Setari Cookie-uri

calcaie crapate

calcaie crapate foarte dureroase am incercat multe creme indicate pentru aceasta dar nu sant rezultate.daca cineva are vreun sfat util astept si mersi anticipat
healthy002625
Postat pe 10 Iunie 2009 20:50
si eu patea asa, pana cineva mi-a zis de crema cu vitamina A de la farmacie, mi-a folosit f mult, sper sa-ti foloseasca si tie, nici nu e f scumpa
ileana_62
Postat pe 16 Iunie 2009 20:21
multumesc mult o sa incerc
healthy002625
Postat pe 17 Iunie 2009 17:01
Buna eu as avea un remediu dar e cam ciudat mi l-a recomandat un medic mai invarsta,in ce consta acest tratament,te speli pe picioare si pe urma faci pipi intr-un lighean si stai cu picioarele in el cam 15-20 min,stiu ca suna cam ciudat dar sa sti ca are efect,faci chestia asta cam o luna sau pana te faci bine,sotul meu e foarte gras si are calcatura grea mai mult pe calcaie si iau crapat pana la sange si a facut si el si s-a vindecat si acum la cea mai mica crapatura incepe din nou,daca vrei poti incerca si pe urma sa -mi spui daca a avut efect
healthyoo3274
Postat pe 20 Iunie 2009 22:02

Servus !

Chiar mi se pare o metoda aiurea . Este ciudat totusi ca un dr. ti-a recomandat asa ceva. Si eu am aceeasi problema in sensul ca le am foarte crapate,dar eu folosesc o crema pe baza de argila(se gaseste in farmaciile naturiste) si stau in apa cat suport eu de fierbinte in care am adaugat 4-5 linguri de amoniac de Na,dupa care le curat cu o piarta ponce,iar inainte sa ma bag in pat ma dau cu crema de la Neutrogena. Credeti-ma chiar da rezultate.Asa ca nu te-as sfatui sa folosesti urina.

Sa aveti o zi buna!
oana_0606
Postat pe 1 Iulie 2009 09:45
Eu am folosit o crema Doctor Scholl se numeste, este speciala pt calcaie crapate, costa pana in 30,00 ron de la farmacie, este foarte buna, eu mi a m cumparat o din Italia, dar se gaseste si aici in Romania. Cand am timp stau cu picioarele in amestec de apa calduta, sare, bicarbonat si argila, se curata foarte bine celulele moarte.
lover_woman
Postat pe 1 Iulie 2009 10:51
Iti recomand crema MIBAZON, care este nemaipomenita pt calcaie crapate.Am incercat-o si nu mi-a venit sa cred ce efecte are dupa chiar prima aplicare. Mi-a recomandat-o chiar pedichiurista. Doar ca e crema de uz veterinar,este folosita pt ,,crapaturile,, de pe ugerul vacilor ( stiu ca o sa razi ), dar contine si antibiotic si o gasesti la farmaciile veterinare la doar 6 ron.Efectul este imediat, o aplici seara dupa baie si acopri piciorul cu un ciorap de bumbac.Succes!
Oana73
Postat pe 1 Iulie 2009 12:11
Calcaie crapate: aloe propolis creme. Detalii la alexxaclnsc@yahoo.com
healthy001662
Postat pe 1 Iulie 2009 22:55
Crema cu galbenele sau crema cu galbenele cu aloe vera
blanky
Postat pe 5 Iulie 2009 14:49
nu neaparat tot ce nu cunosti tu este aiurea, draga mea...
si apoi substanta se numeste...bicarbonat de amoniu.. (si nu amoniac de Na cum ii zici tu);da nici pe asta vad ca nu o stii, cum de nu ti se pare aiurea?


[quote nme='oana_0606' date='2009-07-01 09:45:14']
Servus !

