macar bagajul meu de cunostinte referitoare la ce reprezinta si cum functioneaza sistemul imunitar,atunci mai stam de vorba....pana atunci iti dau o tema de cercetare: AFTA CE INSEAMNA IgA si LA CE AJUTA IN ORGANISMUL UMAN...pentru ca de la 1 iunie vom avea pe piata un supliment alimentar care poate stimula activitatea IgA cu pana la 73% !!! p.s. .aprospo de "buruieni,ieri am vazut analizele unei doamne care acum 5 luni era pregatita pentru operatie de cancer de san iar in clipa de fata este sanatoasa tun fara sa fi trecut pe la chirurg !!!!! si si-a rezolvat problema cu niste "buruieni" si cu inca ceva dat tot de mama natura !!!!


Ma bucur ca ajuta buruienile, dar nu trateaza... amelioreaza doar. Stiu f bine ce inseamna IgA, poate mai mult decat dumneata. Asa ca nu recomanda plante si alte leacuri pe post de terapie curativa ci pe post de terapie adjuvanta sau de ameliorare si nu de vindecare. Pentru prea putine plante s-au facut cercetari stiintifice, iar cele care s-au dovedit a fi de un real folos sunt incluse in unele medicamente.
nissl2001
Postat pe 25 Mai 2009 16:55

Tot ceia ce iese pe corp are o cauza interna care trebuie eliminata.Cauta-ma la adresa de e-mail alexxaclnsc@yahoo.com
healthy001662
Postat pe 25 Mai 2009 19:46
..as vrea sa stiu ce crema ,dar nu de la forever...nu am incredere in orice,preferam ceva naturist!
miha47
Postat pe 22 Iunie 2009 16:30
De la: miha47, la data 2009-06-22 16:30:09..as vrea sa stiu ce crema ,dar nu de la forever...nu am incredere in orice,preferam ceva naturist!

De ce nu de la forever?apropo,produsele de la forever sunt naturale cu principii active,tu ai dreptate cand spui ca nu sunt naturiste.Oricum nu conteaza daca folosesti pe cele de la forever,dar sa ne spui si de ce nu ar trebui folosite ,asa ca sa ne dam seama daca o spui din rautate sau cu argumente.
enemgabriel
Postat pe 22 Iunie 2009 20:50
De la: enemgabriel, la data 2009-06-22 20:50:33
De la: miha47, la data 2009-06-22 16:30:09..as vrea sa stiu ce crema ,dar nu de la forever...nu am incredere in orice,preferam ceva naturist!

De ce nu de la forever?apropo,produsele de la forever sunt naturale cu principii active,tu ai dreptate cand spui ca nu sunt naturiste.Oricum nu conteaza daca folosesti pe cele de la forever,dar sa ne spui si de ce nu ar trebui folosite ,asa ca sa ne dam seama daca o spui din rautate sau cu argumente.
au si chimicale in ele...spunene care produs contine METILPARABEN ???
4Life
Postat pe 23 Iunie 2009 18:16
De la: TF_, la data 2009-06-23 18:16:06
De la: enemgabriel, la data 2009-06-22 20:50:33
De la: miha47, la data 2009-06-22 16:30:09..as vrea sa stiu ce crema ,dar nu de la forever...nu am incredere in orice,preferam ceva naturist!

De ce nu de la forever?apropo,produsele de la forever sunt naturale cu principii active,tu ai dreptate cand spui ca nu sunt naturiste.Oricum nu conteaza daca folosesti pe cele de la forever,dar sa ne spui si de ce nu ar trebui folosite ,asa ca sa ne dam seama daca o spui din rautate sau cu argumente.
au si chimicale in ele...spunene care produs contine METILPARABEN ???

