Setari Cookie-uri

AMENOREE PRIMARA

Nu am avut ciclu decat cu pastile, am fost la Parhon la dr. Neamtu, mi-a pus dioagnosticul de insuficienta ovariana prematura. Am sansa sa raman insarcinata? ce pot face in cazul asta va rog raspundeti, multumesc
healthy001561
Postat pe 15 Aprilie 2009 15:33
Insuficienta ovariana primara, cunoscuta si sub denumirea de insuficienta ovariana prematura, este cauzata de unele procese patologice ce afecteaza direct ovarul, precum chimioterapia, radiatiile, boli autoimune, anomalii cromozomiale etc. Trebuie identificata cauza (-ele) reala si ales tratamentul in consecinta.
dusa
Postat pe 18 Aprilie 2009 15:02
Iti recomand cu caldura sa folosesti produsul Maca 100% natural. E bun pentru tratarea tuturor afectiunilor hormonale, dereglarilor menstruale etc. Mai jos ai mai multe detalii despre el, precum si pe www.cristinne.ro

Radacina de Maca este denumita: GINSENG PERUVIAN.
Maca are in compozitie multi aminoacizi - 18 dintre cei esentiali, acizi grasi nesaturati peste 52,7%, calciu, fier si steroli, cunoscuþi pentru capacitatea lor de a reduce adsorbþia intestinalã a colesterolului. Efecte benefice asupra organismului:
Ø Creste libidoul atat la barbati cat si la femei, datorita continutului de nutrienti cheie;
Ø Mentine balanta hormonala a barbatilor si femeilor de toate varstele;
Ø Ajuta, hraneste si alimenteaza intregul sistem endocrin;
Ø Imbunatateste starea psihica si emotionala;
Ø Creste energia fizica si rezistenta corpului;
Ø Folosirea indelungata intareste puterea de concentrare;
Ø Este un suport nutritional pentru femeile la menopauza;
Ø Este un suport nutritional in cresterea fertilitatii la ambele sexe;
Ø Creste rezistenta la oboseala si diminueaza efectele stresului;
Ø Are rezultate excelente in ceea ce priveste imbunatatirea densitatii osoase – Osteoporoza;
Ø Reduce simptomele premenstruale si regleaza menstruatia;
Ø Alina sindromul oboselii cronice;
Ø Reduce disfunctiile hormonale ale menopauzei si andropauzei;
Ø Are un efect benefic asupra sistemului circulator;
Ø Grabeste vindecarea ranilor si reduce anemia;
Ø Este o alternativa la steroizi si ajuta la intarirea musculaturii pentru sportivii de performanta.

MACA NU DA DEPENDENTA!!!

Studii recente asupra radacinii de Maca arata ca:
- continutul sau de fibra ajuta in anumite tipuri de cancer;
- Unii din acizii grasi continuti functioneaza ca si fungicide si antiseptici locali ceea ce ajuta la cresterea imunitatii;
- Saponinele si terpenoidele continute, pot actiona ca sedativ, expectorant, calmant al durerilor, anti-tumoral, anti-analgezic;
- MACA este bogatã în potasiu, care acþioneazã ca un catalizator în metabolismul proteinelor ºi al carbohidraþilor ºi care împreunã cu sodiul (prezent de asemenea în compoziþia sa) sunt doi dintre cei mai importanþi electroliþi care regleazã bãtãile inimii ºi contracþiile musculare ºi grãbeºte detoxificarea celularã.
- Din fericire, MACA nu contine hormoni, insa furnizeaza un set de elemente nutritive care hranesc in mod direct sistemul endocrin si ajuta glandele sa produca hormoni vitali, in cantitati precise, predeterminate de corpul fiecaruia.
