Setari Cookie-uri

Ce efecte adverse are?

In termen popular se spune legare de trompe. Ce efecte adverse are aceasta operatie?
danielatontsch
Postat pe 19 Martie 2009 17:42
sterilitatea, nu? te sterilizezi, in practica.
eleain
Postat pe 19 Martie 2009 17:43
Da, asta e scopul, sterilitatea.

Imi inchipui ca pot sa apara problemel hormonale, asta pe langa efectele adverse specifice oricarei interventii chirurgicale
michelle_healthy
Postat pe 20 Martie 2009 09:28
Da si eu ma gandeam la dereglari hormonale, insa din ce am gasit pe net nu sunt lamurita. Sterilitatea n-ar fi o problema, restul da.
danielatontsch
Postat pe 20 Martie 2009 15:03
Nu apare nici o problema hormonala, doar nu se mai fecundeaza ovulul.
kharma_healthy
Postat pe 30 Mai 2009 07:33
Mie mi-au fost legate trompele dupa a doua nastere prin cezariana.Totul a fost perfect, nici o alta problema, ba chiar viata sexuala s-a imbunatatit.Nu mai aveam stresul unei sarcini,era altceva. Nu am luat niciodata pastile contraceptive si nici prezervative nu am folosit. Doar ca dupa vreo 2 ani...a aparut un fibrom. Nu stiu daca are vreo legatura, probabil ca nu, pana atunci nu aveam nimic ! Cert este ca intr-un an si jumatate a crescut pana la 12 cm si s-a impus o histerectomie cu ablatia unui ovar ! Asta e, nu am probleme inca pentru ca a mai ramas unul.Deci asta spun, poate a fost o coincidenta, poate nu . Numai medicul te poate preveni!
lara2005
Postat pe 30 Mai 2009 09:15
Si eu am optat la a doua cezariana ,la aceasta procedura si sunt atat de fericita ca am facut-o!!!! Fac sex,dragoste, cum alegeti voi,parca pt prima data fara griji,fara inhibitii...Mereu stateam cu frica ca voi ramana . Acum am doi copii si cu avorturile nu sunt deloc de acord,..deci nu poate fi decat fffffff bine. Sunt la fel de slaba ca inainte ,45 kg la 157cm,la fel de frumoasa,nu mi-au aparut bube,nu am calduri,nu sunt altfel,nu am dereglai de nici un fel.Inainte de a apela la acesta interventie,m-am documentat f bine si prin medici,si din carti si nicaeri nu spuneau ca ar fi rau .Da-i tot inainte daca esti convinsa ca nu mai faci copii,pt ca sa faci un avort e atat de simplu! ,-dar atat de monstruos.Bafta
geta2379
Postat pe 30 Mai 2009 09:17
De la: Lara2005, la data 2009-05-30 09:15:13Mie mi-au fost legate trompele dupa a doua nastere prin cezariana.Totul a fost perfect, nici o alta problema, ba chiar viata sexuala s-a imbunatatit.Nu mai aveam stresul unei sarcini,era altceva. Nu am luat niciodata pastile contraceptive si nici prezervative nu am folosit. Doar ca dupa vreo 2 ani...a aparut un fibrom. Nu stiu daca are vreo legatura, probabil ca nu, pana atunci nu aveam nimic ! Cert este ca intr-un an si jumatate a crescut pana la 12 cm si s-a impus o histerectomie cu ablatia unui ovar ! Asta e, nu am probleme inca pentru ca a mai ramas unul.Deci asta spun, poate a fost o coincidenta, poate nu . Numai medicul te poate preveni!


