Setari Cookie-uri

orgasmul

eu as avea o simpla intrebare se poate k dak nu ai descoperit orgasmul sa nu poti ramane insarcinata..
adica tind sa cred k am avut orgasm o singura data in viatza mea si atunci l-am procreat p ingerasul meu luca
e posibil sau e doar o inchipuire bizara??
pisicutza_healthy
Postat pe 11 Iunie 2009 18:39
Asta-i intrebare de amuzament?
Chiar ai si un puiutz, si-i dai si numele pe aicea ca sa fii o persoana credibila, sau esti interesata de cum se manifesta (ori poate sunt eu paranoica?) ???

Daca la o anumita varsta, avand si copil, va puneti asemenea intrebari ...

Pentru fetitzele care NU stiu inca, si pe acelea le cred (!), ar fi bine sa stie ca orgasmul ere legatura doar cu placerea actului, adica este direct proportional cu calitatea barbatului de a-si stimula partenera si NU are nici o importanta in a creea un copil. ABSOLUT NICI O IMPORTANTA atata timp cat NU exista un OVUL produs (si eliminat sau pe cale de a fi eliminat de catre ovarul femeii inspre trompa uterina care trebuie sa fie si permeabila (!) adica sa nu fie obturata pe nici o cale, ca astfel sa nu existe piedici in calea spermatozoidului unic (de cele mai multe ori) de a ajunge la acest ovar existent pentru a-l fecunda. Simpla anatomie : )
ORGASMUL NU are cum sa produca un ovul in locul ovarului dvs. Logic, asa-i?

DAR, dar se poate intampla altceva care ar putea sa induca in eroare pe multe fete/femei care nu s-au mai lovit de asa ceva, si anume:
schimbarea de clima, de zona geografica precum excursiile ma MUNTE sau la MARE, o emotie foarte puternica (dezvirginare), etc POT (si se intampla foarte des fetelor tinere - ATENTIE deci!) POT PRODUCE O OVULATIE datorita influentelor asupra glandelor hormonale, si deci sansele de a se produce o sarcina ar putea fi FOARTE PROBABILA. Conditiile acestea NU mai sunt cele normale in care sa te increzi in metoda de anticonceptie pe baza calendarului - categoric NU!!! Ori efortul crescut precum urcatul pe munte, innotul si valurile marii, eforturi sustinute si mult peste media cu care este obisnuit corpul, precum si cu celelalte conditii climaterice, dupa cum am spus, expunerea prelungita la soare, diferente mari de altitudine, pot produce modificari ale ciclului ovarian, ami ales la varste mai tinere cand acest ciclu este variabil, sau la orice alta varsta in conditiile in care femeia respectiva are modificari hormpnale importante.

Este adevarat ca functional, orgasmul are rolul de a ajuta sperma sa ajunga in uter, caci in timpul actului orgasmic orificiul colului se poate deschide, intreaga musculatura a peretelui vaginal se contracta ca pentru o suptiune, practic asta este - o suptiune, iar prin spasme musculatura face toate schimbarile de conformatie locala prin care canalul vaginal se lungeste si ingusteaza, colul se aplatiseaza si deschide iar sperma este ajutata astfel sa ajunga direct in uter (daca este ejaculata exact in momentul atingerii deschiderii colului/capatului vaginului, si sa nu se piarda in vagin.

Dar chiar si fara tot acest proces aparent complicat, insa perfect creeat pentru procreere, chiar si in conditiile in care NU aveti orgasm, si chiar si daca partenerul nu e pe masura (si clar NU are cum sa va produca acel orgasm vaginal, eventual doar clitoridian/exterior) veti ramane insarcinata! Bineinteles, daca nu sunt alte probleme - DAR ESTE EXCLUSA ''PROBLEMA'' LIPSEI/PREZENTEI ORGASMULUI PENTRU A PROCREEA.

Ramane deci doar ca este un simplu raspuns de maxima placere, orgasmul.

Procreerea este legata IN PRINCIPAL de existenta ovulelor, spermatozoizilor, a calitatii acestora, a compatibilitatii acestora (!) caci exista si incompatibilitate genetica, a tuturor conditiilor locale ca PH, hormoni necesari pregatirii pe mai departe a peretelui uterului spre a sustine si hrani embrionul format, permeabilitatea trompelor uterine , etc, si de abia in ultima instanta, ar mai putea fi influentata negativ de catre pozitia uterului (retrovers) dar nu extrem de negativ, INSA IN NICI UN CAZ - repet IN NICI UN CAZ nu are a face, culmea, cu ORGASMUL!

