Setari Cookie-uri

OB-urile

Ce parere aveti despre folosirea OB-urilor? Am auzit pareri care sustin faptul ca daca acestea sunt schimbate la cel mult 3-4 ore, nu exista pericolul de aparitie a unur infectii, inflamatii ale organelor. Pe de alta parte am auzit si varianta in care acestea ar fi total neigienice, ar favoriza dezvoltarea de bacterii si aparitia unor probleme destul de serioase. Voi ce stiti? Sau ce stiti de la vreun medic ginecolog.
anna_healthy
Postat pe 17 Septembrie 2009 12:50
Adevarul este ca si eu am avut unle dureri menstruale mai accentuat....SI BANUIESC CA DE LA OB_URI...chiar ma intereseaza subiectul...sa fie de la ele...
healthy005871
Postat pe 25 Septembrie 2009 11:34
Despre OB-uri? Pana acum 7-8 luni probabil eram fanul nr.1 al OB-urilor..ce sa zic..5 ani la rand doar ob-uri am folosit, am devenit..sa zicem "dependenta" de ele..ma simteam curata..stiti si voi..Anul trecut m-am dus la un control de rutina la ginecolog si mi s-a descoperit rana pe col..Am 6 luni de tratament cu ovule si spalaturi..acum urmeaza sa imi fac o tipizare hpv pentru ca rana nu mi se vindeca..doctorul spune ca sigur mi s-a facut de la OB-uri,cele mai multe fete prezente la el cu astfel de rana au purtat in viata lor ob-uri..Na, nu spun ca ocazional nu pot fi purtate (mentionez ca eu de cand am aflat de prezenta ranii nu am mai folosit DELOC), dar eu cred ca nu fac deloc bine..Acum, dupa cateva luni de folosit absorbante, pot spune ca m-am reobisnuit cu acestea..la inceput, mai ales in prima luna , am fost terminata..Durerile menstruale mai accentuate..o fi de la ele..la mine, la inceputul aparitiei menstruatiei nu prea aveam deloc dureri, in schimb, dupa mult timp de folosire a OB-urilor durerile au devenit aproape insuportabile in prima zi de menstruatie..Ciudat e ca acum, dupa ce am renuntat la ele, nu ma mai doare burta DELOC..
Eu, de cand am aflat la ce poate duce folosirea OB-urilor am reusit sa imi conving surorile, prietenele sa nu mai foloseasca si mentionez faptul ca ele m-au ascultat..spunand altfel, au invatat pe pielea mea..
Daca ar fi dupa mine, producatorii de tampoane interne(pentru ca nu numai la OB ma refer)ar da faliment..nu sunt igienice..eu am reusit fara ele..si voi puteti..e greu la inceput, dar merita..
dulcicasara
Postat pe 26 Septembrie 2009 18:06
sunt de acotd k nu sunt bune, dar ocazional si asta unul p luna in perioada de vara cand mergem la plaja fetelor renuntati la ele
healthy006505
Postat pe 26 Septembrie 2009 18:20
de la OB SE POATE FACE SOC ANFILACTIC sunt f periculoase, nici nu sant 100% bunbac ci material sintetic,sunt unele si din bunbac, dar folosite numai in cazuri f rare,produc si multe infectii,nu la toata lumea depinde de sensibilitatea corpului,dar totusi folosite cat mai rar :
belami
Postat pe 30 Septembrie 2009 08:23
Fetelor, o sa ma suspectati ca am interes in a va determina sa folositi Lady Anion, deoarece sunt distribuitor. Dar va spun ca am devenit distribuitor abea dupa ce le-am folosit si am fost foarte multumita. Eu de 7-8 luni nu mai stiu ce inseamna durere de burta, disconfort, iritatie... Desigur ca daca aveti probleme deosebite trebuie sa faceti tratamentul dat de medic!Veti observa insa o potentare a tratamentului folosind aceste absorbante in paralel si chiar o scurtare a duratei. Daca nu aveti nimic, cu atat mai bine: veti simti confortul si o igienizare foarte buna. Eu va safatuiesc sa le incercati. Sunt igienice si 100% naturale. Dar ca orice lucru car functioneaza natural nu cred ca veti avea un rezultat in 3 zile, ci trebuie folosite cu constiinciozitate! Accesati www.ladyanion.ro si veti gasi mai multe detalii despre ele. Daca vreti informatii in plus ma gasiti pe pronatural@email.com sau 0768.05.68.69
Recomandari profilactice si terapeutice

