Setari Cookie-uri

enurezis nocturn

Buna ziua. Cum se poate trata enurezisul nocturn, la un copil de 12 ani? Am facut investigatii medicale si, din acest punct de vedere, este sanatos. Nici cina pana in ora 8 (culcare dupa ora 10), fara exces de lichide seara, nu a avut vreun efect.
cristina40
Postat pe 21 Iulie 2009 13:13
Buna ziua. N-as vrea sa te descurajez dar sunt mama unui baiat cu aceeasi problema, numai ca acum are 20 de ani.Nu pot sa-ti spun ce nu am facut pentru a rezolva problema, acupunctura, un aparat care se punea pe el sa-l trezeasca, tratament din Grmania etc si nimic nu dadea rezultat, totul era rezolvat pe scurta durata.Am ajuns la concluzia ca totul e de natura psihica asa ca iti recomand sa-l duci la un psiholog care ne-a recomandat un neurolog de unde am primit un tratament homeopat si sa nu zic intr-un ceas rau e ok dar sincer a fost un chin, te inteleg perfect.Iti doresc rabdare si totul se va rezolva
dora68
Postat pe 8 Septembrie 2009 07:16
Puteti sa imi spuneti va rog care este numele neurologului si unde poate fi gasiot?
Am un baietel de 6 ani cu aceeasi problema.
Multumesc
mysong
Postat pe 22 Septembrie 2009 09:42
Multumesc Dora. Poti sa-mi dai amanunte despre neurologul respectiv (daca este din Romania si daca mai este de actualitate), te rog? In vara aceasta vad ca starea copilului s-a ameliorat (s-a schimbat in bine proportia noptilor ude vs. uscate) dar inca nu este vindecat.
cristina40
Postat pe 28 Septembrie 2009 17:36
Salut Cristina. Neurologul la care mergem noi este din Baia Mare aici locuind noi si se numeste dr. Popa dar cred ca gasesti mai aproape de tine (nu am habar de unde esti) doctori buni.Intodeauna si la noi pe veriada veri nu erau probleme dar cand credeam ca totul e ok revenea aceeasi problema. E cumplit si ca parinte dar si ca si copil, cred ca ma intelegi pt. ca suntem cam in aceeasi situatie, si cei din exterior vad altfel lucrurile. Doamne ajuta da fie bine.
dora68
Postat pe 30 Septembrie 2009 13:38
In cautarile mele pe net am gasit http://www.nobedwetting.com. Are cineva cunostinte care au apelat la aceasta varianta (cu sau fara succes)?
cristina40
Postat pe 1 Octombrie 2009 18:02
exista un remediu ptr enurezis nocturn di ESSENTE FLORALE BABH
CNTACTATI terapii.florale@gmail.com
dia_luna_sol
Postat pe 11 Noiembrie 2009 11:52
Buna mamicilor si piticilor cu problema enurezis-ului nocturn. Sunt cadru medical si va pot spune ca intotdeauna cauza este fie o trauma , fie o pierdere sau o razbunare a copilului totul tinind de psihicul acestora. Exista remedii homeopate ft eficiente in situatia data dar trebuie sa gasiti un homeopat experimentat pt a se ajunge la remediul potrivit copilului dvs. Apelati cu incredere si sunt sigura ca apoi veti uita de alte tratamente agresive facute asupra copiilor. Daca doriti recomandari ma puteti contacta pe forum si va raspund cit mai repede. Bafta si multa rabdare pt a avea reusita!
haralambie
Postat pe 11 Noiembrie 2009 12:06
Dragele mele doresc sa va ofer cateva detalii despre absorbantele active LOVE MOON ale corporatiei Winalite (www.edera.ro) care se deosebesc de oricare altele, prin faptul ca au incorporat in ele o banda dintr-un materal special (patentat) care, in contact cu corpul emite o mare concentratie de ioni negativi.
Este un produs , cu actiune imediata si eficace,acesti Ionii negativi (anionii),datorita sarcinii electrice negative distrug bacteriile anaerobe(care au sarcina electrica pozitiva) avand astfel efecte benefice in starea generala de sanatate si in numeroase afectiuni : eroziune si infectii ale colului uterin cu toate tipurile de bacterii, candidoze, chist ovarian, miom uterin, fibromiom, endometrioza, infectia cailor urinare, prolaps vaginal, incontinenta urinara, arsuri si uscaciune vaginala (la menopauza), dismenoree, scurgeri excesive, herpes, cancer de col uterin etc.
Actiunea generarii de anioni este complet naturala si nu are nici o contraindicatie.
In plus, elimina mirosurile.
Atentie ! - foarte important este ca se livreaza impreuna cu un card de autoanalize (GRATIS !) pentru aflarea imediata a starii de sanatate (in special a colului uterin) etc.
In Romania aceste produse abia incep sa fie cunoscute, in lume fiind deja un miliard de beneficiari ai produsului In lume, inclusiv in America, se afla pe piata deja de 2 ani.
Produsele au certificate FDA-USA si UE.
Diferenta de pret fata de absorbantele obisnuite este nesemnificativa, in raport cu multele avantaje oferite de tampoanele anionice cu protectie activa.
O veste foarte bine primita de doamne si domnisoare care au optat deja pentru absorbantele LOVE MOON :
De acum inainte veti putea beneficia nu numai de
absorbantele pentru ciclu normal,
ciclu abundent sau
pentru uz zilnic,
ci si de absorbante mini, absorbantele pentru bikini,
Talpici cu emisii de infrarosii si de ioni negativi sau
Seturi cu plasturi impotriva durerilor de ciclu
(ofera mai mult de 16 ore de alinare a durerilor, disconfort abdominal,
eliminarea durerilor cauzate de raceala si este ideal
pentru intretinerea ovarelor sau
ingrijirea dupa avort.
Nu trenuie sa devii DISTRIBUITOR daca nu vrei dar poti cumpara aceste produse cu reducere de 25% in calitate de CLIENT PREFERENTIAL.Ce zici ,VREI ?
Pentru informatii suplimentare si programare va rugam sa ne contactati.
ioana.bobocea@yahoo.com
0744.300.432 (IOANA)
Fix ; 021.420.80.96

