Setari Cookie-uri

glicemie provocata

Buna, sunt noua pe forum insa am nevoie de un raspuns neaparat.
Mami tocmai ce a facut anumite analize si i s-a spus ca lunea de vine tb sa mai faca un anumit tip de analiza si anume sa-i provoace glicemia dandu-i sa bea fructuoza parca. Insa ii este frica si m-a rugat sa aflu urmatorul lucru: este riscant acest tip de analiza, ii poate provoca biabetul?
E f stresata pt ca tati a aflat acum 2 luni ca are diabet si a vazut ce implica boala si nu ar vrea sa riste cu respectivul tip de analiza.
Astept raspuns si sper sa nu va supere intrebarea mea.
pupici
agny
Postat pe 19 Iunie 2009 23:29
nimic?
agny
Postat pe 20 Iunie 2009 12:47
se numeste TTGO adica testul de toleranta la glucoza pe cale orala.
se indica in urmatoarele situatii:

1. Cand laboratorul arata valori ale glicemiei a jeun intre 100 si 125 mg/dl;

2. La persoane cu risc diabetogen crescut, indiferent de valoarea glicemiei a jeun (ereditate diabetica certa, obezitate, femei care au nascut copii cu greutatea peste 4000 g);

3. Pentru diagnosticul DZ (Diabet Zaharat) gestational si in orice alta situatie ce ridica suspiciunea de DZ.

TTGO se efectueaza si se interpreteaza dupa criterii OMS (Organizatia Mondiala a Sanatatii):
- cu trei zile inainte de testare se indica o alimentatie cu cel putin 150 g de glucide (deci nu post sau cura de slabire).
- TTGO se efectueaza dimineata, in repaus, dupa minim 8 ore de repaus caloric (post nocturn).
- in ziua efectuarii TTGO, se recolteaza sange venos pe anticoagulant pentru dozarea glicemiei a jeun din plasma rezultata; imediat dupa aceasta subiectul va trebui sa ingere o solutie formata din 75 g de glucoza pulvis dizolvata in 300 ml de apa (concentratie 25%) in decurs de 5 minute. Dupa doua ore se repeta prelevarea de sange in acelasi mod. Dozarea glicemiei se face prin metoda enzimatica, cu glucozoxidaza.

Interpretarea rezultatelor se face in functie de valoarea glicemiei la 2 ore:
- glicemie
rilury
Postat pe 20 Iunie 2009 13:19
valori mai mici de 140 mg/dl normal, 140-199mg/dl- scade toleranta la glucoza
mai mari de 200mg/dl indica un diabet zaharat
rilury
Postat pe 20 Iunie 2009 13:22
acest test nu ii poate provoca diabetul ci doar verifica daca este sau nu diabet.daca au trimis-o sa isi faca TTGO inseamna ca este considerata persoana cu risc crescut ptr diabet zaharat!

multa sanatate
rilury
Postat pe 20 Iunie 2009 13:27
De la: rilury, la data 2009-06-20 13:27:07acest test nu ii poate provoca diabetul ci doar verifica daca este sau nu diabet.daca au trimis-o sa isi faca TTGO inseamna ca este considerata persoana cu risc crescut ptr diabet zaharat!

multa sanatate


da, e considerata persoana cu risc la diabet din nefericire
deabi am reusit sa o conving sa se duca sa-si faca analizele, sa se duca la doctori, i-am zis ca pentru mine e mult mai important sa fie sanatoasa decat banii.
Are destule probleme, in mod special cu greutatea, are 90 kg la 1,65m, are reumatism, probleme cu glanda din cauza careia e si grasuta :(... mi-a lesinat acum 1 an intr-o noapte de mi-a trebuit o jumatate de an sa-mi revin...chiar am crezut ca nu se mai trezeste atunci :|....

sper ca de acum incolo sa aiba grija de ea, in special cu mancarea... insa ea sincer are nevoie si de un psiholog, pentru ca e foarte prapastioasa si d emulte ori isi induce starea de rau, la gen: mie o sa imi fie rau/ nush ce am dar sigur o sa mi se faca rau......

