Setari Cookie-uri

ENDOMETRIOZA- boala care te omoara cu zile , boala care iti ia dreptul la o viata...

Buna tuturos ! Sunt noua pe acest site, dar cred ca acest subiect intereseaza pe foarte multe dintre voi cele care suferiti de aceasta afectiune in aceeasi ola cu mine, sa zic asa...
De la 14 ani, de la prima menstra, am avut dureri insuportabile la ciclu si timp de inca 14 ani, am fost diagnosticata in Romania cu tot felul de boli cum ar fi inflamatie pelvina, bip si mai stiu eu ce, dar nu mi s-a spus si nu am fost tratata de ce aveam de fapt. Dupa ani si ani, la 28 de ani adica, fiind in China, am ajuns la operatie de urgenta in Beijing , cu septicemie nu stiu ce grad... daca mai stateam cateva ore, muream... Am avut chiste de endometrioza care s-au spart in peritoneu si care au dus la infectie in peritoneu. Am fost operata laparoscopic, dupa care m-am intors in tara pentru refacere dupa operatie . Operatia a fost reusita, au facut tot ce se putea face , medicii chinezi de aici (caci si acum tot in China sunt) , dar endometrioza a reaparut foarte repede si din ce in ce mai rau imi este. Fac chiste la fiecare ovulatie , chiste mari care se sparg si in urma acestui proces, mor si inviez vreo 7 zile... seamana cu o colica renala povestea asa cu chitele, cu o colica biliara sau criza de fiat, mai stiu eu ce, caci am facut toate investigatiile posibile si gastro si rinichi si pana nu am ajuns aici, nu mi s-a spus ce am .... Am urmat tratament cu Utrogestan, progesteron natural. M-a ajutat cateva luni, apoi nu a mai mers de vreo 2 luni, e slab, apa de ploaie acum... O sa incep Orgametril, progesteron sintetic care inhiba si ovulatia (Utrogestanul nu inhiba) si sper sa mearga asta.... Am incercat contraceptive mai demult si era s amor de la ele, am chemat salvarea in ultima clipa cand abia mai respiram... Asa ca atentie feteleor ce luati !
Daca mai are cineva boala asta si vede acest mesaj, scrieti-mi ca ne face bine sa vb ! id mess : yuky_aylin@yahoo.com
Sanatate maxima va doresc la toate si s ava fereasca Dumnezeu de boala asta care te face sa nu mai traiesti oricum... oricat ai incerca sa ai o viata noaramala, nu se mai poate...
healthy002083
Postat pe 6 Mai 2009 17:06
BUNA! SI EU AM FOST DG. CU ENDOMETRIOZA ACUM UN AN CAND AM INCERCAT SA VAD DE CE NU RAMIN INSARCINATA. AVEAM UN CHIS MARE PE OVARUL STG. , AM FOST OPERATA LAPAROSCOPIC IN IULIE 2008 , LA TIMISOARA ,APOI AM URMAT TRAT. INJECTABIL CU DIPHERILINE-FIOLE TIMP DE 3 LUNI. .PT. A SURVENI SARCINA AM INCEPUT TRAT. DE STIMULARE HORMONALA DAR....CHISTURILE SE REFACEAU IN FIECARE LUNA!!!!! ACUM AM FOST OPERATA CLASIC DIN NOU SI SE PUNEA IN DISCUTIE OVARECTOMIA STG. . DIN FERICIRE ACEST LUCRU NU A MAI FOST NECESAR ,S-A INDEPARTAT DOAR FOCARUL DE BOALA SI NE RAMINE SPERANTA CA TOTUL VA DECURGE BINE DE ACUM INCOLO!!!!
corneliaboca
Postat pe 30 Mai 2009 19:59
christina32
Postat pe 3 August 2009 21:53
De la: healthy002083, la data 2009-05-06 17:06:58Buna tuturos ! Sunt noua pe acest site, dar cred ca acest subiect intereseaza pe foarte multe dintre voi cele care suferiti de aceasta afectiune in aceeasi ola cu mine, sa zic asa...
De la 14 ani, de la prima menstra, am avut dureri insuportabile la ciclu si timp de inca 14 ani, am fost diagnosticata in Romania cu tot felul de boli cum ar fi inflamatie pelvina, bip si mai stiu eu ce, dar nu mi s-a spus si nu am fost tratata de ce aveam de fapt. Dupa ani si ani, la 28 de ani adica, fiind in China, am ajuns la operatie de urgenta in Beijing , cu septicemie nu stiu ce grad... daca mai stateam cateva ore, muream... Am avut chiste de endometrioza care s-au spart in peritoneu si care au dus la infectie in peritoneu. Am fost operata laparoscopic, dupa care m-am intors in tara pentru refacere dupa operatie . Operatia a fost reusita, au facut tot ce se putea face , medicii chinezi de aici (caci si acum tot in China sunt) , dar endometrioza a reaparut foarte repede si din ce in ce mai rau imi este. Fac chiste la fiecare ovulatie , chiste mari care se sparg si in urma acestui proces, mor si inviez vreo 7 zile... seamana cu o colica renala povestea asa cu chitele, cu o colica biliara sau criza de fiat, mai stiu eu ce, caci am facut toate investigatiile posibile si gastro si rinichi si pana nu am ajuns aici, nu mi s-a spus ce am .... Am urmat tratament cu Utrogestan, progesteron natural. M-a ajutat cateva luni, apoi nu a mai mers de vreo 2 luni, e slab, apa de ploaie acum... O sa incep Orgametril, progesteron sintetic care inhiba si ovulatia (Utrogestanul nu inhiba) si sper sa mearga asta.... Am incercat contraceptive mai demult si era s amor de la ele, am chemat salvarea in ultima clipa cand abia mai respiram... Asa ca atentie feteleor ce luati !
Daca mai are cineva boala asta si vede acest mesaj, scrieti-mi ca ne face bine sa vb ! id mess : yuky_aylin@yahoo.com
Sanatate maxima va doresc la toate si s ava fereasca Dumnezeu de boala asta care te face sa nu mai traiesti oricum... oricat ai incerca sa ai o viata noaramala, nu se mai poate...



