Setari Cookie-uri

TIROIDA

Am gusa polinodulara cu eutiroidie...Ce este de facut?
healthy002061
Postat pe 25 Mai 2009 19:08
Si eu am acest diagnostic si mi s-a spus ca trebuie urmariti prin ecografie la 6 luni nodulii si se repeta analizele de sange pt T3,T4 si TSH tot la 6 luni
cattie
Postat pe 6 August 2009 07:18
dragele mele am acelasi dignostic ca si voi , spre deosebire de voi mie mi sa spus ca trebuie sa-i operez si imi este foarte frica , nustiu ce urmari ar avea operatia ,tratamentul care il iau (euthirox 25 )tine nodulii sub control ,nu se micsoreaza sau mai cresc ,daca cineva stie mai multe despre operatie si efectele ei astept un raspuns de la voi .
andreiana_66
Postat pe 6 August 2009 08:39
Sunt Niculina, am avut si eu noduli si i-am tratat timp de 4 ani anul trecut in martie m-am operat in cluj la oncologie la un medic stralucit , mi-a scos un lob si mi-au curatat partea cealalta de noduli pana la esofag. Operatia a fost foarte usoara dupa 2 zile m-au lasat acasa, acum imi fac analize la 3 luni odata si mi-am fixat doza de hormoni. Ma sint destul de bine , m-am ingrasat putin dupa operatie dar poate din cauza ca am, stat in pat si m-am avut voie sa fac efort fizic, incerc sa imi mentin greutatea , merg la inot, nu mai plag f. des cum o faceam inainte, sunt putin schimbata. sunt mai iute la manie ca inainte, dar in general sunt bine. Operatia ma deranjeaza la schimbarile de vreme. Daca ar fi sa aleg inca o data as face la fel.Nu este bine sa stai cu o gramada de noduli in tine.Consulta mai multi medici endocrinologi si pe urma sa iei o hatarare Succes.
miknicol
Postat pe 26 August 2009 11:43
dar punctie a nodulilor a facut cineva? este dureroasa?
cattie
Postat pe 26 August 2009 15:19
sunt alexaandra si am citit ce ai scris tu niculina si pot sa spun ca ai fost o norocoasa ca te simti bine dupa operatie,eu nu pot spune acelasi lucru dar sti cum este tor raul spre bine mult noroc.
alexa38
Postat pe 26 August 2009 20:32
De la: healthy002061, la data 2009-05-25 19:08:48Am gusa polinodulara cu eutiroidie...Ce este de facut?


daca medicul iti recomabda sa te operezi eu zic sai urmezi sfatul dar daca acesti noduli in urma tratamentului nu se modifica atunci nu cred ca e necesara operatia,insa trebuie sa iti faci periodic dozarile hormonale ecograf si de ce nu o scentigrama pt a verifica functionarea tiroidei.

