Setari Cookie-uri

Dureri cumplite la menstruatie...ajutor :((

Ce sa fac pentru a nu mai simti durerile cumplite de la menstruatie?Simt ca imi strange cineva ovarele in pumni.
Iau algocalmin cate 2 dar degeaba...ma ajuta cineva?Stiti vreun remediu?
b3_inlove
Postat pe 25 Iunie 2009 12:29
in degete eventual, ovarele sunt mici.
nu stiu ce sa-ti spun, eu cateodata ajung si la urgenta din cauza durerilor. imi pune perfuzii, stau o zi si seara plec acasa. ideal ar fi sa ai grija ce mananci o saptamana inainte de ciclu si sa asumi magneziu. cred ca sunt si ceaiuri, eu in primele doua zile iau calmante: nurofen, de exemplu. noaptea se mai intampla sa iau 1 algocalmin, adorm repede.
eleain
Postat pe 25 Iunie 2009 13:00
incearca TRANSFER FACTOR BELLE VIE de la 4 Life Research...are rezultate spectaculoase in ceea ce priveste sindromul premenstrual...fiindca este un produs destinat special sustinerii sanatatii aparatului reproducator feminin..daca vrei detalii amanuntite despre produs lasa-mi o adresa de mail unde ti le pot trimite.
http://media.4life.com/us/pdf/pps/BelleVie_0108.pdf
4Life
Postat pe 25 Iunie 2009 13:06
eu iau deodata 1 algocalmin si un antinevralgic
Tuzel
Postat pe 26 Iunie 2009 08:41
http://www.transferwellness.com