Exact in aceeasi situatie sunt si eu. Am fost operata acum 2 ani, dupa scurt timp insa durerile au revenit, parca si mai crunte..........La fel ca si la tine, chisturile mi se rup la fiecare mestra, iar durerile ma omoara incet...........Din pacate nici un medic nu mi-a dat altceva decat anti-inflamatoare ( ibuprofen) care normal ca nu-si mai fac efectul...........Nu cred ca putem spera decat ca stiinta ne va ajuta intr-o zi..........
cristinalelia
Postat pe 19 Noiembrie 2009 07:10
De dureri, inflamatii, chisturi si toate cele aferente am scapat cu un singur lucru: Polidin. Am facut 10 injectii consecutive (adica 20 fiole in total)incepand cu prima zi de menstruatie si de atunci n-am mai avut probleme. Dar am mai facut ceva: am inceput sa fac in fiecare saptamana cate 1 injectie (2 fiole). Nu numai ca s-au rezolvat problemele dar si sitemul imunitar s-a intarit si nu s-a mai prins raceala sau gripa de mine :)
Foarte multa lume spune ca aceste injectii sunt dureroase. NU sunt. A nu se confunda cu moldaminul care e alta mancare de peste.
Multa sanatate in continuare.
Alapopescu
Postat pe 19 Noiembrie 2009 07:56
draga mea imi pare rau. insa fiind in china de ce nu incerci cu metoda lor traditionala, si anume , faimoasa acupunctura?! poate reusesti sa elimini sau sa ameliorezi anumite simptome. multa sanatate si succes!
carmenjatarel_yahoo_com
Postat pe 19 Noiembrie 2009 09:12
daca nu se curata bine laparoscopic ,endometrioza apare iarasi cu dureri ,constipatii.dupa aperatie se fac injectii abdominale cu zioladex 10,8 mg.sunt tare scumpe .tare de tot.vindecarea se face prin sarcina ,adica daca ai noroc sa ramai insarcinata .dieta alimentara fara carne rosie, branzeturi etc. naturism,dar e greu.
belami
Postat pe 19 Noiembrie 2009 09:21
Buna tuturor,
am suferit de endometrioza de cind am avut primele menstre.Deja ma obisnuisem cu suferintele si mi se parea ca e parte din normnalitatea de care am eu parte. In scurgerea anilor problemele s-au agravat f.mult si viitorul parea mai mult decit sumbru. Locuiesc in Australia si in urma cu 2 ani am inceput sa utilizez un produs naturist care m-a ajutat sa redevin o persoana normala. Toate suferintele legate de endometrioza mea si nu numai, sint de domeniul trecutului. Se pare ca lucreaza la nivelul celulei si are puternice proprietati antiinflamatorii.Stiu ca este disponibil in Hong Kong dar deocamdata nu in China. Doar daca ai pe cineva in Hong kong sa comanzi pe adresa lor si sa ti-l retrimita pe urma in China... Te incurajez sa incerci, in fond ce ai avea de pierdut? Poate chiar ar fii o sansa pentru tine. Esti asa de tinara...cauta-ma pe yahoo la raduotilia@yahoo.com daca vrei sa vorbim.
O zi buna,
O.R.
Naturista
Postat pe 19 Noiembrie 2009 10:28
