Setari Cookie-uri

Aparat dentar fix sau mobil?

buna.am 16 ani si trebuie sa port aparat dentar , dar imi este putin teama de reactia colegilor(stiti si voi cum sunt,mai rautacioasi.."fac misto" etc),de aceea as vrea sa va intreb ce tip de aparat dentar vi se pare ca da rezultate intr-un timp relativ scurt.cel fix sau mobil?si unul care sa nu fie foarte vizibil.astept raspunsuri
healthy001306
Postat pe 6 Aprilie 2009 19:19
Cu siguranta FIX. pe cel mobil nu stiu daca mai are sens sa-l pui la varsta asta. Plus ca l-ai purta extrem de mult timp si probabil intr-un final tot la fix vei ajunge.
Eu am purtat cativa ani aparat fix. In general insa tratamentul dureaza cam 2 ani aprox. La mine insa a fost o situatie mai complicata:)
Insa iti pot spune ca deja la liceu oamenii sunt cu totul altfel iar acum e deja o moda sa porti astfel de aparate. Eu eram in anii 95 cand purtam si recunosc ca nu mi-a fost usor (eram clasa a 7-a iar copiii la varsta aia sunt extrem de rautaciosi). insa deja la liceu situatia se schimba. Oricum, pentru rezultatele care vor urma eu iti recomand cu mana pe inima sa n-ai nicio ezitare. Iar cei care rad si fac misto de tine sunt oameni pe care nu merita sa ii tii langa....Succes.
Deia2
Postat pe 23 Aprilie 2009 10:55
Depinde de situatie,insa ceea ce trebuie sa sti este ca aparatul mobil il porti atunci cand esti acasa mai ales noapte ,deci il poti purta cand vrei tu dar cat mai mult ,iar timpul ..depinde de cat de strambi sunt pozitionatii dintii,despre aparatul fix iti pot spune ca e cam dificil ptca trebuie purtat cam 1 an 2,si este destul de scump,insa tebuie sa te gandesti ca acum se fac si aparate fixe fizionomice adica metalul acela de care tie iti este teama este inlocuit cu un material de culoarea dintilor asa ca tot ceea ce iti trebuie ete un medic ortodont care sa iti arate si sa iti explice ceea ce inseamna si ce materiale se folosesc pt fabricarea acestor aparate dentare !sunt asistenta pe stomatologie asa ca daca vrei mai multe detalii te voi ajuta cu multa placere!!!id ul meu cristinacristina211
crystin
Postat pe 29 Aprilie 2009 00:04
De la: Deia`, la data 2009-04-23 10:55:31Cu siguranta FIX. pe cel mobil nu stiu daca mai are sens sa-l pui la varsta asta. Plus ca l-ai purta extrem de mult timp si probabil intr-un final tot la fix vei ajunge.
Eu am purtat cativa ani aparat fix. In general insa tratamentul dureaza cam 2 ani aprox. La mine insa a fost o situatie mai complicata:)
Insa iti pot spune ca deja la liceu oamenii sunt cu totul altfel iar acum e deja o moda sa porti astfel de aparate. Eu eram in anii 95 cand purtam si recunosc ca nu mi-a fost usor (eram clasa a 7-a iar copiii la varsta aia sunt extrem de rautaciosi). insa deja la liceu situatia se schimba. Oricum, pentru rezultatele care vor urma eu iti recomand cu mana pe inima sa n-ai nicio ezitare. Iar cei care rad si fac misto de tine sunt oameni pe care nu merita sa ii tii langa....Succes.



iti multumesc sincer pt rasp. :)
healthy001306
Postat pe 29 Aprilie 2009 21:48
apartul fix..eu am aparat dentar fix...de aproape 1 an de zile..si nu trebuie sa-ti pese de ce spun cei din jurul tau..gandeste-te k porma o sa ai dantura pe care ti-ai dorit-o...am avut si aparat dentar mobil dar nu a dat rezultate..cu asta fix am vazut ca se modifica cv dupa 2 sapt 3..cv de genu..si la inceput ai ceva dureri..nu trebuie sa te sperii...si eu sus din ceramica adik nu se prea oberva:*
kikix
Postat pe 3 Mai 2009 00:05
Grea alegere,(pt cel care vrea sa nu se vada) aparatul mobil nu este chiar asa de vizbil dar este f greu de purtat (chiar daca cel mobil este mai la vedere este simplu de purtat)...daca iti vei pune aparat mobil vor rade toti de tine fiindca te incurca la vorbit (vb f rau cu el in gura)+ca te roade pe cerul gurii (daca ai sus)..._-_...eu iti recomand aparat fix fiindca:
-este mai usor de purtat
-nu incurca la vorbit
-nu te roade
-in fiecare luna la dentist este o nimica toata (iti schimba sarmulita si nu simti nik)
- CEL MAI IMPORTANT, da rezultate f repede(dar totusi la inceput trebuie sa suporti putina durere...cam o saptamana poate maui mult_-_nu vreau sa te descurajez)...
Eu sunt f miltumit de el...il port de numai 2 luni jumate si dintii s-au indreptat de nu o sa-ti vina sa crezi...
daca porti aparat dentar fix nu trebuie sa:
-mananci guma
-mananci alune (fistic sau alte din astea)
- nu trebuie sa iti speli dintii cu ori ce fel de periuta (periuta speciala din magazine)...
atata am avut sa-ti spun...de aici e decizia ta

