Setari Cookie-uri

ASLO tratament

Nu nu face operatia daca nui urgent.Eu am facut operatia cind aveam 14 ani, si am facut apa la plamini.Mi sa facut punctie de m-ia scoso , a vrut sa ma opereze dar sa opus familia.Amigdalele apara plaminii de raceala, daca le scoti vei avea probleme toata viata cu plaminii.Ptr. raceala se duce direct in plamini.
kudika098645
Postat pe 3 Februarie 2010 17:23
buna ziua!! am 14 ani si am descoperit de curand ca am ASLO!!chiar de craciun am stat la spital si nu acasa cu m ar fi trebuit sa imi petrec craciunul!! am descoperit ca am ASLO 840 si e mare!! fac deja moldamin si is foarte dureroare...imi spune si mie cineva in cat timp scade acest ASLO?? va rog raspundetimi si mie la intrebare va rog pentru ca vreau sa scap de acest ASLO si va dati seama ca la 20 si ceva de ani dor aceste injesctti dar la 14 ani
healthy014446
Postat pe 27 Martie 2010 20:04
De la: healthy014446, la data 2010-03-27 20:04:12buna ziua!! am 14 ani si am descoperit de curand ca am ASLO!!chiar de craciun am stat la spital si nu acasa cu m ar fi trebuit sa imi petrec craciunul!! am descoperit ca am ASLO 840 si e mare!! fac deja moldamin si is foarte dureroare...imi spune si mie cineva in cat timp scade acest ASLO?? va rog raspundetimi si mie la intrebare va rog pentru ca vreau sa scap de acest ASLO si va dati seama ca la 20 si ceva de ani dor aceste injesctti dar la 14 ani


si eu am facut 5 ani moldamin, saptamana de saptamana.. stiu ca-s dureroase, dar daca nu le faci te imbolnavesti de inima! extractul de gheara matei e un bun adjuvant ca sa se scapi mai repede de infectia cu streptococ...
camiflorea
Postat pe 27 Martie 2010 20:25
De la: fericire, la data 2010-02-03 17:23:52Nu nu face operatia daca nui urgent.Eu am facut operatia cind aveam 14 ani, si am facut apa la plamini.Mi sa facut punctie de m-ia scoso , a vrut sa ma opereze dar sa opus familia.Amigdalele apara plaminii de raceala, daca le scoti vei avea probleme toata viata cu plaminii.Ptr. raceala se duce direct in plamini.


nu din cauza operatiei ai facut apa la plamani! daca nu le scoti faci endocardita streptococica, daca o apa la plamani o mai poti trata, boala de inima iti ramane pe toata viata.. mai rau, te ajuta sa termini mai repede cu viata!
camiflorea
Postat pe 27 Martie 2010 20:27
De la: D33_, la data 2010-02-03 17:14:57aaa...mi s-a mai zis sa imi scot amigadalitele insa dupa mai multe vizite la diferiti doctori am constatat ca sunt mai bune pt ca apoi pot raci direct la plamani...si am lasat-o balta:D


dar unde a fost localizata infectia ta cu streptococ? daca nu a fost la amigdale si a fost la alt organ, e normal sa nu le scoti...
camiflorea
Postat pe 27 Martie 2010 20:40
De la: georgiana_nc, la data 2009-10-22 19:29:39buna. faptul ca ai amigdalele scoase, iar tie tot iti creste ASLO, nu pot intelege nici eu. moldaminul este groaznic. am facut si eu destul, si la fel, imi crestea ASLO la loc. insa eu inca mai am amigdalele, iar cand eram mica mi se umflau des. cred ca ar trebui sa o ascultam pe doamna care mi-a scris mai sus, si sa mergem la doctoritza Cristescu, sau la un alt medic si sa facem ceva asemanator.
Iti doresc numai bine.