- Oamenii de stiinta precum si medicii, considera MACA drept una din cele mai bune metode naturale de a regla si sustine sistemul endocrin.
cristinna119
Postat pe 15 Iulie 2009 10:18


Draga mea,
pentru pastrarea sanatatii in zona intima iti recomand folosirea constanta a absorbantelor Lady Anion. Aceste absorbante stimuleaza atât sistemul imunitar printr/un procedeu 100% natural, cât ºi circulatia sangelui la nivel capilar. Absorbantele din gama Lady ANION (www.ladyanion.ro) sunt compuse din 8 straturi realizate din materiale textile si hartie pura, polimer ultra-absorbant, adezivi non toxici aprobati pentru industria alimentara, materiale impermeabile Hi-Tech care permit patrunderea aerului in timp ce retin lichidele. Pot fi folosite atat in perioada ciclului cât si in afara ei asigurand o protectie antibacteriana si antiinflamatorie perfecta. Cu fiecare pachet este distribuit si un Self Tester - pentru verificarea starii de sanatate. Este un instrument simplu si eficient prin care iti vei putea determina singura starea de sanatate la nivelul aparatului ginecologic. Vei afla in cateva secunde daca trebuie sa mergi urgent la doctor sau daca esti sanatoasa.
Printr-o folosirea constanta absorbantele Lady ANION pot avea efect profilactic si terapeutic in urmatoarele cazuri : Inflamatii si Dermatite, Alergii, Infectii cu bacterii de toate tipurile, Candidoze, mancarimi, arsuri, Infectii trompe uterine, Scurgeri excesive, Dismenoree, Migrene, Cancer de col uterin, Ciclu neregulat. De asemenea, ionii negativi asigura o oxigenare mai buna a sangelui si ajuta la echilibrarea hormonala. Daca exista inflamatii produse de bacterii rezistente la medicamentatie, emisia de ioni negativi din absorbante poate restrange aria acestora iar in cazul unei utilizari consecvente inflamatiile pot fi inlaturate. Certificate de Ministerul Sanatatii.



Pentru informatii detaliate ma poti gãsi la tel: 0768.05.68.69 sau la adresa loapersonal@yahoo.com
D.
deliapetrescu@yahoo.com
Postat pe 1 Decembrie 2009 20:29
buna.si eu am amenoree si mie imi vine menstruatia doar cu pastile,probabil d rita neamtu ti a dat cicloproginova si tie.daca ai insuficienta ovariana,inseamna ca ovarele tale nu mai au ovocite,probabil acestea au fost distruse datorita chimioterapiei facute,sau este ceva gentetic.de exemplu bunica mea a intrat la menopauza la 37ani si se pare ca eu o mostenesc.nu ai precizat varsta pe care o ai ca sa ti spun exact ce e de facut.
dulgheru
Postat pe 8 Februarie 2010 16:56
AM 26 DE ANI SI NU AM AVUT NICIODARA CICLU MENSTRUAL PE CALE NATURALA DECAT INDUS CU MICROGINON SI MARVELON. O SA ITI FIU RECUNOSCATOARE DACA MA POTI AJUTA. ASTEPT RASPUNS DE LA TINE
healthy001561
Postat pe 10 Februarie 2010 10:46
nu inteleg de ce nu ai avut ciclu natural niciodata.ce s a intamplat?din ce cauza?eu inteleg amenoree prematura dar tu spui ca nu ai avut niciodata ciclu natural.cum asa?la 14 ani nu ti a venit menstruatia?si daca nu a venit?ce ai facut?te ai dus la doctor si de atunci ti a dat doctorul anticonceptionale?ar trebui sa te duci la drita neamtu la parhon si s o intrebi ce analize hormonale ar trebui sa faci,sa vezi cu m fsh in a 2-3 zi,si ceilalti hormoni care ti da sa i faci.tu vrei sa faci copil?
dulgheru
Postat pe 10 Februarie 2010 18:18
am fost la 19 ani la parhon la doctorita dumitrache mi-a recomandat etinilestradiol, am urmat tratamentul timp de 6 luni fara nici un rezultat, apoi mi-a recomandat microginon. Am urmat tatamentul timp da 6 ani. In 2009 am fost la Parhon la dr. Neamtu Corina mi-a facut analizele si mi-a spus ca nu am sanse sa raman insarcinata pt ca ovarele mele sunt atrofiate si foarte mici deci nu au foliculi si nu am cum sa raman. Dupa 6 luni de tratament am facut o ecografie endovaginala si surpriza mi-a spus ca am ovarele foarte mici dar au foliculi micuti si ca daca as face tratament este posibil sa reusesc.In ianuarie am fost la Horhoianu la Universitar si m-a flituil a spus ca nu e de competenta lui. Acum st foarte dezamagita nu stiu unde sa mai merg si ce sa mai fac. Poate ma ajutati si pe mine cu un sfat.