Postat pe 21 Mai 2009 15:49
De la: TitoVirus_800, la data 2009-05-21 15:49:04Grea alegere pt cel ce vrea sa nu se vada...daca chiar vrei sa ne se vada) aparatul mobil nu este chiar asa de vizbil dar este f greu de purtat (chiar daca cel mobil este mai la vedere este simplu de purtat)...daca iti vei pune aparat mobil vor rade toti de tine fiindca te incurca la vorbit (vb f rau cu el in gura)+ca te roade pe cerul gurii (daca ai sus)..._-_...eu iti recomand aparat fix fiindca:
-este mai usor de purtat
-nu incurca la vorbit
-nu te roade
-in fiecare luna la dentist este o nimica toata (iti schimba sarmulita si nu simti nik)
- CEL MAI IMPORTANT, da rezultate f repede(dar totusi la inceput trebuie sa suporti putina durere...cam o saptamana poate maui mult_-_nu vreau sa te descurajez)...
Eu sunt f miltumit de el...il port de numai 2 luni jumate si dintii s-au indreptat de nu o sa-ti vina sa crezi...
daca porti aparat dentar fix nu trebuie sa:
-mananci guma
-mananci alune (fistic sau alte din astea)
- nu trebuie sa iti speli dintii cu ori ce fel de periuta (periuta speciala din magazine)...
atata am avut sa-ti spun...de aici e decizia ta

Postat pe 21 Mai 2009 15:50
De la: TitoVirus_800, la data 2009-05-21 15:50:22
De la: TitoVirus_800, la data 2009-05-21 15:49:04Grea alegere pt cel ce vrea sa nu se vada...daca chiar vrei sa ne se vada) aparatul mobil nu este chiar asa de vizbil dar este f greu de purtat (chiar daca cel mobil este mai la vedere este simplu de purtat)...daca iti vei pune aparat mobil vor rade toti de tine fiindca te incurca la vorbit (vb f rau cu el in gura)+ca te roade pe cerul gurii (daca ai sus)..._-_...eu iti recomand aparat fix fiindca:
-este mai usor de purtat
-nu incurca la vorbit
-nu te roade
-in fiecare luna la dentist este o nimica toata (iti schimba sarmulita si nu simti nik)
- CEL MAI IMPORTANT, da rezultate f repede(dar totusi la inceput trebuie sa suporti putina durere...cam o saptamana poate maui mult_-_nu vreau sa te descurajez)...
Eu sunt f miltumit de el...il port de numai 2 luni jumate si dintii s-au indreptat de nu o sa-ti vina sa crezi...
daca porti aparat dentar fix nu trebuie sa:
-mananci guma
-mananci alune (fistic sau alte din astea)
- nu trebuie sa iti speli dintii cu ori ce fel de periuta (periuta speciala din magazine)...
atata am avut sa-ti spun...de aici e decizia ta



mersi :)
healthy001306
Postat pe 14 Iunie 2009 20:54
Eu am 17 ani...si am aflat de o sapt ca trebuie sa port aparat...m-am hotarat pt cel fix insa nu stiu daca sami pun cu brackets in fata (patratelele care se vad) sau brackets din ceramica (sunt de culoarea dintelui,insa se observa numai sarma)...ce ar trebui sa aleg?
gossip_girl_healthy
Postat pe 17 Iunie 2009 18:06
incer eu zic sa iti pui fix si eu am colegi si cred ca is mai "prosti" ca ai tai fiind mai mica doar pe a 8-a si nu au reactionat nici cum....in plus de asta eu am o colega cu aparat mobil si il are de 4 ani .....nimic special dar eu de 2 ani si sunt pot sa zic perfecti

