Setari Cookie-uri

solutii impotriva caderii parului

Si mie mi-a cazut parul foarte tare acum 2 luni, m-am speriat pt ca s-a rarit f tare. Am incercat tot felul de tratamente dar nu au avut nici un efect. Am mers la dermatolog. Acum urmez un tratament cu chronostim, aplicatii locale dimineata si seara pentru o perioada de 3 luni. Acest tratament este pentru conservarea parului actual. Il folosesc de o luna jumate si nu mai imi cade aproape nici un fir. Dupa aceste 3 luni va urma un tratament de regenerare de 8 luni cu Hair grow sau Rogaine. Costurile sunt cam mari dar.... sunt fericita ca nu mai imi cade. Ma sfatuit medicul dermatolog ca trebuie sa imi fac niste teste endocrinologice pentru asta. Urmeaza sa le fac cat de curand pentru ca urmeaza sa fac o consultatie din alte motive, la un medic endocrinolog in Germania si voi vedea ce sfaturi primesc de acolo.

Sanatate.
melia_azur
Postat pe 19 Februarie 2010 14:46
intr-adevar produsele de la Amway sunt bune inssa sunt destul de scumpe.ceva cu efect destul de rapid dar si ieftin e tratamentul de la Gerovital cu petrol si vitamina A, E si ulei de ricin- se numeste LOTIUNE REGENERANTA CU PETROLEUM.pretul e undeva in jur de 17 lei si intr-adevar are efect.am avut probleme cu caderea parului dupa ce am nascut si cam dupa o luna de folosire a incetat complet caderea si in plus au aparut primele fire noi........am recomandat si la alte prietene si au fost f. multumite
alexia_ali
Postat pe 19 Februarie 2010 15:44
Vopseaua trebuie sa o schimbi la anumite intervale de timp. Consulta un dermatolog si un profesionist in domeniul infrumusetarii. Dar tine cont, in primul rand de sanatate. Numai un par sanatos poate fi si frumos. Succes!
Mihaela_Aurel
Postat pe 19 Februarie 2010 17:18
vad ca se vorbeste despre toate tratamentele si sampoanele posibile...ceea ce am incercat si eu mult timp, dar despre "pauza " la vopsea nu zice nimeni nimic. stiu ca e foarte greu pt. ca toate vrem sa fim frumoase dar incearca sa faci o cura fara vopsea de macar 6 luni si sa vezi ce isi revine parul. si sa va mai spun ceva : vopseaua de par din romania este foarte puternica fta de alte vopseluri. eu spre exemplu m-m vopsit timp de 2 ani cu vopsea din alta tara si imi cadea parul dar nu atat de tare.normal daca se poate spune asa, si apoi am folosit iar o vopsea din tara.am crezut ca raman cheala!!!!! atat de tare incepuse sa-mi cada .acum am 3 luni dacand nu m-am mai vopsit si parul nu mai imi cade deloc! incearca si asa!
Adelyna84
Postat pe 19 Februarie 2010 17:20
De la: lavilnia, la data 2010-02-19 11:46:33si te dai pe cap cu fiolele alea?