Sa nu o lasi netratata si nesupravegheata pt ca este foarte importanta pt organism ,ne influenteaza activitatea tuturor organelor si psihicul.
Multa sanatate!
cis_tina
Postat pe 27 August 2009 10:09
Buna, te rog sa ne dai mai multe relatii despre medicul la care ai facut operatia in cluj. Eu am aceeasi problema, am facut analize si teste in cluj (desi eu sunt din Pitesti) dar nu stiu ce medic este foarte bun pentru operatie.
Merci mult pentru raspuns.
Dana_Deesse
Postat pe 1 Septembrie 2009 11:43
Punctia nu este dureroasa...si trebuie sa o faci pentru a vedea ce e acolo..eu am un nodul de 4 cm si medicii mi-au spus sa nu ma operez,deoarece taote analizele imi ies f . bune..
carcg
Postat pe 2 Septembrie 2009 16:37
Se numeste Neagoie Emilian si lucreaza la spitalul de oncologie. Este un artist , mie nu mi se vede aproape de loc operatia , am vazut doamne chiar si in spital taiate pe tot gatul nu mi-a venit sa cred.Am fost multumita de prestatia acestui doctor . Trebuie sa stii ca daca acum ai tratament hormonal inainte de operatie trebuie sa faci un tratament cu iod si pe urma te opereaza.
Oricum fetelor chiar daca nu va operati important este sa tineti sub control tiroida, sa ai dojazul de hormoni corect, iar dupa ce ai cunoscut doctorul endocrinolog bun sa mergi tot la el sa nu i mai schimbi.
Eu m-am operat ca nu am avut ce face eram plina de noduli nu cresteau dar cum va spuneam cei de pe esofag nu i-a vazut nimeni la ecograf. Mai tinem legatura, va doresc succes la toate si sanatate. .
miknicol
Postat pe 3 Septembrie 2009 15:22
AICI ! (tratamente la cabinet)
ACOLO ! (tratamente distale)
Pentru ADULTI SI COPII
TERAPIE CU LUMINA SI APA VIE
ENGLEZA si ROMANA si EBRAICA.
PROFESIONALISM , RESPECT , CREATIVITATE , ARMONIE , SANATATE.
LIGHT MASSAGE and LIGHT COSMETIC ,
SUB SUPRAVEGHERE MEDICALA SI
CONSILIERE PSIHOLOGICA,
REFLEXOTERAPIE ,
MASAJ DE RELAXARE SI TERAPEUTIC,
TRATAMENTE COSMETICE
TRATAMENTE ENERGETICE
CU LUMINA POLARIZATA (BIOPTRON PRO) ,
RAZE INFRAROSII SI HELIU(CERAGEM).
dar si
TIBETAN REIKI , ASCENSION REIKI, PRANIC HEALING ,FENG SHUI, RADIESTEZIE si INFORENERGETICA,CHI_CHUNG MEDICAL, PSIHOTERAPIE PRANICA, FENG SHUI PRANIC&VASTU,
CRISTALOTERAPIE PRANICA , CROMOTERAPIE,MELOTERAPIE, AROMOTERAPIE , etc) dar si cursuri de
USUI and TIBETAN REIKI, ASCENSION REIKI, POWER KI
oferim gratuit cu IUBIRE SI RECUNOSTINTA
LEAVING WATER THERAPY
APA VIE
=apa structurata si energizata cu proprietati terapeutice si bactericide .
Cerem si oferim seriozitate.
Pentru informatii suplimentare si programare va rugam sa ne contactati.
ioana.bobocea@yahoo.com
0744.300.432 (IOANA)
Fix ; 021.420.80.96



IOANA1947
Postat pe 23 Octombrie 2009 14:47
salutare fetelor!!!!
si eu am fost internata la parhon dar un diagnostic concret pana la urma nu am avut.in urma analizelor imi iesea cind hipotiroidie cand hiper...am facut tratam cam 4 luni cu tirozol si asta afost tot.la eko mia iesit tiroida cu lobi polinodulari.ce inseamna asta?ca doctora nu ma lamurit cu nimic...in ciuda sumei considerabila daruita.nu stiu ce sa mai fac ca in parhon nu mai am incredere.mai mult mi-au spus ca starile de rau ale mele...spasmofilia este pe sistem nervos.dar analizele de hiper si hipotiroidie nu cred ca asta demonsteaza.in fine daca ma poate ajuta cineva cu un sfat.va multumesc!!!!
win
Postat pe 6 Ianuarie 2010 08:34
sa nu va fie frica.operatia de tiroida nu e grea,sunt si eu operata de 16 ani si ma simt f bine ,nu am mai facut nici un trat de atunci si sunt bine!!
elviracostantea
Postat pe 6 Ianuarie 2010 16:11
Va rog sa ma ajutati si pe mine cum sa ajung la dr Neagoie Emilian de la Oncologie, se poate merge pur si simplu si sa cer o consultatie la el??.....mama mea are probleme i sa descoperit gusa polinodulara si cu ganglioni.
se pare ca de mult are probleme dar nu si-a dat seama, dr cardiolog a trimiso la un control la endocrinologie pt ca nu ai scadeau trigliceridele orice tratament a luat si i sa parut ca are gusa.
endocrinologul ia recomandat pt operatie pe dr Munteanu de la CFR, dar as prefera sa mearga la cineva cu recomandari.
va multumesc anticipat.
adresa mea de email este laviniacandea@yahoo.com
laviniaN_healthy
Postat pe 3 Martie 2010 18:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
help 24 De la: kudika_19015 22 Octombrie 2012 16:21
operatie de chist spart- sfat 14 De la: by_ella84 20 Septembrie 2013 20:28
Tremuratul mainilor 10 De la: kudika421339 7 Septembrie 2011 16:51
xenical 5 De la: ioanabragaru 20 Mai 2010 09:42
ce se poate ace pentru marirea sinilor 28 De la: mitura 15 Aprilie 2011 20:42