Postat pe 17 Iunie 2009 22:36
salut...am si eu o mica problema cu dintii(sunt rari),cu toate ca nu-i nimic grav ,insa mi-as dori si eu o dentura perfecta....nustiu care dintre aparatele dentare mi s-ar potrivi cel mai mult, fix sau mobil,si care sunt diferenta dintre ele.....
healthy004837
Postat pe 28 Iulie 2009 17:27
Buna,

Exista un aparat dentar de ultima generatie: Invisalign ori aparat dentar lingual (invizibil); Se aplica pe partea din interior a dintilor, de aceea nu poate fi vazut si exclude riscul aparitiei cariilor, fiind curatat in permanenta de saliva.
Eu mi-am pus aparatul in Bucuresti, la Imperial Dent, pentru ca am inteles ca acolo ar avea pretul cel mai mic.
Deja m-am obisnuit cu el, iar dna Dr mi-a spus ca odata cu trecerea timpului, nici n-o sa-l mai simt;
merg lunar la control si totul este foarte ok deocamdata.
Ti-l recomand.

Numai bine!
healthy006644
Postat pe 20 Septembrie 2009 18:48
AM O FETITA DE 8 ANI SI TREBUIE SA POARTE APARAT DENTAR E DUREROS PTR CA EA E CAM FRICOASA SI AR TREBUII SA POARTE SI SUS SI JOS SI CAM CAT AR COSTA INDIFERENT DE PRET O SA POARTE DAR VREAU SA STIU INFORMATIV
mire35
Postat pe 18 Octombrie 2009 13:57
tarot_healthy
Postat pe 3 Noiembrie 2009 05:35
buna sunt Larisa am 13 ani si eu acum in vara trebuie sa port aparat dentar fiindka deabea acum mi sau schimbat canini :D si la vara o sa imi pun dar mie teama de ce v-or spune ceilaltzi si vreau sa stiu daka pietrele de la aparat sunt si modele si vreau sa stiu care :D multumesk :*
healthy015861
Postat pe 6 Mai 2010 20:30
sall...sunt clasa a 6 shi am avut aparat mobil sus si jos 8 ani iar
acum mi-am pus sus aparat fix..este molt mai bun...te jeneaza putin la inceput...dar totul va fii ok...de la 12 ani aparatul mobil nu iti va mai face nik
skatergirlteo97
Postat pe 23 Mai 2010 22:11
dupa mine aparatul dentar mobil este mai bun dar depinde si de varsta daca ai mai mult de 14 ani e intrecut
kudika131343
Postat pe 16 Iunie 2010 11:41
Eu am aparat dntar fix de 3 luni si un pic si ma simt f bn cu el...da,sunt unele dureri cand mergi la dentist si iti schimba sarma.Colegii mei au spus ca arat f draguta cu el...daca nu vrei sa se vada poti sa-ti pui invizibil dar costa ma mult si dureaza mai mult tratamentul.
kudika108513
Postat pe 23 Iunie 2010 20:38
asa e
kudika494913
Postat pe 7 Ianuarie 2012 19:34
parerea mea este bine sa porti aparat Daemon(dentar fix) dearece le sta mai bine fetelor cu aparatul fix,mai ales daca denti sunt albi!Dar in cazul tau sunt aparate dentare invizibile(se monteaza in spatele dintilor),depinde daca stai bine si financiar!
Yonutz_Stefan_1
Postat pe 28 Aprilie 2013 11:18
Am aproape 17 ani si as vrea sa port aparat dentar, insa doar pentru arcada superioara. Stiti cumva daca este posibil acest lucru? Dintii mei sunt aproximativ drepti, dar o masea este mai iesita in afara si "impinge" oarecum dintele inspre interior, lucru care ma deranjeaza foarte tare din punct de vedere estetic. Am auzit ca exista aparate mobile pentru noapte, am cautat informatii despre acestea, dar as vrea sa stiu parerea voastra si daca este cineva care l-a incercat si poate sa-mi spuna mai exact ce presupune, cum se foloseste, pentru cat timp trebuie purtat si un pret aproximativ. Va multumesc anticipat! :)
kudika370036
Postat pe 30 Aprilie 2014 23:16
multumesc pentru sfat
kudika_1045539
Postat pe 3 Aprilie 2023 14:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
caut urgent doctor oftalmolog in medicina veterinara 9 De la: kudika_1045539 3 Aprilie 2023 15:04
Aparat de curatat bijuterii de la top shop 1 De la: healthy010227 24 Februarie 2010 00:28
ce credeti..? 7 De la: asmed_anca 23 Septembrie 2009 23:27
Cifoza 2 De la: camiflorea 3 Martie 2010 16:25
epilare definitiva 20 De la: theditza04 23 Ianuarie 2011 19:51