Setari Cookie-uri

Tuberculoza

Buna. Poate cineva ma ajuta sa imi raspunda si mie la cateva intrebari legate de tuberculoza.
In cazul in care o persoana a fost suspectata de tuberculoza in urma cu doi ani, dar s-a dovedit a fi o pneumonia foarte severa, exista totusi posibilitatea sa aiba tuberculoza in stare latenta?
Precizez ca am citit despre aceasta boala, si persoana in cauza nu prezinta nici un simptom in prezent, in afara faptului ca e foarte slaba, dar a fost mereu asa.
Tuberculoza stiu ca e contagioasa cand e in stare activa. Dar in cazul in care ai suferit de aceasta boala, este posibil sa se transmita de la mama la fat, desi cel care a avut aceasta boala este tatal?
In cazul vaccinarii impotriva TBC-ului, stie cineva cat costa acest vaccin?


PS Scuze pentru cei care citesc si acest topi la frumusete. Eram asa de absorbita de idee ca nici nu eram atenta pe unde scriam.
annab
Postat pe 5 Iunie 2009 12:17
testul pt tbc e foarte simplu,se face un idr,e un vaccin care l-am facut si noi la scoala.eu am avut o forma f rara de tbc,tbc peritoneal si copiii mei nu au avut nimic.la tbc pulmonar perioada de incubatie este mica si sub tratament ,bacilul ramane activ in jur de 3 saptamani.in lgatura cu transmiterea de la mama la fat e sub semnul intrebarii.nu o sa-ti dea nmeni un raspuns concret.la mine familie a avut tata cu bunicul meu cand eu eram f mica.mama mi-a facut analizele si nu mi-a gasit nimic atunci.doctorii mi-au spus ca e posibil sa fi avut bacilul si boala sa declansat dupa 30 ani,cand mi-a scazut sistemul imunitar si sa localizat intr-un loc mai sensibil,unde nu a auzit nimeni pana atunci,la pancreas.initial,toti doctorii au spus ca am cancer la pancreas.era suficient sa faca un vaccin si sa fie atenti la siptome.daca vrei sa vb mai mult adresa mea de mess e marlen_marlen35
marilena_marilena
Postat pe 30 Iunie 2009 16:19
TBC-ul este o boala foarte periculoasa,IDR-ul este doar un test care spune daca ai sau nu ai TBC.Daca cineva are dubii,sa se adreseze medicului de familie,care stie unde sa il trimita.Nu tratati prin forum TBC-ul!De boala asta inca se moare pe capete.
bartaexpert
Postat pe 29 Iulie 2009 22:00
buna ziua
si baietelul meu in vrsta de 10 ani acum la 4 ani a avut tbc,dar duoa 6 luni de tratatment sa vindecat.
problema este ca traiesc tot timpul cu spaima ca se poate reinfecta din nou.
sper sa ne ajute Dumnezeu sa nu fie asa.
kudika075028
Postat pe 16 Martie 2010 09:52
Multumim pt limbajul elegant d-nului ene m gabriel, dar vom incerca in continuare sa promovam salinoterapia in general, metoda de tratament prea putin cunoscuta in Romania. Salinoterapia, pe langa tratarea sau ameliorarea diferitelor afectiuni respiratorii sau dermatologice, este foarte benefica pt cresterea imunitatii copiilor, pe care ii fereste de raceli sau gripe.
Salina SUSESI fiind in Timisoara este putin probabil ca sa gaseasca prea multi clienti printre utilizatorii forumului care locuiesc in restul tarii, deci dorinta noastra principala este de promovare a metodei de terapie si nu atat a salinei noastre. Recomandam tratamentul in salinele, naturale sau artificiale, care se afla in apropierea oraselor d-voastra. In scurta vreme veti observa efectele benefice asupra sanatatii d-voastra.
Cat despre criza, financiara probabil, va asiguram d-le ene m gabriel ca acest tip de afacere este foarte profitabil, chiar recomandam oricui are priceperea si resursele necesare sa o realizeze. Referitor la "gogule", acest nume chiar nu e prea raspandit in Timisoara, asa ca si aici ati gresit.
Va dorim zile bune si linistite.
Salina_SUSESI_Timisoara
Postat pe 19 Martie 2010 23:37
De la: healthy013548, la data 2010-03-16 09:52:33buna ziua
si baietelul meu in vrsta de 10 ani acum la 4 ani a avut tbc,dar duoa 6 luni de tratatment sa vindecat.
problema este ca traiesc tot timpul cu spaima ca se poate reinfecta din nou.
sper sa ne ajute Dumnezeu sa nu fie asa.


