Setari Cookie-uri

tensiune foarte mare

buna!

se intampla adesea sa-mi bata inima foarte tare, imi tremura mainile si ma simt slabita.
beau o singura cafea pe zi. nu consum bauturi alcoolice. am cateva kg in plus, dar nu sunt supraponderala.

ieri am avut din nou "simptome".
mi-am luat tensiunea la orele 18.00 si aveam 150 cu 100, 140 batai

nu stiu daca are vreo legatura, mi-e sete, dar apa nu-mi foloseste. as manca lamai toata ziua. mainile (palmele in special) se usuca ingrozitor.

cum sa preintampin cresterea tensiunii? ma puteti ajuta cu un sfat, va rog?
ramona_eliza
Postat pe 13 Mai 2009 11:51
De la: ciquita, la data 2009-05-13 11:51:17buna!

se intampla adesea sa-mi bata inima foarte tare, imi tremura mainile si ma simt slabita.
beau o singura cafea pe zi. nu consum bauturi alcoolice. am cateva kg in plus, dar nu sunt supraponderala.

ieri am avut din nou "simptome".
mi-am luat tensiunea la orele 18.00 si aveam 150 cu 100, 140 batai

nu stiu daca are vreo legatura, mi-e sete, dar apa nu-mi foloseste. as manca lamai toata ziua. mainile (palmele in special) se usuca ingrozitor.

cum sa preintampin cresterea tensiunii? ma puteti ajuta cu un sfat, va rog? [/quote

ARCTIC SEA OMEGA 3

Mod de prezentare: 60 capsule gelatinoase ambalate în dozã din masã plasticã, etichetatã ºi sigilatã. Capacul este prevãzut cu sistem de siguranþã.
Termen de garanþie inscripþionat pe ambalaj: 4 ani.
Produsul este avizat de Ministerul Sãnãtãþii din România.

Compoziþie: EPA, DMA, acid oleic din ulei de mãsline, gelatinã, glicerinã, vitamina E ºi cei mai importanþi doi acizi graºi nesaturaþi: eicosapentaenoic ºi decosahexaenoic, care sunt utilizaþi în sinteza prostaglandinelor. Acestea din urmã sunt de o importanþã mare în reacþia imunã la agresori.
De asemenea, scade colesterolul ºi protejeazã împotriva emboliilor.
Adapteazã reologia sanguinã la necesarul în oxigen a þesuturilor ºi au efecte antiinflamatoare puternice.
Produsul stimuleazã sinteza colagenului tegumentar.
Creºte sinteza hemoglobinei.
Reduce sau întârzie apariþia simptomelor senilitãþii prin blocarea apariþiei radicalilor liberi lipidici.
Are o acþiune anti-mutagenã protejând materialul genetic de eventualele modificãri. De asemenea, s-a constatat o acþiune hipoglicemiantã (scade glucoza din sânge).
Din cauza sensibilitãþii acizilor graºi nesaturaþi la radicalii liberi, se recomandã asocierea produsului cu un alt antioxidant, de preferinþã Forever A-Beta-CarE.
S-au obþinut rezultate în: aterosclerozã, cardiopatie ischemicã dureroasã ºi nedureroasã.
Scade riscul de infarct miocardic, eficient în stãri post-infarct.
Este eficient în hipertensiune arterialã, maladii cu risc trombotic ºi embolism, hipercolesterolemii, insuficienþã circulatorie cronicã perifericã (arteritã).
Produsul regleazã lipidemia prin scãderea atât a trigliceridelor serice cât ºi a colesterolului seric total. Echilibrarea se realizeazã prin reducerea valorilor LDL ºi ridicarea nivelului HDL (factor protector antiateromatos).
Este adjuvant în tratamentul unor boli neurologice de cauze diverse.
Se consumã 2-3 capsule gelatinoase pe zi, dupã mese.
În toate cazurile care se aflã în tratament alopat nu se renunþã la medicaþia de bazã în momentul începerii consumului de Arctic Sea. Medicaþia se reduce pe parcursul ameliorãrii bolii de bazã la indicaþia medicului.
enemgabriel
Postat pe 13 Mai 2009 16:27
salut, ma gandesc ca poate ai vreo forma de diabet, ca zici ca ti-e sete, daca am inteles bine. ai facut cumva analize la sange, glicemia si colesterolul?tensiunea poate creste si de la stres si din cauza ca nu bei suficient.
alexandra25
Postat pe 13 Mai 2009 16:35
ooof, alexandra!
mi-a trecut prin minte (un gand infiorator), insa in urma cu 3 luni am donat sange. mi-au facut cateva analize pe care le-am primit ulterior. banuiesc ca as fi aflat daca este vorba despre diabet