daca amigdalele sunt scoase si tot ii ceste ASLO, inseamna ca infectia cu strptococ s-a localizat la alt organ.. si un infectionist ar fi bine sa consultati, nu numai un ORL-ist.
camiflorea
Postat pe 27 Martie 2010 20:43
De la: georgiana_nc, la data 2009-10-28 15:10:39buna. referitor la intrebarile tale... desi nu sunt doctor, stiu ca aslo creste atunci cand in corp exista inca sursa de infectie. eu cel putin sunt in situatia de a avea inca amigdalele, iar aslo mi-a crescut de fiecare data dupa ce am urmat un tratament. mi-a fost frica sa-mi scot amigdalele, auzind tot felul de pareri despre asta, si mai ales nu mi s-a precizat acest lucru de catre un doctor.
cu privire la genunchii tai... e posibil sa trosneasca ptr ca ai aslo marit. eu am aslo aproximativ 1000 si ma dor degetele si incheieturile mainilor destul de des. am auzit ca acest aslo duce la reumatism si in cel mai rau caz la miocardita, adica ceva legat de inima, ceva nasol oricum. tine-te de tratament, poate tu o sa fii un caz fericit unde nu o sa mai creasca. bafta


de acord ca au rol important si amigdalele, dar dupa ce au fost de prea multe ori agresate cu infectii, nici macar rol limfatic nu mai au.. iar tesutul necrozat ramas de la atatea imbolnaviri e in continuare sensibil.. lasati medicul sa decida, in functie de particularitatile fiecarei persoane, ce este de facut!
camiflorea
Postat pe 27 Martie 2010 20:47






Salina SUSESI Timisoara va ureaza PASTE FERICIT !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!




******************************************************************************************************8
Salina_SUSESI_Timisoara
Postat pe 3 Aprilie 2010 09:36
De la: georgiana_nc, la data 2009-07-22 16:47:00Va multumesc pentru raspunsuri.
Stiu ca un organism "curat" lupta mai bine cu bolile. Eu merg la sala, am inceput sa mai renunt la sucuri si fast-food-uri si iau destul de des si pastile de echinaceea sau altele pentru cresterea imunitatii. Pot sa zic ca am o viata echilibrata d.p.asta d.v.
Am deschis acest topic in speranta ca cineva imi va impartasi din experientele sale. Spun asta aducandu-mi aminte pe la cati doctori am trecut cat timp am stat in orasul meu natal, Ploiesti. Si niciunul nu pot sa zic ca si-a dat interesul sa ma scape de aceasta boala, care am inteles ca poate avea urmari f grave daca nu este tratata. Acum, in Bucuresti, sper sa am alt noroc.
Daca cineva mai poate adauga ceva, experiente, nume de doctori, tratamente, astept cu nerabdare. Multumesc.


extractul de gheara matei poate inlocui cu succes moldaminul! l-am folosit la un copil de 4 ani care a facut soc psihogen din cauza durerii provocate de moldamin.. dupa trei luni au scazut valorile ASLO.
camiflorea
Postat pe 3 Aprilie 2010 15:37
Salina_SUSESI_Timisoara
Postat pe 13 Aprilie 2010 09:18
For god sake amigdalita e boala, amigdalele poate vrei sa zici;)
scorpion91s
Postat pe 15 Aprilie 2010 21:32
Salina_SUSESI_Timisoara
Postat pe 17 Aprilie 2010 10:27
sall..am 16 ani...la varsta de 8 ani am avut aslo marit am facut moldamin 6 luni de 2 ori pe saptamana dupa totul a fost bine pana akm cateva zile am fost la medic pentru k aveam probleme cu picioarele mi se umflase potzin talpa si le aveam reci d la genunchi in jos nu tot timpul...medicul a zis k nu am circulatia buna plus k am rosu in gat dar nu ma doare nu am probemele specifice dar nu stiu ce sa zic...precizez k akm 5 luni m-am apucat d fumat poate avea asta o influenta...dak ma puteti ajuta cu un raspuns astept...ms
healthy016136
Postat pe 13 Mai 2010 21:58
De la: scorpion91s, la data 2010-04-15 21:32:58For god sake amigdalita e boala, amigdalele poate vrei sa zici;)