Si eu am facut o laparoscopie in urma careia mi-au curatat cateva focare de endometrioza. De fapt cateva puncte, asa scrie pe biletul de externare. Si am avut si cate un chist pe fiecare ovar, dar mici, cam la 2 cm. Numai ca eu chiar nu am avut dureri. Eu am facut investigatiile pt ca nu raman insarcinata, dar dureri la ciclu nu prea aveam. Adica aveam din alea care treceau cu un algocalmin. Iar acum dupa operatie nu prea le mai am nici pe acelea. Si totusi am aceasta endometrioza. Mi s-a recomandat tratamentul cu dipheriline, dar nu l-am facut, pt ca vreau sa incerc sa evit cat se poate tratamentele hormonale. In schimb l-am inceput si eu pe cel cu polidin. 10 fiole pe luna in primele 5 zile de ciclu, cate 2 fiole o data. Combinat cu un antiinflamator si un antibiotic. Incerc sa tin si regimul alimentar. Dulciuri mananc rar, la fel carne de porc nu prea gust, nici eu nici sotul nu mancam paine deloc, nici paste, poate doar o data pe luna. In schimb mancam foarte multe fructe. Insa din cate mi s-a spus, endometrioza o data facuta va reaparea orice am incerca. Dar cel putin eu nu am durerile ingrozitoare despre care vorbiti voi. A! Si beau si multe ceaiuri. Cam 2 l pe zi. De cretisoara, de galbenele, de napraznic, de coada soricelului,de papadie in timpul ciclului ca am citit ca detoxifica foarte bine... Si sper ca voi reusi sa raman insarcinata natural. Daca nu se intampla in cateva luni, cel mai probabil medicul ne va indrepta spre FIV... asta e.
healthy005488
Postat pe 19 Noiembrie 2009 10:42
nu va suparati..si eu am probleme si sunt suspecta de endometrioza. nu neg ca fiecare ati trecut prin momente grele. dar cand vad titlul asta ma apuca sunt boli mai grave cum ar fi cancerul care chiar ca te omoara!!cu endometrioza se poate trai fetelor!! ma apuca depreseia numai cand citesc titlul asta. fiti mai optimiste, capul sus va spune o pesimista convinsa
dracoaica
Postat pe 19 Noiembrie 2009 11:31
dragele mele eu m-am tratat un an de zile de acele chisturi dureroase dar va d ca de cand am terminat tratamentul durerea a reaparut nu atat de acuta ca inainte dar oricum cred ca au reaparul chisturile trebue sa merg din nou la medic sa-mi fac un control ceva daca aveti iun medic bun puteti sami spuneti va rog sunt din bucuresti si poate unele dintre voi ati trecut si prin asa ceva deci diagnosticul meu este de ovare polichistice care ma omoara cu zile din cauza durerilor
GYPSI
Postat pe 19 Noiembrie 2009 12:12
De la: healthy001599, la data 2009-11-19 11:31:45nu va suparati..si eu am probleme si sunt suspecta de endometrioza. nu neg ca fiecare ati trecut prin momente grele. dar cand vad titlul asta ma apuca sunt boli mai grave cum ar fi cancerul care chiar ca te omoara!!cu endometrioza se poate trai fetelor!! ma apuca depreseia numai cand citesc titlul asta. fiti mai optimiste, capul sus va spune o pesimista convinsa


