Setari Cookie-uri

lentile de contact

Salut pe toata lumea!!!

As dori sa imi achizitionez si eu o pereche de lentile de contact dar pentru vedere ( eu am astigmatism, iar dioptriile nu sunt foarte mari) , insa nu stiu care sunt cele mai bune si in special cat sunt de igienice.

Dintre cei care au deja letile de contact sau si mai bine, daca este vreum medic oftalmolog printre forumisti, rog sa ma informeze si pe mine ce tip de lentile de contact sunt recomandate si care ar fi riscurile?

Multumiri!!
cristinik21
Postat pe 10 August 2009 15:58
Si eu as vrea sa stiu, dar vad ca nu raspunde nimeni!
Cer_instelat
Postat pe 17 Septembrie 2009 08:38
cel mai bine e sa mergeti intr-un magazin de optica si sa cereti informatii complete despre lentile. eu am prieteni care folosesc de ani de zile, in fiecare zi, in priemele luni nici n-am stiut ca au lentile sau ca poarta ochelari, ei mi-au zis. le scot seara si le pun in solutia de curatat pe care tot la magazinul optica o puteti achizitiona. dureaza 3 luni sau mai mult, depinde de model, daca sunt intretinute bine. am si prietene care poarta ochelari de obicei, dar isi pun lentile de unica folosinta cand ies sau merg la petreceri. evaluati voi impreuna cu doctorul de la optica si decideti.
eleain
Postat pe 17 Septembrie 2009 11:38
mergeti la Optimed, eu folosesc de 2 ani de la ei si sunt f multumita.
Lentilele de contact sunt mult mai bune ca ochelarii, nu mai ai campul vizual restrictionat.
............................................................................
premiul tau - http://www.exposhop.ro/Code/Applications/web/index.cgi?action=blog§ion=3&art=26
adika_healthy
Postat pe 17 Septembrie 2009 12:30
O sa postez un mesaj pe care l-am primit si eu, mentionez k nu am luat legatura cu persoana in cauza, dar sper sa va ajute pe voi cele care va doriti lentile colorate.

"Buna! Sunt sigura ca te-ai gandit pana acum sa-ti schimbi culoarea ochilor… poate ai vazut doar o prietena care avea ochii albastri, … sau verzi … in orice caz fiecare femeie s-a gandit cel putin o data in viata la acest lucru. Lentilele de contact iti vin in intampinare, pt a te face mai sexy, mai sigura pe tine, mai atragatoare si, nu in ultimul rand, pentru a te face sa fii in centrul atentiei.

Vand lentile de contact iSens la numai 55 RON/ perechea. Culorile disponibile sunt cele din link: http://ro.netlog.com/Crisupink/photo/photoid=79...- si anume: albastru, bleu, verde si gri.
Lentilele sunt de pentru 3 luni de zile, cele mai sanatoase si mai recomandate de medicii oftalmologi.

Nu ezita sa ma contactezi: 0765.454.586. Livrare imediata in 24 de ore."

O zi buna!
healthy003310
Postat pe 17 Octombrie 2009 08:01
De la: cristinik21, la data 2009-08-10 15:58:32Salut pe toata lumea!!!

As dori sa imi achizitionez si eu o pereche de lentile de contact dar pentru vedere ( eu am astigmatism, iar dioptriile nu sunt foarte mari) , insa nu stiu care sunt cele mai bune si in special cat sunt de igienice.

Dintre cei care au deja letile de contact sau si mai bine, daca este vreum medic oftalmolog printre forumisti, rog sa ma informeze si pe mine ce tip de lentile de contact sunt recomandate si care ar fi riscurile?