…..atunci te rog citeste in continuare..









ACUM !
AICI (local ) !
ACOLO(distal) !
Pentru dumneavoastra
LIGHT& LEAVING WATER THERAPY
ENGLEZA & ROMANA & EBRAICA.
PROFESIONALISM , RESPECT , CREATIVITATE , ARMONIE , SANATATE.
LIGHT MASSAGE & LIGHT COSMETIC ,
SUB SUPRAVEGHERE MEDICALA SI
CONSILIERE PSIHOLOGICA,
REFLEXOTERAPIE ,
MASAJ DE RELAXARE SI TERAPEUTIC,
TRATAMENTE COSMETICE
TRATAMENTE ENERGETICE
CU LUMINA POLARIZATA , RAZE INFRAROSII SI HELIU.
dar si
TIBETAN REIKI , ASCENSION REIKI, PRANIC HEALING ,FENG SHUI, RADIESTEZIE si INFORENERGETICA,CHI_CHUNG MEDICAL, PSIHOTERAPIE PRANICA, FENG SHUI PRANIC&VASTU,
CRISTALOTERAPIE PRANICA , CROMOTERAPIE,MELOTERAPIE, AROMOTERAPIE , etc) dar si cursuri de
USUI & TIBETAN REIKI, ASCENSION REIKI, POWER KI
oferim gratuit cu “IUBIRE SI RECUNOSTINTA
”LEAVING WATER THERAPY”
APA VIE
=apa structurata si energizata cu proprietati terapeutice si bactericide .
Cerem si oferim seriozitate.
Pentru informatii suplimentare si programare va rugam sa ne contactati.
ioana.bobocea@yahoo.com
0744.300.432 (IOANA)
Fix ; 021.420.80.96