Faptul ca aluneci in depresie sau pesimism, sau faci crize de nervi citind ceea ce spun forumistele afectate de aceasta boala, demonstreaza ca esti foarte labila psihic. Imi pare rau ca si tu te confrunti cu o problema de sanatate care ar putea sa fie diagnosticata drept endometrioza. Femeile acestea nu afirma ca boala lor ar fi mai grea decat cancerul. Si nu inteleg de ce tu consideri ca doar cancerul este o boala ucigatoare. Esti foarte putin informata draguta. Nu ai idee cat de multa suferinta poate genera endometrioza (tu probabil esti la inceput si iti doresc sa ai sansa de a fi tratata corect si in timp util pentru a nu ajunge sa cunosti cu adevarat "cainimea" acestei boli), cum nu ai cunostiinte despre numarul femeilor care "si-au incheiat conturile" cu viata pentru ca endometrioza lor a ajuns sa le devoreze.

Voua, tuturor celor care suferiti de aceasta boala (si nu numai) va sugerez sa cautati la orice PLAFAR din tara cartea "Sanatate din farmacia Domnului" scrisa de Maria Treben. Acolo veti gasi tot ceea ce va intereseaza pentru a va trata cu succes real si a va recapata sanatatea. Va asigur ca se poate avea 100% incredere in ceea ce este scris acolo, pentru ca eu personal folosesc multe dintre terapiile descrise in aceasta carte pentru a iesi din tunelul lung,stramt si intunecos al unei boli rare, autoimune, necrutatoare care mi-a afectat mai multe organe si deja am inregistrat mici dar evidente progrese, certificate prin analise de sange si urina si examene medicale de specialitate. Cine nu are posibilitatea de a cumpara cartea, ma poate contacta la adresa floriingrau@gmail.com si am sa i-o trimit gratuit in format electronic. Dar, ca sa aveti sanse maxime de reusita, dati mai multa importanta alimentatiei voastre eliminand tot ceea ce poate avea continut chimic (treceti pe aimentatie biologica) si incetati sa va mai otraviti corpul cu medicamente de orice fel. Vedeti ca chiar voi spuneti ca desi ati facut diverse tratamente si chiar interventii chirurgice nu numai ca nu ati rezolvat problemele dar intre timp chiar s-au complicat. Eliminati uleiul, sarea si zaharul rafinat din alimentatia voastra. Folositi ulei obtinut prin presare la rece, zahar de trestie sau mai bine miere, si sare marina nerafinata (sau sarea noastra autohtona , aia de sac, nerafinata, pe care v-o puteti face singure mai fina prin fierbere lenta in putina apa).
Terra_Mater
Postat pe 19 Noiembrie 2009 14:02
am o cumnata cu aceasta boala.De 25 de ani ia orgametril si se simte bine, in schimb s-a ingrasat f. mult iar daca intrerupe chiar si acum la 53 ani, revin necazurile
cole
Postat pe 19 Noiembrie 2009 14:05
Dragele mele doresc sa va ofer cateva detalii despre absorbantele si tampoanele atat de necesare pentru igiena intima.
Stiati ca pentru albirea lor se utilizeaza DIOXINA .Stiati ca de obicei se pune ceva mai multa DIOXINA pentru a produce sangerare mai abundenta si pentru a cumpara in consecinta …noi si noi absorbante sau tampoane.

Dar stiati ca
DIOXINA PRODUCE CANCER DE COL UTERIN !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!,
asa se explica incidenta masiva a acestei grave afectiuni in lume.

Acum si in ROMANIA au aparut TAMPOANE ANIONICE CU PROTECTIE ACTIVA , produse care genereaza IONI NEGATIVI , in lume fiind deja un miliard de beneficiari

Acestea sunt ……….absorbantele active LOVE MOON ,

Aceste absorbante au incorporate in ele o banda dintr-un materal special (brevetat)care, in contact cu corpul emite o mare concentratie de ioni negativi.

Acesti Ionii negativi (anionii),datorita sarcinii electrice negative
distrug bacteriile anaerobe(care au sarcina electrica pozitiva) avand astfel efecte benefice in starea dvs. de sanatate si in numeroase afectiuni : eroziune si infectii ale colului uterin cu toate tipurile de bacterii, candidoze, chist ovarian, miom uterin, fibromiom, endometrioza, infectia cailor urinare, prolaps vaginal, incontinenta urinara, arsuri si uscaciune vaginala (la menopauza), dismenoree, scurgeri excesive, herpes, cancer de col uterin etc.

Actiunea generarii de anioni este complet naturala si nu are nici o contraindicatie.
In plus, elimina mirosurile.

Atentie ! - foarte important este ca se livreaza impreuna cu un card de autoanalize (GRATIS !) pentru aflarea imediata a starii de sanatate (in special a colului uterin).
Produsele au certificate FDA-USA si UE.

Diferenta de pret fata de absorbantele obisnuite este nesemnificativa, in raport cu multele avantaje oferite de tampoanele anionice cu protectie activa.