Absorbantele Lady ANION pot avea efect profilactic si terapeutic in urmatoarele cazuri :

* Inflamatii si Dermatite
* Infectii cu bacterii de toate tipurile
* Candidoze, mancarimi, arsuri
* Infectii trompe uterine
* Scurgeri excesive
* Dismenoree
* Migrene
* Cancer de col uterin
* Ciclu neregulat

De asemenea, ionii negativi asigura o oxigenare mai buna a sangelui si ajuta la echilibrarea hormonala.

Daca exista inflamatii produse de bacterii rezistente la medicamentatie, emisia de ioni negativi din absorbante poate restrange aria acestora iar in cazul unei utilizari consecvente inflamatiile pot fi inlaturate.

IMPORTANT !

Cu toate calitatile lor antibacteriale, absorbantele igienice Lady ANION nu sunt un medicament si nu inlocuiesc tratamentele medicale speficice.

Ionii negativi si infrarosiile elimina bacteriile si ajuta organismul sa sa combata infectiile si bolile cauzate de acestea, prin metode pur naturale, de aceea ele nu trebuie considerate un medicament ci mai degraba un element de prevenire si de ajutor in tratarea afectiunilor, nu un medicament in sine care inlatura profesionismul medicului.

Acolo unde exista deja probleme - efectul absorbantelor poate deveni efectiv in functie de starea de sanatate a persoanei, iar absorbantele, cu toata actiunea lor benefica nu se pot substituii tratamentului medical.

Efectul imediat al utilizarii absorbantelor cu ioni negativi consta in distrugerea bacteriilor si prevenirea multiplicarii acestora.
kudika028076
Postat pe 9 Octombrie 2009 20:27
si eu am 5 ani de cand folosesc o.b-uri... ma simt mult mai bine cu ele. Acum 2 luni am fost la ginecolog la un control de rutina si mi-a spus ca "am un col foarte frumos". vroiam sa-mi fac papa nicolau, insa mi-a spus sa mai astept putin k mi-l fac degeaba acum. am intrebat-o care e parerea ei despre folosirea o.b.-urilor.. mi-a spus ca nu le recomanda tocmai pentru riscul aparitiilor infectiilor, cel putin nu folosite constant. Sunt dependenta de ele. Am incercat sa revin la absorbante, insa nu le mai suport. am inceput sa le port prin casa si noaptea.. cel putin nu folosesc tot timpul o.b. insa e greu, ma irita.
floare_de_colt
Postat pe 18 Octombrie 2009 18:28
Nu e ok sa folosesti OB-uri tot timpul. Asta mi-a spus-o ginecologul. Pe cat se poate sa fie evitate si folosite evntual la ocazii speciale, cum ar fi daca mergi la bazin sau la mare, sau daca mergi la o petrecere si vrei sa te imbraci intr-o fusta sau rochie. Mi-a zis ginecologul ca sunt periculoase intr-adevar daca nu sunt scimbate la timp, si multe femei nu le suporta si pot suferi de soc toxic de la ele, chiar mama mea a facut soc toxic de la ele cand era tanara (nu de la ob, ca pe vremea aia nu exista aceasta marca, dar de la alte tampoane interne). Eu incerc sa folosesc numai absorbantele externe si ffff. rar ob-uri...chiar si vara cand sunt calduri grele port absorbante pe care le schimb extrem de des,orice ca sa nu folosesc ob-uri... Ginecologul meu a zis ca pot aparea si infectii de la ele,chiar si cele mai banale infectii si daca ai vreo infectie,cu atat mai mult sa nu le folosesti.
Daca va deranjeaza materialul de la absorbante, incercati always facute din bumbac,nu din plastic,sunt mai ok
GreenBubbles
Postat pe 19 Octombrie 2009 15:14
Personal folosesc Ob-urile din 1998-de cand doar la farmacia 1 din Bucuresti se gaseau numai "Helen Harper"....Si initial nu am stiut ca trebuie sa le schimb la 3-4 ore ca prospectul era in engleza si nu mi-am batut capul.Cand au aparut primele cu prospect in limba materna,"Kotexul" ,care se gasea doar la Mega Image, am aflat si despre acest lucru dar deja trecusera 2 ani de cand le purtam uneori si de dimineata pana pe la 2-3pm.Si acum mai uit de tempon.Peste inca vreo 2 ani am aflat ca nu sunt indicate.Parca ...mai conta.Nu am avut in viata mea dureri menstruale, anexite, inflamatii ,rani pe col sau altceva.Am folosit de atunci toate marcile din coomert si sigur mi-au ramas prin casa si absorbante interne al caror termen expirase.Nu a fost nici o problema.Depinde de organism, de factorii la care esti alergica si nu in ultimul rand de autosugestie!Mie personal nu imi plac Ob-urile.Rana pe col se poate face si in urma unui avort sau sarcini.Se mai poate face si datorita spermicidelor pe care la contin anticonceptionalele.Intr-o vreme se vorbea ca prezervativul ar cauza rana pe col.Personal nu sunt de acord nici cu aceasta teorie.Daca ar fi dupa ginecologii barbati nu ar recomanda nici tampoanele externe ca tin microbii in ele... Nu s-a demonstrat stiintific legatura dintre absorbantele interne si rana de pe col.
firmitura
Postat pe 13 Noiembrie 2009 07:06
De la: gia_corina, la data 2009-10-18 18:28:51si eu am 5 ani de cand folosesc o.b-uri... ma simt mult mai bine cu ele. Acum 2 luni am fost la ginecolog la un control de rutina si mi-a spus ca "am un col foarte frumos". vroiam sa-mi fac papa nicolau, insa mi-a spus sa mai astept putin k mi-l fac degeaba acum. am intrebat-o care e parerea ei despre folosirea o.b.-urilor.. mi-a spus ca nu le recomanda tocmai pentru riscul aparitiilor infectiilor, cel putin nu folosite constant. Sunt dependenta de ele. Am incercat sa revin la absorbante, insa nu le mai suport. am inceput sa le port prin casa si noaptea.. cel putin nu folosesc tot timpul o.b. insa e greu, ma irita. [/qu