Bai acid ascorbic ,am mai raspuns la aceasta intrebare impertinenta,dar se pare ca ai probleme si cu memoria..
enemgabriel
Postat pe 23 Iunie 2009 19:01
Am avut si eu dermatita de contact in jurul ochilor din cauza anticearcanului pe care l-am folosit mult timp. Am fost la o farmacie si mi-au recomandat o crema cu parafina lichida (nu e parfumata si e pentru piele uscata). De atunci o folosesc zilnic pt conturul ochilor, nu mai folosesc anticearcan si pielea arata bine. Stiu ca aceasta crema nu e naturista, dar ai putea sa mergi la o farmacie si sa intrebi despre o crema cu parafina si poate te ajuta.
doinitapetcu
Postat pe 24 Iulie 2009 22:49
crema URIAJE CU-ZN CREME
belami
Postat pe 25 Iulie 2009 06:34
Am vrut sa citesc si eu cum se trateaza dermatita de contact. Mi s-a declansat de 11 ani si nu am reusit sa o tratez definitiv cu niciun tratament. Am renuntat insa la toate obiectele care contin nichel (bijuterii, catarame de curea, de ceas) si nu mai am probleme, atata timp cat nu le port. Deci asta a fost rezolvarea pe care am gasit-o.
In loc sa citesc niste remedii pentru dermatita, am avut surpriza sa citesc pe forum o rafuiala de orgolii. BRavooo! Inseamna ca e bun si forumul asta la ceva.
Iar pentru nenea cu tratamentele naturiste si cu crema lui... Daca tot te lauzi ca ai o solutie, de ce nu raspunzi politicos oamenilor? O tii ascunsa numai pentru cei care iti platesc? Pe toti ne intereseaza tratarea CAUZEI, nu a EFECTULUI.
Marussia
Postat pe 25 Iulie 2009 09:15
De la: Costina10, la data 2009-07-25 09:15:52 Am vrut sa citesc si eu cum se trateaza dermatita de contact. Mi s-a declansat de 11 ani si nu am reusit sa o tratez definitiv cu niciun tratament. Am renuntat insa la toate obiectele care contin nichel (bijuterii, catarame de curea, de ceas) si nu mai am probleme, atata timp cat nu le port. Deci asta a fost rezolvarea pe care am gasit-o.
In loc sa citesc niste remedii pentru dermatita, am avut surpriza sa citesc pe forum o rafuiala de orgolii. BRavooo! Inseamna ca e bun si forumul asta la ceva.
Iar pentru nenea cu tratamentele naturiste si cu crema lui... Daca tot te lauzi ca ai o solutie, de ce nu raspunzi politicos oamenilor? O tii ascunsa numai pentru cei care iti platesc? Pe toti ne intereseaza tratarea CAUZEI, nu a EFECTULUI.
Pai simplu,eu nu vand pe forum,si daca vrei sa cumperi cumperi de la firma nu de la mine,sper ca ai inteles ,daca nu ,nu ma mai intereseaza.Cauza aparitiei tale aici este ca esti frustrata,efectul se vede.
enemgabriel
Postat pe 25 Iulie 2009 09:30

Postat pe: 25 Iulie 2009, ora 09:30
Citeaza Raspunde


De la: Costina10, la data 2009-07-25 09:15:52

Am vrut sa citesc si eu cum se trateaza dermatita de contact. Mi s-a declansat de 11 ani si nu am reusit sa o tratez definitiv cu niciun tratament. Am renuntat insa la toate obiectele care contin nichel (bijuterii, catarame de curea, de ceas) si nu mai am probleme, atata timp cat nu le port. Deci asta a fost rezolvarea pe care am gasit-o.
In loc sa citesc niste remedii pentru dermatita, am avut surpriza sa citesc pe forum o rafuiala de orgolii. BRavooo! Inseamna ca e bun si forumul asta la ceva.
Iar pentru nenea cu tratamentele naturiste si cu crema lui... Daca tot te lauzi ca ai o solutie, de ce nu raspunzi politicos oamenilor? O tii ascunsa numai pentru cei care iti platesc? Pe toti ne intereseaza tratarea CAUZEI, nu a EFECTULUI.
Pai simplu,eu nu vand pe forum,si daca vrei sa cumperi cumperi de la firma nu de la mine,sper ca ai inteles ,daca nu ,nu ma mai intereseaza.Cauza aparitiei tale aici este ca esti frustrata,efectul se vede.

