Setari Cookie-uri

cine stie cum se formeaza un LIPOM de grasime ?

am avut trei "lipoame" pe diferite parti ale corpului,am fost la medic m-am operat,dar intre timp la circa 2ani mi-au aparut altele,nu am facut nici un fel de investigatii,...stie cineva care ar fi cauza aparitie acestor "LIPOAME"...s-ar putea agrava intr-un fel ?
paulderomania1
Postat pe 7 Iunie 2009 09:36
lipoamele nu sunt periculoase, sunt doar inestetice. aparitia lor este favorizata de o alimentatie bogata in grasimi
lidia_nat
Postat pe 3 Iulie 2009 10:46
Am operat 5 chisturi de grasime, apoi 3 si mi-au aparut din nou dar cresc mai greu. Intre primele cinci operate am avut unul cat o nuca amplasat in crestetul capului, de fapt toate au fost in regiunea capului. Era foarte inestetic si pe deasupra si dureros. Mi-am intrebat o prietena care este doctor in medicina traditionala chineza, si care profeseaza in Londra, mi-a raspuns ca se fac datorita grasimilor existente in branzeturi. Corpul nostru nu poate dizolva si elimina aceste grasimi si asa ele raman in corp. Mi-a sugerat sa scot din alimentatie branzeturile. N-am respectat sfatul ei si acum am altele. In afara doar ca atunci cand sunt mari si neplacute la vedere, nu-i nici un pericol.Asa ca ramane sa mai astepti si alte sugestii. Numai sa le respecti!!
3mamarute_
Postat pe 3 Iulie 2009 15:58
De la: 3mamarute_, la data 2009-07-03 15:58:20Am operat 5 chisturi de grasime, apoi 3 si mi-au aparut din nou dar cresc mai greu. Intre primele cinci operate am avut unul cat o nuca amplasat in crestetul capului, de fapt toate au fost in regiunea capului. Era foarte inestetic si pe deasupra si dureros. Mi-am intrebat o prietena care este doctor in medicina traditionala chineza, si care profeseaza in Londra, mi-a raspuns ca se fac datorita grasimilor existente in branzeturi. Corpul nostru nu poate dizolva si elimina aceste grasimi si asa ele raman in corp. Mi-a sugerat sa scot din alimentatie branzeturile. N-am respectat sfatul ei si acum am altele. In afara doar ca atunci cand sunt mari si neplacute la vedere, nu-i nici un pericol.Asa ca ramane sa mai astepti si alte sugestii. Numai sa le respecti!!


Miiiiii de multumiri ''3mamarute''
Este posibil sa fie o explicatie in acest aspect ALIMENTAR.
De ceva timp, relativ recent, mi s-a parut mie ca am puncte de grasime (mai intai le-am observat pe fata, erau cele mai apropiate) dar nu vroiau sa iasa de nici un fel si mi-am facut o gramada de semne/cicatrici total aiurea pe piele nepricepand de ce nu vor sa iasa acele punctulete foarte mici albe, si celelalte la baza foliculilor de par (pe corp).

Acuma fac legatura, citind cele ce le-ati relatat, ca de ceva vreme am schimbat marca de lapte pe care o consum - in cantitati mari.
Ori alt fel de grasimi nu mai mananc de ANI de zile, chiar nici unt nu am mai mancat de ceva vreme ...

Este clar din cauza lactatelor. O sa revin la marcile mele preferate!

Mii de multumiri!
Simply_i
Postat pe 15 Iulie 2009 01:41
De la: Simply_i, la data 2009-07-15 01:41:58
De la: 3mamarute_, la data 2009-07-03 15:58:20Am operat 5 chisturi de grasime, apoi 3 si mi-au aparut din nou dar cresc mai greu. Intre primele cinci operate am avut unul cat o nuca amplasat in crestetul capului, de fapt toate au fost in regiunea capului. Era foarte inestetic si pe deasupra si dureros. Mi-am intrebat o prietena care este doctor in medicina traditionala chineza, si care profeseaza in Londra, mi-a raspuns ca se fac datorita grasimilor existente in branzeturi. Corpul nostru nu poate dizolva si elimina aceste grasimi si asa ele raman in corp. Mi-a sugerat sa scot din alimentatie branzeturile. N-am respectat sfatul ei si acum am altele. In afara doar ca atunci cand sunt mari si neplacute la vedere, nu-i nici un pericol.Asa ca ramane sa mai astepti si alte sugestii. Numai sa le respecti!!


Miiiiii de multumiri ''3mamarute''
Este posibil sa fie o explicatie in acest aspect ALIMENTAR.
De ceva timp, relativ recent, mi s-a parut mie ca am puncte de grasime (mai intai le-am observat pe fata, erau cele mai apropiate) dar nu vroiau sa iasa de nici un fel si mi-am facut o gramada de semne/cicatrici total aiurea pe piele nepricepand de ce nu vor sa iasa acele punctulete foarte mici albe, si celelalte la baza foliculilor de par (pe corp).

