Setari Cookie-uri

Diete!!! Diete!!! Si iar diete!!! HEEELLLPPPP

In ultimii 2 ani am acumulat in jur de 10 kg , nemancand exagerat de mult, fara abuz de dulciuri, etc...insa am folosit pastilele anticonceptionale. Le-am oprit si cred ca de atunci am inceput sa pun kg peste kg. Nu sunt o fire innebunita dupa sport (desi as putea sa joc tenis in fiecare zi a saptamanii).
Vreau sa fiu slaba ..vreau sa ma simt bine din nou cu mine insami . Am 1.70 si in prezent 63 kg si 25 de ani (ceea ce este mult pentru conformatia corpului meu). Inaintea aveam 55...este atat de greu sa revin la acel numar de kg. Sa nu uit..sunt din Galati si timp de cateva luni bune am cautat un nutritionist care sa ma ajute...NIMIC...daca aveti cunostinte in domeniul acesta, va rog sa mi le impartasiti si mie.
Poate ca am nevoie si de cineva care sa ma incurajeze, cu care sa impartasesc ceea ce simt..(sor'mea e batz...la inaltimea mea are 48 kg ..ii sta bine cu orice). Recunosc..nu am fost niciodata foarte slaba dar tare mi-as dori!!!
In concluzie....caut colege / colegi de suferinta,,,
mada212005
Postat pe 30 Martie 2009 09:46
buna !!
colege de suferinta gasesti peste tot ... mai greu e sa gasesti o dieta asa simpla ..si fara efecte secundare ..oricum ...bafta multa !!
Namidee
Postat pe 24 Aprilie 2009 14:18
draga mea tu ai kg aproape ideale pe linga ale mele 1,65 si am 95 kg si sa nu crezi ca nu am incercat retete peste retete ,dar fara folos in urma multor tratamente ptr un bebe am ramas si fara bebe si cu multe kg in plus de cele care le aveam ( 57) am ajuns la 108 kg ;acum un an am urmat un tratament si cu regim foarte strict :fara grasimi,paste fainoase ,
dulciuri ,suc acidulat cu putina cafea,am dat jos si am ajuns la 95 dar sa blocat ceva si nu mai dau jos deloc.poate aude cineva si strigatul meu sunt o persoana foarte dinamica fac foarte multa miscare si maninc foarte multe lactate si fructe si asa merg mai departe .
FII optimista .
beella
Postat pe 4 Mai 2009 19:03
beella,

ma gandesc sa incerci un detox. Este si sanatos pentru organism si iti si produce acel"start" in a continua cu slabitul. Dupa detoxul de 7 zile poti mai apoi sa continui a manca sanatos si cu grija si o s amergi in jos cu kilogramele. Da-mi de stire daca doresti si am sa afisez aici ce trebuie facut pentru aceasta detoxifiere de care iti spun.
Capul sus, ai sa vezi ca o sa mearga. Eu am incercat si a mers frumos..Nu am mai pus inapoi si stau la acelasi numar de kilograme de ceva ani buni.
aziul
Postat pe 5 Mai 2009 07:02
as dori dori foarte mult sa postezi acel program pentru detoxifiere si iti multumesc f f mult ca mai sunt si persoane care nu isi bat joc de suferintele altora .
beella
Postat pe 5 Mai 2009 16:45
Bella,ai incercat capsula de slabit?Eu am slabit intr-o luna si 1 saptamana 10 kg si mananc normal.Daca nu ai probleme de sanatate o poti lua.Daca esti interesata iti dau detalii.Succes!
healthy001807
Postat pe 5 Mai 2009 18:10
Hey ..fetelor! am si eu o mica (mare) problema cu kilogramele astea..care nu vreau sa plece!!!

Am 1.73 si 75 kg.Mult prea mult decat ar trebui in mod normal. Nu sunt multumita de cum arat.Nu prea mananc,fac sport ca nebuna si abia merg jos 2-3 kg.