cui ai raspuns?
camiflorea
Postat pe 14 Mai 2010 21:19
De la: healthy016136, la data 2010-05-13 21:58:38sall..am 16 ani...la varsta de 8 ani am avut aslo marit am facut moldamin 6 luni de 2 ori pe saptamana dupa totul a fost bine pana akm cateva zile am fost la medic pentru k aveam probleme cu picioarele mi se umflase potzin talpa si le aveam reci d la genunchi in jos nu tot timpul...medicul a zis k nu am circulatia buna plus k am rosu in gat dar nu ma doare nu am probemele specifice dar nu stiu ce sa zic...precizez k akm 5 luni m-am apucat d fumat poate avea asta o influenta...dak ma puteti ajuta cu un raspuns astept...ms


ca te-ai apucat de fumat nu-i un lucru bun, mai ales circulatia si respiratia are de suferit. oricum, eu cred ca e o afectiune noua. ai dat prea putine date ca sa punem un diagnostic diferit de al unui medic ce te-ar putea consulta. esential e sa-i spui si medicului ca esti fumator.
camiflorea
Postat pe 14 Mai 2010 21:22
buna! am un baietel de 5 anisori si de curand(acum 6 luni)am descoperit la analize ca are aslo 400... am facut normal cum trebuia moldamin...dar am aflat ca moldaminul romanesc e..."apa de ploaie" dupa cum s-a exprimat o doctorita f buna de la fundenisi mi-a recomandat retarpenul din austria. dar am vazut ca au mai incercat si altii si....dupa cum spun ei ...nimic! chiar nu se poate scapa de un nenorocit de steptococ???? precizez ca cel mic mananca sanatos. astept si eu niste....raspunsuri! multa sanatate
healthy016414
Postat pe 20 Mai 2010 23:04
buna ziua
cautind informatii despre moldamin am dat peate acet site.ma numesc elisabetta si am si eu un baiat de 11 ani care a necesita tratament cu moldamin si deoarece stiu cat pot fi de durerose caut alternative de tratament
infectiile cu streptocococi se fac si la dantura si se trateaza foarte greu.de folos este si usturoiul in cure de 10 zile.am folosit metoda in urma cu citiva ani si a dat rezultate bune
ajuta mult la scaderea unor infectii si la eliminarea puroiului de care numai cu amtibiotic nu se scapa
pt cei care nu il pot consuma mestecvindu-l recomand sa fie inghitit un catel de usturoi dimineata pe stomacul gol cu un pahar de apa.se ia 10 zile si 10zile pauza.
kudika229014
Postat pe 16 Iulie 2010 09:49
Ideea e sa scape de infectii, nu sa le reduca...
kudika226898
Postat pe 16 Iulie 2010 17:28
De la: haralambie, la data 2009-10-29 11:09:55Dragii mei hai sa clarificam situatia. Streptococul este bacteria raspunzatoare de aceste probleme. Amigdalele reprezinta prima bariera impotriva infectiilo";asadar daca venim in contact cu orice microb cu cale de patrundere aeriana si organismul este slabit, tarat sau imunitatea scazuta apare ANGINA PULTACEE cu tot felul de alte manifestari. Daca facem in aceasta perioada a bolii exudatul si avem streptococ beta hemolitic de grup B, facem tratament. Dupa aprox o luna facem determinarea titrului ASLO=anticorpiantistreptolisin O care ne arata ca organismul a venit in contact cu microbul si organismul nu a putut impiedica replicarea asa ca el a deversat in organism. Asa ca acum ati facut cunostinta cu ASLO. Chiar daca scoateti amigdalele(eu nu va recomand pt ca au un rol ft important si ele) nu puteti scapa de ASLO. BAFTA si astept comentarii .


Perfect adevarat Haralambie!

