Setari Cookie-uri

Fumatul - Cum sa ne lasam de fumat ?

Unii probabil au reusit sa se lase usor de fumat - altii inca incearca si se chinuiesc incontinuare - ce metode cunoasteti, ce ati incercat si ce experiente aveti?
Vivi_healthy
Postat pe 3 Martie 2009 23:17
ambitia si motivatia sunt cele mai importante.
eu m-am lasat acum 1 am, nu fumam foarte mult, insa intr-o zi am fumat 3 pachete impreuna cu cumnata mea care era insarcinata,atunci iam spus ca ar trebui sa se lase pt bb dar a zis ca nu poate, iar eu am vrut sa-i demonstrez ca daca vrei poti
de atunci a trecut un an, nu mai suport fumul de tigara parca nu am fumat niciodata, iar acum astept eu un bb
baftab multa si rabdare
budurea_mihaelaliliana
Postat pe 8 Martie 2009 18:04
Deci...azi am inceput a doua tentativa sa ma las pentru fumat si tot asa pt bebe. inca nu sunt insarcinata dar planific ca pana la sfarsitul anului sa fiu insarcinata (Doamne ajuta!). zic a doua tentativa pt ca am mai avut una, am incercat acu aproape 2 luni, cand am zis stop si fumam undeva la 1-2 tigari pe zi, dar a fost greu si incet incet am ajuns sa fumez aproape la fel de mult ca inainte. Sper sa reusesc si zic eu ca iti trebuie multa vointa si ambitie! sa vad daca am si eu asa ceva!
as aprecia niste sfaturi daca aveti, ce sa fac in momentele in care..ma apuca dorul unei tigari...acuma de ex ma gandeam ca ce as fuma o tigara, mi-am amintit ca NU mai fumez si am luat o guma N...e (nu stiu daca am voie sa fac reclama)...alte idei si sugestii?

papa

Postat pe 9 Martie 2009 12:34
Eu m-am lasat foarte usor ultima data. In afara de cateva ore de stres dupa ultima tigara, pe urma a venit totul destul de natural. Am 3 luni si ma simt ok, singurul moment in care imi e dor de tigara e la volan, in trafic, cand merg cate 5 km pe ora :) in rest chiar a inceput sa ma supere, plec din locurile unde e fum de tigara.


M-a ajutat foarte mult o carte pe care am citit-o, oricine care e interesat o dau cu mare drag, e in format electronic. Si va spun de pe acum ca nu contine chestii de genul "fumatorii mor mai tineri" sau alte aberatii din astea, care mai degaba impiedica un om sa se lase de fumat decat sa il ajute. Cine o vrea, sa-mi scrie mesaj cu adresa de mail sau id messenger si o trimit
michelle_healthy
Postat pe 10 Martie 2009 15:32
AS DORI SI EU ACEASTA CARTE PENTRU CA IN CURIND O SA MA LAS DE FUMAT.SINGURA MEA PROBLEMA E CA O SA MA INGRAS. ADRESA MEA E catalina_cerchia@yahoo.com
cerchiacatalina
Postat pe 10 Martie 2009 16:04
hello again. am zis luni ca m-am lasat de fumat, ei am ajuns de atunci sa fumez 1 tigara pe zi, stiu ma fur singura! si daca zici ca cartea ta e buna si pe tine te-a convins, as vrea sa o citesc si eu. te rog sa mi-o trimiti si mie pe adresa: marcela.moldovan@gmail.com.

mersi!

Postat pe 11 Martie 2009 15:52
buna
tot mai mult ma gandesc sa fac si eu pasul acesta
mi-e foarte teama de ingrasare....avand in vedere ca am aproape 40 de ani si deja am inceput sa pun kg.pe mine si asta inainte sa ma las de fumat.Dar trebuie sa ma las, am 20 de ani de fumat batuti pe muchie...