Am facut 2 ani de aerobic..in care trebuie sa recunosc aratm destul de acceptabil..dupa care m-am lasat(din cauza ca aveam examenul de capacitate) si am pus mai mult decat am dat jos(avand in vedere si muchii acumulati in cei 2 ani de antrenament).
De atunci alerg vara,iar in rest fac exercitii acasa(ceva pilates + bicicleta medicinla + dans si cateva exercitii care le-am retinut de la aerobic)
Serios ca nu mai stiu ce sa fac
Daca ati putea sa-mi dati niste idei.
Ah..am uitat sa va zic... am doar 17 ani si e chiar frustrant.(avand in vedere cum arata alte fete de varsta mea)
beE_healthy
Postat pe 5 Mai 2009 19:02
am luat capsula de slabit foarte putin timp si nu in fiecare zi o luna aproximativ si auzind de la fete atatea m-am oprit de frica am dat atunci jos cam 5 kg.nu prea cred in pastile minune cred in vointa si cit de cat cunoasterea propriilor noastre puteri de a ne abtine de la ce ne face rau.
am probleme cu circulatia venoasa si nu stiu dac e indicat sa le iau ceva cu rinichii am avut probleme in trecut .poate ma sfatuiti si voi .
beella
Postat pe 6 Mai 2009 18:12
buna fetelor
de ce nu incercati remodelarea corporala care are f multe beneficii . pastilele sunt periculoase
eu cu remodelarea am slabit 8 k in 11/2

in constanta am gasit un salon ieftin care iti face pachetul in functie de nevoie si buget www.sezenstil.com/jolie
eu am avut probleme renale f mari din cauza pastilelor
sper ca v-am dat un sfat folositor
nicolaeflotentina76
Postat pe 6 Mai 2009 18:18
Spunetimi va rog ce sa fac sa ma mai ingras si eu makar ku citeva kg in plus.Incerk sa manink mult,dar in zadar,ca nu ma ingras delok..... spuneti-mi va rog ce dieta sa aplik pt.aceasta?
cristina_balhui
Postat pe 8 Mai 2009 15:18
De la: Mihaelo4ka, la data 2009-05-08 15:18:14Spunetimi va rog ce sa fac sa ma mai ingras si eu makar ku citeva kg in plus.Incerk sa manink mult,dar in zadar,ca nu ma ingras delok..... spuneti-mi va rog ce dieta sa aplik pt.aceasta?



Sincer sa'ti zic..ar trebui sa mananci cat mai multe dulciuri(griga la glicemie),toate alimntele care practic in diete sunt "interzise",sa mananci la ore nepotrivite(mult si des) si din astea. Sa nu faci sport (desi asta e cam nasol),sa dormi mult,sa lenevesti.Mananca in fata televizorului
Nu cred ca este vreo dieta pt ingrasare!Eventual sa mananci numai porumb si cartofi asha cum se ingrasa porcu' inainte de carciun dar in general daca incalci cam tot ce se zice intr'o dieta,ar trebui sa pui serios pe tine(acuma ..mai depinde si de metabolismul fiecaruia )
Succes si sper sa'ti fi fost de ajutor "sfaturile" care le-am scris!
beE_healthy
Postat pe 8 Mai 2009 23:19
AM 24 ani 1 65 si 55 -56 kg am facut sport timp de 7 ani cite 4 ore pe saptamina. dupa ce mam lasat de sport ,asta la 17 ani, am ajuns la 60 de kg binenteles ca si inaltimea mea atunci era mult mai mic . Am ajuns la 55 de kg pur si simplu schimbindu-mi stilul de viata cum sar spune . Noi toti stim ca lasatul dintr-o data de sport duce la luare in greutatae. In momentul cind faci un sport organismul are nevoie de energie asadar duce la consumarea mai mare de prteine etc.Important este sa invatam organismul sa ea necesarul de calorii de care are nevoie in perioada in care nu are activitatae iar asta nu prin flaminzire in nici un caz ci printr-un mod cit mai natural de a mincat. In loc de ciocolata delicioasa care o mincai gindindu-te ca oricum o dai la sala facind bicileta sa o inlocuiesti cu un fruct este mult mai delicius si mult mai sanatos .In loc de sucurile acidulate si care contin zahar fa un suc de apa ,lamaie si un pic zahar.Dimineata inceraca sa ai o masa cit mai bogata in proteine asata te va ajuta si la activitatea ta scolara. La prinz maninca ceva bogat in vitamine iar o bucata de carne de vita sau pui nu te va ingrasa seara maninca tot ceva usor legume fierte, salata asta pina la ora 7 nu mai tirziu iar daca chiar lesini de foame maninca un fruct. nu incerca sa stai moarta de foame pentru ca mai rau faci incearca sa te ridici de la masa nici satula dar nici infometata si in timpul mesei bea apa o sa-ti dea senzatia de saturatie mult mai repede. Asa cum am spus schimba stilul de viata. Scumpa mea sper sa fie de ajutor ce am spus pina acum daca o sa incerci.