of

P.S. stiti un doctor endocrinolog bun in Craiova? dar chiar bun si as dorii alt raspuns pe langa Bistriceanu


multumesc frumos pt raspuns si pupici :*
agny
Postat pe 20 Iunie 2009 22:39
eu mi-am facut analiza asta, si eu am ceva cu insulina, inspre diabet , si eu am probleme cu glanda, si nu am patit nimic ! nu are cum sa provoace diabetul o singura doza de glucoza, cat e ea de mare ! stai linistita, se pare k pacienta e chiar prapastioasa :D o sa fie ok !
sab628
Postat pe 12 Iulie 2009 23:08
De la: sabysab, la data 2009-07-12 23:08:04eu mi-am facut analiza asta, si eu am ceva cu insulina, inspre diabet , si eu am probleme cu glanda, si nu am patit nimic ! nu are cum sa provoace diabetul o singura doza de glucoza, cat e ea de mare ! stai linistita, se pare k pacienta e chiar prapastioasa :D o sa fie ok !


gata am rezolvat problema, logic k a iesit ca are diabet de tip II, asa ca sa nu fie invidioasa pe tati
da mami e f prapastioasa si acum cel mai dificil va fii sa o fac sa slabeasca...
i s-a recomandat de o doctora sa incerce cu pastilele REDUCTIL......inca nu s-a apucat de ele, dar dupa 15 ale luni clar le va lua.
ms frumos de raspuns
agny
Postat pe 13 Iulie 2009 20:10
eu am luat pastile reductil ,dupa ce am fost la endocrinolog si mi-a recomandat sa slabesc ,am luat doar 2 luni costa 1 mil de lei vechi pe luna si nu prea mi-a convenit acest lucru ,apoi m-am obisnuit cu felu acesta de viata si chiar nu a fost nevoie de el .Am slabit in 5 luni 22 de kg ,iar in primele 2 luni cu reductil doar 8 kg .As mai fi dorit sa mai slabesc dar acum a venit frigu si miscare fac mai putina ,obiceiurile proaste nu se uita ,singuru lucru nou pe care l-am facut a fost sa imi pun cantaru in fata frigiderului ,cand am vreo pofta de ceva din frigider ma intorc din drum daca vad ca am depasit limita .Aveam 110 kg ,acum am 88si nu vrea sa mai plece sub 88 nici un ,dar nu ma las voi face eforturi in continuare .Spunei mamei tale ca are nevoie neaparat de slabit ,va intelege ca sanatatea e mai scumoa ca orice .
kudika051850
Postat pe 18 Octombrie 2009 21:33
Dragele mele, este foarte bine ca ati facut aceste investigatii, si am fost gasita cu diabet de tip 2, insa nu am vrut sa iau reductil. Nu doresc sa fiu toata viata cu tabletele dupa mine. Am auzit de produse naturiste care pot sa ma ajute sa functioneze pancreasul normal si astfel sa nu fiu dependenta de tratamente toata viata . Am incercat de la mai multe companii si ceea ce mi-a facut bine si ma ajutat este cafeaua Gano si alte produse din aceeasi companie in care m-am inscris si ami cumpar ceea ce am nevoie si cand am nevoie, fara sa depind de nimeni. Cine doreste sa se inscrie , ai ajut cu cea mai mare placere.
lelly
Postat pe 22 Octombrie 2009 15:54
Diabetul tip 2 nu are nici o legatura cu pancreasul. Insulina este produsa dar nu este recunoscuta la nivel celular.
Costello
kudika009311
Postat pe 10 Noiembrie 2009 02:55
Cand rezultatul unei analize ,iti indica o valoare glicemica marita(peste 200 mg/dl),se reface de cel putin doua ori analiza. De ce ? Rezultatul valorii glicemice este influentat de alimentatia ultimelor 24 de ore (nu 8 ore- cum mai este recomandat-inainte de recoltarea glicemica),iar unele "dulciuri"(mierea,ciocolata,torturi,prajituri cu crema,curmale,ananas,mere sau struguri dulci sau halva)au influenta glicemica pana la 3 zile ! TTGO-ul poate fi inlocuit cu un regimul "semiabuziv alimentar "(consumand 5-7 zile/2500-3000 