Acuma fac legatura, citind cele ce le-ati relatat, ca de ceva vreme am schimbat marca de lapte pe care o consum - in cantitati mari.
Ori alt fel de grasimi nu mai mananc de ANI de zile, chiar nici unt nu am mai mancat de ceva vreme ...

Este clar din cauza lactatelor. O sa revin la marcile mele preferate!

Mii de multumiri!
3mamarute_
Postat pe 4 August 2009 16:32
eu am doua...unul in zona abdominala si unul pe coapsa..medicul mi-a spus ca daca nu ma deranjeaza,jeneaza...sa le las acolo...insa nu inteleg de ce au aparut..pentru ca nu ma omor cu lactatele..???
leeloo_healthy
Postat pe 15 August 2009 00:38
Daca te deranjeaza numai estetic lasa-le in pace,faptul k poate dieta ta e bogata mereu in grasimi ele iti vor reaparea constant,tb sa revizuiesti dieta si sa scoti ce nu tb,nu e binesa "zgindari" ceva ce doar e inestetic,ele apar de cele mai multe ori pe maini.
asistenta_medicala
Postat pe 22 Septembrie 2009 09:26
un doctor a spus ca se formeaza din cauza citez:proasta administrare a grasimi la nivelul pieli sau subcutanatului. de sca´pat nu se scapa de ele niciodata dar inaintand in varsta apar mai rara si mai mici . specific ca si eu detin asemenea raritati si la fel sunt disperat problema este ca am destule ptr inca doua vieti de aici in colo ,nici nu am indrasnit sa le numar vreodata (nu glumesc) .
am scos prin operatie trei si as vrea sa mai scot cateva dar problema este ca am 35 de ani si inca mai cresc nenorocirile ......
asta este cu Dumnezeu inainte
maryo977
Postat pe 11 Ianuarie 2012 08:18
Lidia te inseli amarnic , nu apar din cauza unei alimentazi bogate in grasimi .
mie mia aparut prima data la varsta de 18 ani eram fuarte slab si nu mancam grasimi aproape de loc la timpul acela (provin dintr-o familie saraca in care masa cu carne la noi era doar la sfarsit de saptamana ) asa ca eu cred ca te inseli .
da este adevarat ca grasimea favorizeaza apartia lor dar nu neaparat
maryo977
Postat pe 11 Ianuarie 2012 08:21
De la: maryo977, la data 2012-01-11 08:21:27Lidia te inseli amarnic , nu apar din cauza unei alimentazi bogate in grasimi .
mie mia aparut prima data la varsta de 18 ani eram fuarte slab si nu mancam grasimi aproape de loc la timpul acela (provin dintr-o familie saraca in care masa cu carne la noi era doar la sfarsit de saptamana ) asa ca eu cred ca te inseli .
da este adevarat ca grasimea favorizeaza apartia lor dar nu neaparat



Lipoamele apar ca urmare a dereglarii glandei sebacee,mai explicit,glanda nu mai poate sa disipe uniform grasimile secretate la nivel subcutanat!!Ele pot aparea oriunde pe suprafata corpului,nu cunt canceroase,nu prezinta pericol iminent,pot conferi doar un disconfort estetic,mai ales daca apar pe fata!!Ele se pot extirpa prin aplicarea de mici incizii chirurgicale,in functie de dimensiunile lipomului,dar acestea prezinta dezavantajul ca sunt recidivante,problema fiind de ordin glandular!!!Nu exista tratament medicamentos in aceasta privinta!Ele pot aparea si stagna in crestere,dar pot sa-si mareasca dimensiunile ,astfel incat sa se impuna interventia chirurgicala!!
RAINBOWLADY
Postat pe 11 Ianuarie 2012 08:39
SFATUL MEDICULUI
FAT_FRUMOS
Postat pe 11 Ianuarie 2012 09:10
De la: TALPA_IUTE, la data 2012-01-11 09:10:57SFATUL MEDICULUI



Ai luat aminte?
RAINBOWLADY
Postat pe 11 Ianuarie 2012 09:13
nu e cazul
FAT_FRUMOS
Postat pe 11 Ianuarie 2012 09:53
De la: TALPA_IUTE, la data 2012-01-11 09:53:26nu e cazul


Stiam!
RAINBOWLADY
Postat pe 11 Ianuarie 2012 10:01
banuiai
FAT_FRUMOS
Postat pe 11 Ianuarie 2012 10:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
colpita trichonomazica 4 De la: Yharr 8 Iulie 2011 19:12
limfagiom 7 De la: kudika472042 22 Noiembrie 2011 16:06
Aparat dentar fix sau mobil? 26 De la: kudika_1045539 3 Aprilie 2023 14:45
buna 27 De la: steffy91 29 Ianuarie 2012 00:56
parazitoza 1 De la: healthy006386 13 Septembrie 2009 00:16