Asa-i, produsele sunt ale firmei dar vanzarea si profitul este al tau, asa ca tu esti cel care vinde si te straduiesti prea tare ca sa-ti vinzi produsele. E adevarat nu e necesar sa fii doctor ca sa-ti vinzi produele "naturiste" care nu sunt 100% naturiste, trebuie doar sa fii insistent si sa ai putere de convingere cat mai mare.
Pe cei bolnavi va sfatuiesc sa mergeti la doctor ca sa aflati cauza acestor dermatite si sa eliminati prin tratament cauza, prin cremele indicate de unii sau altii rezolvati (ameliorati) doar pe moment efectul cauzei. Nu sunt medic dar sunt mama unui copil care a facut o dermatita de contact in zona urechilor si mai multa lume mi-a spus ca e din cauza cerceilor. I-am dat jos cerceii si am uns-o cu Travocort si intr-adevar i-a trecut pe moment, nu i-am pus cerceii si dupa un timp i-a aparut din nou atunci am mers la un dermatolog care m-a trimis la un alergolog si in final am facut un tratament recomandat de doctor si copilul meu a scapat de probleme. Acum poarta cercei (sunt aproape 2 ani de atunci) si nu mai are acea problema care nu a fost cauzata de metal ci de cu totul altceva, de aceea va recomand sa consultati un doctor nu sa va tratati dupa indicatiile unuia sau altuia. O zi buna va doresc.
getaiuliana
Postat pe 25 Iulie 2009 10:24
pentru toate dermatitele de contact,cea mai eficienta crema ce are in compozitie ihtiol alb si oxid de zinc se numeste vitella ictamo si o puteti cumpara din farmaciile DONA si CATENA
nicoleta_visoiu
Postat pe 25 Iulie 2009 10:53
Aveti dreptate.
In primul rand trebuie mers la un medic pentru stabilirea unui diagnostic corect.
Apoi daca aveti incredere in tratamentele alopate, puteti folosi cateva unguente recomandate de acesta.
Daca vedeti ca nu v-ati rezolvat problema, consider ca este cazul sa incepeti sa studiati din ce cauza a-ti capatat aceasta sensibilitate si veti vedea ca in cele mai multe cazuri, aceste dermatite au o multitudine de cauze interne care duc la declansarea si intretinerea lor.
Degeaba veti incerca cu alifii sau creme pentru ca nu veti face de cat sa cosmetizati leziunea.Adica sa o ascundeti de ochii lumii.
Ve spun acest lucru din proprie experienta, pentru ca avand psoriazis, care e cu totul mai grav, pana nu am tratat cauza nu am rezolvat problema
Daca sunteti interesati de acest aspect vizitati www.deniplant.ro sau intrebati-l pe google daca a auzit de deniplant


giurgiu_healthy
Postat pe 25 Iulie 2009 17:33
Sunt ca si o sora de suferinta a ta...poate te consoleaza ca nu esti sngura care are dermatite de contact.
Dermatita se declanseaza de la o substanta pe care corpul tau nu o agreeaza.
Eu sunt alergica la alcoolul din parfumuri , la lenjeria colorata(in special cea neagra) si la curelele de piele de la ceasuri.
In principiu mi se inroseste pielea foarte rau si incepe sa ma manance.
Am facut zeci de teste pentru a descopri substanta alergena...si nu am descoperit nimic,nu ma afecteaza o anumita substanta...ci combinatia substantelor cu praful,transpiratia...si aerul "curat" al Romaniei in general.
Nu exista un remediu propriu-zis,mie de exemplu imi trece iritatia cu Triamcinolon Acetonid S( e o crema cu antibiotic destul de ieftina si o gasesti in orice farmacie). Medicul mi-a recomandat sa aflu direct pe pielea mea la ce sunt alergica, sa folosesc Triamcinolon cand apare dermatita si sa evit pe viitor produsul care mi-a cauzat aceea iritatie.