poate reusesc sa merg la un control... mai bine previn decat sa tratez.
ramona_eliza
Postat pe 13 Mai 2009 23:21
alexandra, ai un bebe foooarte frumos. mai ales ochisorii

numai bine
ramona_eliza
Postat pe 13 Mai 2009 23:23
gabriel, voi studia prospectul in zilele urmatoare.
acum ma omoara durerea de cap, dupa ce astazi am trecut printr-o noua "repriza".
cred ca imi voi monitoriza tensiunea in diferite momente ale zilei.

ramona_eliza
Postat pe 13 Mai 2009 23:28
asta e fetita mea. merci, desi se spune ca la compliment nu se spune multumesc :)
sper sa gasesti cauza tensiunii crescute, poate e ereditara. incearca sa faci plimbari, pentru relaxare cat si pentru miscare. consuma mai putina sare. de fapt si dezechilibrul hormonal creeaza probleme la inimioara.bafta
alexandra25
Postat pe 14 Mai 2009 17:22
@alexandra:

da... din pacate, este ereditar...
ramona_eliza
Postat pe 14 Mai 2009 19:10
@alexandra:
este superba!!!

si eu vreau o fetitaaa! sper ca anul viitor sa o aduc pe lume!
sunt foarte nerabdatoare!

ramona_eliza
Postat pe 14 Mai 2009 19:15
sper din tot sufletul sa ai si tu o fetita e chiar un miracol sa ai copii. chiar daca e greu sa ii cresti, recompensa e mare pup toate cele bune. incearca sa rezolvi problema tensiunii la un medic bun.
alexandra25
Postat pe 15 Mai 2009 16:06
De la: ciquita, la data 2009-05-13 11:51:17buna!

se intampla adesea sa-mi bata inima foarte tare, imi tremura mainile si ma simt slabita.
beau o singura cafea pe zi. nu consum bauturi alcoolice. am cateva kg in plus, dar nu sunt supraponderala.

ieri am avut din nou "simptome".
mi-am luat tensiunea la orele 18.00 si aveam 150 cu 100, 140 batai

nu stiu daca are vreo legatura, mi-e sete, dar apa nu-mi foloseste. as manca lamai toata ziua. mainile (palmele in special) se usuca ingrozitor.

cum sa preintampin cresterea tensiunii? ma puteti ajuta cu un sfat, va rog?


aceeasi problema o are si prietenul meu cu simptomele descrise de tine. in plus ii curgea si sange din nas spontan.
ingrijorata la culme ca-si masura tensiunea si de 10 ori pe zi am facut programare la cardiolog. i-au facut si electrocardiograma si inainte de a-l trimite acasa doc. i-a zis in felul urmator: e normal la varsta asta (25/30) sa existe oscilatii mari de tensiune, problema ar fi daca tensiunea ar creste si ar ramane crescuta timp de zile. nu i-a dat nici un tratament, i-a spus sa nu faca exces de cafea, tigari, coca cola (asta din urma-parca e un drog, nu reuseste), sa faca miscare, sa aiba un regim de viata echilibrat, etc.
pentru linistea ta, du-te si tu.
eleain
Postat pe 15 Mai 2009 16:19
@eleain:
acum ca mi-am mai revenit, nush cand o sa ajung la doctor...

cred ca aveam mare nevoie de odihna...

ramona_eliza
Postat pe 18 Mai 2009 18:36
De la: ciquita, la data 2009-05-18 18:36:41@eleain:
acum ca mi-am mai revenit, nush cand o sa ajung la doctor...

