Setari Cookie-uri

Avortul spontan

Avortul este o problema majora in zilele noastre indiferent din ce perspectiva privim. In viata unei femei avortul ,oricare ar fi cauza ,lasa urme adanci asupra vietii ei.

Avortul spontan se defineste prin expulzarea naturala a fatului inainte de luna a sasea de sarcina.Trebuie sa deosebim avortul spontan accidental (curent) si avortul recurent.
Principalele cauze:

*Anomalii ale oului (accidentale sau cromozomiale) ,care duc la avort spontan precoce.

* Anomalii ale aparatului genital ,care duc la avorturi spontane tardive : beanta colului (care necesita un cercaj inainte de luna a treia) , malformatiile uterine (uter septata sau bicorn ,care necesita o interventie chirurgicala) , fibroamele mari ,polipi ,leziuni ale mucoasei uterinein urma unor infectii grave (tuberculoza), care impiedica nidatia sau dezvoltarea fatului.

* Insuficienta hormonala .

* Incompatibilitatile sanguine .

* O infectie transmisa de mama fatului :parazitara (toxoplazmoza ,paludismul, listerioza) ,microbiana (mai ales sifilis si tuberculoza) , virala (rubeola,poliomielita ,hepatita).
Tratamentul naturist al avorturilor spontane recurente:

mai multe detalii poti gasi aici
http://blog-feminin.blogspot.com/2009/05/avortul-spontan.html
_dulcik_
Postat pe 6 Mai 2009 21:45
se numeste ca am avut avort spontan chiar in prima luna? pentru ca am fost convinsa 99% ca sunt insarcinata si cand sa ma pregatesc sa fac testul, chiar in acea dimineata am avut o menstruatie puternica si nu cum am eu in fiecare luna.Spun ca am fost sigura ca am fost insarcinata ptr ca deja corpul meu arata toate semnele. Imi este teama ca poate eu pot sa raman insarcinata dar nu pot pastra copipul.Am 33 de ani si nu am copii dar nici nu am vrut pana acuma.Mersic.
Elelumi
Postat pe 31 Mai 2009 11:59
De la: Elelumi, la data 2009-05-31 11:59:02se numeste ca am avut avort spontan chiar in prima luna? pentru ca am fost convinsa 99% ca sunt insarcinata si cand sa ma pregatesc sa fac testul, chiar in acea dimineata am avut o menstruatie puternica si nu cum am eu in fiecare luna.Spun ca am fost sigura ca am fost insarcinata ptr ca deja corpul meu arata toate semnele. Imi este teama ca poate eu pot sa raman insarcinata dar nu pot pastra copipul.Am 33 de ani si nu am copii dar nici nu am vrut pana acuma.Mersic.




... o sa culegi ceea ce ai semanat ... se zice ca viata omului se imparte in trei categorii - copil, adult si batrinetea (care e tot iun fel de copilarie) ... si se mai zice ca batrinetea e cea mai lunga si cea mai grea ... teama de acum va deveni GROAZA ... pentru o perioada mare de timp ... femeile pina la 40 de ani trebuie sa isi cam defineasca viata pentru ca incepe virsta biologica sa isi spuna cuvintul ... totul trebuie facut la timp sau pierzi pariul cu viata ... copii (nu copilul pentru ca atunci va fi strivit de pretentiile aberante ale parintilor si ramas singur e tinta tuturor) sint singura investitie adevarata in viata unui om ... restul sint prostii ...
Iskander_
Postat pe 8 August 2009 04:46
chiar sb asta il discutam de fiecare data la religie si profu ne zice mereu ca dk se intampla cv..sa renuntam la sc si sa nastem copilul... stiu ca este un pacat mare..dar la o anumita varsta chiar ca iti strica viitorul..
m_geani
Postat pe 15 Octombrie 2009 17:45
"totul trebuie facut la timp sau pierzi pariul cu viata ... copii (nu copilul pentru ca atunci va fi strivit de pretentiile aberante ale parintilor si ramas singur e tinta tuturor) sint singura investitie adevarata in viata unui om ... restul sint prostii ..."
Ai asa mare dreptate... Nu e vorba de religie aici. e cel mai intelept sfat ce poate fi dat. regretele totdeauna sunt tardive.
Acum, pentru doamna care a initiat topicul. Da, dupa toate probabilitatile, e vorba de un avort spontan. Nu dispera insa. Persevereaza si daca iti doresti cu adevarat se va intampla. Consulta un medic, sa afli daca nu mai trebuie intervenit cu ceva.
lucia_stancioiu
Postat pe 19 Decembrie 2009 22:11
De la: M_Geany, la data 2009-10-15 17:45:38chiar sb asta il discutam de fiecare data la religie si profu ne zice mereu ca dk se intampla cv..sa renuntam la sc si sa nastem copilul... stiu ca este un pacat mare..dar la o anumita varsta chiar ca iti strica viitorul..

In consecinta, aveti grija de viitorul vostru! Profesorul va invata de bine. Avortul nu e o solutie. anticonceptionalele, da!
lucia_stancioiu
Postat pe 19 Decembrie 2009 22:13
aveam 2 luni jumatate de sarcina am trecut printr'un avont spontan iar dr mi'a pus niste diagnostice fara nici un fel de investigatii(analize.etc) de ex: toxoplasmoza,sifilis, diabet,probleme cromozomiale. Iar cand i'am spus ca am facut efort,dak se poate sa fie din cauza efortului mi'a spus ca nu...acum sunt insarcinata in 2 luni insarcinata si sunt terorizata sa nu trec iar prin ce am trecut..
GossipGirl_healthy
Postat pe 21 Decembrie 2009 17:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cui ii este jena de medicul ginecolog?? 36 De la: stem_29 28 Iunie 2010 11:30
Candidoza - partenerul refuza tratamentul 62 De la: OanaSun 14 Martie 2011 01:15
mai snt virgin 31 De la: Shhh 29 Iulie 2010 22:39
cit mai poti astept DUPA UN BARBAT CARE E ISTERIC SI VREA SA AIBE MULTE FEMEI 46 De la: kudika079972 18 Noiembrie 2012 13:54
pregnyl 1500 1 De la: igrec1 12 Noiembrie 2009 10:50