Am vazut cancer pe col "foarte frumos", testul papanicolau se face anual, neaparat, indiferent de aspectul colului, iar OB-urile sunt facute din viscoza, ca sa fie absorbante, impregnate cu dioxin pt albire si azbest pentru consistenta... Mai terbuie sa va spun mai mult? Cititi despre efectele negative ale acestor ingrediente si veTi vedea.
camiflorea
Postat pe 13 Noiembrie 2009 07:27
Dragele mele ! utilizarea indelungata a tampoanelor produce CANCER deoarece contin DIOXINA pentru albire.ATENTIE !!!Mai mult, unele firme chiar mai depasesc putin concentratia permisa spre a produce SANGERARE ,caz in care sunt utilizate si mai multe .........tampoane ...
ATENTIE !!!!! Atunci cand constatati ca ceva nu este normal in utilizarea lor sau a altora..(albite tot cu DIOXINA),renuntati si utilizati alta marca ,nu prea exista alta solutie ..iar reintoarcerea la "tampoanele bunicii nu mai este posibila ...
IOANA1947
Postat pe 13 Noiembrie 2009 08:30
ACUM !
AICI (local ) !
ACOLO(distal) !
Pentru dumneavoastra
LIGHT& LEAVING WATER THERAPY
ENGLEZA & ROMANA & EBRAICA.
PROFESIONALISM , RESPECT , CREATIVITATE , ARMONIE , SANATATE.
LIGHT MASSAGE & LIGHT COSMETIC ,
SUB SUPRAVEGHERE MEDICALA SI
CONSILIERE PSIHOLOGICA,
REFLEXOTERAPIE ,
MASAJ DE RELAXARE SI TERAPEUTIC,
TRATAMENTE COSMETICE
TRATAMENTE ENERGETICE
CU LUMINA POLARIZATA , RAZE INFRAROSII SI HELIU.
dar si
TIBETAN REIKI , ASCENSION REIKI, PRANIC HEALING ,FENG SHUI, RADIESTEZIE si INFORENERGETICA,CHI_CHUNG MEDICAL, PSIHOTERAPIE PRANICA, FENG SHUI PRANIC&VASTU,
CRISTALOTERAPIE PRANICA , CROMOTERAPIE,MELOTERAPIE, AROMOTERAPIE , etc) dar si cursuri de
USUI & TIBETAN REIKI, ASCENSION REIKI, POWER KI
oferim gratuit cu “IUBIRE SI RECUNOSTINTA
”LEAVING WATER THERAPY”
APA VIE
=apa structurata si energizata cu proprietati terapeutice si bactericide .
Cerem si oferim seriozitate.
Pentru informatii suplimentare si programare va rugam sa ne contactati.
ioana.bobocea@yahoo.com
0744.300.432 (IOANA)
Fix ; 021.420.80.96