Chiar mi se pare o metoda aiurea . Este ciudat totusi ca un dr. ti-a recomandat asa ceva. Si eu am aceeasi problema in sensul ca le am foarte crapate,dar eu folosesc o crema pe baza de argila(se gaseste in farmaciile naturiste) si stau in apa cat suport eu de fierbinte in care am adaugat 4-5 linguri de amoniac de Na,dupa care le curat cu o piarta ponce,iar inainte sa ma bag in pat ma dau cu crema de la Neutrogena. Credeti-ma chiar da rezultate.Asa ca nu te-as sfatui sa folosesti urina.
loobety_healthy
Postat pe 22 Iulie 2009 07:15
Cred ca toti avem in casa ulei de gait sau ulei de msline chiar si cel obtnut prin presarea resturilor de la masline.Dupa ce va spalati bine cu apa si sapun,se ung din abundenta picioarele cu ulei si pe deasupra se pun sosete pe tot parcursul noptii.Dimineata cu piatra de calcaie se fraca talpile picioarelor si tot aa tip de cateva zile.cu aceasta procedura care poate fi adoptata chiar tot timpul,pielea de pe calcie nu se mai ingroasa ci din potriva talpile revin la forma lor normala.Frecatul pe calcaie dupa baie nu face decat sa ingr oase pielea de pe calcaie si asfel se ajunge la acele crapaturi dureroase.Chiar si la coafor acel racait cu briciul ne face sa ne simtim bine pentru o zi sau doua,dar cat de mult dauneaza acest lucru.
Eu am scapat de calcaie crapate si aspect urat in acest mod.

Succes!
claber
Postat pe 22 Iulie 2009 08:05
Tratamentul cu urina foloseau si bunicii nostri, chiar daca noua ni se pare scarbos. Este indicat mai ales la cei care au pielea sensibila, cu eczeme si nu se pot trata cu diferite creme.
blagaiulia
Postat pe 22 Iulie 2009 08:17
De la: blagaiulia, la data 2009-07-22 08:17:34Tratamentul cu urina foloseau si bunicii nostri, chiar daca noua ni se pare scarbos. Este indicat mai ales la cei care au pielea sensibila, cu eczeme si nu se pot trata cu diferite creme.

Este contraindicata aceasta forma de tratare,urina contine substante chimice ce nu sunt agreate de organism:toxine.
enemgabriel
Postat pe 22 Iulie 2009 08:23
Cauzele calcaielor crapate sunt variate ,dar e de evitat baile excesive in apa fierbinte,carentele vitaminice si a mineralelor poate fi cauza majora ,iar aici va recomand sa folositi extern o crema pe baza de aloe si propolis ,iar intern o cura cu vitamine si minerale,daca sunteti interesata ma puteti contacta pt a va recomanda ce anume e necesar sa consumati intern.rodilantos@yahoo.com.Doar extern sa folositi ceva nu e suficient.
rodilantos
Postat pe 22 Iulie 2009 08:26


Servus!

Draguta,dar nu te supara, eu cred ca fiecare are dreptul la propria-i parere,iar daca mie mi se pare aiurea metoda pe care o folosesti tu asta nu inseamna ca nu stiu nimic. (urina are foarte multe toxine). Iar in ceea ce priveste amoniacul crede-ma ca de ala folosesc ,cel care se foloseste la prajituri.

Sa ai o zi faina!
oana_0606
Postat pe 22 Iulie 2009 08:50
Buna! Eu iti recomand crema de galbenele. E fff buna
healthy003963
Postat pe 22 Iulie 2009 09:46
tratamentul cu urina de fapt are la baza ureea din ea. exista si creme pe baza de uree. astfel, nu mai e necesar sa folosesti urina, daca te deranjeaza. eu am folosit o astfel de crema pt coate, pt ca mi se uscau foarte tare.
roxalindaa
Postat pe 22 Iulie 2009 11:02
urina e folosita si pentru tratarea acneei...
oare cum credeti k bunicii nostri isi tratau anumite afectiuni?cu aloe vera?sau school?hmmm eu nu prea cred!!!!
gaby_parasca
Postat pe 22 Iulie 2009 11:13
De la: gaby_parasca, la data 2009-07-22 11:13:39urina e folosita si pentru tratarea acneei...
oare cum credeti k bunicii nostri isi tratau anumite afectiuni?cu aloe vera?sau school?hmmm eu nu prea cred!!!!

Pai intreaba-i pe ei,dupa mintea ta,este mai buna urina decat aloe?As vrea si niste argumente in acest sens.
enemgabriel
Postat pe 22 Iulie 2009 11:49
De la: oana_0606, la data 2009-07-22 08:50:32

Servus!

Draguta,dar nu te supara, eu cred ca fiecare are dreptul la propria-i parere,iar daca mie mi se pare aiurea metoda pe care o folosesti tu asta nu inseamna ca nu stiu nimic. (urina are foarte multe toxine). Iar in ceea ce priveste amoniacul crede-ma ca de ala folosesc ,cel care se foloseste la prajituri.

Sa ai o zi faina!