In cazul in care nu ati rezolvat inca problema va recomand tratamentul cu Azitromicina Sandoz de 250 mg. In prima zi 2 tablete apoi in fiecare zi cate o tableta de 250 timp de 7-10 zile (nu mai mult!). Azitromicina este un antibiotic de generatie noua, produs de sinteza deci nu produce alergii la fel ca penicilinele si este extrem de eficient pe streptococi si stafilococi. Este tratamentul pe care medicii de la Spitalul de Copii din Timisoara il aplica cu foarte bune rezultate. Va recomand Azitromicina de Sandoz deoarece are si un pret OK (aprox 45 ron pret intreg) este si testata/verificata in ASLO marit, angina pultacee, faringo-amigdalita sau in pneumonii.
Este bine ca dupa tratament sa se repete analizele si daca probleme s-a remediat sa se mai faca o cura de tratament dupa 7-10 zile de pauza. Si lasati amidgalele in pace daca nu au si alte probleme!

Mult success!
Kyiutza
Postat pe 5 August 2010 10:55
De streptococ se scapa greu, cu antibiotice...nu trata copilul dupa ureche cu tot felul de tampenii naturiste...vezi de el, sa nu traga mai tarziu ponoasele pentru nestiinta ta...
kudika226898
Postat pe 6 August 2010 08:20
Buna
Hai sa va ajut si eu sa clarificam situatia cu ASLO.
Vad tot felul de postari, singura competenta fiind intr-adevar cea postata de haralambie.
Ajungem sa tratam un banal streptococ si cu azitromicina...
E ca si cum ai vrea sa omori un tantar cu o bata de basseball.

Valoarea titrului ASLO revine la normal dupa cateva luni de la eradicarea infectiei, ASLO fiind de faplt un anticorp.
Din moment ce ASLO este marit, trebuie sa ne gandim ca undeva in organism exista sau a existat in trecutul apropiat (maxim 6 luni) o infectie cu streptococ. Aceasta infectie poate fi nu numai la nivel orofaringian (gat, nas sinusuri) ci si piele, dinti, eventual urina, etc.

Streptococul este singura bacterie care raspunde excelent la tratamentul cu Penicilina. Atentie, avea dreptate cine spunea ca cele romanesti (moldamina) ar putea fi apa de ploaie in sensul ca nu intotdeauna contine substanta activa suficienta (doar traim in romania, iar aici se fura tot ce se poate fura).

Din momentul in care cineva are un titru ASLO crescut, trbuie neaparat cautat sursa infectiei, trebuie efectuat antibiobrama (foarte important), iar tratamentul trbuie efectuat pe baza antibiogramei (nu doar asa la nimereala prin medicul de familie). Pentru acesta este absolut recomandat sa cautati un medic infectionist (care stie si meserie).

Tratarea infectiei cu streptococ prin antibiotice este FOARTE important deoarece o infectie netratata, poate duce la aparitia peste cativa ani a endocarditei, glomerulonefritei, si a alltor afectiuni severe. Chiar si chorea minor - o afectiune neurologica extrem de severa.

Eu personal nu as recomanda tratamente naturiste, sau asteptarea autovindecarii.
Iar daca ar fi vorba despre copilul meu, as da fuga fuguta pe la Clinica de Infectioase, si da daca ar fi nevoie as ciurui copilul cu Moldamina, in loc sa astept sa apara endocardita, si insuficienta cardiaca la varsta de 20-25 de ani.
juicenoni
Postat pe 6 August 2010 08:52
"extract de gheara matei.. ajuta organismul sa anihileze streptococul! "

Asta din ce clasa de antibiotice face parte de ANIHILEAZA el streptococul?
Kyiutza
Postat pe 6 August 2010 11:09
Stie cineva unde se mai poate gasi RETARPEN, pt. ca in Romania nu mai exista decat MOLDAMIN iar la copii doare f.tare.Poate a avut cineva ocazia sa il procure din alta tara, va rog sa-mi spune-ti si mie.
Fiica mea are 11 ani, val. ASLO 620 si i s-a recomandat Moldamin ca singura solutie, dar refuza sa il faca din cauza durerii.
Poate ma sfatuiti si pe mine va rog daca ati avut experiente similare.
Oare ceva tratamente homeopate nu exista?