IOANA1947
Postat pe 18 Noiembrie 2009 21:58
De la: ioanabobocea, la data 2009-11-18 21:58:48 Dragele mele doresc sa va ofer cateva detalii despre absorbantele active LOVE MOON ale corporatiei Winalite (www.edera.ro) care se deosebesc de oricare altele, prin faptul ca au incorporat in ele o banda dintr-un materal special (patentat) care, in contact cu corpul emite o mare concentratie de ioni negativi.
Este un produs , cu actiune imediata si eficace,acesti Ionii negativi (anionii),datorita sarcinii electrice negative distrug bacteriile anaerobe(care au sarcina electrica pozitiva) avand astfel efecte benefice in starea generala de sanatate si in numeroase afectiuni : eroziune si infectii ale colului uterin cu toate tipurile de bacterii, candidoze, chist ovarian, miom uterin, fibromiom, endometrioza, infectia cailor urinare, prolaps vaginal, incontinenta urinara, arsuri si uscaciune vaginala (la menopauza), dismenoree, scurgeri excesive, herpes, cancer de col uterin etc.
Actiunea generarii de anioni este complet naturala si nu are nici o contraindicatie.
In plus, elimina mirosurile.
Atentie ! - foarte important este ca se livreaza impreuna cu un card de autoanalize (GRATIS !) pentru aflarea imediata a starii de sanatate (in special a colului uterin) etc.
In Romania aceste produse abia incep sa fie cunoscute, in lume fiind deja un miliard de beneficiari ai produsului In lume, inclusiv in America, se afla pe piata deja de 2 ani.
Produsele au certificate FDA-USA si UE.
Diferenta de pret fata de absorbantele obisnuite este nesemnificativa, in raport cu multele avantaje oferite de tampoanele anionice cu protectie activa.
O veste foarte bine primita de doamne si domnisoare care au optat deja pentru absorbantele LOVE MOON :
De acum inainte veti putea beneficia nu numai de
absorbantele pentru ciclu normal,
ciclu abundent sau
pentru uz zilnic,
ci si de absorbante mini, absorbantele pentru bikini,
Talpici cu emisii de infrarosii si de ioni negativi sau
Seturi cu plasturi impotriva durerilor de ciclu
(ofera mai mult de 16 ore de alinare a durerilor, disconfort abdominal,
eliminarea durerilor cauzate de raceala si este ideal
pentru intretinerea ovarelor sau
ingrijirea dupa avort.
Nu trenuie sa devii DISTRIBUITOR daca nu vrei dar poti cumpara aceste produse cu reducere de 25% in calitate de CLIENT PREFERENTIAL.Ce zici ,VREI ?
Pentru informatii suplimentare si programare va rugam sa ne contactati.
ioana.bobocea@yahoo.com
0744.300.432 (IOANA)
Fix ; 021.420.80.96

…..atunci te rog citeste in continuare..









ACUM !
AICI (local ) !
ACOLO(distal) !
Pentru dumneavoastra
LIGHT& LEAVING WATER THERAPY
ENGLEZA & ROMANA & EBRAICA.
PROFESIONALISM , RESPECT , CREATIVITATE , ARMONIE , SANATATE.
LIGHT MASSAGE & LIGHT COSMETIC ,
SUB SUPRAVEGHERE MEDICALA SI
CONSILIERE PSIHOLOGICA,
REFLEXOTERAPIE ,
MASAJ DE RELAXARE SI TERAPEUTIC,
TRATAMENTE COSMETICE
TRATAMENTE ENERGETICE
CU LUMINA POLARIZATA , RAZE INFRAROSII SI HELIU.
dar si
TIBETAN REIKI , ASCENSION REIKI, PRANIC HEALING ,FENG SHUI, RADIESTEZIE si INFORENERGETICA,CHI_CHUNG MEDICAL, PSIHOTERAPIE PRANICA, FENG SHUI PRANIC&VASTU,
CRISTALOTERAPIE PRANICA , CROMOTERAPIE,MELOTERAPIE, AROMOTERAPIE , etc) dar si cursuri de
USUI & TIBETAN REIKI, ASCENSION REIKI, POWER KI
oferim gratuit cu “IUBIRE SI RECUNOSTINTA
”LEAVING WATER THERAPY”
APA VIE
=apa structurata si energizata cu proprietati terapeutice si bactericide .
Cerem si oferim seriozitate.
Pentru informatii suplimentare si programare va rugam sa ne contactati.
ioana.bobocea@yahoo.com
0744.300.432 (IOANA)
Fix ; 021.420.80.96




bla,bla,bla....nu sunt bune de nimic aceste absorbante !!!! numai reclama de capul lor si foarte scumpe, de altfel !!!
4Life
Postat pe 19 Noiembrie 2009 01:15
De la: haralambie, la data 2009-11-11 12:06:20Buna mamicilor si piticilor cu problema enurezis-ului nocturn. Sunt cadru medical si va pot spune ca intotdeauna cauza este fie o trauma , fie o pierdere sau o razbunare a copilului totul tinind de psihicul acestora. Exista remedii homeopate ft eficiente in situatia data dar trebuie sa gasiti un homeopat experimentat pt a se ajunge la remediul potrivit copilului dvs. Apelati cu incredere si sunt sigura ca apoi veti uita de alte tratamente agresive facute asupra copiilor. Daca doriti recomandari ma puteti contacta pe forum si va raspund cit mai repede. Bafta si multa rabdare pt a avea reusita!





... ''intotdeauna cauza este fie o trauma'' ... multe mamici uita sa mentioneze asta ... sa menajeze ''sensibilitatea'' sotilor ... si de obicei trece odata cu estomparea traumei (multe produse in casa prin urlete, batai, socuri emotionale, ...) ...