EXISTA :
• absorbantele pentru ciclu normal,
• ciclu abundent sau
• pentru uz zilnic,
dar si
• absorbante mini,
• absorbantele pentru bikini,

Acum despre alte produse utile pentru sanatatea dvs.:
Talpici cu emisii de infrarosii si de ioni negativi
Si
Seturi cu plasturi impotriva durerilor de ciclu
(ofera mai mult de 16 ore de alinare a durerilor, disconfort abdominal,
eliminarea durerilor si este ideal
pentru intretinerea ovarelor sau
ingrijirea dupa avort.

Nu trebuie sa devii DISTRIBUITOR daca nu vrei
dar poti cumpara aceste produse cu reducere de 25%
in calitate de CLIENT PREFERENTIAL.
Ce zici ,VREI ?


Pentru informatii suplimentare si programare va rugam sa ne contactati.
ioana.bobocea@yahoo.com
0744.300.432 (IOANA)
Fix ; 021.420.80.96

…..atunci…. te rog citeste in continuare..









ACUM !
AICI (local ) !
ACOLO(distal) !
Pentru dumneavoastra
LIGHT& LEAVING WATER THERAPY
ENGLEZA & ROMANA & EBRAICA.
PROFESIONALISM , RESPECT , CREATIVITATE , ARMONIE , SANATATE.
LIGHT MASSAGE & LIGHT COSMETIC ,
SUB SUPRAVEGHERE MEDICALA SI
CONSILIERE PSIHOLOGICA,
REFLEXOTERAPIE ,
MASAJ DE RELAXARE SI TERAPEUTIC,
TRATAMENTE COSMETICE
TRATAMENTE ENERGETICE
CU LUMINA POLARIZATA , RAZE INFRAROSII SI HELIU.
dar si
TIBETAN REIKI , ASCENSION REIKI, PRANIC HEALING ,FENG SHUI, RADIESTEZIE si INFORENERGETICA,CHI_CHUNG MEDICAL, PSIHOTERAPIE PRANICA, FENG SHUI PRANIC&VASTU,
CRISTALOTERAPIE PRANICA , CROMOTERAPIE,MELOTERAPIE, AROMOTERAPIE , etc) dar si cursuri de
USUI & TIBETAN REIKI, ASCENSION REIKI, POWER KI
oferim gratuit cu “IUBIRE SI RECUNOSTINTA
”LEAVING WATER THERAPY”
APA VIE
=apa structurata si energizata cu proprietati terapeutice si bactericide .
Cerem si oferim seriozitate.
Pentru informatii suplimentare si programare va rugam sa ne contactati.
ioana.bobocea@yahoo.com
0744.300.432 (IOANA)
Fix ; 021.420.80.96




IOANA1947
Postat pe 19 Noiembrie 2009 14:44
Mare smechera.....aceasta d-na .....ioanabobocea........cum pune dansa problema.......nu neg love moon
Dara68
Postat pe 19 Noiembrie 2009 15:12
De la: Naturista, la data 2009-11-19 10:28:00Buna tuturor,
am suferit de endometrioza de cind am avut primele menstre.Deja ma obisnuisem cu suferintele si mi se parea ca e parte din normnalitatea de care am eu parte. In scurgerea anilor problemele s-au agravat f.mult si viitorul parea mai mult decit sumbru. Locuiesc in Australia si in urma cu 2 ani am inceput sa utilizez un produs naturist care m-a ajutat sa redevin o persoana normala. Toate suferintele legate de endometrioza mea si nu numai, sint de domeniul trecutului. Se pare ca lucreaza la nivelul celulei si are puternice proprietati antiinflamatorii.Stiu ca este disponibil in Hong Kong dar deocamdata nu in China. Doar daca ai pe cineva in Hong kong sa comanzi pe adresa lor si sa ti-l retrimita pe urma in China... Te incurajez sa incerci, in fond ce ai avea de pierdut? Poate chiar ar fii o sansa pentru tine. Esti asa de tinara...cauta-ma pe yahoo la raduotilia@yahoo.com daca vrei sa vorbim.
O zi buna,
O.R.