sper ca te-am ajutat :)
ruxandra_angelescu
Postat pe 25 Iulie 2009 19:53
De la: Costina10, la data 2009-07-25 09:15:52 Am vrut sa citesc si eu cum se trateaza dermatita de contact. Mi s-a declansat de 11 ani si nu am reusit sa o tratez definitiv cu niciun tratament. Am renuntat insa la toate obiectele care contin nichel (bijuterii, catarame de curea, de ceas) si nu mai am probleme, atata timp cat nu le port. Deci asta a fost rezolvarea pe care am gasit-o.
In loc sa citesc niste remedii pentru dermatita, am avut surpriza sa citesc pe forum o rafuiala de orgolii. BRavooo! Inseamna ca e bun si forumul asta la ceva.
Iar pentru nenea cu tratamentele naturiste si cu crema lui... Daca tot te lauzi ca ai o solutie, de ce nu raspunzi politicos oamenilor? O tii ascunsa numai pentru cei care iti platesc? Pe toti ne intereseaza tratarea CAUZEI, nu a EFECTULUI.
daca intr-adevar te-ar fi interesat tratarea cauzei si nu a efectelor,te informai asupra a ceea ce reprezinta TRANSFER FACTOR si cum pot ei reechilibra sistemul imunitar ca sa dispara cauza si nu efectele...la tine modul de rezolvare este simplu si corect,ai inlaturat "alergenul" in cazut tau nichelul din accesoriile metalice ce le purtai...dar ce te faci daca organismul tau va reactiona asa si la alti stimuli ??? spre exemplu,sunt persoane care au alergie la apa !!! foarte putine,dar sunt...acestia ce ar trebui sa faca? sa nu se mai spele o viata intreaga ?
4Life
Postat pe 25 Iulie 2009 21:02
Aproape 9 persoane din 10 si de regula femei sufera de problema asta iar ca si tratament asa cum a mai spus cineva nu exista decit sa se evite venirea pielii in contact cu ceea ce o provoaca.Dar cum sintem femei si ne plac bijuteriile sigur ca e mai greu.Eu la nasturii de la pantalon pun de regula pe spate putin leucoplast.Iar cind folosesc alte bijuterii in afara de aur,folosesc Diprogenta.Este un unguent care are si antibiotic in el ,este recomandat de medic si este foarte bun efectele dispar imediat.Costa 11lei.
healthy003660
Postat pe 25 Iulie 2009 22:00
buna,
am si eu o intrebare : am fost cu baietelul meu la dermatolog, l-a diagnosticat cu dermatita de contact si mi-a dat ADVANTAN 10-14 zile. Problema e ca nu i-a trecut si nu stiu daca sa-i mai dau in continuare? mai stiti si alte remedii? Am fost si la pediatru si acesta mi-a zis ca nu o sa scap de dermatita atat timp cat e cald. Baietelul mei are 1 an si 7 luni. Multumesc anticipat ptr sfaturi.
healthy004752
Postat pe 26 Iulie 2009 15:35