Doamnelor pastila de slabit am incercat-o si eu asta pentru ca in curind trebuie sa incep un tratament hormonal pentru tratarea unor chisturi si dupa cum se stie aceste medicamente ingrasa asa ca am zis hai sa slabesc citeva kg ca sa nu ma fac pe urma prea durdulie.Am luat o saptamina am facut pauza citeva zile ,saptamina asta iar am inceput iara astazi am ajuns la doctor cu sange in urina.Daca citim prospectul la un momendat spune ca urinez frecvent ;asta asa e; dar poti avea si probele pentru ca saptamina asta am urinat des dat fiit faptului ca beu f multa apa de la aceste pastile iar din urinat des si mai des am ajuns sa urinez cu sange.Poate e o simpla coincidenta nu stiu dar aveti grija.
Cred ca singura metoda de slabit pe cale naturala si cea mai sanatoasa e sa incercam sa mincam cit mai sanatos sa avem o activitate fizica normala,mese regulate,ore de somn normale

Postat pe 9 Mai 2009 00:17
mihaela vrea sa se ingrase si alti plinggggggggggggg auzi am vazut o emisiune cu fete care intradevar erau prea slabe .aduceau intr-o clinica o fata care are ceva la 100 de kg si una care are 45 de kg. timp de o saptamina cea grasa trebuie sa traieasca cu mincare celei slabe iar cea slaba trebuie sa se straduiasca sa manince ce maninca aea grasa.Asadar dac ai pe cineva care are o greutate mult mai mare decit cea admisa incearca sa faci schimb de experienta. si incearca si tu vitamina c care da pofta de mincare

Postat pe 9 Mai 2009 00:28
Mersi mult healthy002141 pentru sfaturi!
Din ce ai scris mi-am dat seama ca sunt pe drumul cel bun.Respect in totalitate ce ai scris..mai putin chestia cu infometatu.
Stiu ca e gresit,dar ma simt mai bine daca am senzatia aia de foame tot timpu ,decat sa ma doara stomacul ca am mancat prea mult.Acum si cand mananc normal..ma doare stomacul si am senzatia ca am mancat exagerat de mult.
Dimineatza mananc de obicei cereale de grau cu lapte.Nu sunt ele prea bogate in proteine,dar nu prea pot manca altceva..dimineata mai ales.
Ciocolata nu mai mananc de muuult! La fel si cu sucurile acidulate.
Totusi..sper sa se vada ceva..macar in 3 luni...fiindca nu mai suport!Tu n-ai avut de dat atat de mult jos..de la 60 la 55 nu e ft mult..in schimb de la 75 la 65-60 Sper sa reusesc sa fiu perseverenta!
beE_healthy
Postat pe 9 Mai 2009 18:55
Salut fetelor!
Sper ca va merge bine cu dieta si ati reusit sa mai dati jos cate ceva
Eu am reusit sa dau jos 2 kg in 2 saptamani..nu e foarte mult dar sunt multumita..macar au incaput sa scada si kilogramele.. nu numai centimetri.
V-am pupat..si fiti perseverente!

Ps: mai adaugati post'uri si cu ce rezultate obtineti!
beE_healthy
Postat pe 23 Mai 2009 15:08
De la: healthy002141, la data 2009-05-09 00:28:18 mihaela vrea sa se ingrase si alti plinggggggggggggg auzi am vazut o emisiune cu fete care intradevar erau prea slabe .aduceau intr-o clinica o fata care are ceva la 100 de kg si una care are 45 de kg. timp de o saptamina cea grasa trebuie sa traieasca cu mincare celei slabe iar cea slaba trebuie sa se straduiasca sa manince ce maninca aea grasa.Asadar dac ai pe cineva care are o greutate mult mai mare decit cea admisa incearca sa faci schimb de experienta. si incearca si tu vitamina c care da pofta de mincare

