Setari Cookie-uri

Preventia,cum sa prevenim aparitia bolilor prin alimentatie si suplimente nutritive.

Incep prin al cita pe Octavian Paler:

"Oamenii isi pierd sanatatea pentru a face bani,iar apoi isi pierd banii pentru a-si recapata sanatatea.Traim ca si cand nu am muri niciodata si murim ca si cand nu am fi trait. "
enemgabriel
Postat pe 16 Aprilie 2009 20:16

uneori am senzatia ca oricat de mult am incerca, nu putem evita anumite boli...
nu mai am incredere in niciun produs alimentar.
consider ca eu si sotul meu mancam "destul" de sanatos (preferam multe fructe, legume, lactate, fara prajeli, fara carne, mezeluri sau paine).
si totusi nu-mi iese din minte ca "moartea incepe in colon".

ramona_eliza
Postat pe 16 Aprilie 2009 20:37
Pentru a avea o imagine corectã asupra factorilor care ne influenþeazã sãnãtatea, vom detalia trei dintre aceºtia, care au o importanþã majorã:
Mediul înconjurãtor
Aerul - poluat din cauza gazelor provenite din activitãþile industriale, a gazelor de
eºapament, a arderilor necontrolate din naturã, etc.
Apa - poluatã din cauza epurãrii defectuoase, a transportului prin conducte metalice, a substanþelor chimice - îngrãºãminte chimice, pesticide, ierbicide - folosite la tratarea culturilor intensive care, trecând prin sol cu ajutorul ploilor, zãpezilor, ajung ºi în pânza freaticã.
Solul - valoarea lui scade dupã o prelucrare îndelungatã ºi tratamentele chimice la care
este supus se fac în detrimentul alimentelor care rezultã.
Modul de viaþã
Încã din mileniul trecut ºi, din pãcate, ºi la începutul acestui mileniu, viaþa omului este
caraterizatã prin sedentarism ºi stres :
. desfaºurarea activitãþii în spaþii închise; birou, casã, maºinã;
. lipsa de miºcare, de activitãþi fizice, de recreere;
. expunerea, ore în ºir, în faþa calculatoarelor, TV, folosirea telefoanelor mobile, etc.;
. suprasolicitarea fizicã ºi psihicã (ore de muncã peste program, douã sau trei locuri de
muncã, instabilitatea economico-financiarã, etc.);
. îndepãrtarea omului de naturã.
Alimentaþia
Din cauza factorilor poluanþi ai mediului, alimentele au avut de suferit. Astfel, toate culturile de cereale, de legume ºi fructe, din cauza tratamentelor chimice la care au fost supuse pentru a se obþine culturi cât mai mari, au pierdut din valoarea nutritivã.
Bãuturile rãcoritoare se bazeazã în principal pe aromatizanþi, coloranþi ºi conservanþi sintetici.
Hrana nu mai este naturalã, este afectatã din cauza modului de prelucrare, a depozitãrii ºi a transportului. Prin pãstrarea ei timp îndelungat, congelare, conservare ºi preparare(tratamentele termice la care sunt supuse alimentele - fierbere ºi prãjire la temperaturi mari), alimentele oferã
organismului nostru o hranã mult prea sãracã în elemente nutritive, astfel cã organismul suferã ºi ca urmare apar numeroase boli: afecþiuni cardiace, artrite, osteoporozã, boli circulatorii, de digestie, de stres, creºterea colesterolului, a presiunii arteriale, dezechilibre metabolice, slãbirea sistemului imunitar, etc.
Astãzi, mulþi savanþi confirmã legãtura dintre alimente ºi protecþia faþã de îmbolnãviri. Sãnãtatea omului este reflectarea alimentaþiei pe care organismul uman o primeºte din momentul în care vine pe lume ºi pânã la moarte.
Din cauza modului rapid de a trãi, a poluãrii, a stresului, în organism se formeazã radicalii liberi (molecule active care atacã celulele sãnãtoase), radicali ce produc în organism tulburãri grave:

- cresc îngrijorãtor riscul apariþiei tumorilor
- provoacã aterosc1eroza, cauza infarctului de miocard
- altereazã retina ducând la cataractã
- dãuneazã colagenului, elastinei, favorizând apariþia prematurã a ridurilor
- artritã, afecþiuni cardiace, leucemie, comoþie cerebralã, etc.
Radicalii liberi favorizeazã apariþia a cel puþin 50 de boli diferite.
enemgabriel
Postat pe 21 Aprilie 2009 13:14
Din pacate la noi prevenirea bolilor prin alimentatie nu este o optiune .... hrana este de proasta calitate , legume din Turcia , pui crescuti cu viteza luminii , carne de vita si peste in sortimente foarte limitate . Personal folosesc destul de des suplimente nutritive pentru ca vreau sa imi mentin un tonus normal , o mineralizare si vitaminizare plus ca imi doresc sa previn anumite afectiuni destul de des intalnite . Spre exemplu pentru slabit prefer sa slabesc normal si natural folosing compusi care au Omega 3 si Vitamina B6 sau lecitina ( toate cele 3 substante normalizeaza trigliceridele si colesterolul din sange si de pe vase ) . In 2 perioade ale anului fac 2 cure de vitaminizare pentru a combate astenia de primavara / toamna si inainte de inceperea iernii trec pe tratament intensiv cu imunizante naturale cum ar fi Acerola , Gelee Royale , Ginseng . Recomand pentru perioada aceasta Chronoenergy de la 3Chenes ca si supliment vitaminic care ajuta la diminuarea efectelor asteniei ( somnolenta , lipsa vitalitatii , tonus scazut ) - are pastila de zi cu 12 vit si 7 minerale plus ginseng , guarana , acerola , taurina iar pastila de noapte are passiflora , Litiu si mai multe .... Eu l-am luat din Sensiblu dar cred ca se gaseste in mai multe farmacii .

AAAA da, si inca ceva ce am invatat de la bunica - o lingurita de miere pe stomacul gol , dimineata .
kudika066449
Postat pe 25 Aprilie 2009 12:20
Multe alimente nu sunt naturale, e adevarat. Dar exista suplimente, remedi naturiste... trebuie doar incercat.
Desi e greu, e adevarat - ca asta exista in jurul nostru.
Iar mediul inconjurator are si el influenta lui - bine a spus cineva mai sus!
Sarah_healthy
Postat pe 27 Mai 2009 15:51
Din pacate noi, romanii, nu stim sa mancam echilibrat. Ne imbuibam cu diverse si apoi ne vaitam ca ne simtim balonati, ca sumtem grasi, ca avem diverse probleme de sanatate. Ne trezim abia atunci cand suntem cu "cutitul la os". Produsele romanesti nu mai sunt ce au fost odata. Majoritatea produselor pe care le consumam sunt importate.
Noi nu stim sa ne informam, iar daca cineva incearca sa ne "deschida ochii" intotdeauna ne gandim ca are un interes.
Anul trecut mama mea a fost diagnosticata cu pietre la ambii rinichi si i s-a spus ca singura sansa este operatia clasica pe ambii rinichi. Va dati seama ca nu era ceva foarte convenabil in conditiile in care ea era diabetica si hipertensiva. A refuzat operatia si ne-am intreptat cautarile catre un medic homeopat.
L-am gasit la Timisoara, i-a dat un regim alimentar foarte drastic, dar care i-a rezolvat, in timp, toate problemele de sanatate. In afara de alimentatie i-au fost recomandati niste integratori alimentari care au efecte extraordinare.
I-am folosit si eu si am recomandat si altor persoane. Toti au fost multumiti de ei. Sunt produse facute din fructe, legume si cereale si nu se gasesc in comert ci doar la distribuitori.
O foarte mare importanta o au psihicul, gandirea pozitiva, sa fii o persoana optimista.
Atunci cand esti optimist ti se intampla numai lucruri bune.
Totodata conteaza si ce produse cosmetice si detergenti folosim.
Pe piata sunt foarte multe produse cosmetice care contin parabeni si petrol care in timp duc la aparitia cancerului. Avem detergenti toxici care ataca pielea, iar daca inhalam nu ne este bine.
Asadar aveti grija ce produse folositi.
Daca noi nu avem grija noi atunci cine?

kudika078589
Postat pe 20 Iunie 2009 19:19
BUNA SERA! Ce sunt integratorii alimentari si in ce boli pot fi folositi.Se ia asa la intamplare de catre fiecare sau la recomndarea unui homeopat?
calina_en
Postat pe 25 Iunie 2009 00:45
Buna seara, integratorii alimentari sunt pastile facute din legume, fructe si cereale. Au efecte benefice pentru diverse boli si este indicat sa se folosesca la indicatia unei persoane care le cunoaste.Ele nu au reactii adverse dar se iau anumite doze in functie de afectiunea de care suferiti. Daca doriti mai multe detalii puteti sa-mi scrieti pe adresa de mail ginapatru@yahoo.com.O seara frumoasa.
kudika078589
Postat pe 25 Iunie 2009 20:00

Un supliment alimentar notificat de Ministerul Sanatatii seria AC nr 0386 / 11.06.2009 este Argintul coloidal.