as vrea sa va intreb daca a incercat cineva tigareta electronica?as fi tentata sa o comand,dar inainte ma gandeam ca poate exista cineva care o incercat-o!
multumesc
claucris16
Postat pe 15 Martie 2009 10:10
Eu m-am mai lasat o data de fumat acum vreo 2 ani si atunci intr-adevar m-am ingrasat, pentru ca am simtit nevoia sa inlocuiesc tigara cu altceva. E o prostie, nu ai de fapt nevoie sa inlocuiesti cu nimc tigara, dar pentru asta trebuie intai sa realizezi ca de fapt tigara nu te ajuta cu nimic dpdv emotional, asa cum oricarui fumator i se pare. E scris si despre asta in carte. Eu nu am inca decat 3 luni de cand nu mai fumez, insa nu numai ca nu m-am mai inngrasat ci chiar am inceput sa slabesc. Si mie mi-a fost teama de chestia asta, insa vad ca m-am temut degeaba.
michelle_healthy
Postat pe 15 Martie 2009 13:19
catalina ,ti-am trimis cartea lui Allen Carr :Metoda usoara pentru a te lasa de fumat.


Marcela ,nu pot sa folosesc adresa ta ,sigur e corecta?
andradit
Postat pe 16 Martie 2009 17:07
De la: claucris16, la data 2009-03-15 10:10:24buna
tot mai mult ma gandesc sa fac si eu pasul acesta
mi-e foarte teama de ingrasare....avand in vedere ca am aproape 40 de ani si deja am inceput sa pun kg.pe mine si asta inainte sa ma las de fumat.Dar trebuie sa ma las, am 20 de ani de fumat batuti pe muchie...

as vrea sa va intreb daca a incercat cineva tigareta electronica?as fi tentata sa o comand,dar inainte ma gandeam ca poate exista cineva care o incercat-o!
multumesc

si eu m-am gandit la tigara electronica; te-am citat "clau" ptr ca sunt intr-o situatie asemanatoare, doar ca am 30 ani de fumat... si nu ma pot imagina nefumatoare...acum "bag" 1 pachet /zi , nu pot sa concep sa beau cafea -a doua pasiune a mea dupa fumat, fara tigara , am incercat plasturii dar fara succes, de fapt nici nu cred ca vreau cu adevarat sa ma las; mai degraba e un vis frumos... poate totusi cu tigara aia electronica am reusi ! daca a incercat cineva, va rog, spuneti-ne cum e !
mkiss26
Postat pe 16 Martie 2009 18:20
De la: mkiss26, la data 2009-03-16 18:20:06
De la: claucris16, la data 2009-03-15 10:10:24buna
tot mai mult ma gandesc sa fac si eu pasul acesta
mi-e foarte teama de ingrasare....avand in vedere ca am aproape 40 de ani si deja am inceput sa pun kg.pe mine si asta inainte sa ma las de fumat.Dar trebuie sa ma las, am 20 de ani de fumat batuti pe muchie...

as vrea sa va intreb daca a incercat cineva tigareta electronica?as fi tentata sa o comand,dar inainte ma gandeam ca poate exista cineva care o incercat-o!
multumesc

si eu m-am gandit la tigara electronica; te-am citat "clau" ptr ca sunt intr-o situatie asemanatoare, doar ca am 30 ani de fumat... si nu ma pot imagina nefumatoare...acum "bag" 1 pachet /zi , nu pot sa concep sa beau cafea -a doua pasiune a mea dupa fumat, fara tigara , am incercat plasturii dar fara succes, de fapt nici nu cred ca vreau cu adevarat sa ma las; mai degraba e un vis frumos... poate totusi cu tigara aia electronica am reusi ! daca a incercat cineva, va rog, spuneti-ne cum e !