Postat pe 27 Iunie 2009 01:43
La medic ai fost??
Stiu prin ce treci!!Eu am pe linga dureri o stare generala rea si un ciclu abundent.Banalul paracetamol cit decit amelioreaza.Cu toate ca nu sunt la virsta menopauzei inca , o doamna doctor mi-a recomandat ceaiul de tulburari de menopauza de la Fares si picaturi de cretisoara+ vitamine si minerale in raport de grupa sanguina.
carmennnn_healthy
Postat pe 4 Iulie 2009 06:47
de mare ajutor este SCOBUTIL-ul. Si de luat preventiv vit.E. Este f.buna pentru reglarea atat a perioadei ciclului menstrual (pentru cele care nu il au regulat) cit si a cantitatii. Testat personal. La vit.E efectul nu e imediat, ci , de obicei, in luna urmatoare celei in care a fost administrata si e bine de luat minim cate 1 cutie pe luna macar 2 luni consecutiv.
MihaelaAonei
Postat pe 4 Iulie 2009 07:35
buna si eu am avut asa ceva ,erau ca la nastere si eram domnisoara. am fost la medicul ginecolog si sa rezolvat nu mai stiu ce mia dat dar de cum am terminat tratamentul nu am mai avut asa ceva niciodata, nici macar cind am nascut. la ficare nastere ma dureau doar salele. si la ciclu la fel. de fapt eu am nascut usor
kudika098645
Postat pe 4 Iulie 2009 07:46
incearca sa ajungi la ginecolog si la echograf. dupa investigatii vei primi tratamentul ideal corpului tau. motivele variaza de la o persoana la alta.
camiflorea
Postat pe 4 Iulie 2009 07:52
si eu am dureri foarte mari.am luat nurofen,algocalmin,ibalgin,advil, am incercat ce am auzit si eu pe la fiekre, dar degeaba.pana knd durerea nu-si face treaba nu-mi trece.am dureri infernale de ovare, spate,imi tremura picioarele, ma ingalbenesc la fata.in prima zi este ceva ingrozitor.
iulia_14
Postat pe 4 Iulie 2009 08:28
Incearca evitand inainte cu o saptamana dulciuri, mai ales ciocolata...in timpul menstruatiei e bine sa eviti vin rosu ("mareste"fluxul in general) si mai are un rol important viata sexuala regulata pt a te scapa de durerile menstruale
lulu2680
Postat pe 4 Iulie 2009 08:59
da si mie doctorul mi-a zis ca trebuie sa mananc mai light inainte de ciclu, fara dulciuri, pizza, paste, paine- carbohidrati in exces. a spus salate si carne rosie la gratar (pentru cine consuma) si supliment de magneziu, o sapatamana inainte si in timpul. la inceput parea absurd, o gramada de femei tocmai in perioada premenstruala au pofte de genul asta, dar a avut oricum dreptate. trebuie doar un pic de atentie.
eleain
Postat pe 4 Iulie 2009 09:07
Nu pot sa zic ca am probleme foarte grave (gen dureri insuportabile) ... decat o durere mica de burta care imi trece cu un algocalmin. Insa, luna asta, cred ca si din cauza stresului de la BAC, credeam ca mor de durere, si vecina mea care lucreaza in domeniul farmaceutic, care la randul ei are probleme grave cu durerile, mi-a recomandat CENTRALGIN . Tin sa-ti spun ca este foarte bun, in 5-10 min m-am linistit complet. Bafta !
Anirod24
Postat pe 4 Iulie 2009 10:05
tb sa mergi la un ginecolog neaparat.nu ai cum sa stii daca te dor ovarele sau e alta cauza.daca sunt ovarele iti face tratam.eu spre ex am uterul retrovers si dr-ul mi-a spus ca nu are ce tratam sa-mi dea.traiasca nurofenul forte si grija pt raceala.in rest dureri de mi se invinetesc buzele,diaree si uneori temperatura in prima zi de ciclu.asta e.aveti grija sa tineti tot timpul calmante in casa.am inteles de la nasa mea care s-a stab in Germ ca dr-ul ei i-a facul un fel de curatare a uterului in term populari.ea spune ca i-a scazut intensitatatea durerilor.insa la noi medicii la care am fost nu stiu,nu vor sa se complice sau nu le pasa,dar spun ca n-au mai auzit de asa ceva.pana imi voi permite sa merg la un control in strainatatate(daca imi voi permite vreodata)rabd ca ma gandesc ca nu sunt prima.capul sus tuturor si multa sanatatate.va pup.
dianadorin
Postat pe 4 Iulie 2009 10:27
buna sdunt multe leacuri babesti ,multe plante si ceaiuri naturiste dar cel mai bine este sa mergi la un control medical.Este posibil sa fie si o racela netratata si atunci e logic ca te doare .Aceasta raceala daca nu este tratata la timp se acutizeaza si atunci e normal ca la ciclu sa te doara . asta a fost si problema mea si mai este putin pentru ca abia acum am inceput tratamentul .
healthy002386
Postat pe 4 Iulie 2009 11:41
multumesc pentru sfaturi!
b3_inlove
Postat pe 4 Iulie 2009 11:47
ca tine ma simteam eu pana sa nasc, medicul meu de atunci mi-a recomandat aspirina ..una in ziua dinainte si una in ziua in care vine...sa fie tamponata , sa fii mancata bine sa nu ai gastrita sau ulcer si sa nu ai ciclu mult.incearca ..eu m-am simtit excelent.bafta !
lauracris
Postat pe 4 Iulie 2009 12:17
incearca Aulin pt dureri mai mari si incearca sa faci cat mai mult sport....ajuta fff mult
healthy003963
Postat pe 4 Iulie 2009 12:18
si eu aveam dureri groaznice si pe langa o stare generala fff rea,cu stari de voma!groaznic!de cand iau anticonceptionale nici nu simt cand vine menstruatia!
deiutza_20
Postat pe 4 Iulie 2009 12:39
eu iau in prima zi KETONAL DUO este foarte bun iti trece durerea imediat si eu am dureri mari in prima zi dar daca iau KETONAL nu mai am nimic .Este puternic medicamentul asa ca iti recomand sa iei 1 maxim 2 pastile la menstruatie.
cathelin_a
Postat pe 4 Iulie 2009 12:53
Si eu am avut prolema asta,imi era foarte rau,pe langa dureri stari de lesin, apoi imi era ba foarte cald imediat foarte rece de tremuram,doctorii spun ca in general pierd mult calciu la menstruatie...dar am rezolvat problema.Am incercat toate medicamentele de dureri care existau si nimic.
Daca doresti sa incerci ce ma ajuta pe mine:
1. Exact in momentul cand te inbolnavesti ai 2 pastile de NUROFEN RACEALA si GRIPA si imediat la 6 ore mai iei inca 2
Nici eu nu am inteles de ce imi trece de la Nurofenul de raceala si nu de la cel de dureri.Medicamentele pt dureri contin Ibuprofen dar nu ma ajuta doar cel de raceala si nu e vorba ca sunt racita sau ca am stat !pe rece! cum spun mamicile noastre.Singurul lucru ca trebuie sa le iau exact cand ma imbolnavesc si apoi exact la 6 ore ca dc iau mai tarziu nu prea scap imediat de durere.

2.Anticonceptionale,nu stiu ce varsta ai,eu merg la gineco periodic (1 data pe an)si iau Yasmin.Sunt cele mai bune si nu ma mai doare nimic, nu mai am nevoie nici de nurofen.Ideea ca ginecologul hotaraste ce pastile sa iei e in sensul urmator :faci control,daca el spune ca esti sanatoasa poti sa iei Yasmin...si de atunci am sani si mai fermi si am si slabit putin.
RAMYRA24TM
Postat pe 4 Iulie 2009 13:10
am avut si eu aceasta problema, pana un medic bun mi-a recomandat profenid. Cand simti ca incepe durerea ia o pastila ( este un antiimflamator si e bine sa iei si o pastila de protectie a stomacului, gen - omeram, omez ). Eu am cativa ani de cand folosesc aceasta pastiluta, fara ea mor de durere.
Succes
efvali
Postat pe 4 Iulie 2009 14:23
De la: b3_inlove, la data 2009-06-25 12:29:45Ce sa fac pentru a nu mai simti durerile cumplite de la menstruatie?Simt ca imi strange cineva ovarele in pumni.
Iau algocalmin cate 2 dar degeaba...ma ajuta cineva?Stiti vreun remediu?