multumesc
healthy001561
Postat pe 12 Februarie 2010 11:05
Cred ca, in cazul tau, trebuie sa pleci de la atrofierea ovarelor: exista un aditiv alimentar + alte prod. chimice care provoaca acest lucru. Poate ca o detoxifiere specifica (nu asa, digestiva !) ar ajuta ca ovarele sa-si revina.
dusa
Postat pe 12 Februarie 2010 11:36
trebuie sa ti faci in fiecare luna analiza fsh in a a 2sau a3 zi.ai facut ac analiza vreodata?daca da....ce valoare avea?si mai e o analiza de facut se numeste AMH (antimullerian hormon),aceasta analiza este cam scumpa dar ea iti arata daca mai ai rezerva ovariana sau nu.costa cam300ron si se poate face la medicover pe stefan cel mare,suna ca mi se pare ca numai intr o anumita zi din saptamana se recolteaza pt ac analiza,sau la clinica bios de pe str roma 39.ei trimit sangele in straiantate cu dhl ca sa fie cat mai sigur rezultatul analizei si e gata intr o lunaun rezultat bun ar trebui sa fie intre 2minima-6 maxima.succes,
dulgheru
Postat pe 12 Februarie 2010 17:41
nu cred in absorbante lady anion si nici in macca ginseng peruvian,astea poate pt femei sanatoase,in nici un caz pt tine,care nu ai ovocite si foliculi.cum naiba sa faci tratament cu macca si sa ti faca sa ai din nou seminte?prostie mai mare ca asta nu am auzit....inteleg o femeie care are seminte...are si ovulatie...dar nu ramane gravida...e ok...sa faca tratament cu macca...dar pt tine...care din start ...nu ai seminte...ce poate sa ti faca macca?cu aceste seminte ne nastem...si pierdem in fiecare luna un ou odata cu venirea menstruatiei.ele nu se pot inmulti,ba dimpotriva in fiecare luna nr lor scade....
dulgheru
Postat pe 12 Februarie 2010 17:51
am amenoree primara dintotdeauna!intre timp s-a transformat in secundara!ani de zile mi-a venit menstra doar cu anticonceptionale!anul trecut am hotarat ca vreau bebe!eee!lung drum!dupa investigatii facute in Parhon,am fost diagnosticata cu insuficienta ovariana prematura,displazie mamara si micronodul hipofizar laterosellar drept!am ajuns la prof.doc.B.Marinescu si la sotia acestuia,care ,mi-au dat ca si tratament cyclo-proginova,spunandu-mi ca nu am sanse-deocamdata-sa fac bebe.azi e a 4-a zi de cand am terminat prima folie si...nu a venit menstra.mai astept!voi,cele ce ati avut probleme,cum ati rezolvat-o?adriana_kurbe,tu ce ai facut?eu sint tare speriata si,in fiecare zi,incerc sa ma imbarbatez,si vreau sa credca voi face bebelul!voi,fetele care ati mai patit asa ceva,ce ati facut?
RELICOCO
Postat pe 16 Februarie 2010 19:14
De la: relicoco, la data 2010-02-16 19:14:48am amenoree primara dintotdeauna!intre timp s-a transformat in secundara!ani de zile mi-a venit menstra doar cu anticonceptionale!anul trecut am hotarat ca vreau bebe!eee!lung drum!dupa investigatii facute in Parhon,am fost diagnosticata cu insuficienta ovariana prematura,displazie mamara si micronodul hipofizar laterosellar drept!am ajuns la prof.doc.B.Marinescu si la sotia acestuia,care ,mi-au dat ca si tratament cyclo-proginova,spunandu-mi ca nu am sanse-deocamdata-sa fac bebe.azi e a 4-a zi de cand am terminat prima folie si...nu a venit menstra.mai astept!voi,cele ce ati avut probleme,cum ati rezolvat-o?adriana_kurbe,tu ce ai facut?eu sint tare speriata si,in fiecare zi,incerc sa ma imbarbatez,si vreau sa credca voi face bebelul!voi,fetele care ati mai patit asa ceva,ce ati facut?
poti incerca si cu TRANSFER FACTOR BELLE VIE...sunt cateva cazuri in Romania care si-au rezolvat astfel de probleme idupa 3-4 luni....