Acesta intareste sistemul imunitar omorand toti virusii si toate bacteriile si ciupercile.
Lupta eficient impotriva ulcerului si hepatitei.

Pentru mai ulte detalii puteti accesa: www.argint-coloidal.ro
Beni_healthy
Postat pe 30 Iunie 2009 20:53
De la: Beni, la data 2009-06-30 20:53:34
Un supliment alimentar notificat de Ministerul Sanatatii seria AC nr 0386 / 11.06.2009 este Argintul coloidal.

Acesta intareste sistemul imunitar omorand toti virusii si toate bacteriile si ciupercile.
Lupta eficient impotriva ulcerului si hepatitei.

Pentru mai ulte detalii puteti accesa: www.argint-coloidal.ro

Era vorba de preventie si nu de tratament.Ce studii sunt efectuate si ce rezultate sunt in tratarea ulcerului si a hepatitei,argumente.
enemgabriel
Postat pe 1 Iulie 2009 07:50
Din pacate nu este suficient doar consumul de fructe si legume deoarece acestea fiind tratate , in urma consumului ingeram si o cantitate mare de chimicale.Folositi suplimente alimentare de calitate, iar imunitatea organismului va fi asigurata.
lauritzica
Postat pe 5 Iulie 2009 14:36
BIO+ACTIVE ESTE COMPLEXUL ENZIMELOR, SUBSTANÞELOR VII
DIN GERMENI ªI FLAVONOIZILOR VEGETALI!
Ce sunt enzimele?
• Sunt proteine care accelereazã viteza de desfãºurare a proceselor biochimice din organism.
• În organismul uman au fost identificate 3000 de enzime.
• În decurs de 1 minut, enzimele intervin în 36 milioane de reacþii biochimice.
• La naºtere avem sisteme enzimatice preformate, dar pe parcursul vieþii poate deveni necesarã înlocuirea acestora.
• Spre deosebire de vitamine, enzimele sunt produse numai în organisme vii.
• Sursa cea mai bunã de enzime este reprezentatã de germenii vegetali.
Din sãmânþa minusculã, sub acþiunea umidiþãþii ºi a cãldurii, izbucneºte, cu o energie imensã, noua viaþã. Seminþele conþin cantitate mare de enzime, necesarã dezvoltãrii unei noi plante ºi aceastã cantitate creºte ºi mai mult în timpul germinãrii. Avem sau nu destule enzime în organism, de asta depinde sãnãtatea noastrã! Modul de viaþã neadecvat, alimentaþia necorespunzãtoare (chiar ºi încãlzirea limentelor) ºi diferitele boli, consumã cantitãþi imense din echipamentele enzimatice, provocând în timp un dezechilibru ºi astfel organismul este din ce în ce mai expus la îmbolnãviri grave sau chiar la îmbãtrânire precoce.
• Germenii conþin cantitãþi însemnate de vitamine.
• Sunt bogaþi în vitaminele: A, B-complex, C, D, E, G, K, U.
• Germenii sunt ºi surse excelente de minerale, conþin calciu, magneziu, fosfor, clor, potasiu, sodiu, siliciu. Acestea se aflã în stare naturalã în plante, putând fi utilizate cu eficienþã maximã de cãtre organismul uman.
• Germenii sunt bogaþi în aminoacizi esenþiali.
Germenii conþin toate elementele de care organismul are nevoie pentru pãstrarea sãnãtãþii.
Când sãmânþa germineazã, conþinutul sãu în vitamina C creºte de 27 ori, conþinutul în caroten (dupã 2 ore de germinare) ajunge la 200%, conþinutul de vitamina B creºte cu 50%, iar cel de vitamina A cu 120%. Biogermenii conþin cu 25% mai multã energie decât carnea, dar nu îngraºã.
Capsula, prin conþinutul în sorg, este bogatã în flavonoizi ºi în antioxidanþi vegetali. Efectul benefic al flavonoizilor a fost demonstrat prin numeroase studii clinice din þarã ºi din strãinãtate.
Zilnic ne "omoram" cu toxine,deci zilnic trb sa consumam suplimente alimentare care echilibreaza efectul negativ al substantelor toxice din aer,apa,pamant etc.Preventia este un cumul de activitati,prin care incercam sa prevenim boala,sa ne imbunatatim traiul,calitatea vietii.Numai bine,aludmann@yahoo.com.
elli29
Postat pe 17 Octombrie 2009 19:11
