Setari Cookie-uri

Cum sa ne pregatim de Paste

As vrea sa fac ceva special de Paste, ceva dincolo de masa specifica, traditionala... Voi aveti astfel de ganduri si eventual idei? Multumesc anticipat pentru ajutor si sfaturi!
dibu_iulia
Postat pe 16 Aprilie 2009 18:08
la mine este mai grav
sotul meu este lacto - vegetarian de 2 ani. presimt ca ii urmez calea
printre altele, voi "incerca" sa prepar sarmale in vita (fara carne, cu multa verdeata), rulada cu branza sarata sau cu ciuperci si nu mai am idei

tu la ce te-ai gandit, poate ma ajuti tu pe mine

Sarbatori cu mult iubire si liniste sufleteasca!
ramona_eliza
Postat pe 16 Aprilie 2009 20:50
eu pregatesc niste rulouri de castraveti cu telemea (merg excelent langa ouale de Paste), salata de vinete, rulada cu spanac, sarmale cu soia si ciupercute umplute - vad eu cu ce garnitura. La capitolul prajituri, un tort diplomat, o prajitura cu nuca si una cu branza si stafide.

Sa aveti un Paste fericit !

P.S. eu sunt ovo-lacto-vegetariana de 3 ani
Alina-Ioana
Postat pe 17 Aprilie 2009 07:47
Alina,te-ai gandit sa iti decorezi casa? Eu o fac in fiecare an.Am tot felul de figurine ornamentale din ceramica, reprezentand miei si iepurasi, oua din lemn, de diferite marimi si ma gandesc serios sa confectionez macheta unei iesle (de dimensiuni mici, bineinteles).
Incearca sa pui ouale vopsite, intr-un cosulet, pe un pat de iarba.
Mult succes!
Alina-Ioana
Postat pe 17 Aprilie 2009 07:55
@alina-ioana:

ai retete o-l-v?
ramona_eliza
Postat pe 17 Aprilie 2009 08:36
De la: ciquita, la data 2009-04-17 08:36:04@alina-ioana:

ai retete o-l-v?



ramona_eliza
Postat pe 17 Aprilie 2009 08:36
Pt. decorarea casei potzi sa faci si un "pomisor"(o ramura de pom cu multe ramificatzii) cu oua goale vopsite(mai bine zis pictate) ....mai interesant(cu floricele,bulinutze,liniutze,iepurasi,etc).Ouale le legi cu panglici colorate.Arata super!
lucia12
Postat pe 17 Aprilie 2009 09:37
Deoarece am renuntat la carne de orice fel,de peste 10 ani (cu exceptia pestelui) meniul de Sarbatori,este urmatorul:
- la aperitive:icre de crap,batoane si hambugheri de somon,fructe de mare cu maioneza,alaturi de un platou cu cruditati de sezon si oua rosii ;
-felul doi,e compus din doua feluri: sarmalute preparate cu orez si soia (condimentate cu condimente de sarmale si,facute la oala minune)+ snitele de soia si/sau crap la gratar ,cu pireu de cartofi si salata de sezon;
-desertul e compus din cozonac clasic,prajitura de casa,salata de fructe;
- bauturile sunt neacidulate,berea f.alcool,vinul alb demisec indoit cu apa plata,iar cafeaua decofeinizata.
Un asemenea meniu,consumat in cateva ore,este satios si cat se poate de usor digerabil:garantat! Pofta buna si Sarbatori fericite,tuturora!
domnita2007
Postat pe 18 Aprilie 2009 00:49
Dumnezeul Nostru Creator sa va Binecuvanteze cu Infinita Iubire Divina, pace sufleteasca, dragoste de viata pe Planeta Pamant si o Infinita imaginatie pentru o alimentatie sanatoasa cu produse vi, naturale , fara MORTACIUNI. Aveti incredere in voi, vorbiti mai multa cu inima voastra si va vin ideile pentru a pregati o alimentatie sanatoasa pentru Corpul Fizic.
Soia, Condimente, Ceaiuri, Toate Legumele, Orezul, Verdeturile = Toate, Semintele, Radacinoasele, Fructele, Uleiurile presate la Rece si multe alte produse vegetale care le puteti gasi in zona-n care va-ti nascut. Apa pentru gatit si consumul zilnic (aprox < 2 L )cred ca ar fi bine sa fie procurata tot din zona natala, daca sunt probleme freatice, cred ca ar fi indicat sa fie filtrata, calcarul este cel mai periculos, el se depune la Rinichi si de aici incep Bolcajele energetice ( bolile). Iar daca se mai tine cont si de Grupa Sanguina .....Adio BOLI.
Pentru sfintele sarbatori DROBUL din Carne sau friptura de Miel.. Se poate inlocui cu Drob sau friptura de soia. Important e sa cunosti bine gustul si aroma plantelor...
Sarbatori fericite
healthy000378
Postat pe 18 Aprilie 2009 06:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
NU POT SA-MI POTOLESC POFTA DE MANCARE 37 De la: kudika_1044549 17 Ianuarie 2023 16:37
Cursuri de gatit 34 De la: BEL_AMY1 20 Februarie 2011 17:53
sala 27 De la: _oktober_ 29 Noiembrie 2010 16:30
cat de bune sunt capsulelele de slabit cu supa de varza? 35 De la: an3mary19 19 Noiembrie 2012 16:18
polipii 7 De la: office_salinasusesi_ro 3 Aprilie 2010 17:13