pt a evita recidiva TBC-ului, trebuie intarita imuitatea.. incearca sa ii dai baiatului tau laptisor de matca
camiflorea
Postat pe 20 Martie 2010 08:55
O INTREBARE AM:ESTE NECESARA POSTAREA A 20,30 DE MESAJE NESIMTITE SAU A UNUI MESAJ PUBLICITAR CU BUN SIMT?[/quote]
ene_m_gabriel
Postat pe 21 Martie 2010 15:53
Mesajul nu cred ca e nesimtit, e doar o descriere a salinei artificiale, locatia unde se gaseste si preturi. O poza sugestiva si cam atat. Nu inteleg de ce il catalogati nesimtit.
Poate frecventa lor sa supere un pic, dar santem atenti sa postam maxim un mesaj pe o pagina a unui subiect. Daca cineva considera ca sant prea multe, cu putina toleranta trece peste ele si gata. Dar, chiar daca ma repet, consider ca mesajul promoveaza in primul rand salinoterapia si abia in al doilea rand salina noastra. Fiind un domeniu nou la noi in tara, promovarea salinelor, naturale sau artificiale, merita un pic de efort, iar daca rezultatele se vad un pic, nu conteaza ca mai santem un pic mustruluiti si luati peste picior. Putina lume stie de efectele extraordinare asupra sanatatii oamenilor ale acestor saline, naturale sau artificiale. Pe langa tratarea si ameliorarea anumitor afectiuni respiratorii si dermatologice, actioneaza eficient in combaterea stress-ului si in intarirea imunitatii (mai ales la copii, carora le da un excelent start in viata). Este o metoda de terapie 100% naturala, foarte simpla si cred ca nici prea scumpa. Aici vorbesc de saline in general, nu numai de salina noastra.
De aceea, d-le "ene m gabriel", chiar daca am vazut ca in alte situatii nu ati fost prea tolerant, sper ca de data asta sa incercati un pic de ingaduinta si sa intelegeti dorinta noastra.
Va dorim tuturor o zi buna si mergeti la saline, mai tarziu ne veti multumi.
Salina_SUSESI_Timisoara
Postat pe 21 Martie 2010 17:56
30-40 de tone de sare naturala (in cazul salinei noastre sare din M-tii Himalaya si de la Salina Praid) sant puse conform unui plan in 3-4 incaperi, si aceasta sare creeaza conditiile dintr-o salina naturala. Salinitatea aerului este controlata cu aparatura (in cazul nostru aparatura din Germania) si este suplimentata cu niste ionizatoare. Avantaje fata de salina naturala: -sedinta de terapie mai scurta (45-50 minute fata de 3-4 ore in cea naturala), posibila prin faptul ca in aer este o salinitate crescuta
-temperatura este de 20-22 grade fata de 14-16 grade in cea naturala
-se elimina senzatia de claustrofobie creata in salinele naturale
Dezavantajele santem siguri ca le veti enumera voi.
Salina_SUSESI_Timisoara
Postat pe 21 Martie 2010 20:53
Pt d-nul "ene m gabriel": sant bucuros ca am avansat de la "gogule" la "tinere". Dupa cum nu ati nimerit-o cu numele, sant curios cum ati apreciat varsta.
Cu logica evident ca nu stau bine, de vreme ce tot incerc sa explic ca poate sa existe si un pic de toleranta intre noi, si nu-mi reuseste. Am vazut ca si pe alte forumuri ati avut interventii destul de acide, deci macar sant linistit ca nu sant numai eu vinovat. Referitor la mesaje, am incercat sa explic ca nu mesajul e "nesimtit", el e un mesaj normal, ci poate faptul ca e postat in prea multe locuri de prea multe ori. Asta e de discutat, dar daca nu exista nici un pic de intelegere incerc degeaba.
