Setari Cookie-uri

procedura de embolizare

Am 39 de ani si de curand mi s-a descoperit un fibrom gigant format atat la exterior cat si in interior (aprox 10 cm la exterior, iar la interior nu mi s-a precizat decat ca este foarte mare). In acelasi timp mi s-a descoperit si o rana foarte mare si foarte urata pe col pentru care se pare ca nu este alta solutie decat operatia.
Medicul mi-a spus ca avand in vedere gravitatea diagnosticului operatia vizeaza extirparea uterului fara alta forma de compromis doar cu sansa de a pastra cu ovarele (nesigura de altfel - am ovare polichistice).
Asi dori tare mult sa stiu daca in cazul meu se poate aplica procedura de embolizare.
Astept raspunsul dvs. cu foarte mare interes, avand in vedere ca mi s-a recomandat sa fac interventia chirurgicala in luna Iunie.

Va multumesc!
nat_healthy
Postat pe 24 Mai 2009 22:48
Buna Nat,

Eu am 34 ani si am avut un fibrom cu diametrul de 10cm situat in peretele uterului, am cerut mai multe pareri si toti mi-au spus ca singura interventie care imi poate salva uterul este embolizarea (imi doresc copii).
Asa ca m-am prezentat la SUUB si in octombrie 2008 fibromul a fost embolizat, la jumatatea lui aprilie 2009 am inceput sa elimin bucati de fibrom...3 saptamani mai tarziu, uterul este curat.

P.S. Nu am primit recomandari de la nimeni, am mers la SUUB in Ambulatoriu cu ecografiile, am nimerit la Dr. Cristian Radoi; mi-a recomandat embolizare.

Multa sanatate
DoinaR_
Postat pe 3 Iunie 2009 23:00
Buna Nat,
Si eu am facut embolizare,pe data de 14.05.2009 la domnul doctor Bogdan Dorobat,caruia ii multumesc si pe aceasta cale.Acum ma simt bine si astept sa "elimin fibromul".
healthy003128
Postat pe 13 Iunie 2009 18:19
De la: DoinaR_, la data 2009-06-03 23:00:18Buna Nat,

Eu am 34 ani si am avut un fibrom cu diametrul de 10cm situat in peretele uterului, am cerut mai multe pareri si toti mi-au spus ca singura interventie care imi poate salva uterul este embolizarea (imi doresc copii).
Asa ca m-am prezentat la SUUB si in octombrie 2008 fibromul a fost embolizat, la jumatatea lui aprilie 2009 am inceput sa elimin bucati de fibrom...3 saptamani mai tarziu, uterul este curat.

P.S. Nu am primit recomandari de la nimeni, am mers la SUUB in Ambulatoriu cu ecografiile, am nimerit la Dr. Cristian Radoi; mi-a recomandat embolizare.

Multa sanatate
husuveronica@yahoo.com
Postat pe 11 Octombrie 2009 15:12
De la: DoinaR_, la data 2009-06-03 23:00:18Buna Nat,

Eu am 34 ani si am avut un fibrom cu diametrul de 10cm situat in peretele uterului, am cerut mai multe pareri si toti mi-au spus ca singura interventie care imi poate salva uterul este embolizarea (imi doresc copii).
Asa ca m-am prezentat la SUUB si in octombrie 2008 fibromul a fost embolizat, la jumatatea lui aprilie 2009 am inceput sa elimin bucati de fibrom...3 saptamani mai tarziu, uterul este curat.

P.S. Nu am primit recomandari de la nimeni, am mers la SUUB in Ambulatoriu cu ecografiile, am nimerit la Dr. Cristian Radoi; mi-a recomandat embolizare.

Multa sanatate
husuveronica@yahoo.com
Postat pe 11 Octombrie 2009 15:14
Buna Nat,

Doresc cateva precizari,daca se poate:ce inseamna SUUB,adresa(sunt din Brasov),costul procedurii de embolizare si cum se face programarea.

Multumesc mult.
husuveronica@yahoo.com
Postat pe 11 Octombrie 2009 15:26
De la: nat, la data 2009-05-24 22:48:28
o rana foarte mare si foarte urata pe col

Asi dori tare mult sa stiu daca in cazul meu se poate aplica procedura de embolizare
nu
kabbalist
Postat pe 12 Octombrie 2009 09:22
De la: husuveronica@yahoo.com, la data 2009-10-11 15:26:25costul procedurii de embolizare si cum se face programarea.