Draguta nu te supara dar daca tu iti dai cu parerea cand este vorba de sanatate atunci tind sa cred ca nu cunosti nici cele mai elementare principii morale.
enemgabriel
Postat pe 22 Iulie 2009 11:51
iti recomand alifie cu galbenele - Melkfett, se gaseste in toate farmaciile si e f buna pt calcaie, este indicata pt ingrijirea pielli obosite, deosebit de uscata sensibila si la tratarea pielii crapate. Este considerata una din cele mai vechi metode de ingrijire a pielii. Se mai poate folosi si ca protectie impotriva soarelui sau gerului.

Succes!
kudika085008
Postat pe 22 Iulie 2009 12:05
poti incerca cu lime, le tai in doua si-ti freci calcaiele .
cristina_brindescu
Postat pe 22 Iulie 2009 13:01
foot works--avon./ Lavender confort exfoliating clai mask /masque exfoliant a l,argile Senter Lavande......----foloseste acest produs si te vei bucura de el
constantin_healthy
Postat pe 22 Iulie 2009 13:09
Mibazon folosesc si eu si nu doar pentru calcaie!!Si pentru acnee sau orice alta eczema si chiar atunci cand am o mica rana deschisa!1Sincer chiar functioneaza si nu o spun doar eu ci vreo 10 din cunostintele mele carora le-am recomandat unguentul!Merita incercat!
draga988
Postat pe 22 Iulie 2009 13:20
Buna. Poti sa dai calcaiele cu zeama de lamaie, dupa ce ai spalat picioarele, si dupa ce se usuca zeama de lamaie sa folosesti o crema puternic hidratanta pentru calcaie dupa care pui o pereche de sosete din bumbac si stai peste noapte incaltata. Zeama de lamaie ustura un pic si da o senzatie de mancarime care trece in maxim 10 min. Sper sa-ti fie de folos sfatul. Multa sanatate.
vyrgy
Postat pe 22 Iulie 2009 13:29
Pune-l sa-si trateze platfussul! E tratabil aproape pana la orice varsta! crudici_ida@yahaoo.com
crudici_ida
Postat pe 22 Iulie 2009 15:21
De la: crudici_ida, la data 2009-07-22 15:21:14Pune-l sa-si trateze platfussul! E tratabil aproape pana la orice varsta! crudici_ida@yahaoo.com

Serios,nu cred,aceasta deficienta se remediaza pana pe la 7 ani?
enemgabriel
Postat pe 22 Iulie 2009 15:46
balsam pt calcaie de la plafar(3 sau 5 ron)..e o minune..mai ales daca te dai seara si apoi pui sosete de bumbac pana dimineata;mai poti folosi crema abraziva (cu argila)ce se lasa cam 10 min sa actioneze pe talpa piciorului apoi se indeparteaza cu apa si se foloseste o pila de calcaie sau piatra ponce..asta cam de dua ,trei ori pe saptamana.
civita
Postat pe 22 Iulie 2009 16:38
PUI IN LIGHEAN APA CALDA (CAT SUPORTI) ASTFEL INCAT SA-TI ACOPERE CALCAIELE
IN APA ADAUGI O MANA DE SARE DE BUCATARIE, 2 LINGURI DE MIERE SI O CANA DE LAPTE DULCE
STAI CU PICIOARELE IN ACEASTA APA 10-15 MINUTE (PANA SE RACESTE)
TE FRECI CU PIATRA PONCE ASTFEL INCAT SA INDEPARTEZI PIELEA INGROSATA
TE CLATESTI CU APA CALDUTA
SE REPETA ATUNCI CAND ESTE NEVOIE

vvviov
Postat pe 22 Iulie 2009 20:08
Taie o lamaie in jumate si da-te cu ea pa calcaie , in fiacare seara , si mai vorbim dupa o saptamana, Mar.
healthy002806
Postat pe 22 Iulie 2009 21:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Stimulare cu clostilbegyt 2 De la: alexandra-floriintimisoara-eu 26 Ianuarie 2016 16:12
stiti un doctor bun pt operatie de cancer la san? 32 De la: corny 7 Ianuarie 2010 11:41
O intrb legata de Postinor 2 2 De la: prozatos 13 Mai 2010 08:30
Fibrom uterin - operatie 2 De la: rasturnikmititik_yahoo_com 5 Octombrie 2010 07:10
help pls 4 De la: healthy010354 27 Decembrie 2009 13:14