= pura placere

Poti sa si si sa ramai insarcinata!

Simply_i
Postat pe 15 Iulie 2009 01:20
buna la toata lumea! am si eu o intrebare...fac sex cu prietenul insa nu ajung la orgasm cu toate k am incercat...simt o placere dar nu stiu dak e orgasm..offff....nush..oare am o problema???
me_missy
Postat pe 19 Noiembrie 2009 20:35
am avut si eu problema asta, la inceputul, casatoriei, dar cu timpul sa rezolvat de la sine.e groaznic ,sa nu ai orgasm ,stiu cum e.mai tin minte ca sotul mereu ma intreba daca am orgasm, si eu il minteam ca da, ca sa nu zica ca numi face placere sexul cu el.dar cind am avut primul orgasm in viata mea, a fost ceva extraordinar. si de atunci am mereu.pot sa fac sex si de 3 ori in zi in fiecare zi, si de fiecare data am orgasm. nu dispera totul se va rezolva de la sine,sau fa o vizita la medic
kudika098645
Postat pe 19 Noiembrie 2009 20:44

chiar daca nu e asta intocmai subiectul forumului vreau raspund ultimelor post-uri
nush de ce am senzatia ca mult mai multa lume se confrunta cu lipsa orgasmului decat credem noi.si eu am problema asta,dar am rabdare,sunt inca la inceput

am citit multe prostii...multe cu baza reala,probabil...cum ar fi faptul ca lipsa orgasmului se datoreaza peretzilor vaginali mai grosi,de chestii psihice,asta imi pare normal...incapacitatea partenerului,circumstante,abureli...dar cred ca pana la urma ii o chestie de cunoastere si autocunoastere.daca ati dat peste raspunsul intrebarii care ne nelamureste pe unele din noi,fitzi bune si iluminatzi-ne:))
shoeshine
Postat pe 23 Noiembrie 2009 01:29
De la: shoeshine, la data 2009-11-23 01:29:47
chiar daca nu e asta intocmai subiectul forumului vreau raspund ultimelor post-uri
nush de ce am senzatia ca mult mai multa lume se confrunta cu lipsa orgasmului decat credem noi.si eu am problema asta,dar am rabdare,sunt inca la inceput

am citit multe prostii...multe cu baza reala,probabil...cum ar fi faptul ca lipsa orgasmului se datoreaza peretzilor vaginali mai grosi,de chestii psihice,asta imi pare normal...incapacitatea partenerului,circumstante,abureli...dar cred ca pana la urma ii o chestie de cunoastere si autocunoastere.daca ati dat peste raspunsul intrebarii care ne nelamureste pe unele din noi,fitzi bune si iluminatzi-ne:))