cred ca aveam mare nevoie de odihna...


nu te juca cu propria viata.actioneaza din timp,nu astepta sa se intamle ceva foarte grav pentru a lua o decizie.
enemgabriel
Postat pe 18 Mai 2009 21:14
De la: enemgabriel, la data 2009-05-18 21:14:33
De la: ciquita, la data 2009-05-18 18:36:41@eleain:
acum ca mi-am mai revenit, nush cand o sa ajung la doctor...

cred ca aveam mare nevoie de odihna...


nu te juca cu propria viata.actioneaza din timp,nu astepta sa se intamle ceva foarte grav pentru a lua o decizie.
in sfarsit un sfat de bun simt din partea ta...ai fost cumva la tratament???
catalina56
Postat pe 18 Mai 2009 22:53
Buna seara, am si eu o intrebare,aulinul afecteaza inima?nu am probleme de inima,dar am auzit ca daca iei aulin poate sa-ti afecteze inima,stie cineva ceva in legatura cu acest subiect
healthyoo3274
Postat pe 9 Iunie 2009 21:36
Deschide pe net farmaline.ro si acolo gasesti prospectele(descrierile ) tutor medicamentelor, dar, ca idee generala, aulinul mai mult afecteaza ficatul si rinichii luat un timp indelungat.
sheyda74
Postat pe 9 Iunie 2009 21:48
buna eu am aceiasi problema ca si tine de multe ori luinduma cu salvarea de acasa eu sunt mai rau de cit tine deci ce ai tu am si eu dar in plus la mine imi mai amorteste si mina stinga se raceste transpira plus tensiune mare.eu tin tensiunea in friu prin urmatoarea dieta si ar fi bine daca ai face si tu la fel. ceai de cimbru baut dimineata inainte de masa un sfert de litru,eu mai beau si intre mesa ,excludera cu dasavirsire a piinei din alimentatie,sa maninci mincare potrivit de sare iar in locul pinei sa consumi mamaliga fara sare., eu operioada nam mincat deloc sare.,si sati controlezi tensiunea cit mai des cind vei vedea ca a ajuns la normal sa nu mai bei ceai de cimbru.eu cind ma luat cu salvarea aveam bataile inimii 160 de sa speriat aia dupa salvare mia luat tensiunea de 2 ori una dupa alta sa consumi cit mai multe fructe si legume sa mai ei tot inainte de masa 8 boabe de fasole alba sa le inchiti.eu acuma am tensiunea 11 jumate de la 17 ct am avuta .bafta iti doresc si sa ma tii la curent
kudika098645
Postat pe 11 Iunie 2009 07:40
De la: healthyoo3274, la data 2009-06-09 21:36:25Buna seara, am si eu o intrebare,aulinul afecteaza inima?nu am probleme de inima,dar am auzit ca daca iei aulin poate sa-ti afecteze inima,stie cineva ceva in legatura cu acest subiect