sigur a fost coincidenta...
camiflorea
Postat pe 30 Mai 2009 09:26
Peste nici doua luni am 17 ani de la legarea trompelor dupa a doua cezariana.Nu au fost reactii adverse,nu au fost modificari hormanale,nimic.Deci...nu-s probleme.
mai64i
Postat pe 30 Mai 2009 11:22
Sincer nu stiu ce efecte secundare sint dar fiecare organ sau glanda are rolul ei si trebiue sa ne gindim de doua ori pentru ca legarea trompelor nu ti mai da posibilitatea sa ramii insarcinata iar daca vrei sa mai faci un copil nu poti nu se stie niciodata ce se poate intimpla eu stiu pe cineva care si a legat trompele fiind foarte sigura ca nu mai vrea copiii avind mai multi dar numai o singura fata si soarta a facut ca fata sa moara si nu a mai putut sa faca nimic este adevarat ca este cea mai simpla metoda de contraceptie dar ginditiva de doua ori inainte multa sanatate la toata lumea pentru ca eu consider ca este singurul lucru pe care nu l putem cumpara oriciti bani am avea
alaisha
Postat pe 30 Mai 2009 11:28
Sunt de acord cu AMRI. Fiecare organ are rolul lui in functionarea organismului si orice interventie asupra unei functii naturale ar putea avea efecte asupra sanatatii. Evident, nu imediat, insa in timp nimeni nu poate garanta ca legarea trompelor nu poate genera o anomalie/afectiune. Este exact ca stilul nostru de viata. Nu te imbolnavesti a doua zi dupa ce ai manta la fast food sau daca ai dormit doar 4 ore azi noapte. Insa in timp, de-a lungul anilor, pot aparea dereglari ca urmare a impiedicarii unei functii naturale a organismului Intrebarea mea este: ce se intampla cu ovulul, odata eliminat de ovar. Unde ajunge? Daca trompele sunt legate, el cum se mai elimina?

Astept orice informatie.
gandacel
Postat pe 30 Mai 2009 11:52
Buna Lara2005,
Si eu am suferit aceeasi interventie chirurgicala ca si tine acum 2 luni.
Tu cum te simti?Adresa mea de mess e motoi_dana@yahoo.com.Chiar mi-as dori sa vorbesc cu cineva care a trecut prin aceasta experienta traumatizanta.
ROTEGLIA
Postat pe 30 Mai 2009 12:34
si eu am suferit aceasta interventie la 37 de ani acum am 40 si totul e ok depinde de corpul fiecarei femei
gabryele_2005
Postat pe 30 Mai 2009 13:42
legarea trompelor ,spermatozoizi trec prin aceste trompe si se depun pe ovare mai pe intelesul nostru,dar legate nu mai da voie nu are pe ce sa se depuna .depinde de organism aceasta schimbare ,eu sunt de 10 ani asa de la ultimul copil.Inainte eu nu aveam ciclu decat de 2 ori pe an asa am facut primi 2 copii fara ciclu dar cand ramaneam ma insemna.dupa nasterea fetitei prin cezariana si legarea trompelor mi sa reglat ciclul ma vedeam din 2in 2 luni apoi luna de luna,eu una m-am simtit bine si din punct de vedere psihic mai linistita si viata sexuala sa inbunatatit pt ca eram mai pasiva,asta e parerea mea dar cunosc femei care le face rau chestea este sa ai peste 31 de ani .
healthy002510
Postat pe 30 Mai 2009 13:55
buna. sunt asistenta medicala , din punct de vedere profesional si eu as spune ca nu sunt probleme dar ...cum si eu am suferit aceata interventie dupa a doua cezariana acum 6 luni nu pot sa spun decat ca fiecare orgamism reactioneaza individual am totusi colege de serviciu cu ligatura tubara de multi ani care nu au patit absolut nimic nici din pct de verere hormonal si nici anatomic .
trebuie doar din cand in cand sa zicem din 6 in 6 daca nu sunt alte probleme care cer o examinare mai urgenta de atat sa mergem la medic ptr. un control.
chiotoroiu
Postat pe 30 Mai 2009 13:57
nu are nici un efect secundar am 41 de ani si doi copii de 15 si 16 cu doua cezariene si nu mai aveam voie la a 3 oparatie si sa hotarat impreuna doctori sa imi lege trompele si nu am nici o problema nici cu menstruatia nici hormonal cu nimic numai fac copii niciodata
kudika102208
Postat pe 30 Mai 2009 16:02
Ne lasi??? Fa tu draga copii cati iti da Dumnezeu...nu stiu...20-30...cati s-or putea si apoi da-mi un mesaj. Asta e ipocrizie de doi lei! Ii multumesc Celui de Sus pentru ceea ce mi-a dat insa cu siguranta nu m-as fi inmultit ca iepuroaica si as fi crezut ca asa a vrut El.Asa ca cel putin pe mine scuteste-ma!
lara2005
Postat pe 30 Mai 2009 19:47
Si pe mine la fel .Dupa cate vad pe fiecare forum sunt nebuni care mai de care mai ciudati.
maria1931
Postat pe 30 Mai 2009 19:57
Nu are nici un efect advers. Am recurs la acest procedeu acum 16 ani si nu am patit absolut numic. Este o metoda de contraceptie. Trebuie sa te sfatuiesti cu medicul tau. In cazul meu totul a fost OK si ma bucur ca am ales-o .
rzmrdbrcn
Postat pe 30 Mai 2009 19:59