Nu poti sa ne spui si noua cum se numeste?
cristinalelia
Postat pe 19 Noiembrie 2009 15:17
of doamne................din pacate oportuniste care vor sa-si umple buzunarul pe seama naivilor sa gasesc peste tot.............
draga mea, lasa-ne..............vinde-ti gogonelele in alta parte............
cristinalelia
Postat pe 19 Noiembrie 2009 15:20
Buna scuze vreau sa te intreb de cand faci tu acest tratament cu polidin si daca ti l-a recomandat cineva?
Nie mi-a descoperit endometrioza prin laparoscopie si apoi am facut 3 luni tratament cu dipheriline 3 luni, ultima injectie am facut-o in august si de atunci nu mi-a mai venit menstruatia. Am vorbit cu doctorul si mi-a spus ca dupa cam aproape 90 de zile ar trebuie.
Problema cea mai mare este ca vrem si noi un bebe
Este cineva in aceasta situatie sau a fost si a reusit sa aiba bebe?

Va multumesc si astept cu nerabdare un raspuns
Ana Maria
healthy006474
Postat pe 19 Noiembrie 2009 15:42
Din ce mi-a explicat mie medicul cand mi-a recomandat dipheriline, menstruatia revine la 3 una de la ultima injectie, asa ca, stai linistita, cam acum ar trebui sa-ti apara. Eu am citit pe internet ca sunt fete care au ramas dupa acest tratament. Si medicul meu ca sa ma convinga mi-a aratat ca avea in calculator 4 sau 5 paciente gravide dupa ce facusera tratamentul. Pe mine nu m-a convins si pt faptul ca eu am peste 33 de ani si n-am vrut sa pierd o jumatate de an cu acest tratament. In plus eu nu aveam nici dureri, nu a fost un stadiu prea avansat... ma rog. Eu am ales sa nu-l fac. Sper sa reusesc sa fac un copil si apoi, daca revine endometrioza asta, fac si tratamentul cu diphe. Un alt medic caruia i-am spus ca refuz sa fac diphe mi-a recomandat acest tratament cu polidin. Mi-a zis ca nu face minuni, ca nici nu strica, ba din contra creste imunitatea si ca, la fel ca si in cazul diphe sunt femei care dupa tratament au ramas insarcinate. Dar de asemenea stiu si femei cu endometrioza neoperata care au ramas insarcinate.
healthy005488
Postat pe 19 Noiembrie 2009 17:11
Cand am citit tot ce ai scris mai sus ......m-a trecut un fior prin stomac .E foarte adevarat tot ce spui , e o boala de care se vorbeste atat de putin , ni se psune ca o avem din totdeauna aproape , de cand avem menstruatia , de fapt din cauza menstruatiei o avem , dar aflam asa de tarziu de ea. Mi se pare o prostie .
Eu am avut unele probleme , eu le-am numit de rinichi pana mi-am facut o ecografie si am descoperit ca am un chist la ovarul stang,asta se intampla in toamna anului 2008.-undeva la 24 ani. Am incercat toate metodele prin care puteam elimina chistul -medicamenteDuphaston, anticonceptionale, naturiste etc...si nu am rezolvat nimic.Din toamna 2008-pana in vara 2009 am stat numai cu medicamente si ecografii...ma saturasem.In septembrie la inceputul lunii am facut o ecografie la sanador in bucuresti si mi-a descoperit ca se fisurase chistul ...si asa am fost nevoita sa ma operez de urgenta. M-am operat pe 8 septembrie la spitalul Municipal in Bucuresti, la d-nul doctor Constantinescu Gheorghe la paroscope. Totul a decurs foarte bine, operatia s-a inchis imediat, nu am avut nici un fel de problema.Anestezia a fost generala si nu a trebuit sa asist la nimic.la sfarsitul lunii octombrie cand am fost sa iau rezultatul biopsiei , am descoperit ca am endiometrioza .doctorul mi-a explicat ce inseamna , nu mai auzisem pana atunci de boala asta. Norocul meu a fost sa fac o ecografie pt ca aveam arsuri foarte mari la stomac si sa descopar ca sunt insarcinata.Cand m-au operat aveam deja 2-3saptamani de sarcina.La spital nu au descoperit sarcina cand mau operat, ei spun c aa fost mult prea mica.Acum sunt in luna a 3-a deja si sunt foarte bucuroasa. Doctorul a spus ca pentru mine si boala asta pacatoasa ENDIOMETRIOZA , sarcina este o binecuvantare., stiu ca e foarte greu sa ramai insarcinata avand aceasta boala.
E foarte dureros tot ce spui si te doare sufletul cand auzi ep cineva ca poate suferi atat...pt ce , pt ca e femeie ...e mult prea greu.
Iti doresc multa sanatate si oricand vrei sa vb , adresa mea ed email este vicenzasimona@yahoo.com.
Tot binele din lume ti-l doresc.

vicenzasimona
Postat pe 19 Noiembrie 2009 17:48
Dragele mele,

Sunt noua pot spune, dar cand citesc ceea ce isi scrie fiecare ca un eventual raspuns la problema de mai sus, si la raspunsurile evazive,ma intreb si va intreb de ce raspunsurile care pot aduce beneficii sunt atat de ascunse si nu incercati sa fiti sincere si sa aratati compasiune catre cei care au nevoi.