Se aplica dupa spalare, la radacina firului de par, se maseaza ptr 10 min si se lasa.
BRICART
Postat pe 19 Februarie 2010 18:50
buna! eu aveam parul lung,pana la sold,imi cadea mult par , incercasem multe sampoane dar degeaba.,lam tuns scurt si pentru ca imi cadea si pentru ca ma deranja,iar de cand lam tuns nu mai am probleme....
fata_healthy
Postat pe 19 Februarie 2010 19:24
moniq---- eu sunt stylist si parerea mea ca se poate face la salon un tratament pt inceput si se poate continua si acasa un tratament profesional, sunt fiole foarte bune de la Revlon, Incercatiile si veti vedea rezultate!!!
ovimeu
Postat pe 20 Februarie 2010 07:51
incearca vopseaua fara amoniac, iar pt caderea parului poti folosi tratament fiole si sampon, daca nu ai timp sa mergi la salon ti le poti cumpara si pt acasa, iar pe perioada tratamentului renunta la produsele de styling, ( spuma, fixativ, etc), pt ca tratamentul sa aibe efect, cele pe care eu le folosesc la salon sunt cele de la Revlon si dau rezultate.
ovimeu
Postat pe 20 Februarie 2010 08:02
Nu stiu de ce unii prefera tratamente costisitoare in locul celor accesibile si autohtone. Credeti ca daca au nu stiu ce nume sonore, sunt mai bune?Solutia aceea cu petrol de la Gerovital este super buna si da rezultate imediat.
Incercati-o si veti vedea!
floare_de_crin
Postat pe 20 Februarie 2010 11:06
Eu sunt adepta produselor naturiste, pentru ca nu contin acesi compusi chimici care dauneaza organismului.Noi suntem un organism viu, prin urmare avem nevoie de o hrana vie si de suplimente naturale. Va recomand sa incercati laptisorul de matca pur,atit in tratament intern, cat si extern in masti pentru par. O masca pentru regenerare,pentru inatrirea radacinilor este urmatoarea:
- 2 linguri de miere
- 2 g laptisor de matca pur. Acestea se dizolva intr-un litru de apa la temperatura camerei.Se maseaza pielea capului de 2 ori pe saptamana.
Acest amestec intareste bine radacinile parului si ajuta la cresterea lui rapida si frumoasa.
Produsul se gaseste in frigiderele farmaciilor naturiste sau on line.
Vi-l recomand cu caldura!
kudika116665
Postat pe 22 Februarie 2010 09:40
Eu merg pe remedii naturale,pentru ca pe site exista persoane care recomanda produse doar pentru a face reclama,si in plus remediile naturiste au rezultate.Ai prezentate mai departe 5 moduri in care poti sa-ti regenerezi parul pierdut.
1. Fa-ti rezerve de ulei de masline, lamaie, oua, lapte, iaurt si ulei esential de migdale. Sunt cateva secrete ale mastilor de par folosite pentru regenerare pe care, daca le cunosti, in cateva luni iti vei recapata podoaba capilara de altadata.
Poti aplica oricare dintre aceste uleiuri pe parul spalat. Este foarte important masajul cu acest produs pentru stimularea circulatiei de la nivelul scalpului. Dupa cel putin 20 de minute, acopera parul cu un prosop.
Uleiurile esentiale sau cel de masline extravirgin au un timp de actionare mai indelungat. Este ideal sa aplici masca seara, inainte de culcare si sa clatesti parul dimineata, dupa opt ore in care mineralele si vitaminele acestor produse au hranit firul de par in principal la radacina.

2. Primavara cind da frunza de nuc vedre fa ceaiuri si spalate 2 saptamini in fiecare seara ,vei avea rezultatul pe masura ,iti indeseste parul si cresterea o favorizeaza .

3. Masca naturala pentru regenerare
   Intr-un bol se amesteca:
   -o lingura de ulei de ricin,
   -un galbenus de ou,
   -o lingura de miere de albine,
   -o lingura de usturoi pisat si stors
   Pentru a obtine o masca mai omogena se amesteca toate ingredientele cu putin sampon. Aceasta solutie se va aplica pe un par bine spalat si se va tine pe cap timp de o jumatate de ora, parul fiind acoperit cu o folie de plastic sau cu un prosop. Dupa ce timpul s-a scurs, spalati parul cu sampon si clatiti bine. Tratamentul se repeta o data pe saptamana.

4. Atunci cand produsele farmaceutice si cele profesionale nu mai dau nici un rezultat, cu putina rabdare, mastile de par preparate in casa pot deveni o un adevarat elixir. Usturoiul, desi este cunoscut mai degraba ca aliment, poate fi la fel de bine folosit si ca medicament pentru nenumarate afectiuni printre care si caderea parului. Proportiile nutritive ale usturoiului contin cantitati importante de vitamine cum ar fi: A, B1, B2, C si de asemenea substante minerale ca: potasiu, sulf, fosfor, calciu, siliciu, iod, ceea ce-l face sa aibe calitati terapeutice uimitoare descoperite chiar din antichitate