Sigur e coincidenta ,si mie mi s-au legat dupa a doua nastere si ma simt f bine fara nici un fel de reactie adversa (sper ca niciodata),au trecut aproape 6 ani.
soris73
Postat pe 30 Mai 2009 20:45
Mama are introversie uterinã de 41 ani ºi 8 luni ºi - Dumnezeu s-o apere! - n-are nimic!
Multã baftã!
healthy000704
Postat pe 30 Mai 2009 22:03
Am trompele legate de aproape 16 ani si nu am avut nici o reactie adversa pana acum si nici dereglari hormonale ,dar fiti foarte atente asta se face numai dupa varsta de 28 de ani nu mai devreme.ganditi-va foarte bine cand faceti acest lucru caci viata merge inainte eu dupa 6 ani de la aceasta operatie am divortat asa a fost asa fie si sant la a doua casatorie iar sotul meu sufera enorm ca nu avem copii si ma simt vinovata, eu am 2 copii din prima casatorie dar nici unul cu el,deci ganditi-va si in viitor asa am zis si eu"gata m-am saturat sa fac chiuretaje si sa stau cu frica ,am 2 copii ce-mi mai trebuie "dar viata m-a luat prin surprindere si .............
babynelly
Postat pe 31 Mai 2009 10:00
eu am legate trompele de 1 an de zile,si mi a s a spus ca sunt f. putine efecte secundare.nu am vrut sa mi le leg dar dupa a doua cezariana doctorul care m a operat mi a sugerat pentru ca fiind un pic mai grasuta a zis daca ma razgindesc si mai vreu al treilea copil ar fi mai complicat.in afara de steriliateta de apropape 100% la suta in rest nimic
mariucugia
Postat pe 31 Mai 2009 11:42
Fiecare organ are rolul lui in functionarea organismului si orice interventie asupra unei functii naturale ar putea avea efecte asupra sanatatii. Evident, nu imediat, insa in timp nimeni nu poate garanta ca legarea trompelor nu poate genera o anomalie/afectiune. Este exact ca stilul nostru de viata. Nu te imbolnavesti a doua zi dupa ce ai manta la fast food sau daca ai dormit doar 4 ore azi noapte. Insa in timp, de-a lungul anilor, pot aparea dereglari ca urmare a impiedicarii unei functii naturale a organismului Intrebarea mea este: ce se intampla cu ovulul, odata eliminat de ovar. Unde ajunge? Daca trompele sunt legate, el cum se mai elimina?

Astept orice informatie.
gandacel
Postat pe 31 Mai 2009 15:29
Eu sunt inca foarte tanara si nu e cazul sa-mi fac o astfel de operatie, dar cu siguranta as recurge la ea la momentul potrivit. Asa ca am sa va vorbesc in materie de biolog.Rolul trompelor uterine este de a asigura supravietuirea si trecerea spermatozoizilor si a ovocitului, spre locul de fecundatie si trecerea ovocitului fecundat inapoi spre uter, unde se va implanta in endometru. Nu are cum sa va afecteze fluxul hormonal aceasta operatie. "Legarea trompelor" inchide caile prin care ovulul ajunge in uter(unde se dezvolta fatul). Hormonii din ovare vor fi eliberati in continuare unde sunt eliberati de obicei si anume in sange.Glanda principala care regleaza functiile sexuale este hipofiza care se gaseste in creier si nu la nivelul organelor sexuale. Imi inchei pledoaria spunand ca nu am fost aduse pe aceasta lume cum vrea domnul de mai sus sa turnam copii cu nemiluita. Avem un corp si trebuie sa il respectam asa cum e. Iar daca o operatie de sterilizare ne va face sa ne simtim implinite, fericite si sanatoase nu vad de ce nu am face-o. Decat un chiuretaj, sterilizarea cred ca este o metoda cotraceptiva mult mai umana si care implica mult mai putine riscuri. O zi buna va doresc!
bootymona
Postat pe 31 Mai 2009 18:27
De la: healthy000378, la data 2009-05-30 18:07:46Cea mai mare greseala. Cred ca ar fi normal sa fiti foarte bucuroase de misiunea pe care o aveti pa Planeta Pamant. Cea mai nobila si cea mai inaltatore bucurie a unei femei este atunci cand poate darui viata, poate creea viata pa Planeta. Iar voi ???
Va aduc aminte cu toata dragostea...Dumnezeul nostru Creator, a creeat si creeaza doar IUBIRE. In rest celelalte incercari ale vietii sunt oferite de EGOU in momentul in care pierde teren in Corpul Fizic.
Aceste ispite ...daca fiecare om le-ar constientiza mai profund si ar gandii cu INIMA aplicand o gandire pozitiva , exprimand o Rugaciune catre Creatorul Nostru Divin pentru ajutor si iluminare... SE TRANSFORMA intr-o ascensiune spre Infinitul Suprem pe care imi este greu sa le exprim in cuvinte.
Aceasta ascensiune... ATAT va pot aduce aminte , se simte ca o liniste sufleteasca , o pace interioara, o bucurie imensa, iti vine sa pupi si sa iubesti tot ceea ce te incojoara.
In acel moment vor disparea LIPSURILE Materiale etc.
Asa ca Aveti mare grija, incercarile vietii NU vor inceta, din contra vor venii mult mai puternice, iar atunci cred ca var trebui foarte multa sanatate si Rabdare infinita ca sa le puteti duce si sa va incheiati MISIUNEA pe Planeta Pamant.
Dumnezeul nostru creator sa va ilumineze si sa va daruiasca dupa voia lui si a voastra o infinita dragoste de viata pe Planeta si o iubire infinita pentru trupul vostru Divin.
Pacea sa fie cu voi .
Fiti sigure ... ca in acel moment Trupul Fizic in combinatie cu Spiritul Suprem preia tema de lucru si o va rezolva fara nici o problema. Singura conditie ar fi sa NU va opuneti la ceea ce va va oferi Divinitatea. http://www.lucratorul-in-lumina.com/prim/vindecarechannel.htm