am inceput sa citesc cartea lui ALLEN,incearca sa o citesti si tu,momentan m-am razgandit cu tigara electronica,citeste si tu cartea eu sper sa ne ajute sa ne lasam de fumat,imi doresc asta tot mai mult.
succes!
claucris16
Postat pe 16 Martie 2009 19:08
cu multa vointa ,nu am fost o fumatoare inraita dar dupa 15 ani de fumat am renuntat pur si simplu.a trecut un an de cand am renuntat si pot sa spun ca acum ma deranjeaza fumul.NU O SA MAI APUC NICI O DATA.pot sa fac altceva cu bani mult mai sanatos sau mai frumos pt corpul meu.succes tuturor.NU UITATI CU VOINTA POTI SA FACI MULTE.
dragan_mr
Postat pe 17 Martie 2009 12:45
mkiss26, lasa-mi adresa ta de mail si lasa-ma sa-ti trimit cartea, s-ar putea sa iti deschida ochii in vreo cateva perspective. Indiferent ca te lasi sau nu pe urma, crede-ma ca o sa intelegi cateva lucruri in plus despre fumat care iti vor folosi. Repet, nu contine chestii de genul ca e nesanatos, ca e scump, si toate argumentele pe care probabil ca ti le baga pe gat cunoscutii ca sa te convinga sa te lasi - si pe care le stii oricum. Ca vrei sau nu sa te lasi, ce scrie aici o sa iti foloseasca
michelle_healthy
Postat pe 17 Martie 2009 14:28
buna
Eu am reusit 1 an jumatate sa nu mai fumez deloc,apoi am inceput din nou,dupa o perioada m-am lasat iarasi si tot asa...acum fumez foarte rar doar cand sunt la vreo petrecere si consum alcool,doar atunci nu ma pot abtine(sau nu vreau? )
Referitor la mitul ala ca te ingrasi dupa ce te lasi de fumat cred ca e in felul urmator:daca crezi in mitul asta,o sa te ingrasi,iar daca nu crezi,nu o sa te ingrasi si pana la urma daca reusesti sa te lasi de fumat nu poti sa renunti la mancare?
Mi-ar placea tare mult sa citesc si eu cartea recomandata de michelle,poate voi renunta de tot.
kudika_miha
Postat pe 17 Martie 2009 15:46
Pai da-mi adresa de mail si ti-o trimit
michelle_healthy
Postat pe 17 Martie 2009 16:02
AS DORI SI EU ACEASTA CARTE PENTRU CA VREAU SA MA LAS DE FUMAT,TE ROG SA-MI TRIMITI PE ADRESA jutka_moldovan@yahoo.com.
JUTKAM
Postat pe 18 Martie 2009 08:36
Buna!Metoda care da roade mereu si medicamentul care te va ajuta sa te lasi de fumat este,VOINTA si DORINTA SINCERA de a renunta la fumat.Eu am fumat 28 de ani.M-am lasat intr-o singura zi(acum 5 ani)fara a mai dori sa fumez,imi pare foarte,foarte rau ca am fumat atatia ani.Bafta
51160
Postat pe 18 Martie 2009 09:00
buna michelle

please vreau si eu o carte de care zici tu ca te-a ajutata foarte mult,
eu fumex ceva mai mult si asi dori sa ma las da parca cu cat ma gandesc mai mult ca de maine nu mai fumez cu atat imi este mai greu
offfffffffff
este"nu vreau" stiu... incerc si eu decat deloc nu...?
o zi buna tuturor
laviniaraduta
Postat pe 18 Martie 2009 09:05
De la: healthy000362, la data 2009-03-18 09:05:24buna michelle

please vreau si eu o carte de care zici tu ca te-a ajutata foarte mult,
eu fumex ceva mai mult si asi dori sa ma las da parca cu cat ma gandesc mai mult ca de maine nu mai fumez cu atat imi este mai greu
offfffffffff
este"nu vreau" stiu... incerc si eu decat deloc nu...?
o zi buna tuturor


lavinia_raduta@yahoo.com
multam
laviniaraduta
Postat pe 18 Martie 2009 09:05
Salut. Ai zis ceva de o carte in format electronic, despre fumat. Ai putea sa mi-o trimiti si mie, te rog? Adresa mea este: mury81@yahoo.com Multumesc anticipat.
mury81
Postat pe 26 Martie 2009 12:54
Buna Michell imi poti trimite si mie carte te rog? nicoleta_gherman2000@yahoo.com, merci
nicoleta_gherman2000
Postat pe 1 Aprilie 2009 08:56
buna...si eu as vrea sa ma las....ma ajuti?te rog
healthy001261
Postat pe 2 Aprilie 2009 12:58
Buna Michell trimite-mi si mie carte te rog la dacianacampeanu@yahoo.com, multumesc

Postat pe 2 Aprilie 2009 13:18
Ti-am trimis eu cartea si sper sa te ajute.

pe mine m-a ajutat si nu mai simt nevoia sa fumez.