IOANA1947
Postat pe 13 Noiembrie 2009 08:31
Voi nu stiti ce vorbiti pentru ca nu sunteti informate corect...

1. Rana pe col nu se face de la tampoane, ci inseamna ca ai infectie cu HPV - virus viral cu transmisie sexuala. Nu este periculos daca este desoperit la timp, tratat si daca iti faci anual control ginecologic. Daca nu te ingrijesti da in...cancer de col uterin.

Cereti informatii despre HPV....de fapt o sa scriu eu ceva mai tarziu cand o sa am timp.

2. Testula Papanicolau trebuie facut anual.
Daca "doctora" aia spune ca ai un col frumos si sa mai astepti, pot spune foarte clar ca doctora ta e paralela cu medicina si iti spuns sincer sa iti schimbi doctorul URGENT.
Un test de rutina te poate salva, chiar daca te simti bine.
Nu e de neglijat, asa ca te rog, schimba-ti "medicul"...sau persoana care se crede medic si cere un Test Papanicolau ... care de fapt este doar o recoltare de secretie vaginala pe care o analizeaza in laborator.

Eu port OB-uri doar cand plec de acasa;am purtat si cand am fost la mare.Dar cand stau acasa port absorbante Always.
michelle_venus_21
Postat pe 13 Noiembrie 2009 08:55
Ioanabobocea, nu vrei sa plimbi ursul?
michelle_venus_21
Postat pe 13 Noiembrie 2009 08:58
si eu folosesc ob-uri de un an cam asa am mai auzit la cineva ca ob-urile fac rana dar daca pui crema de galbenele nu mai ai nici o problema asa o fi?
anamaria_brunetik
Postat pe 13 Noiembrie 2009 09:52
de unde se poate procura Lady Anion?
eneflory
Postat pe 13 Noiembrie 2009 10:15
ok...deci pentru toate "atotcunoscatoarele" care sustin ca rana pe col se datoreaza virusului HPV...total gresit...deschideti si voi Google-ul macar atata inainte sa vorbiti....fiind un VIRUS ,HPV provoaca infectii care se manifesta sub forma unor negi vaginali,de tipul chisturilor,HPV determina doua tipuri de modificari tisulare :
- condiloame (negi)
- displazii (tesuturi precanceroase).
Medicii depisteaza prezenta acestor modificari tisulare prin examinarea vulvei si vaginului si prin examenul Papanicolau.
Condiloamele (negii genitali) sunt niste tumori asemanatoare negilor, localizate in aria genitala, cel mai frecvent la exteriorul vulvei. De obicei, sunt nedureroase, dar pot determina prurit (mancarimi), arsuri sau sangerari usoare. Pot fi localizate, de asemenea, in jurul uretrei sau anusului. Cele din interiorul vaginului sau de pe cervix, de obicei sunt plate si sunt descoperite prin intermediul examenului Papanicolau.
Prin displazie se intelege prezenta unor celule anormale la nivelul pielii. Displazia nu este similara cancerului dar se poate transforma in cancer dupa mai multi ani daca nu este tratata. Prin tratament, displazia este vindecata, astfel ca posibilitatea transformarii in cancer dispare.
Singurul mod de a depista displazia este examenul Papanicolau sau biopsia (prelevarea si examinarea unei parti de tesut). Displazia poate fi evaluata cu ajutorul colposcopiei, dar diagnosticul final este pus prin biopsie. Este localizata cel mai frecvent la nivelul cervixului, dar poate apare, de asemenea, la nivelul vaginului si vulvei.

In schimb ranile pe col le obtineti de la OB-uri,sterilet,etc.