Problemele pe care le aveti, sunt de ordin hormonal. Prima menarha (ciclu0 care apare cu probleme (dureri, sangerari abundente, perioade lungi intre menstre) nu va arata decat ca: - sunteti candidatele unui uter fibromatos, si a unei disfunctii tiroidiene, care la randul ei va face destule necazuri.

Lipsa/surplul estrogenilor se vede la orice viitoare domnisoara, in functie de cresterea pe care o are si pe care fiecare mamica sa o observe, chiar daca nu are cunostinte medicale.

Lipsa dezvoltarii elementelor feminine, ar trebuie sa va faca sa observati si durerile si aparitia primelor semne de pe fata si multe alte particularitati pe care le are o fetita in procesul de dezvoltare.

Daca tot ati intrat pe o poarta a necunoscutului si a lipsei de informare, macar sa va informati acum si sa va ajutati dragi mamici fetitele sau dragi doamne si domnisoare sa va ajutati de acum in colo.

Remediile sunt diverse, rezultate maxime.
Nu doresc sa fac un secret din faptul ca noi in Romania avem remedii pt. aceasta afectiune, care este la indemana fiecareia dintre dvs, si pu preturi minime.


Cumparati Ewning Primrose + vit.E (luminita de seara) din care luati pe perioada cand nu aveti ciclu 2 gelule, iar pe perioada ciclului 4 gelule pentru a va calma durerile si determina ca ovulatia sa isi desfasoare activitatea asa cum trebuie. tratamentul se face 4 luni consecutiv cu 4 luni pauza si iar 4 luni adica de doua ori pe an cate 4 luni.

In paralel se bea ceai de zmeur si rosmarin, impreuna cu gemoderivatele de la hofigal de coacaz, zmeur si lemn dulce.
ca perioada de tratament la fel ca mai sus.

In functie de varsta si gravitate se poate lua Luminita de seara pana la 6 gelule adica 3 grame pe zi plus antioxidanti.

Sper sa va fie de folos si sa vedeti si partea buna a lucrurilor si sa va bucurati de viata.