aulinul n-a fost scos de pe piata in romania? ca-n alte tari europene s-a scos din cauza efectelor adverse, inclusiv a hemoragiilor interne.
eleain
Postat pe 11 Iunie 2009 15:07
15/10 nu este o tensiune foarte mare dar poate fi un semnal de alarma daca aceasta tensiune persista !
la simptomele pe care le descri tu incearca sa-ti faci o glicemie provocata pt ca sunt simptome de diabet !
tensiunea mare o poate provoca glanda supra renala [ contropeaza-ti rinichii ! ] si ar fi bine sa faci un test dopler la inima ! daca aceasta tensiune nu ai mai avuto pina acum niciodata, ea poate fi cauzata si de un stres acumulat in timp [ de obicei neintelegeri in familie sau la serviciu ]insa cu certitudine iti poate spune doar un medic BUN !!!
healthy003132
Postat pe 11 Iunie 2009 19:05
eu folosesc de ceva vreme un tensiometru care este foarte interesant, in sensul ca imi permite sa citesc si sa inteleg cu usurinta rezultatele afisate pe ecran, datoritã iluminatului IN CULORI al ecranului.
Dacã tensiunea arterialã este mai ridicatã fatã de standardele stabilite in BPM, ecranul va avea culoarea ROSIE.
Dacã tensiunea arterialã este mai scãzutã fatã de standardele stabilite in BPM, ecranul va avea culoarea ALBASTRÃ.
vi-l recomand si voua, eu mi l-am comandat online de la un magazin de tehnica medicala si mi-a fost adus acasa prin curier rapid.
aici se gaseste: http://www.tehnica-medicala.ro/products.php?product=Tensiometru-Color-Check-AC211
kudika006707
Postat pe 25 Iunie 2009 20:53
Cu produse de la Forever va puteti rezolva doua probleme:sanatatea si ,,boala buzunarului gol''Contactati-ma octavianpas@yahoo.com sau tel. 0745450957
Pentru prima problema produsele Forever nu creeaza dependenta dar pentru a doua da.
healthy003785
Postat pe 27 Iunie 2009 08:47
De la: healthy003785, la data 2009-06-27 08:47:09Cu produse de la Forever va puteti rezolva doua probleme:sanatatea si ,,boala buzunarului gol''Contactati-ma octavianpas@yahoo.com sau tel. 0745450957
Pentru prima problema produsele Forever nu creeaza dependenta dar pentru a doua da.
care problema...ai dat la copy/paste de ti-a venit rau...lasa-ne cu foreverul tau nu ne mai minti...sunt altii vechi pe aici care nu au niciun succes..
4Life
Postat pe 28 Iunie 2009 22:22
BUNA ZIUA, AM REMEDII PT TOT CE SPUNETI CA AVETI. SCRIETI-MI PE MAIL :PRICRODICA@YAHOO.COM SI VORBIM PRIN MESS SAU TELEFON . RODICA
healthy002409
Postat pe 15 Iulie 2009 11:50
Buna !Si eu am avut experiente deosebite in familie cu produsele Forever.Iti recomand si eu Arctic Sea Omega 3 ,dar alaturi de Aloe Vera Gel ,Gin-Chia,Forever Garlic Tyme,Forever Calcium pentru rezultate mai bune.Cauzele pot fi multiple oricum.Fa un pas serios pentru sanatatea ta !
csilli
Postat pe 17 Iulie 2009 14:45
Nu se poate sa ai pulsul 140! Daca esti sigura ca atit a fost trebuie sa mergi
de urgenta la medic. Nu vei rezolva nimic pe forumul acesta. Nu amina.
Ce virsta ai? pentru ca conteaza mult si virsta.
140/100/140 Sunt cifre foarte periculoase pentru tensiune.
Oricum cel ,mai grav este pulsul. S-ar putea sa ai mare nevoie de potasiu!
DanWood70
Postat pe 19 August 2009 20:11