5.Pentru intarirea radacinii si regenerare sunt eficiente tamponarile cu tinctura de coada calului (doua linguri de frunze maruntite, macerate doua saptamani in 200 ml alcool de 70 grade).
cami_goanga10
Postat pe 22 Februarie 2010 19:10
http://sideris.ro/blog/frumusete-bio-organica/ingredientele-cosmetice-sub-lupa/ingrediente-de-evitat-in-cosmetice/
healthy014679
Postat pe 26 Iunie 2010 09:04
Ma distreaza cei care spun ca dupa 3 luni de tratament cu nu stiu ce au oprit caderea parului. Tin sa va spun ca noi oamenii, la fel ca animalele, naparlim primavara si toamna, dupa ce cade parul trebuie sa se opreasca si chiar sa se regenereze, iar asta o face organismul din interior infiferent de faptul ca tu urmezi nu stiu ce tratatemt...tine si de ciclul firului de par. Problemele caderii parului sunt in general cauzate de prb. hormonale(cantitatea de testosteron/estrogen din organism), deficiente de Zinc, de Fier, stresul mai poate cauza caderea parului etc. In general leacurile babesti sau alte sampoane din farmacie...reusesc sa combata anumite infectii ale pielii scalpului sau sa dea un aspect mai placut parului...singurele solutii care se pare ca ar avea o influenta asupra caderii parului sunt cele pe baza de aminexil sau monoxidil (insa din cate stiu, dupa intreruperea tratamentului parul isi revine la normal si poate sa cada din nou). In cazul unor caderi masive de par, cel mai bine e sa mergeti la dermatolog.
ladycroft_healthy
Postat pe 26 Iunie 2010 09:38
Pentru a rezolva problema caderii parului eu am renuntat la toate tipurile de sampoane.De cateva luni folosesc doar samponul de urzica de la farmacie sau plafar.Incearca,sper sa aiba efect si pt.parul tau(daca nu sunt alte probleme pe baza unor deficiente de vitamine,minerale etc.)Succes!
healthy017426__Aura
Postat pe 26 Iunie 2010 11:20
Cauza principala a caderii parului este stressul. Degeaba tratezi efectul, daca nu tratezi cauza.Incearca cu tinctura de valeriana sau capsule, in perioadele de stress.Le gasesti la plafar.
ramo_darkgirl
Postat pe 26 Iunie 2010 14:39
Eu am avut aceeasi problema ca si tine.Mi-a cazut parul foarte tare.Acum folosesc gama Ecrinal .Contine extract din coama de cal.Vei gasi si pe internet despre aceste produse daca le cauti pe google.Eu folosesc lotiune leave-in si samponul.Iti garantez din proprie experienta ca sunt bune.Nu numai ca mi s-a stopat caderea parului dar mi-au aparut fire noi si parul creste mai repede deasemenea.
dianax2001
Postat pe 26 Iunie 2010 21:10
In cazul meu a dat rezultate masca de par de la Plafar, cea cu petrol''(crema impotriva caderii parului''), contine 90% subst naturale si se pare ca e chiar eficienta.
In ceea ce priveste vopseaua cea fara amoniac cred ca este o varianta mai putin daunatoare pt par, eu cel putin pe aceea o folosesc.
bastiuta
Postat pe 26 Iunie 2010 22:05
De la: healthy000838, la data 2009-12-05 08:32:23
De la: healthy17, la data 2009-11-20 17:05:36Cu un sampon nutritiv de calitate superioara s-ar putea rezolva totul, daca problema e minora. Daca e insa demineralizarea si devitalizarea foliculilor aveti nevoie de altceva .Uitati-va la video de pe pagina mea. Daca insa cauza problemei Dvs. este lipsa de nutrienti din organism, aveti nevoie de suplimente nutritive complexe, cu vitamine, minerale, oligoelemente si antioxidanti. Scriti-mi pe adresa info@antioxidanti.com si va pot face cateva recomandari stiintifice.