Oricum, in cazul trecerii d-voastra prin Timisoara invitatia noastra ramane valabila, puteti trece pe la salina noastra si puteti verifica si calitatea si succesul ei.
O seara linistita.
Salina_SUSESI_Timisoara
Postat pe 21 Martie 2010 21:09
multumesc mult de tot pentru sfat.ai idee si cat timp trebuie sa-i dau si in ce dozaj?
kudika075028
Postat pe 22 Martie 2010 22:41
Probabil ca produsele FLP pe care le promovati au numeroase efecte benefice pt organism, dar sa afirmi ca renunti la o terapie in salina pt ca iti mentii sanatatea cu aceste produse e ca si cum renunti la dentist pt ca oftalmologul ti-a prescris niste picaturi de ochi si cu asta ti-ai rezolvat toate problemele. Salinoterapia amelioreaza si trateaza alte afectiuni decat produsele FLP, poate doar referitor la intarirea imunitatii cele doua metode sa se suprapuna un pic.
Daca nu doriti sa verificati profitabilitatea salinei noastre (desi santeti convins de contrariu), poate totusi intr-o deplasare la Timisoara verificati cealalta afirmatie ("tanar frustrat si ilogic"). E deosebit de simplu ascuns si de la distanta sa ai pareri, sa jignesti si sa caracterizezi oamenii. De suparat nu m-am suparat, dar nu inteleg de ce atata inversunare si violenta in limbaj. Trebuie sa avem toleranta fata de parerile si actiunile celorlalti, chiar daca ei gresesc. Ne pare rau daca am deranjat pe unii, dar sant si utilizatori care au folosit informatiile prezentate in mesaj si care ne-au contactat pt detalii si chiar pt o colaborare.
Salina_SUSESI_Timisoara
Postat pe 24 Martie 2010 09:38
Salina, cind am sa ajung prin Timisoara eu sigur am sa vin la voi.
E minunat ce faceti voi acolo si consider eu extrem de benefic pentru sanatate.
micabis
Postat pe 25 Martie 2010 18:29
Multumim de aprecieri, si noi am fost in trecut beneficiarii unei astfel de saline artificiale la Bad Loipersdorf (Austria), unde de altfel ne-a venit ideea.
De unde santeti "Aemulus"?
Va asteptam cu drag la Timisoara.
Salina_SUSESI_Timisoara
Postat pe 26 Martie 2010 00:22
Sa facem fericit un domn nefericit.
De unde santeti d-na "Aemulus"?
Salina_SUSESI_Timisoara
Postat pe 26 Martie 2010 12:18
E corect si cu "u" si cu "a".
D-na Aemulus a scris cu "i", nu e un capat de tara. Astea sant amanunte, important e altceva, sa avem toleranta fata de parerile si actiunile celorlalti, si chiar daca nu santem de acord cu ce citim, sa postam observatiile civilizat pe forum, fara jigniri si caracterizari.
"Toate lucrurile ce ne irita la altii ne ajuta sa ne cunoastem si sa ne intelegem mai bine pe noi insine." Carl Gustav Jung.
Sa aveti o zi buna!
Salina_SUSESI_Timisoara
Postat pe 26 Martie 2010 15:43
era un forum pt cu totul si cu totul alte discutii nu unul de scandal
kudika075028
Postat pe 26 Martie 2010 19:35





Salina SUSESI Timisoara va ureaza PASTE FERICIT !!!!!!!!!!!!!!!!




**********************************************************************
Salina_SUSESI_Timisoara
Postat pe 2 Aprilie 2010 20:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cabinet de reumatologie in craiova 1 De la: healthy014770 8 Aprilie 2010 18:14
astigmatismul 14 De la: mariam 17 Decembrie 2009 16:53
salut 3 De la: office_salinasusesi_ro 3 Aprilie 2010 09:27
STARE GENERALA PROASTA 8 De la: office_salinasusesi_ro 13 Aprilie 2010 11:13
spondilozã 38 De la: szepimanyi 17 Februarie 2016 16:11