Multumiri!!


de ce nu-ti intrebi oftalmologul? e singurul in masura sa te sfatuiasca.
camiflorea
Postat pe 17 Octombrie 2009 10:30
buna, eu te sfatuiesc sa iti faci un consult specific celor pentru lentile. Adica acolo oftalmologul iti va pune mai multe tipuri de lentile si vei vedea care ti se potriveste, adica unele iti dau un disconfort, altele senzatia de gunoi in ochi, iar altele nici macar nu le simti. Acum ce sa va spun??? Eu am purtat lentile 3 ani, pentru miopie si mi-au mers foarte bine Optix - Ciba Vision sunt pe baza de apa si nu usuca ochiul atat de rau. Sunt foarte moi si nici nu le simti. Dar, asta depinde de la persoana la persoana.
Acum, nu mai folosesc pentru ca am aflat de o clinica care face operatie cu laserul,la preturi foarte ok, am facut-o acum 3 luni si ma simt super. Parca m-am nascut a doua oara! Am scaapt de stresul acela de a nu mi se usca ochii, de a ma spala pe maini, de a-mi pune si scoate lentilele.In tot cazul, eu le-am preferat mai mult decat ochelarii. Cred ca sunt persoane care niciodata nu au stiut ca eu am probleme cu vederea. Intorcandu-ma la lentile, am incercat tot felul, adica lunar mi-am luat acelasi dioprtii dar alta firma si tot la Optix am ramas. Sunt pe baza de multa apa in compozitie si aveam senzatia ca le pot folosi mult mai usor si rapid comparativ cu altele care le tot scapam prin diverse locuri.
miki2009
Postat pe 19 Octombrie 2009 15:20
exista si un site: www.lentilecontact.ro. eu de aici imi achizitionam si mi le aduceau acasa sau la birou in maxim 2 zile. Preturile sunt mult mai mici aici decat in magazinele de optica unde astepti sa faca comanda chiar si 2 saptamani. sper sa va fie de folos acest site, veti plati doar curierul 12 Ron dar merita daca veti comanda pentru 3 luni de ex.
miki2009
Postat pe 19 Octombrie 2009 15:24
De la: miki2009, la data 2009-10-19 15:24:20exista si un site: www.lentilecontact.ro. eu de aici imi achizitionam si mi le aduceau acasa sau la birou in maxim 2 zile. Preturile sunt mult mai mici aici decat in magazinele de optica unde astepti sa faca comanda chiar si 2 saptamani. sper sa va fie de folos acest site, veti plati doar curierul 12 Ron dar merita daca veti comanda pentru 3 luni de ex.


Pentru lentile de ochelari, se stie ca cele Zeiss sunt cele mai bune, dar pt. cele de contact, care sunt cele mai bune?
Cer_instelat
Postat pe 21 Octombrie 2009 08:45
Silvia, lentilele de contact se aplica direct pe ochi si nu se potrivesc la toate persoanele acelasi tip de lentile. Mergi la un control, se stie ca acum controlul e gratuit oriunde daca iti comanzi acolo si lentilele. Iti vor proba mai multe tipuri si tu le spui pe care le alegi si cu care te simti cel mai bine. Succes!
miki2009
Postat pe 21 Octombrie 2009 15:24
eu port lentile d contact d ... 6 ani. la inceput am folosit cele p care tre sa le dai jos in fiecare seara, sa le pui in solutia lor iar din cand in cand sa le mai si "speli" !!!!! dar d mai bine d 4 ani folosesc lentilele d contact d 1 luna!!sunt fffoarte comode: l folosesti timp d 1 luna (ba chiar mai mult daca uiti d ele, nu deranjeaza in nici un fel) dupa care le arunci. binenteles ca dupa aceea luna port vreo 2-3 zile - nopti ochelari (asa poate si ochiul sa "respire"). daca in aceasta luna dimineaza simti ochiul uscat foloseste picaturi d ochi si nu vei mai avea probleme toata ziua!! acum eu folosesc marca Optix. Seara placuta si petreceri super fara ochelari!!!
christin3
Postat pe 1 Decembrie 2009 18:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Hidrocortizon Acetat - Tratamente 1 De la: wasymed 23 Februarie 2010 19:27
mirosul urat in gura 11 De la: kudika_14920 4 August 2015 17:10
Durerile menstruale 3 De la: irinuka07i_yahoo_com 13 Februarie 2010 17:47
PROGRAM PENTRU COPII AGRESIVI 1 De la: CLINICAAQUAMARIN 15 Ianuarie 2010 14:13
anxietate 51 De la: office_salinasusesi_ro 21 Iunie 2010 13:11