Nimic mai adevarat, este intai o chestie de autocunoastere, dupa care mai tine si de partener, daca are putina rabdare cu tine, daca amandoi sunteti dispusi sa discutati pe acest subiect. Mai concret, ce-ti place, cum iti place, ce te inhiba, de ce te inhiba, unde-ti place sa fi mangaiata, care sunt punctele tale "slabe"... Mai tine si de preludiu, cat este el de rabdator, cat interes isi da ca tu sa fi foarte excitata ianinte de a incepe actul in sine.
Faptul ca peretii vaginali sunt mai grosi are legatura mai mult cu nasterea decat cu actul sexual. Oricat de grosi ar fi tot vascularizati sunt, asa ca....
Si mai este o mare problema, aceea ca multe se gandesc intens la orgasm in timpul actului in loc sa participe la actul sexual doar gandindu-se la omul cu care infaptuiesc actul.
Lasa-ti toate gandurile si participati la actul sexual cu totul, nu va mai concentrati pe ideea ca " Oare de data asta am si eu orgasm ?"...
Schimbati pozitia, incercati pozitii noi. Pana la urma nu exista chiar atat de multe femei frigide pe cat se crede.
Lucrul cel mai important este sa discutati despre asta cu partenerul.
kukla
Postat pe 29 Noiembrie 2009 01:03
si mie mi se pare destul de amuzant faptul ca iti pui o astfel de intrebare...mai ales ca ai si un copilas...posibil sa ai o varsta foarte frageda...iar acest lucru, combinat cu copilasul si o casatorie, presupun, nu poate decat sa ma sperie...ce-i drept, legat de orgasmele la femei, pot spune ca sunt destul de variate...nu stiu daca e corect spus...poate ca mai bine spun ca, femeile se comporta diferit la atingerea lui...unele tipa, altele nu, unele incep sa rada, altele raman blocate...cred ca tine foarte mult de fiecare femeie in parte...multumesc tuturor femeilor pe aceasta cale care s-au exteriorizat total in fata partenerului, la atingerea orgasmului, si nu au incercat sa il oprime...evident, cum spunea o domnisoara/doamna mai inaintea mea, e foarte bine sa te lasi purtata de val, sa vorbesti inainte cu partenerul despre ce va place, ce nu, ce va inhiba, ce nu, unde sa fii atinsa, sarutata, unde sa nu si asa mai departe...cu cat va deschideti mai mult, cu cat va explorati si voi inainte trupul pentru o cat mai buna autocunoastere, cu atat aveti mai multe sanse sa aveti orgasme explozive...cat despre inceputuri, ce sa spun, e dificil ce-i drept...la fel, depinde doar de cel alaturi de care esti..si in cazul nostru, al barbatilor, cat si in cazul vostru, al femeilor...o sa spuneti ca la noi e mai usor, ca la noi se depisteaza foarte usor...eu zic sa incercati sa faceti dragoste, multa dragoste, evident, cu parteneri pe care ii indragiti in primul rand, fata de care sunteti atrase fizic foarte tare...acolo unde simtiti acea chimie mult dorita, acolo sa actionati fara prea multe intrebari, de genul celor care mai mult v-ar inhiba, mai repede decat sa va dezinhibe si sa va faca sa aveti parte de clipe memorabile...gasiti partenerul potrivit si nu cred ca nu aveti cum sa nu ajungeti acolo unde si voua si noua, ne place atat de mult...iubiti-va mult si bine!
adi_maseur
Postat pe 24 Decembrie 2009 12:03
De la: onehellofaguy, la data 2009-12-24 12:03:14si mie mi se pare destul de amuzant faptul ca iti pui o astfel de intrebare...mai ales ca ai si un copilas...posibil sa ai o varsta foarte frageda...iar acest lucru, combinat cu copilasul si o casatorie, presupun, nu poate decat sa ma sperie...ce-i drept, legat de orgasmele la femei, pot spune ca sunt destul de variate...nu stiu daca e corect spus...poate ca mai bine spun ca, femeile se comporta diferit la atingerea lui...unele tipa, altele nu, unele incep sa rada, altele raman blocate...cred ca tine foarte mult de fiecare femeie in parte...multumesc tuturor femeilor pe aceasta cale care s-au exteriorizat total in fata partenerului, la atingerea orgasmului, si nu au incercat sa il oprime...evident, cum spunea o domnisoara/doamna mai inaintea mea, e foarte bine sa te lasi purtata de val, sa vorbesti inainte cu partenerul despre ce va place, ce nu, ce va inhiba, ce nu, unde sa fii atinsa, sarutata, unde sa nu si asa mai departe...cu cat va deschideti mai mult, cu cat va explorati si voi inainte trupul pentru o cat mai buna autocunoastere, cu atat aveti mai multe sanse sa aveti orgasme explozive...cat despre inceputuri, ce sa spun, e dificil ce-i drept...la fel, depinde doar de cel alaturi de care esti..si in cazul nostru, al barbatilor, cat si in cazul vostru, al femeilor...o sa spuneti ca la noi e mai usor, ca la noi se depisteaza foarte usor...eu zic sa incercati sa faceti dragoste, multa dragoste, evident, cu parteneri pe care ii indragiti in primul rand, fata de care sunteti atrase fizic foarte tare...acolo unde simtiti acea chimie mult dorita, acolo sa actionati fara prea multe intrebari, de genul celor care mai mult v-ar inhiba, mai repede decat sa va dezinhibe si sa va faca sa aveti parte de clipe memorabile...gasiti partenerul potrivit si nu cred ca nu aveti cum sa nu ajungeti acolo unde si voua si noua, ne place atat de mult...iubiti-va mult si bine!
Ai mare dreptate,ai pus punctul pe I.
elisa26
Postat pe 24 Decembrie 2009 17:22
inca nu ai destula experienta
spiros
Postat pe 25 Decembrie 2009 18:35
Hmmm ... ... thinking, ... thinking ...
for someone who's ashamed because she recognised she has a little problem with her heels (or just because she used her baby's Johnson lotion/cream for her heels' little problem?!?) ... thinking but I cannot see why isn't she really ashamed to appear necked & even ask about things like ORGASM connected by her baby conception?

Is it a shame to have no need to READ - the World Wide Web - to get a definition (e.g. for ORGASM), or is it just an unhappy (?) ''happening'' that she is looking for another man, a more virile man ... she's so young, and she's so pretty, so little experienced ...