Postat pe 13 Noiembrie 2009 10:40
michelle_venus_21...nu vrei sa plimbi si tu ursul?:))

Postat pe 13 Noiembrie 2009 10:43
Always sunt din plastic nu de bumbac.
tapioca
Postat pe 13 Noiembrie 2009 12:00
toate tampoanele incluse si ob-urile din comert nu sunt sterile si e normal sa dea unele afectiuni. acum sunt in comert si tampoane pt ciclu si zilnice sterile numai ca pretul e de cateva sute de lei. Dar , pt. sanatate ...........interesati-va si o sa vedeti ca intretinerea sanatatii e mai ieftina decat tratarea, chiar daca uneori pare mai scumpa la prima vedere
naturistul
Postat pe 13 Noiembrie 2009 12:19
rana pe col se face de la orice infectie vaginala care nu se trateaza si de la igiena necorespunzatoare. testul papanicolau trebuie facut obligatoriu, anual. nu ne mai intoarcem la tampoanele bunicii, dar la ob sau alte tampoane care impiedica eliminarea sangelui menstrual din vagin trebuie renuntat, risc de endometrioza si alte inflamatii si infectii ale colului sau vaginale.
camiflorea
Postat pe 13 Noiembrie 2009 15:16
eu nu am folosit O.B-uri, nu imi plac, dar am folosit alte tampoane interne cu aplicator, sunt usor si mai igienic de introdus. rana pe col se poate face de la infectii repetate, in special candidoza, cat si prin factori mecanici, sterilete, etc. dar nu am avut probleme cu tampoanele interne, si nu cred ca apar dureri sau asa ceva. trebuie schimbate la maxim 4 ore, chiar si cel extern se schimba des, si asta pentru ca e vb de sange care se strica repede si miroase urat odata ce se depoziteaza in absorbant, mai ales la absorbantele externe pentru ca intra in contact cu aerul. si de asemenea odata ce nu e schimbat poate provoca iritatii si infectii. eu am avut dureri menstruale, dar cat am fost adolescenta si asta de la dereglari hormonale si de la o alimentatie necorespunzatoare. atunci foloseam absorbante externe, apoi cand am inceput sa lucrez imi era mult mai comod si era mai curat sa folosesc pe cele interne. oricum in casa folosesc absorbante externe, iar la lucru foloseam pe cele interne.
apropo, unguientul de galbenele e pentru uz extern. nu am auzit sa fie folosit in iteriorul vaginului. poate gresesc........
alexandra25
Postat pe 13 Noiembrie 2009 16:04
Nu Nona, nu plimb ursul. Vrei sa-l plimb? De ce??? Am si eu o nelamurire, si daca tot imi spui asta, poate ar trebui si sa justifici de ce sa-l plimb.

Am zis ca explic mai incolo ce inseamna HPV pt ca eu eram la serviciu si nu aveam timp sa dau explicatii.



michelle_venus_21
Postat pe 13 Noiembrie 2009 16:23
......mda!Stiti ce este ciudat?ca fiecare isi spune parerea aici dupa ceea ce a patit pe propria piele si o tine apoi tare ca asa se intampla tuturor....ceea ce nu este deloc adevarat!Fiecare femeie este "construita:in felul ei si fiecare are sau nu are o anumita sensibilitate...asa ca nu se pune problema ca OB-urile ar fi bune sau ca ar fi rele ptr toata lumea!Daca le folositi si aveti probleme din cauza lor renuntati,dar daca le folositi si nu aveti niciun fel de probleme si va simtiti bine cu ele ,folositi-le in continuare!
brasoveank
Postat pe 13 Noiembrie 2009 17:17
eu folosesc de ani de zile numai tampoane interne (ob, tampax) si nu am nici o problema. o data pe an fac si un control ginegologic si nu am avut nici un fel de rana sau infectie. am grija bineinteles de igiena si am grija sa folosesc tamponul cu marimea potrivita si sa-l introduc corect.
pt mine sunt cea mai grozava inventie pentru ca cele externe ma iritau si ma faceau sa ma simt vesnic murdara sau in pericol de a ma pata. aproape k nu-mi venea sa ies din casa in perioada aia.
acum nu am dureri menstruale mai mari ca inainte (eventual doar ceva crampe in prima zi care trec fara sa fie nevoie de pastile), ci din contra, faptul ca imi permit sa pot purta un slip mai largut imi ofera confort. nici fluxul nu e mai abundent ca inainte.
dak zilele de menstruatie erau un chin inainte, acum aproape ca uit de ele, pot sa merg la plaja fara nici o grija, sa intru in apa, sa port un pantalon deshis la culoare... nu stiu ce m-as face fara ele.
probabil ca nu se potrivesc oricarei femei, sau poate ca multe nu se pot obisnui... cel mai bine e sa incerci si sa vezi cum te simti.
ranile pe col nu sunt de la tampoanele interne, nu stiu ce doctor a putut spune asta... e o aberatie.. mai intrebati si altii. atat timp cat se respecta igiena si se folosesc corect nu sunt probleme.
monalizra
Postat pe 13 Noiembrie 2009 17:34
si eu am o problema cu tampoanele OB... mai exact de cand am nascut.am alaptat doar o luna dupa kre mi-a venit ciclu...si cum fac de la inceput acest lucru l-am facut si acum,mai exact km in ultimele zile de menstruatie knd fluxul este redus folosesc ob-urile schimbate km la 5 ore.dar dupa aceste 2 zile fac candidoza.stiu k am ciuperca in organism iar atunci knd gaseste terenul mai slab actioneaza.apoi ma tratez cu ginozol 3 zile si imi trece...au urmat kteva luni in kre nu le-am mai folosit si nu am mai facut candidoza...tre sa merg urgent la un ginecolog mai ales acum knd am aflat k aceasta infectie poate duce la cancer de col uterin..kt trebuie sa sufere femeia din cauza acestor neplaceri...
un_inger_trist
Postat pe 13 Noiembrie 2009 18:05
De la: eneflory, la data 2009-11-13 10:15:13de unde se poate procura Lady Anion?