Inca o afirmatie eronata:vitamina c nu da pofta de mancare,defapt nicio vitamina.
enemgabriel
Postat pe 23 Mai 2009 16:29
Draga Healthy001807,am citit mesajul tau si doresc sa stiu ce pastile ai luat de ai slabit 10 kg intro luna si ceva?
Multumesc si astpet un raspuns

Postat pe 1 Iulie 2009 19:23
De la: healthy003971, la data 2009-07-01 19:23:25 Draga Healthy001807,am citit mesajul tau si doresc sa stiu ce pastile ai luat de ai slabit 10 kg intro luna si ceva?
Multumesc si astpet un raspuns
cand iei pastile care te ajuta sa slabesti 10 kg intr-o luna e de rau !!! noi am dori sa slabim intr-o luna doua kilogramele pe care le acumulam intr-un an eventual...nu se poate asa ceva fara efecre adverse !!!! cea mai la indemana metoda de slabit este:
mananci mai putin cu 5% decat normal intr-o zi si faci miscare cu 10% mai mult decat faci de obicei intr-o zi...in acest mod slabesti sigur !!!dar trebuie sa ai rabdare ca nu se vad efectele peste noapte,ci in timp.......
http://4life-romania.blogspot.com
4Life
Postat pe 1 Iulie 2009 20:16
De la: camrob, la data 2009-05-05 07:02:34beella,

ma gandesc sa incerci un detox. Este si sanatos pentru organism si iti si produce acel"start" in a continua cu slabitul. Dupa detoxul de 7 zile poti mai apoi sa continui a manca sanatos si cu grija si o s amergi in jos cu kilogramele. Da-mi de stire daca doresti si am sa afisez aici ce trebuie facut pentru aceasta detoxifiere de care iti spun.
Capul sus, ai sa vezi ca o sa mearga. Eu am incercat si a mers frumos..Nu am mai pus inapoi si stau la acelasi numar de kilograme de ceva ani buni.



IMI POTI DA,TE ROG, SI MIE ACEST PROGRAM? ma interseaza foarte mult! multumesc frumos!
o saptamana cat mai frumoasa!
mada212005
Postat pe 2 Iulie 2009 17:12
Belle chiar te inteleg iti propun sa nu maI iei pastilele acelea ca s-ar putea sa regreti mai tarziu cred ca regimul disociat pe o zi (in aceeasi zi acelasi aliment) o sa de-a rezultate daca vrei scrie-mi pe adresa mea succes colegelor de suferinta am 1.70 cm si 78kg
fifi_healthy
Postat pe 6 Iulie 2009 14:27
De la: beE, la data 2009-05-05 19:02:00Hey ..fetelor! am si eu o mica (mare) problema cu kilogramele astea..care nu vreau sa plece!!!

Am 1.73 si 75 kg.Mult prea mult decat ar trebui in mod normal. Nu sunt multumita de cum arat.Nu prea mananc,fac sport ca nebuna si abia merg jos 2-3 kg.

Am facut 2 ani de aerobic..in care trebuie sa recunosc aratm destul de acceptabil..dupa care m-am lasat(din cauza ca aveam examenul de capacitate) si am pus mai mult decat am dat jos(avand in vedere si muchii acumulati in cei 2 ani de antrenament).
De atunci alerg vara,iar in rest fac exercitii acasa(ceva pilates + bicicleta medicinla + dans si cateva exercitii care le-am retinut de la aerobic)
Serios ca nu mai stiu ce sa fac
Daca ati putea sa-mi dati niste idei.
Ah..am uitat sa va zic... am doar 17 ani si e chiar frustrant.(avand in vedere cum arata alte fete de varsta mea)