pentru magdalas:
buna
poti sa-mi spui ce varsta are fiica ta? ai descoperit si cauza de la care a facut aceasta dermatita? multumesc
healthy004752
Postat pe 26 Iulie 2009 15:44
Ai foarte mare dreptate. Insa dupa ce am facut un tratament pentru alergie cu Prednison, Advantan si Aerius, prescris de un medic apreciat in domeniu, mi s-a distrus sistemul imunitar si am fost nevoita sa iau medicamente pt refacerea lui. Ulterior am aflat ca Prednisonul este un medicament controversat si se prescrie pentru alte afectiuni f grave. Am mers din nou la medic si mi-a spus ca nu am decat sa evit factorii alergeni. Tratamentul pe care l-am urmat mi-a facut mai mult rau decat bine.
Pentru toata lumea care sufera de afectiunea asta, in pofida experientei mele neplacute cu medicii, recomand sa fie consultat un medic specialist. Numai in urma analizelor si a consultului se poate prescrie un tratament potrivit. Nu luati medicamente dupa ureche sau recomandate de altii carora le-au facut bine.
Iar pentru Enemgabriel, te rog sa te abtii pe forum cu jignirile gratuite la adresa noastra. Esti incapabil sa relationezi politicos?
Marussia
Postat pe 27 Iulie 2009 17:37
......Lasa produsele naturiste si dute sa t-i se faca un examen micologic.Daca esti din Bucuresti dute la spitalul colentina-dermatologie-subsol).Acolo iti va spune exact diagnosticul.Dermatita de contact poate aparea si dela un detergent,sampon sau o solutie pe care nici nu iti dai seama k intrii in contact zi de zi cu ea.Iti propun sa incerci mai degraba ADVANTAN crema dar nu inainte de a-ti face examenul micologic.Produsele naturiste ,nu toate dau reactie la distanta(te dai pe mina si iti poate aparea pe picior o eruptie si te intrebi de la ce e).Iti spun asta pt ca suntasistenta medicala si am lucrat ani de zile pe sectie de dermatologie.Multa sanatate !
asistenta_medicala
Postat pe 22 Septembrie 2009 09:12
De la: asmed_anca, la data 2009-09-22 09:12:49......Lasa produsele naturiste si dute sa t-i se faca un examen micologic.Daca esti din Bucuresti dute la spitalul colentina-dermatologie-subsol).Acolo iti va spune exact diagnosticul.Dermatita de contact poate aparea si dela un detergent,sampon sau o solutie pe care nici nu iti dai seama k intrii in contact zi de zi cu ea.Iti propun sa incerci mai degraba ADVANTAN crema dar nu inainte de a-ti face examenul micologic.Produsele naturiste ,nu toate dau reactie la distanta(te dai pe mina si iti poate aparea pe picior o eruptie si te intrebi de la ce e).Iti spun asta pt ca suntasistenta medicala si am lucrat ani de zile pe sectie de dermatologie.Multa sanatate !
Oamenii buni consumati medicamente si media de viata scade drastic,nu consumati alimente nu sunt bune fac rau sanatatii,medicamentele au fost create pentru a prevenii si vindeca bolile,nu sunt cazuri de pacienti vindecati ,dar speram ca medicina clasica sa avanseze atat de mult incat sa te distruga cu medicamentele pentru a vedea inca odata ca este eficienta.In sfarsit o asistenta ne trezeste la realitate.Mutlumim!
ene_m_gabriel
Postat pe 22 Septembrie 2009 09:21
Din pacate enegabriel in momentul in care vei avea o afectiune dermatologica si iti vei "hrani" pielea suferinda cu aloe sa ne dai de stire si noua.....apropo...ai folosit vreodata produse forever sau te plateste bine incit ai impuiat acest site cu produsele tale??Sper k merita si atunci te intelegem de ce faci asta:)))
asistenta_medicala
Postat pe 22 Septembrie 2009 16:39
De la: Costina10, la data 2009-07-27 17:37:10 Ai foarte mare dreptate. Insa dupa ce am facut un tratament pentru alergie cu Prednison, Advantan si Aerius, prescris de un medic apreciat in domeniu, mi s-a distrus sistemul imunitar si am fost nevoita sa iau medicamente pt refacerea lui. Ulterior am aflat ca Prednisonul este un medicament controversat si se prescrie pentru alte afectiuni f grave. Am mers din nou la medic si mi-a spus ca nu am decat sa evit factorii alergeni. Tratamentul pe care l-am urmat mi-a facut mai mult rau decat bine.
Pentru toata lumea care sufera de afectiunea asta, in pofida experientei mele neplacute cu medicii, recomand sa fie consultat un medic specialist. Numai in urma analizelor si a consultului se poate prescrie un tratament potrivit. Nu luati medicamente dupa ureche sau recomandate de altii carora le-au facut bine.
Iar pentru Enemgabriel, te rog sa te abtii pe forum cu jignirile gratuite la adresa noastra. Esti incapabil sa relationezi politicos?
si medicul acela specialist ce sa-ti recomande ??tot advantan,prednison sau aerius...si sistemul tau imunitar iarasi va fi in colaps...si daca ai putin ghinion,pe fondul slabirii sistemului imunitar poti face o hepatita de toata frumusetea sau mai rau,sa te pricopsesti cu vreun cancer,doamne fereste...asa ca daca vrei sa scapi pentru totdeauna de alergii, consuma TRANSFER FACTOR cateva luni si sistemul tau imunitar se va reechilibra...!!!!!!!!
4Life
Postat pe 22 Septembrie 2009 16:53
De la: TF_, la data 2009-09-22 16:53:42
De la: Costina10, la data 2009-07-27 17:37:10 Ai foarte mare dreptate. Insa dupa ce am facut un tratament pentru alergie cu Prednison, Advantan si Aerius, prescris de un medic apreciat in domeniu, mi s-a distrus sistemul imunitar si am fost nevoita sa iau medicamente pt refacerea lui. Ulterior am aflat ca Prednisonul este un medicament controversat si se prescrie pentru alte afectiuni f grave. Am mers din nou la medic si mi-a spus ca nu am decat sa evit factorii alergeni. Tratamentul pe care l-am urmat mi-a facut mai mult rau decat bine.
Pentru toata lumea care sufera de afectiunea asta, in pofida experientei mele neplacute cu medicii, recomand sa fie consultat un medic specialist. Numai in urma analizelor si a consultului se poate prescrie un tratament potrivit. Nu luati medicamente dupa ureche sau recomandate de altii carora le-au facut bine.
Iar pentru Enemgabriel, te rog sa te abtii pe forum cu jignirile gratuite la adresa noastra. Esti incapabil sa relationezi politicos?
si medicul acela specialist ce sa-ti recomande ??tot advantan,prednison sau aerius...si sistemul tau imunitar iarasi va fi in colaps...si daca ai putin ghinion,pe fondul slabirii sistemului imunitar poti face o hepatita de toata frumusetea sau mai rau,sa te pricopsesti cu vreun cancer,doamne fereste...asa ca daca vrei sa scapi pentru totdeauna de alergii, consuma TRANSFER FACTOR cateva luni si sistemul tau imunitar se va reechilibra...!!!!!!!!