~ ~ ~

Iarta-ma, sincer imi pare rau pentru tine!
Nu ti se adreseaza vre-o acritura scarbita de viata ..., sa stii, insa o femeie care - ca si tine - a crezut ca ''poate gasi TOTUSI FERICIREA ... in ALTA PARTE!? cand aceasta se afla intr-un singur loc (lucru ce-l stiam dintotdeauna, de altfel) - in propriu-ti suflet!
NU ai cum sa faci fericit pe altcineva sau altcineva sa te faca pe tine fericita, atata timp cat tu sau respectiva persoana NU aveti intreaga fericire posibila in voi insiva, fericire ce NU vi-o poate da DECAT INTELEGEREA acestei lumi marunte, acestor lucruri ''doar omenesti'' - deci marunte, PRIN INTELEPCIUNEA cuprinsa in Biblie :)



Iti pierzi vremea ... Vei mai castiga niscaiva experienta si, in cele din urma, poate - DACA NU te vei PIERDE DE TOT, adica sinucide sau de nu vei ajunge sa te tarai precum un vierme in relatii nenumarate, etc., vei constata ca sub orice forma ai incerca tu sa ''imbraci'' ceea ce tu incerci sa faci acuma - speri sa-ti mai descoperi inca ''jumatatea'' ... tot CURVASARIE SE NUMESTE. Imi pare rau, asta este!
Ia Biblia si vei gasi raspuns la ORICE PROBLEMA A TA, si vei afla si aceasta. Deh, ai gresit o data, ai sa mai gresesti ... pana vei realiza ca NIMIC din ceea ce este OMENESC/ORGANIC/MATERIAL nu are vre-o valoare decat in masura in care este purificat prin SPIRIT, si deci acelea nu au alta valoare decat aceea de suport in manifestarea acestuia :)



Iar de MAI VREI UN BEBELUS, cauta tot in adancurile fiintei tale - in SUFLETUL tau, si ai sa afli ca suntem doar materie ce trece printr-o transformare - ACCEPTA ACEASTA SI CAUTA SA AFLI dincolo DE ACEASTA - iata CE este IMPORTANT.



Ai grija de puiutul tau, ai grija de tine, si treci mai departe de INCERCARILE TRUPESTI si MATERIALE!

Este FOARTE DUR RASPUNSUL. Si realitatea este si va fii la fel cat timp luptam cu aceasta, cat timp nu stim sa acceptam, sa aflam mesajul din orice incercare si sa il legam cu dragoste de ceea ce este mai presus de toate acestea!



Iti doresc sa iti gasesti pacea sufleteasca indiferent de cea trupeasca ..., si vei vedea ca o data ce ai gasit-o pe aceasta NIMICA NU ESTE PREA GREU! Si chiar trupul tau va fi REINNOIT - ''renascut'' parca!

Afirmatia mea este valabila pentru ORICINE.



Sarbatori FERICITE pentru SUFLET, din tot sufletul va doresc!
(restul, tot ce este BUN, vine de la sine)





P.S.

Orgasmul tine NU de ''organic'' cat de ''psihic'', dar bineinteles ca este mai rapid si/sau mai puternic atunci cand si activitatea ta hormonala este mai puternica deci intre cicluri, la ovulatie sau ... in functie de cum functioneaza sau este influentata activitatea hormonala a organismului tau.

Daca esti DORNICA DE ''CONTACT'' si nu resimti nici o TEMERE (frica ca ai putea ramane insarcinata, ca ai putea sa nu reusesti sa-l obtii, sau nu ai fii (suficient de) placuta pentru partener, sau ... ah, am uitat sa ma epilez ... nu mai stiu pe unde ..., sau sa nu fim surprinsi de parinti, ... etc, etc), si bineinteles daca si partenerul tau are cu CE si stie si CUM sa te stimuleze ...
Dar poti avea orgasm si doar gandindu-te la el, sau doar atunci cand el te atinge/saruta ... TINE DE dorinta TA!


Simply_i
Postat pe 25 Decembrie 2009 20:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
help! 3 De la: vieru_cezar_iasi 3 August 2009 06:25
Pot fi sigura de recomandarile doctorului? 11 De la: office_salinasusesi_ro 17 Februarie 2010 10:17
zambeste !!!!!!!!1e timpul pentru rasfat! INTRAREA LIBERA PT TOATA LUMEA! 1 De la: healthy007982 29 Octombrie 2009 20:07
sangerare 7 De la: Casoni_Mariana 26 Noiembrie 2009 11:40
Infectie HPV 30 De la: ffbianca85 4 Noiembrie 2010 11:58