Pentru a preveni inrautatirea sanatatii ar trebui consumate alimentele sanatoase, cee ce nu este in totalitate posibil in zilele noastre, dar exista suplimentele naturale,care ne ajuta foarte mult la intatrirea sanatatii. Printre aceste se numara si produsele apicole cum ar fi laptisorul de matca pur, polenul crud, pastura.
Laptisorul de matca pur are un aspect vascos,cu o culoare de la alb cremos pana la un galben mai pronuntat. Este un adevarat cocktail de vitamine. Contine complexul de vitamine B(B1,B2,B3,B6,B8,B9,B12), dar si acidul pantotenic,adica vitamina B5,cunoscuta si sub denumirea de „vitamina antistres”. Constituie o sursa bogata de aminoacizi (acidul aspartic,glutamic,taurina,tirozina,etc), saruri minerale (calciu,magneziu,fier,etc), oligoelemente( seleniu,zinc,mangan,etc), glucide (fructoza,glucoza, maltoza), lipide sub forma de acizi grasi (acid stearic, palmitic,etc). Contine, de asemenea, o sursa importanta de acid, 10HDA, denumirea completa a acestuia fiind acid 10-hidroxi-2-decenoic, substanta activa care are efecte anticancerigene.
Acetilcolina pe care o contine laptisorul de matca pur este un compus cu rol in transmiterea influxului nervos,atit in sistemul nervos central, cat si in cel periferc,cu efecte notabile asupra acestuia. Mai contine si o serie de substante cu actiune antibiotica,antimicotica. Are actiune vasodilatatoare, cardioprotectoare,digestiva,de reglare a sistemului hormonal si celui limfatic.
Datorita faptului ca este un produs natural care contine atit de multe substante nutrive este intrebuintat in foarte multe afectiuni ,dar are si aplicatii in cosmetica. Este recomandat pentu intarirea imunitatii organismului,astenie de toate gradele si tipurile, anorexie, anemie,anxietate,hipotensiune arteriala, arteroscleroza,nivel ridicat de colesterol si lipide, uolcer gastric si duodenal,impotenta, fertiliate,sindrom premenstrual, menopauza,dermatoze, diverese cancere, leucemie,parodontite,boli infectioase, acnee, ten seboreic, etc.
Modul de administrare recomandat este sublingual, datorita absortiei rapide la acest nivel,inainte de masa,fiind un aperitiv pentru sanatate. Dozele variaza in functie de scopul utilizarii: in curele preventive se consuma intre 500 mg si 1g /zi, dimineata,in cele intense cu scopul de a repara o agresiune vor fi necesare 2 doze de 500 mg inainte de micul dejun si la pranz,iar pentru fertilitate si potential sexual,trei doze. In general medicii apiterapeuti recomanda dozajul in functie de afectiune si de gravitatea acesteia. Durata ideala a unei cure este de minim o luna.
Laptisorul de matca pur se poate consuma la orice varsta, in perfecta siguranta, fiind recomandat si de medicii pediatri.
Acest produs il puteti gasi in farmaciile naturiste sau il puteti comanda on line.
kudika116665
Postat pe 22 Februarie 2010 10:16
Daca ai incercat sa slabesti si nu ai reusit ,inseamna ca nu ai incercat Ecofit!
SLABESTI PANA LA 15KG!
www.ecofit.ro
ECOFIT
Postat pe 25 Februarie 2010 23:42
http://www.agentiasmile.ro/index.php?pag_index=2&id_oferta=572&title_pag=OFERTA+PASTE+2009
STATIUNEA SINAIA

PENSIUNEA BOEMA 3*

CAZARE 3 NOPTI CU MIC DEJUN SI CINA + MASA TRADITIONALA DE PASTE
TARIF 549 LEI / PERSOANA / PACHET.


cornel_sabin
Postat pe 27 Februarie 2010 00:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
BUNA FETELE ! 15 De la: kudika_18170 3 Noiembrie 2012 19:42
Ceai ZEIN pentru SLABIT 219 De la: Ramonadragan 6 Iulie 2013 14:56
amenoree 4 De la: bebyza_lui17 3 Septembrie 2009 10:43
par degradat... 9 De la: office_salinasusesi_ro 4 Iunie 2010 13:16
Miscare / Miscare corecta pentru ....echilibrul vietii 1 De la: pasztaizoltan 15 Septembrie 2011 13:30