cal/zi,neabtinandu-se de la nimic)fara diete sau medicatie.Apoi se ia glicemia cu un glicotest, pe care oricine care are peste 40 de ani este recomandat sa-l detina . Este idem cu diabetul provocat !!! (recomandare a studiilor institutului de Diabetologie si Boli Metabolice din Washington)Se pot trage cateva concluzii :Diabetul este CERT prezent la valori de peste 200 mg/dl . Intre 111 si 199 este un PRE-DIABET (deci...fara zahar si fara abuz de alimente pe baza de grasimi sau ...prajeli)iar intre 70-110mg/dl ,valori glicemice normale.Daca un "pacient"declarat diabetic (de catre unii nutritionisti)urmand un regim si o medicatie prestabilita, inregistreaza valori ale glicemiei intre 80 si 100mg/dl a-jeun ,atunci PACIENTUL NU ESTE DIABETIC ci in cel mai rau caz prediabetic .Un diabetic niciodata, cu toata dieta si tratamentul urmat ,nu ajunge la valori ale glicemiei de 80-90 sau pana in 100 de mg/dl . Sper ca psihic va voi ajuta sa alungati ipohondria si sentimentul de a fi "BOLNAV", dobandit dupa diagnosticul ce va fost dat de medic cu aceste informatii extrase de pe site-urile de profil.
crysis
Postat pe 6 Februarie 2010 20:30
Glicemia provocata (TTGO) poate fi inlocuita cu succes urmand un regim alimentar normal sau semi-abuziv(2500-3000 cal/zilnic)5-7 zile (fara medicatii si diete),urmand a se lua glicemia cu un glicotest. Daca glicotestul nu indica valori de peste 200 mg/dl/a-jeun(dimineata pe namancate),NU AVETI DIABET !(alimentatie recomandata :fara zahar,- ci cu indulcitori-grasimi si mai putine ...prajeli) Daca in schimb aveti o glicemie ce oscileaza intre 75-110 mg/dl se situeaza in limite ideale, intre 110-125 mg/dl =pericol de prediabet. Dupa cercetatorii americani si al Clinicii de Boli de Nutritie si Diabet din Ilinois,valorile normale glicemice sunt cuprinse intre 80-135 mg/dl a-jeun si DIABETUL CERT peste 200 mg/dl . NU ATINGETI NICIODATA VALORI DE 200 mg/dl ,ATUNCI,BETI,MANCATI SI BUCURATI-VA DE VIATA !!!
crysis
Postat pe 3 Martie 2010 08:39
Hmm, foarte bun postul. Multumesc.
Am facut niste analize si un medic (idiot zic eu) m-a diagnosticat cu citez "diabet chimic". Simptomele si motivele pentru care am facut analizele nu prea aveau nimic in comun cu diabetul. Mi-am luat un glucotest si m-am pus pe treaba. A jeune 79-81. Prin sondaj, in timpul zilei, 80-98. M-am enervat si le-am cerut analizele in baza carora a fost pus diagnosticul.
Rezultate glicemie provocata:
a jeune 80
30 min 110
60 min 155
90 min 100
120 min 78
De atunci am cautat disperat informatii despre valorile unei curbe glicemice normale. N-am gasit nimic. Parca e un mare secret, un complot mondial.
Eram destul de ingrijorat din cauza valorilor glicemiei la o ora dupa masa: 119-180(in fnctie de alimente, evident). La doua ore valorile glicemiei sunt sub 100 indiferent de alimentele consumate.
Conform spuselor tale (si in concordanta cu parerile altor medici) sunt valori normale.
Totusi, diagnosticul ala mi-a lasat o pata pe creier si nu scap de ea pana nu gasesc valorile normale ale curbei glicemice.
Tigerux
Postat pe 5 Martie 2010 11:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
spondiloza cervical si discopatia lombara 15 De la: 51160 10 Februarie 2010 16:43
Caderea parului 9 De la: alexandra25 22 Aprilie 2010 22:16
help 2 De la: healthy010450 23 Decembrie 2009 14:05
Intrebari despre anticonceptionale 19 De la: marco918 16 Decembrie 2010 19:23
Vreau sa merg la ginecolog! 5 De la: kudika_969665 27 Iunie 2014 11:25