eu am facut embolizare la Spitalul Municipal din Bucuresti
am ajuns acolo la urgenta cu hemoragie puternica
a treia zi am facut embolizarea - gratis!
am avut nevoie doar de o adeverinta de la locul de munca
mi-a adus-o o colega - sunt din Bucuresti
pentru nebucuresteni este nevoie si de o trimitere de la medicul de familie

doctoritei care mi-a facut efectiv embolizarea i-am dat 300 ron
a doua zi, cand trecut sa imi scoata bandajul

doctorul ginecolog care m-a programat la embolizare a refuazt sa primeasca ceva

o colega de camera mi-a spus ca la o policilinica particulara, costul este de 3600 ron


era in aprilie 2008

kabbalist
Postat pe 12 Octombrie 2009 09:30
As dori sa stiu care este costul embolizarii pentru cei care nu sunt din Bucuresti?
healthy008425
Postat pe 8 Noiembrie 2009 18:24
De la: healthy008425, la data 2009-11-08 18:24:37As dori sa stiu care este costul embolizarii pentru cei care nu sunt din Bucuresti?
oficial, la Municipal, nu costa
sunt necesare doar :
1. trimitere de la medicul de familie
2. adeverinta de salariata


kabbalist
Postat pe 10 Noiembrie 2009 08:56
Buna, am 29 de ani, inainte cu 5 ani mi-au descoperit un nodul pe uter, am luat tratament, dar degeaba, acvuma de ziua mea am facut am facut un eco ca nu ma simteam bine, in 2 luni mi-a crescut un cm. Ginecoloaga a zis ca e periculos interventia chirurgicala, fiind ca se suptiaza peretele uterului, si doresc foarte mult un copil, care dupa interventie zice ca nu e sigur ca as putea duce pana la capat. Asa mi-a recomandat embolizarea, dar tare mi-e frica, altii spun ca tot o sa ramane ceva din ea acolo, si de ce nu fac interventie prin laparoscopie. Dar asta nu e la frl periculos ca operatia normala?
A mai avut cineva asemenea interventie?
Dupa embolizare chiar fibromul poate sa se elimine total din organism?Cum?
In cat timp da rezultat?
Este cineva cine nu a ramas gravida doar dupa embolizare?
O zi buna
kudika167642
Postat pe 26 Mai 2010 16:17
De la: edy1981, la data 2010-05-26 16:17:39Este cineva cine nu a ramas gravida doar dupa embolizare?

eu am facut embolizare acum 2 ani
dupa embolizare speram sa apara o sarcina
nu a aparut
dupa un an de la embolizare l-am trimis pe sotul la control
la el este cauza

De la: edy1981, la data 2010-05-26 16:17:39Buna, am 29 de ani, inainte cu 5 ani mi-au descoperit un nodul pe uter, am luat tratament, dar degeaba, acvuma de ziua mea am facut am facut un eco ca nu ma simteam bine, in 2 luni mi-a crescut un cm.
cresterea de 1 cm este greu sesizabila
chiar daca ai fost la acelasi medic ecograf si la acelasi aparat

De la: edy1981, la data 2010-05-26 16:17:39
Ginecoloaga a zis ca e periculos interventia chirurgicala, fiind ca se suptiaza peretele uterului, si doresc foarte mult un copil, care dupa interventie zice ca nu e sigur ca as putea duce pana la capat.
Asa mi-a recomandat embolizarea,
este cea mai buna solutie
daca esti ok din toate celelalte puncte de vedere

De la: edy1981, la data 2010-05-26 16:17:39 interventie prin laparoscopie. Dar asta nu e la frl periculos ca operatia normala?
A mai avut cineva asemenea interventie?
tot ce se rezolva mai bine laparoscopic este lipsa unei taieturi care sa te tina in spital mai mult timp

De la: edy1981, la data 2010-05-26 16:17:39 altii spun ca tot o sa ramane ceva din ea acolo,
Dupa embolizare chiar fibromul poate sa se elimine total din organism?Cum?
In cat timp da rezultat?
embolizarea doar inchide vasele de sange, iar fibromul, nemaifiind hranit, nu mai este acitv si scade in dimensiuni
sigur ca ramane ceva acolo
ceea ce ramane este asa cum ramane nervul la masea dupa plombare fara scoaterea nervului
beneficiul este ca nu mai da sangerarile abundente
kabbalist
Postat pe 28 Mai 2010 12:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CANDIDA acest dusman al sanatatii noastre 1 De la: Ioana_Bobocea_1 13 Martie 2012 17:46
NONI-originalul suc-miracol al naturii 1 De la: TahitianNoniRomania 3 Octombrie 2009 20:33
putin ajutor ? 7 De la: kudika_5570 16 Mai 2012 18:17
candidoza 2 De la: camiflorea 28 Aprilie 2010 21:44
Medic ginecolog in Braila? 35 De la: alexandra-floriintimisoara-eu 26 Ianuarie 2016 16:07