4Life
Postat pe 16 Februarie 2010 19:19
De la: 4Life, la data 2010-02-16 19:19:17
De la: relicoco, la data 2010-02-16 19:14:48am amenoree primara dintotdeauna!intre timp s-a transformat in secundara!ani de zile mi-a venit menstra doar cu anticonceptionale!anul trecut am hotarat ca vreau bebe!eee!lung drum!dupa investigatii facute in Parhon,am fost diagnosticata cu insuficienta ovariana prematura,displazie mamara si micronodul hipofizar laterosellar drept!am ajuns la prof.doc.B.Marinescu si la sotia acestuia,care ,mi-au dat ca si tratament cyclo-proginova,spunandu-mi ca nu am sanse-deocamdata-sa fac bebe.azi e a 4-a zi de cand am terminat prima folie si...nu a venit menstra.mai astept!voi,cele ce ati avut probleme,cum ati rezolvat-o?adriana_kurbe,tu ce ai facut?eu sint tare speriata si,in fiecare zi,incerc sa ma imbarbatez,si vreau sa credca voi face bebelul!voi,fetele care ati mai patit asa ceva,ce ati facut?
poti incerca si cu TRANSFER FACTOR BELLE VIE...sunt cateva cazuri in Romania care si-au rezolvat astfel de probleme idupa 3-4 luni....
da cu siguranta...dar sunt fictive cazurile pentru a reusi cumva sa pacaliti oamenii.
ene_m_gabriel
Postat pe 16 Februarie 2010 21:16
De la: ene_m_gabriel, la data 2010-02-16 21:16:37
De la: 4Life, la data 2010-02-16 19:19:17
De la: relicoco, la data 2010-02-16 19:14:48am amenoree primara dintotdeauna!intre timp s-a transformat in secundara!ani de zile mi-a venit menstra doar cu anticonceptionale!anul trecut am hotarat ca vreau bebe!eee!lung drum!dupa investigatii facute in Parhon,am fost diagnosticata cu insuficienta ovariana prematura,displazie mamara si micronodul hipofizar laterosellar drept!am ajuns la prof.doc.B.Marinescu si la sotia acestuia,care ,mi-au dat ca si tratament cyclo-proginova,spunandu-mi ca nu am sanse-deocamdata-sa fac bebe.azi e a 4-a zi de cand am terminat prima folie si...nu a venit menstra.mai astept!voi,cele ce ati avut probleme,cum ati rezolvat-o?adriana_kurbe,tu ce ai facut?eu sint tare speriata si,in fiecare zi,incerc sa ma imbarbatez,si vreau sa credca voi face bebelul!voi,fetele care ati mai patit asa ceva,ce ati facut?
poti incerca si cu TRANSFER FACTOR BELLE VIE...sunt cateva cazuri in Romania care si-au rezolvat astfel de probleme idupa 3-4 luni....
da cu siguranta...dar sunt fictive cazurile pentru a reusi cumva sa pacaliti oamenii.
sigur, in capul tau totul este fictiv...inclusiv numele pe care-l porti....habar nu ai despre ce vorbim....nici cu bukletinul in mana nu stii cum te cheama si vorbesti si tu sa nu adormi....BORAT
4Life
Postat pe 16 Februarie 2010 22:03
De la: ene_m_gabriel, la data 2010-02-16 21:16:37
De la: 4Life, la data 2010-02-16 19:19:17
De la: relicoco, la data 2010-02-16 19:14:48am amenoree primara dintotdeauna!intre timp s-a transformat in secundara!ani de zile mi-a venit menstra doar cu anticonceptionale!anul trecut am hotarat ca vreau bebe!eee!lung drum!dupa investigatii facute in Parhon,am fost diagnosticata cu insuficienta ovariana prematura,displazie mamara si micronodul hipofizar laterosellar drept!am ajuns la prof.doc.B.Marinescu si la sotia acestuia,care ,mi-au dat ca si tratament cyclo-proginova,spunandu-mi ca nu am sanse-deocamdata-sa fac bebe.azi e a 4-a zi de cand am terminat prima folie si...nu a venit menstra.mai astept!voi,cele ce ati avut probleme,cum ati rezolvat-o?adriana_kurbe,tu ce ai facut?eu sint tare speriata si,in fiecare zi,incerc sa ma imbarbatez,si vreau sa credca voi face bebelul!voi,fetele care ati mai patit asa ceva,ce ati facut?
