Setari Cookie-uri

Endometrioza poate fi vindecata?

As vrea sa stiu si eu daca exista cineva care s-a vindecat de endometrioza si cum? Eu sufar de aceasta boala, am incercat cateva tratamente pana in prezent, m-am operat in urma cu 2 ani, insa am dureri foarte mari si chiar nu stiu ce sa mai incerc. Doctorii spun ca nu prea exista leac pentru aceasta boala. Voi ce stiti???
anna_healthy
Postat pe 12 Aprilie 2009 16:04
Buna, acuma cateva saptamani am descoperit ca am si eu endometrioza. In urma cu 3 ani (aveam 20 de ani at) am fost operata de chist ovarian in urma caruia am ramas fara ovarul drept de atunci am folosit anticonceptionalele novinete recomandate de medic, dar acum 3 saptamani cand am fost la ciclu am avut dureri foarte mari si mi sa facut rau mi-am pierdut cunostiinta si m-am ales cu capul spart. Medici de la urgenta mi-au recomandat sa merg la ginecolog( imi faceam control ginecologic la anumite intervale de timp si doctorul care m-a operat mi-a zis ca e totul ok)si at m-am hotarat sa merg la alt ginecolog, care dupa ce i-am spus cum ma simnt mi-a spus ca am endometrioza dar ca nu imi poate da nici un tratament pana nu e sigur. Mi-a spus ca ii aduc examenul de laborator de cand m-am operat at m-am dus si l-am scos de la clinica unde ma operasem(nu mi-a zis nimeni de acel rezultat de laborator) si intradevar acolo scria ca avusesem chis endometriozic.Mi-a spus ca alt tratament decat anticonceptionale nu are rost sa iau, singura solutie ar fi sa raman insarcinata sml-love0018 pt ca pe perioada sarcini boala este stopata. Imi doresc foarte mult sa am copii dar nu e momentul potrivit. Daca stie cineva un remediu pt aceasta boala
paulajurj
Postat pe 16 Mai 2009 00:30
De la: usuni, la data 2009-05-16 00:30:20Buna, acuma cateva saptamani am descoperit ca am si eu endometrioza. In urma cu 3 ani (aveam 20 de ani at) am fost operata de chist ovarian in urma caruia am ramas fara ovarul drept de atunci am folosit anticonceptionalele novinete recomandate de medic, dar acum 3 saptamani cand am fost la ciclu am avut dureri foarte mari si mi sa facut rau mi-am pierdut cunostiinta si m-am ales cu capul spart. Medici de la urgenta mi-au recomandat sa merg la ginecolog( imi faceam control ginecologic la anumite intervale de timp si doctorul care m-a operat mi-a zis ca e totul ok)si at m-am hotarat sa merg la alt ginecolog, care dupa ce i-am spus cum ma simnt mi-a spus ca am endometrioza dar ca nu imi poate da nici un tratament pana nu e sigur. Mi-a spus ca ii aduc examenul de laborator de cand m-am operat at m-am dus si l-am scos de la clinica unde ma operasem(nu mi-a zis nimeni de acel rezultat de laborator) si intradevar acolo scria ca avusesem chis endometriozic.Mi-a spus ca alt tratament decat anticonceptionale nu are rost sa iau, singura solutie ar fi sa raman insarcinata sml-love0018 pt ca pe perioada sarcini boala este stopata. Imi doresc foarte mult sa am copii dar nu e momentul potrivit. Daca stie cineva un remediu pt aceasta boala





Imi pare tare rau ca ai fost diagnosticata cu aceasta boala. E urata de tot (pt mine cel putin). Nu stiou cum se manifesta la tine, eu insa am dureri f mari. Nu pot sa merg pe jos mai mult de 10 min ca trebuie sa fac pauza pt ca nu mai pot de durere. Plus dureril;e din timpul menstruatiei care sunt insuportabile, nu mai stiu ce calmante sa iau. Si eu am fost operata in urma cu 2 ani (2 chisturi pe ovarul st si drept) si atunci mi s-a pus acest diagnostic. De atunci am fost la vreo 7 dr, nici unul nu mi-a spus ca s-ar vindeca aceasta boala, fiecare mi-a dat alt tratam, le-am incercat pe toate dar degeaba. Pe ovarul stang imi tot reapar chisturi. Am avut mereu de la operatie in coace. Am avut si probleme pt ca unul din chisturi s-a spart la un mom dat si am avut unele complicatii din aceasta cauza. Auzisem ca in Franta s-ar rezolva problema printr-o operatie cu laser. Mi-e greu insa sa cred ca medicii nostri chiar n-ar sti de aceasta metoda dc ar fi reala.
Oricum, gaseste un medic bun si mergi periodic la control ca sa nu se agraveze.
Noi (eu si sotul meu) ne dorim f mult un bebe insa se pare ca e mai greu cu boala asta sa ai bebe.
Daca te simti bine cu pilule nu renunta la ele.
anna_healthy
Postat pe 17 Iulie 2009 12:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nu stiu ce sa fac 2 De la: camiflorea 26 Martie 2010 21:22
o posibila candida ? 7 De la: kudika369745 16 Mai 2012 14:15
vand Menopur 75UI 1 De la: kudika469695 11 Noiembrie 2011 14:40
nu il alegeti pe dr. Citu Cosmin din Timisoara 1 De la: kudika_1007247 23 Martie 2016 19:32
posibil candida? 45 De la: Alinutza_h 8 Decembrie 2012 21:41