Poate stiti daca si Gelules LOBAMINE-CYSTEINE este la fel de eficient?
Va multumesc.
mihaila_simona
Postat pe 26 Iunie 2010 22:45
buna
poti folosi oua de prepelita sa ungi pielea cap;iara .Ajuta foarte mult
healthy017613
Postat pe 26 Iunie 2010 23:50
Poate, intradevar sa fie si de la vopsire si mai ales de la vopsire repetata. Samponul pe care il folosesti mai poate conta si inca alte cateva lucruri care se impun sa le faci constant. Daca vrei mai multe informatii si/sau solutii ma poti contacta pe :mihaela_dobre1962@yahoo.com
mihaela1962
Postat pe 27 Iunie 2010 11:07
Incercati sa consumati catina...aport de vitamine, cresterea imunitatii si cred ca e bun si pentru par, dar luat intern!!!
floare_de_crin
Postat pe 27 Iunie 2010 15:12
In primul rand caderea parului e provocata de carenta de vitamine din organism. Poti sa faci un examen de biorezonanta...dar mai rapid decat atat iti recomand sa cumperi de la Calivita produsul Mega B Complex. Eu am avut aceasta problema si a fost rezolvata definitiv dupa o tableta pe zi de Mega B Complex. Sigur ca exista si perioade in care sunt mai stresata si se vede imediat la pieptanat si la spalat, insa de la Mega B Complex incoace nu mi-a mai cazut niciodata parul in cantitati atat de mari.....
Daca esti din Bucuresti te pot ajuta si cu alte sfaturi (0723313617 - Aurelia)
Haifanfin
Postat pe 27 Iunie 2010 16:20
Exista la plafar un amestec din palnte se cheama tonic capilar, se face un decocot si trebuie sa te clatesti cu acest decocot.
Nu stiu daca apoi o sa mai prinda vopseaua.
oricum da o tenta de roscat natural parului
bizuta
Postat pe 28 Iunie 2010 07:23
Eu sunt plecata din tara si aici apa este dura.Din aceasta cauza am avzt probleme cu caderea parului si uscarea pielii mai ales a calcailor.Am incercat samponul de la farmacie pe baza de cofeina..merge
dana_ana23
Postat pe 28 Iunie 2010 13:57
FOARTE FOARTE BUN e CHELSTOP de la plafar se vad imediat rezultatele!!!! si e si ieftin
roxalyndaa
Postat pe 28 Iunie 2010 15:53
este sigur sa incerci wwwdepilare.ro au tratament foarte bun cu fiole italiene mezoterapie italiene incearca la0740694503
kudika173014
Postat pe 11 Iulie 2010 00:31
De la: ovimeu, la data 2010-02-20 08:02:27 incearca vopseaua fara amoniac, iar pt caderea parului poti folosi tratament fiole si sampon, daca nu ai timp sa mergi la salon ti le poti cumpara si pt acasa, iar pe perioada tratamentului renunta la produsele de styling, ( spuma, fixativ, etc), pt ca tratamentul sa aibe efect, cele pe care eu le folosesc la salon sunt cele de la Revlon si dau rezultate.
kudika173014
Postat pe 11 Iulie 2010 00:36
de ce nu incerci solutia italiiana cu injectii hair revitalizing la www depilare.ro tel 0740694503
kudika173014
Postat pe 11 Iulie 2010 00:39
de ce nu incerci solutia italiiana cu injectii hair revitalizing la www depilare.ro tel 0740694503
kudika173014
Postat pe 11 Iulie 2010 00:40
De la: adinne2004, la data 2009-07-18 19:30:53de ceva timp a inceput sa-mi cada parul mai mult decat in mod normal. e drept ca ma vopsesc, dar cu aceeasi vopsea de cativa ani, si numai la intervale de 1.5 - 2 luni.

Mercic.

Nu e cam mic intervalul asta de 2 luni? Eu zic sa maresti la 4 luni, poate chiar sa intrerupi vopsitul o perioada si sa vezi daca mai cade. Am sa iti spun ceva...ai sa razi. Cunosc un baiat care nu a vut ce face si s-a vopsit si el o data. Mi-a spus ca la cateva zile incepuse sa ii cada parul...nu mult, dar ii cadea. Nu s-a mai vopsit de atunci si nu ii mai cade. Deci si vopseaua dauneaza sanatatii parului intr-o anumita masura.
anutzzaa
Postat pe 11 Iulie 2010 06:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
salon unghii false? 2 De la: madalina_crangus 4 Martie 2011 14:32
vopsit syoss 6 De la: sysylysy 25 Septembrie 2013 17:40
Salon Glamour-Victoriei 1 De la: Snobcat 8 Aprilie 2011 20:43
180 Another You , Salon infrumusetare Timisoata 1 De la: healthy013095 22 Februarie 2010 20:27
Ricin pentru...?!!! 13 De la: kudika389507 17 Iulie 2011 17:13