nu e mult prea mult, doamne fereste sa ai vreodata mult prea mult ! important e sa vrei sa te tii de treaba pe termen lung, in ceea ce priveste alimentatia ! gasesti resurse, mie imi place cartea mihaelei bilic ;-) bafta !
sab628
Postat pe 28 Iulie 2009 18:05
De la: healthy002141, la data 2009-05-09 00:17:19 AM 24 ani 1 65 si 55 -56 kg am facut sport timp de 7 ani cite 4 ore pe saptamina. dupa ce mam lasat de sport ,asta la 17 ani, am ajuns la 60 de kg binenteles ca si inaltimea mea atunci era mult mai mic . Am ajuns la 55 de kg pur si simplu schimbindu-mi stilul de viata cum sar spune . Noi toti stim ca lasatul dintr-o data de sport duce la luare in greutatae. In momentul cind faci un sport organismul are nevoie de energie asadar duce la consumarea mai mare de prteine etc.Important este sa invatam organismul sa ea necesarul de calorii de care are nevoie in perioada in care nu are activitatae iar asta nu prin flaminzire in nici un caz ci printr-un mod cit mai natural de a mincat. In loc de ciocolata delicioasa care o mincai gindindu-te ca oricum o dai la sala facind bicileta sa o inlocuiesti cu un fruct este mult mai delicius si mult mai sanatos .In loc de sucurile acidulate si care contin zahar fa un suc de apa ,lamaie si un pic zahar.Dimineata inceraca sa ai o masa cit mai bogata in proteine asata te va ajuta si la activitatea ta scolara. La prinz maninca ceva bogat in vitamine iar o bucata de carne de vita sau pui nu te va ingrasa seara maninca tot ceva usor legume fierte, salata asta pina la ora 7 nu mai tirziu iar daca chiar lesini de foame maninca un fruct. nu incerca sa stai moarta de foame pentru ca mai rau faci incearca sa te ridici de la masa nici satula dar nici infometata si in timpul mesei bea apa o sa-ti dea senzatia de saturatie mult mai repede. Asa cum am spus schimba stilul de viata. Scumpa mea sper sa fie de ajutor ce am spus pina acum daca o sa incerci.



Doamnelor pastila de slabit am incercat-o si eu asta pentru ca in curind trebuie sa incep un tratament hormonal pentru tratarea unor chisturi si dupa cum se stie aceste medicamente ingrasa asa ca am zis hai sa slabesc citeva kg ca sa nu ma fac pe urma prea durdulie.Am luat o saptamina am facut pauza citeva zile ,saptamina asta iar am inceput iara astazi am ajuns la doctor cu sange in urina.Daca citim prospectul la un momendat spune ca urinez frecvent ;asta asa e; dar poti avea si probele pentru ca saptamina asta am urinat des dat fiit faptului ca beu f multa apa de la aceste pastile iar din urinat des si mai des am ajuns sa urinez cu sange.Poate e o simpla coincidenta nu stiu dar aveti grija.
Cred ca singura metoda de slabit pe cale naturala si cea mai sanatoasa e sa incercam sa mincam cit mai sanatos sa avem o activitate fizica normala,mese regulate,ore de somn normale