Am citit ce ati scris despre tensiune si m-am speriat in legatura cu pulsul,eu am tansiunea in general 11 cu ceva sau cateodata chiar 13 sau 14 dar pulsul e intotdeauna mare,102,113,o data ,fara sa gug sau sa fac mare efort a fost pulsul 125.nu stiu ce inseamna si ce consecinte poate sa aiba,nu beau alcool,nu fumez,nu mananc sarat ,nu stiu de ce e pulsul mare,am tot intrebat peste tot si parca nu stie nimeni.Imi place Shrek1300ca e sanatos si se preocupa de sanatatea noastra,sa ne dai si noua sfaturi sa fim bine.Va multumesc.
healthy005889
Postat pe 7 Septembrie 2009 19:24
excelentele voastre ,am o datorie an sine,sa raspund aici an ,,media internet,, ......scuze pentru scris acum patru,cinci ani am avut un accident vascular dupa ce dupa o agresare a corticosuprarenalelor ,am capatat un sindrom hipertensiv ,nedecelat la timp... am suferit patru ani de hipertensiune arteriala ,inclusiv de efectele terapiei alopate a hipertensiunii ,care lasa urme evidente ,,pe sex si memorie,, tastez cu o mana ,acum totul este sub control , boala este an remisie, lenta scuzati scrisul ,,nu agramat,, .............. cand eram mai derutat si agresat,am gasit aici an ,,media internet,, o terapie naturista, care promitea ,,la insistenta,, deci atentie ,la insistenta o terapie cu ,,marar,, care sa ,,vindece,,... nu sa trateze ,,sa vindese hipertensiunea ce se instituise.....se cera doar rabdare ,o insistenta an administrarea ceaiurilor cu mararul sacru spun eu care a dat un deosebit rezultat....am insistat,an experienta anceputa vreme de sase luni ,,cum cerea articolul de pe ,,net,, ,iar dupa aceasta perioada am ancepot sa cu;eg roadele...,,t. a. ,, a scazut progresiv pana la a se stabiliza de la valoti de 170...190... mm hg.. la valori stabile an timp de 140...150...mm..hg lucru perfect pana astazi ,renuntand total la terapia a;opata atat de inductiva negativ....am primit de pe ,,net,, pareri caustice unele ,unii se afisau ,,ca medici chipurile ,,urat... cred ca erau proprietari de farmacii alopate si se temeau ca le va scadea cifra de afaceri ,alta explicatie nu este, an vreme ce acest experiment ,,unic,, de vindecare a bolii a dat rezultat ,planta sacra cum o numesc s a dus la locul bolnav,,,a vindecat,, si s a afisat rezultatul.....nicaieri an lume nici un medic alopat nu promiye o videcare ,ci doar o tratare a acestei bolo perfide....am expus varianta mea multora dar care au dovedit lipsa de vointa ,s au plictisit dupa cateva zile si au stopat tratamentul dispus de mine....este vorba de ceai de seminte marar doua linguri pe zi cu respectiv doua cani pe zi ,eu ami pun de seara semintele la hidratat an apa rece se fierb dimineta ,trei cinci minute... va diresc syxxes ,deci atentie este necesara o vointa si o disciplina deosebita... cu multa dragoste crestina ,nu sunt sectant cu toate ca post89 si asta se poate,eu nu l percep pe dumnezeu ca pe un mosulet carene bate pe umar cand gresim ci ca pe creatorul universului... sic volo nihil sine deo...
kudika002209
Postat pe 9 Septembrie 2009 18:49
Incearca Reglator al tensiunii de la Dacia-Plant.
healthy001324
Postat pe 23 Septembrie 2009 19:29
Nu se intelege mai nimic la acest subiect.