Oare cum ar fi sa-ti vezi de mataniile tale si sa nu te legi de chestii cu care nu ai nici o legatura?
Incearca pe siturile pentru barbati si nu-ti mai baga nasul in treburile femeiesti!!
Referitor la legarea trompelor, daca esti hotarata sa nu mai faci copii, este una dintre cele mai comode solutii si fara efecte secundare.
DanaMioara
Postat pe 1 Iunie 2009 12:12
Sper sa nu ai nici o problema.Eu am recurs la aceasta metoda de la 30 de ani, am avut ciclu fara probleme pana la 53 de ani si nici o alta neplacere. Am intrat la menopauza si totul a fost simplu.Fara dureri, dereglari hormonale sau alte efecte neplacute ale acestei etape care sperie pe cele mai multe dintre femei. Daca medicul te asigura ca nu ai alte probleme de sanatate, nu ezita. Eu tot asa as proceda si daca as mai fi tanara.La vremea tineretii mele nu erau alte metode sigure si neinvazive.Numai bine, si hotaraste cu o persoana calificata ce e mai bine pentru tine.Cris

Postat pe 14 Iunie 2009 21:16
goood, si mie care mi-e teama sa-mi duc pisica la sterilizat, sa nu-i creez dezechilibre. cea mai buna metoda de contraceptie este sa-ti cunosti corpul si sa stii cand esti fertila sau nefertila. mi se pare o mutilare . daca dupa aceea divortati/va indragostiti si va doriti copii? nu este o operatie reversibila!? femeia nu mai traieste 60 de ani, ci 80! veti fi mereu tinere si daca veti avea copii la 40. tineretea e in spirit.
eleain
Postat pe 15 Iunie 2009 16:15
M-am intersat si eu nu sunt efecte adverse la ligatura trompelor.Totul e sa cauti o clinica unde aceasta interventie sa se faca ok pentru ca eu cunosc cazuri de sarcina post ligatura de trompe uterine.
maria1931
Postat pe 15 Iunie 2009 19:54
vreau sa va intreb si eu ceva ,sper sa nu radeti,dar lamuritima si pe mine cu un lucru ,un medic iti poate confirma daca ti-au fost legate trompele sau nu ptr ca eu dupa cea de a doua cezariana chiar nu am mai ramas insarcinata ,asta acum 10 ani/mersi
kudika190836
Postat pe 30 Iunie 2009 23:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
doresc un raspuns sincer 11 De la: Terra_Mater 23 Februarie 2010 12:54
Simbolistica Malefica In Cladirea Parlamentului European 1 De la: ioanabobocea 11 Aprilie 2010 17:27
Problema mare si urgenta!!!! 4 De la: kudika_5766 10 Mai 2012 09:37
De ce ma dor ovariile? 18 De la: scorpio67 14 Mai 2011 09:28
ce parere aveti despre medicul ginecolog - FRANCOIS DESIRE ????? 11 De la: MonaLisaC 22 Martie 2013 18:44