Iskander_
Postat pe 19 Noiembrie 2009 04:29
buna ziua,
incercati ptr enurezis si TERAPII CU ESSENTE FLORALE BACH.
e-mail terapii.florale@gmail.com
cu mare drag,
dia_luna_sol
Postat pe 29 Decembrie 2009 09:56
Revin cu un raspuns pentru tratarea enurezisului. Primii pasi au fost sa ma asigur ca baiatul este clinic sanatos (am facut analize), apoi m-am asigurat ca este si psihic sanatos (am consulat un psihiatru). Mi-au fost analizate si faptele si comportamentul meu fata de copil, membrii familiei. Nu s-au gasit cauze concrete. Mi s-a spus ca dupa varsta de 11 ani, 13,14 ... trece de la sine. Nu a fost cazul la noi. Nu s-a exagerat cu orele tarzii de culcare, cu mesele, cu lichidele. In jurul varstei de 14 ani am auzit de tratament prin biorezonanta magnetica. Am fost uimita sa aud ca exista reguli speciale pentru enurezis (bazate pe multa practica) prin care se seteaza intensitatea si timpul rezonantei magnetice pentru vindecare. Am urmat sedintele prescrise saptamanal, in 2 etape a cate 3-4 luni. Dupa prima etapa, desi dna terapeut se astepta la o vindecare miraculoasa s-a ajuns totusi la o proportie de doar 10% nopti ude (am plecat de la 90% nopti ude). Am facut pauza in timpul verii si am reluat sedintele toamna. Dupa etapa a doua, s-au rarit si mai mult noptile ude dar tot nu am scapat de ele. Dna terapeut a zis ca este singurul caz pe care nu a reusit sa-l trateze intr-un timp asa de lung. Am intrerupt sedintele la un moment dat. Dupa vreo 2-3 luni, baiatul meu nu a mai facut deloc pe el noaptea. A trecut un an de zile de nopti uscate. Am ales sa scriu prin ce-am trecut, poate va ajuta cuiva sa inceapa tratamentul la o varsta mai frageda, sa nu se lungeasca asa de mult. Numai bine!!!
cristina40
Postat pe 11 Februarie 2013 18:32
O cauza posibila, primita de la o persoana necunoscuta: "un singur doctor, mai in varsta, mi-a explicat ca la unii copii ultimele vertebre din coloana vertebrala nu sunt bine sudate, pe acolo trec nu stiu ce nervi , si pe masura ce copilul creste, se sudeaza vertebrele si se rezolva problema.in jurul varstei de 13-14 ani s-a rezolvat de la sine. "
cristina40
Postat pe 11 Februarie 2013 18:38
multumesc pt mesaj, eu am un baietel de 5 anisori cu enurezis nocturn caruia i-am facut analizele necesare din care a reiesit ca are un mic spatiu intre vertebre nesudate bine, insa dna doctor nu mi-a zis ca asta ar fi vreun motiv pt enurezis,mi-a dat un tratament fara rezultat din pacate, insa acum ca aud asta de la dumneavoastra imi dau seama ca asta e problema si nu am sa-l mai chinui cu alte tratamente, va multumesc
Mihaela_Sipos_1
Postat pe 6 Martie 2013 02:36
Buna!!!sotia mea a suferit de aceasta boala, pana la vârstã de 25 de ani,am fãcut plan pt un copil si de atunci aceasta boala inconfortabila a dispãrut.A dispãrut datorita unui medicament ,,banal,,numit FOLIO ce li se prescrie gravidelor din prima luna de sarcina,pana dupã alaptat,va rog sã-l încercați si daca se confirma,sa dați mai departe acest mesaj,sa scape copiii si nu numai,de aceasta boala atât de discomforta,acest medicament nu costa mult,si cred ca se gãsește in toate farmaciile...Noi trãim in Germania,iar înainte am încercat toate medicamentele si nu a funcționat,dar cu acest medicament a funcționat,iar a mai precizat alte multe persoane acest lucru,va rog inca-o data sa încercați.
kudika_987869
Postat pe 25 Mai 2015 23:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vreau un sfat 2 De la: fericire 2 Februarie 2010 15:49
negi genitali 119 De la: monalisaaa 11 Mai 2012 23:37
cum sa am sani fermi ? 39 De la: BEL_AMY1 15 Februarie 2011 09:57
adelina 88 De la: kiss_my_ass 17 Februarie 2012 10:05
Anticonceptionale 7 De la: kudika390804 29 August 2011 20:02