Am mai avut tentative inainte dar de fiecare data m-am reapucat.Acum sper sa fie definitiv.
andradit
Postat pe 2 Aprilie 2009 14:54
Michelle, te rog trimite-mi si mie cartea electronica pe adresa: ambrosicarmen@yahoo.com
ambrosicarmen
Postat pe 3 Aprilie 2009 11:55
SALUT AJUTATI-MA SI PE MINE SA MA LAS DE FUMAT ASTEPT RASPUNS george_encica@yahoo.com MULTUMESC!!!
ioannaa32
Postat pe 3 Aprilie 2009 22:34
Ciao Michelle, din moment ce am ajuns sa citesc despre fumat in forum, e clar ca subiectul ma intereseaza. Ti-as fi recunoscator daca mi-ai trimite si mie cartea pe care ai citit-o tu. Iti multumesc anticipat
CarmenClaudiaTrif
Postat pe 4 Aprilie 2009 09:21
Din pacate nu lasasem eMail-ul meu ...
teslajos@yahoo.it
Multumesc inca o data
CarmenClaudiaTrif
Postat pe 4 Aprilie 2009 09:24
fumamBuna!
M-am lasat de fumat acum un an,pina atunci incercasem de citeva ori,acum vreo 5 ani am cumparat un faimos ceai de-i faceau reclama la tv,eficient sa te faca sa uiti de pofta unei tigari recunosc,dar si destul de scump,dar n-am facut nioci o afacere cu el pt ca aveam o stare nervoasa de nu ma mai suportam nici macar pe mine dupa o luna de spume am reinceput sa fumez la inceput ma incadram cam in 7-10 tig pe zi si dupa o saptamina deja fumam la loc 2 pachete si la inceputul lunii martie anul trecut am aflat de la o cunostinta despre programul antifumat,l-am intrebat cit ma costa si mi-a zis ca e sponsorizat de ministerul sanatatii din taxa pe viciu,asa ca m-am inscris,chiar am avut noroc am fost ultimul pacient atunci,deoarece o perioada de citeva luni nu s-au mai facut inscriei,mi-a facut un test si mi-a zis dr.ca am o dependenta fff mare mi-a dat un tratament si mi-a zis sa-l incep cind sint pregatita,eram deja ca doar de aceea ma dusesem,am intrebat-o ce fac cind termin tratamentul,daca cumva voi simti nevoia sa mai fumez mi-a zis ca voi uita definitiv de tigari,n-am uitat dar am reusit,la cca 6 luni ma uitam la tigarile sotului meu,efectiv nu putem sa-mi dezlipesc ochii de la ele,n-am putut sa ma abtin sa nu aprind una,aveam o mare curiozitate legat de ce voi simti,pina atunci reusisem s-o infrinez,deci avea un gust oribil nici cind am tras din tigare pt prima data in viata nu mi s-a parut asa de urita,doua fumuri am tras din ea si atit mult timp nu am mai privit pachetul de tigari decit ca pe un obiect oarecare,mi se mai intimpla sa ma gindesc la ele dar nu mai simt nevoia de a fuma si sint ffff mindra de mine si asta pt ca eu nu deschideam bine ochii si-mi aprindeam deja tigara
justforme
Postat pe 5 Aprilie 2009 01:22
....am omis sa precizez,eu maninc destul de multe dulciuri ca sa nu zic ff multe tratamentul dureaza 2 luni si cam dupa 2-3 saptamini am inceput sa ma ingras la final aveam in plus 5 kg,am inceput sa merg la sala unde reuseam sa nu mai obosesc asa de repede ca atunci cind eram fumatoare,in scurt timp am dat si acele kg jos,e adevarat ca de atunci maninc mult mai sanatos decit inainte,adica am renuntat la tot ce inseamna prajit.Va doresc succes!!!!!
justforme
Postat pe 5 Aprilie 2009 01:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cine ma pote ajuta sa raman ansarcinata 49 De la: yumy 25 Iulie 2010 22:29
posibil candida? 45 De la: Alinutza_h 8 Decembrie 2012 21:41
tratamente_naturiste 6 De la: alf66 20 Ianuarie 2014 00:26
buna sper sa imi raspundeti si mie 12 De la: tarot 12 Noiembrie 2009 04:53
Am o nelamurire.Ajutati-ma va rog :D 26 De la: rashela 14 Iunie 2011 00:50