Hello!
Cauta-ma la 0768.05.68.69 sau pe loapersonal@yahoo.com.
deliapetrescu@yahoo.com
Postat pe 13 Noiembrie 2009 19:23
De la: un_inger_trist, la data 2009-11-13 18:05:14si eu am o problema cu tampoanele OB... mai exact de cand am nascut.am alaptat doar o luna dupa kre mi-a venit ciclu...si cum fac de la inceput acest lucru l-am facut si acum,mai exact km in ultimele zile de menstruatie knd fluxul este redus folosesc ob-urile schimbate km la 5 ore.dar dupa aceste 2 zile fac candidoza.stiu k am ciuperca in organism iar atunci knd gaseste terenul mai slab actioneaza.apoi ma tratez cu ginozol 3 zile si imi trece...au urmat kteva luni in kre nu le-am mai folosit si nu am mai facut candidoza...tre sa merg urgent la un ginecolog mai ales acum knd am aflat k aceasta infectie poate duce la cancer de col uterin..kt trebuie sa sufere femeia din cauza acestor neplaceri...


Draga mea, si OB-urile si absorbantele sunt facute din materiale reciclabile, albite si contin DIOXINA - un mare pericol pentru sanatate. Poti cauta pe INTERNET sa vezi ce inseamna. Iti recomand absorbante 100% naturale, cu rezultate certe in mentinerea uni stari bune de sanatate Lady Anion (www.ladyanion.ro). Cauta-ma pentru mai multe detalii: loapersonal@yahoo.com sau 0768.05.68.69. Sanatate!
deliapetrescu@yahoo.com
Postat pe 13 Noiembrie 2009 19:29
Buna fetelor!Eu zic sa va certati voi ca eu le port in continuare
sandra_techiu
Postat pe 13 Noiembrie 2009 20:29
Folosesc OB-uri ( impropriu spus, de fapt se numesc tampoane ) din 1993.
De cand le-am folosit, nu le-am mai parasit. Si le voi folosi si in continuare.
Cum nu am sangarare puternica, s-a intamplat si sa le schimb destul de rar. Recunosc ca s-a intamplat sa le schimb si doar la 12 ore.
Pana acum nu am patit nimic.
credendovides
Postat pe 14 Noiembrie 2009 00:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Afla cat de nociv si riscant este vaccinul anti HPV! 1 De la: alinaiulia 11 Noiembrie 2009 15:50
Dupa un avort 9 De la: fericire 5 Martie 2010 22:49
hepatita 7 De la: tasa 19 August 2009 18:28
BUNA 4 De la: andreutzzza_healthy 5 Ianuarie 2013 15:10
cum stopam intinderea vergeturilor 29 De la: lenia 11 Aprilie 2013 07:54