kudika318614
Postat pe 1 Septembrie 2010 13:55
De la: kudika318614, la data 2010-09-01 13:55:14Stie cineva unde se mai poate gasi RETARPEN, pt. ca in Romania nu mai exista decat MOLDAMIN iar la copii doare f.tare.Poate a avut cineva ocazia sa il procure din alta tara, va rog sa-mi spune-ti si mie.
Fiica mea are 11 ani, val. ASLO 620 si i s-a recomandat Moldamin ca singura solutie, dar refuza sa il faca din cauza durerii.
Poate ma sfatuiti si pe mine va rog daca ati avut experiente similare.
Oare ceva tratamente homeopate nu exista?




Moldaminul se poate da cu xilina si nu doare...chestia cu remediile naturiate e falsa speranta...sunt frectie...
kudika226898
Postat pe 1 Septembrie 2010 18:13
De la: Kyiutza, la data 2010-08-06 11:09:56"extract de gheara matei.. ajuta organismul sa anihileze streptococul! "

Asta din ce clasa de antibiotice face parte de ANIHILEAZA el streptococul?


nu e antibiotic, e imunostimulator!
camiflorea
Postat pe 1 Septembrie 2010 18:36
De la: camiflorea, la data 2010-09-01 18:36:11
De la: Kyiutza, la data 2010-08-06 11:09:56"extract de gheara matei.. ajuta organismul sa anihileze streptococul! "

Asta din ce clasa de antibiotice face parte de ANIHILEAZA el streptococul?


nu e antibiotic, e imunostimulator!



Adica frectie...cu streptococul nu e de glumit...asa ca nu mai vorbiti prostii...
kudika226898
Postat pe 1 Septembrie 2010 18:39
De la: kudika226898, la data 2010-09-01 18:39:21
De la: camiflorea, la data 2010-09-01 18:36:11
De la: Kyiutza, la data 2010-08-06 11:09:56"extract de gheara matei.. ajuta organismul sa anihileze streptococul! "

Asta din ce clasa de antibiotice face parte de ANIHILEAZA el streptococul?


nu e antibiotic, e imunostimulator!



Adica frectie...cu streptococul nu e de glumit...asa ca nu mai vorbiti prostii...
numai vb voi prostii, lasati papagalii de pe aici, cei ce habar nu au pe ce lume traiesc sa vorbeasca...tampenii!!!
4Life
Postat pe 3 Septembrie 2010 00:29
Ciao, MLM-el...cred ca nu iti mai vezi capul de treburi, lucrezi pe 3 schimburi...e greu cu criza asta sa mai plasezi abureli...
kudika226898
Postat pe 3 Septembrie 2010 09:28
De la: kudika226898, la data 2010-09-03 09:28:00Ciao, MLM-el...cred ca nu iti mai vezi capul de treburi, lucrezi pe 3 schimburi...e greu cu criza asta sa mai plasezi abureli...


Nu stiu daca MLM sunt eu, dar lucrez pe 5 schimburi
:)
juicenoni
Postat pe 19 Septembrie 2010 12:07
Bine faci...dar fa-ti meseria, ca te deprofesionalizezi daca te transformi in caricatura de vanzator MLM...
kudika226898
Postat pe 19 Septembrie 2010 12:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Iritatie..? 7 De la: Catherine24ism 17 August 2011 20:10
Esti nemultumita de sanii pe care mama natura ti a dat? 4 De la: size_back 2 Septembrie 2010 10:20
Glezna groasa 2 De la: Oana567 8 Octombrie 2015 03:05
Curs reiki in Bucuresti 3 De la: andutza_con 3 Iulie 2011 11:35
EFECTELE BIOLOGICE ALE TERAPIEI CAMPURILOR MAGNETICE 1 De la: bienaime 29 Septembrie 2010 20:28