normal k nu e o simpla coincidenta, nu ai auzit k e foarte periculoasa? si daca urinezi cu sange ar cam trebui sa mergi la medic
sab628
Postat pe 28 Iulie 2009 18:07
Eu una sunt atat de fericita ca as striga in gura mare....am reusit sa slabesc 10 kg in 2luni jumate (aproape 2 bidoane de 5 l cu apa). Am aflat de la o veche prietena intalnindu-ma intamplator cu ea pe strada, ca nici n-o mai recunosteam) ca Anya de la Hi-Q a adus o franciza spaniola cu produse de slabit si consultatii la un nutritionist. La inceput am fost mai neancrezatoare pt ca trebuia sa ma duc saptamanal (trebuia schimbata atat dieta cat si produsul), iar la ei se plateste doar produsul. Ce imi place f mult e ca fiecare produs al lor e destinat unei anumite zone a corpului si chiar au avut efect. Am uitat sa zic ca am 1.67 si la inceput aveam 85 kg, mi-am propus sa ajung la 67-69 kg si nutritionista a zis ca ala e obiectivul nostru si o sa reusim. daca vreti va dau nr tel:031,4252986, cabinetul se numeste Naturhouse si e in Carrefour Colentina
bianca25
Postat pe 28 August 2009 14:03
buna camrob! Am rugamintea sa-mi trimiti si mie detox 7 zile. Msik.
danatasu
Postat pe 31 August 2009 11:11
Faptul ca exersezi este bun, insa nu mai consuma deloc produse lactate!
Nu mai consuma multe fructe, in general un fruct dimineata si unul seara este
OK.Nu consuma paste fainoase deloc, nici piine alba, nici zahar.
Daca iti vine pofta de ceva dulce maninca o lingurita de miere de albine.
Maninca numai carne fiarta, inspecial curcan si pui. Evita carnea de vita si carnea de porc. Maninca vegetale cite poti. Nu praji nimic in ulei sau altceva.
Asa eu am slabit peste 65 de kg. Desigur consuma cit de mult usturoi.
DanWood70
Postat pe 8 Septembrie 2009 05:30
nu stiu....sa pui pe tine fara sa mananci mult....asta am patit si eu, si am aflat k am probleme cu tiroida ! merita sa mergi la un endocrinolog
sab628
Postat pe 8 Septembrie 2009 16:40
Buna, si eu am o problema cu kilogramele dar de aproximativ o saptamana am o problema care o consider putin mai mare decat cea a kilogramelor adika sunt balonata tot timpul iar digestia mea nu mai este asa de regulata cu toate ca beau cam in jur de 3 litri de apa pe zi, mananc si multe fructe care si de acolo sunt cateva grame sau sute de lichide, si totusi am scaunul zilnic dar tot balonata raman de parca ma simt de 100 de kg.
Recunosc cas plinuta si cele mai multe kg le-am luat cand luam anticonceptuinale ca intr-o luna jumate de la 52 kg am ajuns la 63 de kg si dupa ce nu le-am mai luat am inceput sa-mi revin ajungand la 58 de kg.
Ideea este ca as vrea sa si slabesc dar nici sa nu ma mai simt asa ca un balon care mai are putin si explodeaza, eu am 1.60 si 58 de kg. As dorii sa stiu daca aceasta detoxifiere este buna si pt balonari. Si tineti cont fetelor ca eu in fiecare seara fac sport, si nu-s adepta pastilelelor deoarece eu nu mananc mult. Va pup
mikydutza_healthy
Postat pe 22 Septembrie 2009 11:01
De la: mikydutza, la data 2009-09-22 11:01:57Buna, si eu am o problema cu kilogramele dar de aproximativ o saptamana am o problema care o consider putin mai mare decat cea a kilogramelor adika sunt balonata tot timpul iar digestia mea nu mai este asa de regulata cu toate ca beau cam in jur de 3 litri de apa pe zi, mananc si multe fructe care si de acolo sunt cateva grame sau sute de lichide, si totusi am scaunul zilnic dar tot balonata raman de parca ma simt de 100 de kg.
Recunosc cas plinuta si cele mai multe kg le-am luat cand luam anticonceptuinale ca intr-o luna jumate de la 52 kg am ajuns la 63 de kg si dupa ce nu le-am mai luat am inceput sa-mi revin ajungand la 58 de kg.
Ideea este ca as vrea sa si slabesc dar nici sa nu ma mai simt asa ca un balon care mai are putin si explodeaza, eu am 1.60 si 58 de kg. As dorii sa stiu daca aceasta detoxifiere este buna si pt balonari. Si tineti cont fetelor ca eu in fiecare seara fac sport, si nu-s adepta pastilelelor deoarece eu nu mananc mult. Va pup
beella
Postat pe 7 Octombrie 2009 17:26
am revenit si am vesti bune sunt in concediu si pot sa va spun ca am dat inca 8 kg jos cu dieta putin din fiecare si des ( dar nu mananc mai mult de 3 mese )apa multa si fructe sau cruditati de pe piata :legume :morcovi cruzi ,varza dulce,mere ,pere, struguri ,dar nu abuzez nu mult doar putin din fiecare si separat la 2 ore consum mancare de fructe si a dat rezultate
Doar ca va anunt ca trebuie perseverenta.multa.
Bafta la toti care lupta cu kg in plus .ne mai auzim'' in scris''pa
beella
Postat pe 7 Octombrie 2009 17:31
Cel mai bine incercati produsele naturiste! si bineinteles consulti medicul de familie... la evenimentul Body Mind Spirit Festival, care are loc pe 26-28 martie 2010, la Sala Palatului o sa vina specialisti care va vor putea da sfaturi in legatura cu orice produs naturist...merita sa veniti!:*
healthy009335
Postat pe 24 Noiembrie 2009 17:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Tratament amigdalite 1 De la: office_salinasusesi_ro 28 Februarie 2010 11:26
vergeturile 31 De la: kudika226898 4 Noiembrie 2010 22:58
*** TAROT *** 0 De la: 29 Iunie 2009 15:38
Nu slabesc!! 43 De la: lipstick 6 Mai 2012 08:55
Viaþa BIO îþi aduce avantaje pe termen lung 1 De la: danielatontsch 15 Septembrie 2009 17:58