poti incerca si cu TRANSFER FACTOR BELLE VIE...sunt cateva cazuri in Romania care si-au rezolvat astfel de probleme idupa 3-4 luni....
da cu siguranta...dar sunt fictive cazurile pentru a reusi cumva sa pacaliti oamenii.
ene_m_gabriel
Postat pe 17 Februarie 2010 08:24
tu relicoco ce varsta ai?daca ai amenoree prematura inseamna ca inca esti tanara...probabil 30 ani...si eu am fost la dr marinnescu...si la sotia lui care este endocrinolog...tot asa mi au spus....ca nu am nici o sansa.....ai incercat sa ti faci un fsh in a 2-3 zi sa vezi cum e?sau cat e de mare?daca ti au zis ca ai insuficienta ovariana inseamna ca nu mai ai ovocite,deci sanse de a concepe un copil pe cale naturala este...zero.probabil ti ar trebui o stimulare ovariana sa vezi daca ti se formaeaza foliculi...si daca da..sa faci o inseminae...sau daca ai bani....o fertilizare in vitro...daca foliculi nu se formeaza nici cu stimulare....inseamna ca nu mai ai ovocite...si ca urmare poti face fertilizare in vitro cu ovocitele altei femei.alta cale nu vad....
dulgheru
Postat pe 17 Februarie 2010 18:49
multumesc pentru raspuns adriana,eu am 37de ani.dupa un an si 2 luni mi-a venit -in sfarsit- menstra,in urma tratamentului cu cycloproginovcare am inteles ca e tot o stimulare ovariana!stiu ca s-ar putea sa nu mai am ovocite iar fsh-ul nu am avut cum sa-l fac pana acum in a 2-a sau a 3-a zi!l-am facut in Parhon impreuna cu toate analizele.acum d-na doc. ma asteapta peste 3 luni sa vada daca mai am sau nu ovocite -in urma acestei stimulari sper sa am-si sa-mi faca o ecografie cu sonda.mi-a spus ca ma asteapta ori o inseminare ori un fiv.intrebarea mea era ce ati facut voi,ce ai facut tu?mie mi-a spus ca ,dupa 3 luni de cycloproginova,in functie de cum raspunde organismul,imi va skimba stimularea dandu-mi ceva mai puternic!
RELICOCO
Postat pe 18 Februarie 2010 16:22
CE TRATAMENT AI URMAT? NU TI-A VENIT NICIODATA PE CALE NATURALA?
SI EU MA CONFRUNT CU ACEASI PROBLEMA, AM FOST LA NENUMARATI DOCTORI SI TOTI MI-AU SPUS CA NU AM SANSE SA FAC BEBE DECAT FIV, ACUM VREAU SA MERG LA DR. MARINESCU CUM ESTE AM INTELES CA AI FOST, AM SANSE SA MA PROGRAMEZ LA EL ANUL ACESTA, AM INTELES CA ESTE FOARTE OCUPAT.
healthy001561
Postat pe 19 Februarie 2010 09:55
De la: healthy001561, la data 2010-02-19 09:55:56CE TRATAMENT AI URMAT? NU TI-A VENIT NICIODATA PE CALE NATURALA?
SI EU MA CONFRUNT CU ACEASI PROBLEMA, AM FOST LA NENUMARATI DOCTORI SI TOTI MI-AU SPUS CA NU AM SANSE SA FAC BEBE DECAT FIV, ACUM VREAU SA MERG LA DR. MARINESCU CUM ESTE AM INTELES CA AI FOST, AM SANSE SA MA PROGRAMEZ LA EL ANUL ACESTA, AM INTELES CA ESTE FOARTE OCUPAT.