Da, va sugerez sa folositi cu incredere produse naturiste, la care sa asociati o alimentatie sanatoasa, bazata pe produse exclusiv biologice, din gradina proprie sau de la taranii mici conve producatori. CELE ALE MARILOR PRODUCATORI CONVENTIONALI SI CARE SE GASESC IN RETELELE COMERCIALE CONVENTIONALE DIN TARA SAU DE AIUREA, SUNT PLINE DE OTRAVURI DE TIPUL ADITIVILOR ALIMENTARI, PESTICIDE, ANTIBIOTICE SI HORMONI. Acest tip de alimentatie insotiti-l la inceput (si repetati-l din cand in cand) cu clisme de musetel si cafea biologica, si diete cu sucuri de mere, morcovi, sfecla rosie, patrunjel, telina, care va vor ajuta foarte mult detoxificandu-va organismul de tot ceea ce ati introdus otravitor prin alimentatia necontrolata.
Prednisonul este ca mai toate medicamentele alopate, un produs chimic amagitor, caqre de moment creaza impresia ca ajuta dar, dupa o oarecare perioda de timp declanseaza alte complicatii de cele mai multe ori dificil de controlat sau chiar necontrolabile. Din pacate, medicii ascund aceste adevaruri cutremuratoare, pentru motive lesne de inteles: ei din asta traiesc. Daca oamenii s-ar orienta spre produsele naturiste, ce s-ar alege de ei? (ma refer la medicii conventionali, bine-nteles).
Terra_Mater
Postat pe 22 Septembrie 2009 18:10
Eu m-am pricopsit cu o boala autoimuna in urma unor terapii sustinute cu antiinflamatoare (si fara sa fiu informata la vremea respectiva, cu cortizon) in urma carora m-am ales cu sistemul imunitar facut praf si drept consecinta cu o sclerodermie . Si datorita dezinteresului si ignorantei medicilor cu care am venit in contact, aceasta s-a transformat intr-o sclerodermie difuza, de tip sistemic, care mi-a afectat mai multe organe interne. Si 'mnealor, "medicii" continua sa imi spuna: "cortizonul" Vedea-i-as plini de cortizon!
Terra_Mater
Postat pe 22 Septembrie 2009 18:15
dermatita de contact este o efectiune in care celule imune ale organismului reactioneaza exagerat la un factor extern. poate fi iritativa sau alergica. la inceput factorul e mare si reactia cutanata mica, ulterior, deoarece celulele au memorie imunologica chiar si o cantitate foarte mica dintr-un alergen poate da reactii foarte puternice. Cel mai bun tratament este sa eviti factorul care iti cauzeaza alergia,iar cand ti-au aparut leziunile cutanate sa dai cu o crema pe baza de corticoizi gen advantan sau locoid. secretul e sa te feresti!
kudika071840
Postat pe 5 Octombrie 2009 16:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
eurovita pentru par si unghii 9 De la: ihair 28 Aprilie 2011 10:53
lotiune pentru unghii 29 De la: simoniknails 10 Noiembrie 2010 21:55
Buna fetelor! 2 De la: MissRainbow 20 Februarie 2012 07:42
problema sani 5 De la: sayuri 11 Iulie 2010 16:51
cum sa imi conturez mai bine silueta? 16 De la: conturhealthbody 19 Decembrie 2010 11:33