Ce credeti voi despre aceasta tensiune foarte mare din corp ?
Este de bine sau de rau ?
Eu cred ca este de bine pentru ca aceassta tensiune ne arata ca avem ceva blocaje in sistem si corpul o genereaza.
De ce o generaza ?
Foarte simplu ...pentru ca are nevoie de aceiasi capacitate de aprovizionare de singe tot timpul si aici intervine tensiunea mare.Acum tensiunea nu se distruge cum vrem noi sau cu ce credem noi ca merge.Personal nu cred ca se poate rezolva cu ce ne-au zis altii.Dereglarile sunt hormonale si nu e atit de usor de reglat.Sistemul endocrin conduce tot mecanismul de reglaje in corp si nu este atit de simplu.
Deci noi incercam sa reglam ceva si corpul nostru deja stia si ne-a luat-o si inainte in metoda de vindecare.
Multi au atacuri celebrale din motive asemanatoare si o mica portine de cholesterol poate bloca o mica parte din creier cu consecintele de riguare.Se poate vindeca asa ceva ?
Dupa mine se poate si mai putem discuta.

Costello
clungu@hotmail.com
kudika009311
Postat pe 23 Octombrie 2009 19:50
excelentele voastre,am o datorie de andeplinit ,aici an ,,media internet,,..... eu am contractat datorita unei ,,disfunctii a corticosuprarenalelor,, o ,,h. t. a. ,, nedecelata la timp,care a produs un accident vascular destul de grav,asta acum cinci ani deja....scuze pentru scrisul dificil ,,nu agramat,, am ramas cu disfunctii anca an remisie ,tastez cu o mana, cealalta anca ,,fuge usor,, practic suma a ce mi se antampla se datoreaza faptului ca ,,medicii ce i am contactat ,nu m au ajutat cu absolut nimic ,chiar unul si colonel medic la spitalyl ,,ministerului de interne,, nici nu s a apropiat de mine dar mi a spus ceva ce nu pot uita... citez,,ala daca are creierul inflamat vine alta data,,....al socotesc pe acel ,,neom,, o clona sinistra a criminalului an serie dr. mengele.....am avut imediat dupa accidentul vascular o ,,h. t. a. ,, uriasa zilnic timp de patru ani ,,170...190...mmhg,fiind disperat caci tratamentul alopat ami dadea disfunctii pe linie de ,,sex,,...si ...,,memorie,,..asta pana antr o zi cand divinitatea mi a scos an cale aici an ,,media internet,, o terapie sacra cu o planta sacra marar ce promitea nu tratarea ci,,vindecarea,, hipertensiunii arteriale....nu sunt sectant eu nu l percep pe dumnezeu un mosulet care ne bate pe umar cand gresim ci creatorul universului..... nici un medic alopat de pe aceasta planeta albastra numita ,,pamant,, nu promite o vindecare a acestei boli perfide si nimicitoare.....se preciza acolo an pagina sacra ce mi a fost desfasurata an fata,ca daca ,,insisti,,...deci insisti,, cu terapia ce consta an a consuma ceai din seminte de marar sacru,,respect deja dincolo de orice eticheta aceasta nobila planta ,,.....dar trebuia insistat am spus,am insistat ,,patru luni,band ceai de marar doua cani pe zi si dupa patru luni hipertensiunea a anceput sa afiseze valori din ce an ce mai mici....se precizeaza ca boala nu mai apare niciodata...eu continuu cu tratamentul am acum valori stabile de 140...150...mmhg de fapt mararul deceleaza locul bolnav ,,zona corticosuprarenalelor an cazul meu,,,...,,vindeca,, si problema este rezolvata .....excelentele voastre, anainte de tratamentul propus aveam niste simptome specifice astfel ,,dupa sex,, sau la un puseu nervos mai dur sai zicem,simteam pylsuru dureroase deasupra rinichilor ,an zona suprarenalelor fenomen acum,,aproape absent.....mai continuu anca seria de ceai de marar eu am propus un lucru deosebit cred ,ce l adaug la acesta ,,comunicare stiintifica orezenta si anume o experienta deosebita ,astfel consider ca ,,glaucomul,,care este tot o forma de hipertensiune a ochiului si de o etiopatogenie necunoscuta ca si hipertensiunea an linii mari ...deci glaucomul,, poate geneficia simt eu de tratamentul cu marar sacru....dar excelentele voastre ne lovim de reticenta unor entitati umane ,recent am explicat o ora unui prieten bine legat de notiunea de prietenie,,am facut armata ca militar an termen la arma marina candva,i am explicat terapia salvatoare caci ,,sa l fereasca dumnezeu de un accident vascular pe oricine....si cand l am reantalnit mi a declarat cu nonsalanta ca nu s a apucat anca de terapie ,,cred ca din comoditate,,...ce poti cere unui om an situatia cand unrezultat faforabil se afiseaza ,,nu imediat,,...an cazul meu dupa patru luini...excelentele voastre multumesc pentru permisivitatea an pagina daruiesc ca si obligatie acesteipagini pe o tema stringenta,observatiile mele ,succes tuturor cu dragoste crestina...sic volo nihil sine deo....
kudika002209
Postat pe 24 Octombrie 2009 21:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Remedii in caz de accidentari 13 De la: kudika_13321 26 Ianuarie 2015 21:23
SE VA DESCHIDE CLINICA FERTILIA IN BUCURESTI 1 De la: valy87 6 Iulie 2011 17:42
Cabinet de implantologie dentara 2 De la: Monicamm85 12 Mai 2010 12:27
O parte din noi ar putea fi o noua sansa!!! 2 De la: doinitaeda 15 Octombrie 2010 20:06
hernie de disc 7 De la: office_salinasusesi_ro 18 Iunie 2010 21:59