ba da!mi-a venit la inceput,la 14 ani!apoila 18 ani am avut o luna intarziere!pe la 19 am avut iar .asa ca am fost la doctorul Cotigacare am inteles ca acum are cabinet pe undeva pe langa b-dul Mihalache- la consult!atunci mi-a dat progesteron injectabil 3 zile!apoi la 23-24 iar am avut probleme!dar nici un ginecolog-si am fost la multi-nu m-a trimis la endocrinolog!si la ultimul ginecolog la care am fost ,mi-a prescris anticonceptionale!eeee!si uite asa,dupa 13 ani am ajuns in Parhon si de aici la dr.Marinescu!mie mi s-a parut un tip ok!kiar haios!eu eram tare incordata si m-a vazut !asa ca ...m-a facut sa rad!apoi m-a trimis la cabinetul particular,la sotie care,la randul ei m-a consultata si ,impreuna cu el ,au stabilit tratamentul!dar el a hotarat ce sa iau!tu unde vrei sa mergi?la cabinet sau la spital?
RELICOCO
Postat pe 19 Februarie 2010 17:29
eu iau aproape tot timpul cicloproginova..cu mici intreruperi.si in a 2zi de ciclu ma duc si fac un fsh...daca e mare...mai iau o folie...daca e bun...imi sun doctorita endocrinolog....pt o eko...la marinescu nu ma mai duc,,,,,,pt ca am fost....si ce sa mi faca el?daca nu mai ovocite?de la alte femei nu vreau sa iau....asa ca nu mi ramane decat sa ma rog la bunul dumnezeu si sa sper...desi ...e cam greu.
dulgheru
Postat pe 19 Februarie 2010 21:35
ah!adriana imi pare rau ca treci prin asta! e cumplit!se pare ca asa voi face si eu,voi lua cycloproginova mai toata viata.numai ca trebuie sa incercam si altceva pt ca sint medicamente mai bune si mai puternice pt stimulare ovariana decat cyclo. si-partea urata-sint si mai nocive!mie mi-au zis de FIV cam toti doctorii.dar....vesnicul"dar",dupa ce am stat de vb cu Marinescu(ea)m-a mai calmat putin,spunandu-mi ca deocamdata nu am nici o sansa pt bebe pt ca nu am ovocite si,in urma tratamentului cu cyclo.-speram sa apara ovocitele.asta insemnand 3 luni de cyclo.apoi,in functie de ce se intampla cu "ovarasele "mele,imi va da alt tratament:unul mai puternic daca tot nu apar ovocite,sau altul-nu mi-a specificat de care-daca apar ovocite!si in final mi-a spus de FIV.dar totul depinde de corpul meu,tinand cont ca am si un microadenom hipofizar,gasit in urma unei tomografii in Parhon,dar la care nu mi s-a dat nici un tratament.ce am gasit pe net despre adenoame hipofizare....mi se face frica!in sfarsit!ideea e ca avem un luuuuuung drum de parcurs dar eu nu ma las!tu cum iei cyclo.?
RELICOCO
Postat pe 21 Februarie 2010 11:50
eu iau cicloproginova prima folie odata cu venirea ciclului apoi cand se termina folia..fac 7 zile pauza...si incep o noua folie.cam asa.eu nu prea as suporta sa fac o stimulare mai dura...pt ca mi e cam frica....dar sa ma tii la curent daca peste3 luni te duci la doctorul marinescu..sunt curioasa ce ti recomanda...la tine de unde vine aceasta amenoree?e mostenire genetica sau ce e?asa te ai nascut tu cu probleme in aceasta zona?presupun ca esti din bucuresti.sotul tau a facut vreodata vreo spermograma?cati ani are?
dulgheru
Postat pe 21 Februarie 2010 18:15
Si eu am sau aveam amenoree primara, am fost la un doctor din bucuresti care m-a trimis la parhon unde mi-am facut toate analizele care surprinzator au iesit bune...fsh-ul ceva mai mare dar mi s-a zis ca nu asta este cauza. Doctorul la care am fost mi-a dat cicloproginova si mi-a zis ca am asa ceva din cauza ca organismul meu nu produce hormonii necesari(estrogen si progesteron), dupa ce a vazut ca merge treaba cu cicloproginova a zis ca imi schimba tratamentul ca sa experimentam mai multe medicamente, unele doar cu estrogen sau cu progesteron, si nu prea mi-a convenit si nu m-am mai dus la ea, intrerupand tratamentul cu cicloproginova. Acum cateva zile fara sa iau pastile sau altceva mi-a venit ciclu, e normal?(am 26 ani)
raluca_maria_healthy
Postat pe 21 Februarie 2010 20:01
incearca sa citesti informatii despre sindromul turner...
vezi pe net, apoi intreaba un dr. ce parere are?!
alf66
Postat pe 21 Februarie 2010 21:01
am auzit de la o doamna ca si-a rezolvat problema la Piatra Neamt, la o dr. homeopat (nu stiu cum o cheama), dar daca dai cautare pe net dupa dr. homeopat P. NT., sigur apare un nr. de tel.!