Salut, si eu am aceleasi dureri chinuitoare care se desfasoara chiar si noaptea. Eu am descoperit un medicament in Olanda, Alieve , care, vreau sa spun ca pot face si sport, nu simt absolut nicio durere.
Incearca sa il gasesti. Succes
kudika024520
Postat pe 4 Iulie 2009 14:43
buna ! imi pare rau pt tine;stiu cum pt ca si eu ma confrunt cu astfel de probeme , ba cred ca mai rau :cu greturi, varsaturi si dureri de stomac, frisoane. De aceea, in perioada respectiva incerc sa evit mancarurie grele care pot provoca balonari si constipatie, beau mai multe lichide calde,si pe langa un paracetamol simplu, folosesec cu succes Indometacin supozitoare stiu ca sun cam neplacut dar e cam singurul care ma ajuta enorm plus ca nu ataca nici stomacul sau ficatul. recomandat e sa se foloseasca , cate unul seara, pe toata perioada menstruatiei, fiind un f bun calmant si antiinflamtor. Pentru partea cu greturile si varsaturile, un ceai mai amar rezolva totul. Daca mai ai posibilitatea de a sta in pat, coperita cu o paturic si sa agi un somn bun, te vei simti extraordinar.
Cam asta e ce fac eu . sper sa te ajute cat de cat " experienta " mea. pupuici
True_BEAUTY
Postat pe 4 Iulie 2009 14:46
marea gresala consta in faptul ca mai toata lumea incearca sa trateze efectele unei afectiuni si nu cauta sa trateze cauza ei...asa si cu recomandarile de pe aici,mai toata lumea recomanda antiinflamatoare...dupa ce trece efectul acestor pilule ce faceti ? desigur reveniti la aceeasi stare de diconfort si de durere...asta pentru ca am tratat decat efectul ... in acest tip de dureri,in marea majoritate a cazurilor sunt implicate dezechilibre hormonale sau deverse infectii ale aparatului reproducator feminin...pentru asta puteti apela la TRANSFER FACTOR BELLE VIE...elimina cauza deci si efectele...!!!
http://media.4life.com/us/pdf/pps/BelleVie_0108.pdf
4Life
Postat pe 4 Iulie 2009 14:58
buna, incearca atunci imediat cad iti vine menstruatia , sa iei nurofen sau iblagin , este foarte bun, si eu am asa dureri de mari , ca imi vine sa vomit de durere cate odata.
healthy002806
Postat pe 4 Iulie 2009 15:48
doamne.. si eu trec prin aceiasi problema :(
si am niste simptome ciudate.. am scaun de 4-5 ori pe zi... uneori am si greata dar mai rar.. am luat aulin dar am inteles ca cica are efecte adverse si ca in alte tari nu e utilizat.. in ultima vreme am luat ketonal (cred ca asa se scrie) si ma mai linisteste...
trabantzel
Postat pe 4 Iulie 2009 15:51
eu sunt de parere ca trebuie spun NU la anticonceptionale
daca nu ti le recomanda medicul sa nu te apuci sa le iei asa de una singura
sunt si eu de acord cu ketonal duo.....face minuni, crede-ma...
healthy003963
Postat pe 4 Iulie 2009 16:15
Hello..eu sunt de parere ca decat sa incerci tot felul de leacuri mai bine te duci la un medic ginecolog si primesti un tratament de la cineva avizat.si eu aveam dureri si de cand iau anticonceptionale yasmin(prescrise de medic, NU luate asa dupa ureche)efectiv nu mai simt cand imi vine menstruatia, plus ca s-a si diminuat atat ca perioada (de la 5 zile la 3 zile)cat si cantitativ.mult succes
sunshine24ro
Postat pe 4 Iulie 2009 17:51
eu iau o fiola de algocalmin, are efect mai puternic decat 2 pastile si cred ca actioneaza mai rapid. si imi face bine sa-mi tin ceva cald pe burtica, chiar si o sticla de jumate cu apa calda :)
aristodeea
Postat pe 4 Iulie 2009 17:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
rana pe col 16 De la: mirynik05 23 Martie 2010 08:57
infertilitate 3 De la: roxy 28 Februarie 2010 23:53
putin ajutor ? 7 De la: kudika_5570 16 Mai 2012 18:17
Cat timp sa mai iau anticonceptionale? 75 De la: marco918 21 August 2011 22:41
mi;a intarziat 3 zile...un sfat va rog 6 De la: mikydutza 3 Noiembrie 2009 16:48