Sa fiti iubite si sa va iubiti.
flory_ela2000
Postat pe 19 Noiembrie 2009 22:17
Azi am fost surprinsa de problema ta,ca sa reglezi oarecum organismul sau sa-l ajuti sa treaca mai bine si mai usor peste aceasta problema ,il poti ajuta......Stii probabil ca atunci cand luam medicamente nu ele rezolva acea problema ci sunt reactii chimice care se produc si impreuna cu organismul fiecaruia se produce ceva care il ajuta ,fiecare suntem o individualitate ,unici in felul nostru,cand un medic ne da un diagnostic si o reteta nimeni nu garanteaza ptr tine TOTUL E PROBABIL SI NIMIC SIGUR,esti un univers celulele tale ,probl tale nu le poate vedea nimeni,azi descoperi o problema si constati mai tarziu ca s-au declansat nu stiu mai ce....dar poate ca stii si asta ca fiecare medicament aduce si reactii negative care pe de alta parte il afecteaza...e un risc,medicina a evoluat dar fii atenta organismul sufera.....Apeleaza la tratamente naturale care in timp,repet ,in timp il poate regla eu stiu multe,foarte multe cazuri,cu infectii sau tot felul de dereglari hormonale sau endocrine sau probleme grave ,cancere care au stagnat din evolutie desi poate ca la alte persoane au reinceput peste o alta perioada deoarece nu au inteles ca odata ce boala,s-a instalat in corp cu greu se poate vindeca..daca nu ai grija de el in continuare,nu trebuie sa-l intoxicam cu fum sau cola ,ori substante daunatoare,odata ce ai descoperit o problema trebuie sa intelegi ca acolo se poate intampla orice .....asadar incearca produse naturiste...au aparut de curand unele din Germania,pe care le cumperi la un pret bun faci comanda si ele vin direct de acolo....sunt pe baza de spirulina si clorella plus alte multe plante si fructe extrem de bogate in toate substamntele de care organismul are novoie ,substante pe care el le recunoaste ...vezi ca mancarea asta modificate genetic nu poate face decat sa multiplice celulele bolnave si astfel sa se declanseze cu timpul alte probleme de sanatate.Sotul meu este medic daca doresti sa vb o putem face pe mess:salon_angi@yahoo.com
kudika064008
Postat pe 20 Noiembrie 2009 08:44
Ce ma scot din sarite chestiile astea !!!!!!!!!! Pe orice forum cu probleme de sanatate apare cate una ( in cazurile fericite una pt ca de obicei vin ca broastele dupa ploaie) ca sa faca publicitate la produse pe care le comercializeaza........Bai muierilor, daca aveti ceva de scris, un sfat bine intentionat, de ce nu-l scrieti aici in loc sa chemati fetele in messenger? Daca unele dintre noi avem probleme de sanatate, nu inseamna ca ne-am nascut ieri si ca inghitim gogosile voastre............OMG...........
cristinalelia
Postat pe 20 Noiembrie 2009 15:07
Locuiesc in Germania, ia spune-mi si mie ce produse vinzi tu?
cristinalelia
Postat pe 20 Noiembrie 2009 15:09
Buna,
Si eu ma numar printre cele care se lupta cu aceasta boala numita endometrioza; anul trecut in 2008 in noiembrie am fost operata laparoscopic la giulesti pentru a descoperi o cauza a infertilitatii mle si a fost descoperita endometrioza; pot spune ca asta e cea mai mare problema a mea pe care mi-o creaza aceasta boala : infertilitatea; acum la 1 an de zile chistul endometriozic s-a refacut si m-am operat din nou iar acum urmeaza sa primesc tratamentul care probabil o sa fie dipheriline dupa care nu stiu ce o sa mai fac; dupa prima operatie nu am primit tratamentul cu dipheriline
raluandra
Postat pe 20 Noiembrie 2009 16:52
eu am luat impotriva chisturilor un produs naturist care se numeste PRIMULA (ONAGRA in spaniola caci eram im strainatate)- in RO e luminita de seara sau ciubotica cucului- mi'a fost de folos.
SANATATE tuturor!
kudika083996
Postat pe 20 Noiembrie 2009 18:22
buna,
acum am vazut acest mesaj si voi intra pe net sa-ti transmit datele unui medic care te va ajuta mai mult sunt convinsa;
sanatate si incredere in Bunul Dumnezeu si vei reusi
healthy002030
Postat pe 25 Noiembrie 2009 17:43
intra pe www.pirasan.ro si gasesti acolo date despre medicul codrut care sunt convinsa ca te va ajuta si vei reusi sa scapi de aceasta problema, o colega a mea a facut tratament la dl doctor si dupa 5 luni de tratament a ramas insarcinata (avea endometrioza, imunitate zero, de 9 ani nu ramanea insarcinata;
incearca sa iei legatura cu dl doctor si vei reusi cu siguranta;
eu am facut tratament la dl doctor si ti-l recomand cu toata increderea;
scapi de toate problemele pe care le ai daca ii asculti sfaturile si normal cu tratamentul indicat de dl doctor
sanatate
healthy002030
Postat pe 25 Noiembrie 2009 17:49
acelasi medic ti-l recomand si tie, intra cu incredere pe www.pirasan.ro si gasesti acolo adresa cabinetului si nr de telefon si mult mai multe date despre modul de tratament - acupunctura si apifitoterapie - e super tratamentul si chiar daca pentru inceput ti se va parea scump dupa ce vei face tratamentul vei vedea ca merita; sanatatea e cea mai buna investitie daca tii la ea;
healthy002030
Postat pe 25 Noiembrie 2009 17:54
desigur, organismul este plin de toxine si in plus mai are si chimicalele din tratamentele pe care le face;
sanatate
healthy002030
Postat pe 25 Noiembrie 2009 17:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
despre ciuperci 12 De la: roxanaisabella 5 Aprilie 2010 00:02
virusul hpv...negii genitali la barbatii.. 4 De la: ississ 14 Martie 2010 20:07
vezica ititata? 2 De la: tarot 11 Noiembrie 2009 23:43
bazarsuceava 1 De la: bazarsuceava 14 Februarie 2011 10:07
Fibroadenom 12 De la: healthy005254 24 Octombrie 2009 19:51