Cica cu doar cateva pastile homeopate s-a rezolvat. Poti incerca sa te interesezi.
bafta
alf66
Postat pe 21 Februarie 2010 21:05
dar cum se poate afla daca ai sindromul turner fiindca mie mi-au facut foarte multe analize care au iesit bune...doar la una dintre multele ecografii mi-au zis ca am uterul ceva mai mic dar daca mi-a venit menstra(chiar si ceva mai tarziu poate s-a mai dezvoltat...nu stiu); la homeopat aveam in plan sa merg dar nu prea pot sa plec de la servici, oricum o ecografie trebuie sa-mi fac...
raluca_maria_healthy
Postat pe 22 Februarie 2010 10:31
sunt teste speciale care se fac pt. sindr.turner! Mai demult am cunoscut pe cineva care avea si zicea ca dupa diagnosticare se fac niste dozari hormon....sincer nu prea stiu.Doar in Buc. se fac analizele si tratam.! Este vorba si despre o afectiune nou descop., asa ca si tratamentele sunt...destul de noi. mai bine cauta pe net: eu gasisem acum vreo 2 ani ceav inf. in engl.
Neaparat trebuie sa faci si eco. endovaginal.
In Piatra Neamt, tin minte ca si eu am dat cautare pe net pt. o prietena si i-am zis de dr-ta respectiva. se pare ca a ajutat-o dupa prea multi ani de medicamente si incercari de tratament clasic.
bafta!
alf66
Postat pe 22 Februarie 2010 12:05
adriana,mie mi-au spus ca am un microadenom hipofizar in Parhon.de acolo s-ar trage si insuficienta ovariana si,in final ,amenoreea!uterul e infantil si el iar ovarele mele nu mai au foliculi.nu mai vor sa produca.pt ca am fost prin tot felul de spitale pana sa ajung in Parhon,am fost nevoita sa intrerup orice tratament asa ca...un an si 2 luni nu am mai avut menstre.dupa ce am aflat ce am si dupa tratamentul sotilor Marinescu,am menstra!acum ce sa zic?!am inceput sa le iau din ziua in care mi le-a prescris.apoi am stat vreo 6 zile pana sa am menstra,de ma speriasem pt ca nu mai venea odata si ma gandeam cum dreaq s-o iau de la capat cu drumurile la doctor!apropo:nu-s din Bucuresti,sint din Turnu Magurele iar sotul meu(35ani) n-a facut niciodata spermograma.o va face la vara cand vine in tara!apoi am luat cycloproginova din a 5-a zi a ciclului-la indicatiile dr.acum...ce sa zic!astept!te anunt cand vin de la ei-in aprilie-ce-mi dau mai departe!si mie mi-a frica de ceea ceva urma dar...asta e!
RELICOCO
Postat pe 22 Februarie 2010 13:51
RALUCA!daca ai amenoree primara nu ti-a spus doctorul si care e cauza ei?de unde vine?cat de mare a fost FSH-ul?dar LH-ul?ai ovare polikistice?ai insuficienta ovariana?ce diagnostic ti-a pus?ar trebui sa mergi la alt doctor daca in primul nu ai incredere!nu sta asa!iti faci rau!
RELICOCO
Postat pe 22 Februarie 2010 14:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
BUNA! 5 De la: kudika226898 20 Aprilie 2011 07:49
BUNA 4 De la: andreutzzza_healthy 5 Ianuarie 2013 15:10
HPV - tratament 43 De la: monissica 7 Februarie 2012 16:53
tratament cancer la sin 10 De la: t 3 Aprilie 2012 23:28
sanii 6 De la: camiflorea 18 Ianuarie 2010 14:57