Setari Cookie-uri

Marvelon...pro sau contra?

Buna fetelor!

Bineinteles ca toate contraceptivele se iau in urma unor analize/consultatii si la recomandarea medicului dar...

Ce parere aveti despre anticonceptionalele Marvelon?

Ati folosit???ati intampinat reactii adverse?

Ada016
Postat pe 3 Octombrie 2009 12:43
EU AVEAM FISA LA MEDIC DE UNDI MI SE DADEAU LUNAR ANTICONCEPTIONALA LA INCEPUT AM FOLOSIT FF MULT TIMP LOFEMENAL CARE NU SE MAI FABRICA.ERAU F BUNE NICI NU TE INGRASA SAU SA AI ALTE REACTII ADVERSE.DUPA ACEEA MI SA DAT MARVELON DUPA 1 LUNA M-AM INGRASAT 9 KG EU NU TI LE-AS RECOMANDA
healthy007171
Postat pe 7 Octombrie 2009 15:40
Pai nici nu ma gandesc sa le iau fara un control amanuntit.Intrebam pentru ca o prietena ia de vreo 2 luni la recomandarea medicului dar fara nici o analiza inainte si nu a intampinat nici un fel de reactie adversa...


Oricum fiecare organism reactioneaza in modul lui si cel mai bine ar fi ca orice medicament de genul asta sa se ia in urma unor analize...


Totusi mai astept pareri
Ada016
Postat pe 8 Octombrie 2009 15:21
Buna,
Eu am folosit Marvelon 4 ani si nu am avut nici cea mai mica problema, nu mi-a influentat greutatea in nici un fel, n-am avut nici o reactie adversa. Le-am luat la indicatia doctorului. Cel mai bine ar fi sa consulti un doctor , fiecare organism reactioneaza diferit.
gtg
Postat pe 15 Octombrie 2009 09:18
Buna, eu iau Marvelon de 3 ani jumatate si nu am avut nici un fel de probleme, nu m-am ingrasat, nu am avut reactii adverse, dar cred ca aici difera in functie de organism.
sweety_ana
Postat pe 15 Octombrie 2009 16:47
Salutare,
Eu am luat timp de 4 ani de zile Marvelon si nu am intampinat nici o reactie adversa. Se iau numai la recomandarea medicului dupa un set de analize, iar cu rezultatele analizelor te prezinti la medicul de contraceptie si el iti prezice Marvelon sau alt tip de contraceptive.
TOTUSI, EU RECOMAND TUTUROR FETELOR CARE DORESC SA IA ANTICONPEPTIONALE SA NU IA DELOC.
Mult succes
carmenion79
Postat pe 15 Octombrie 2009 19:00
De la: carmenion79, la data 2009-10-15 19:00:46Salutare,
Eu am luat timp de 4 ani de zile Marvelon si nu am intampinat nici o reactie adversa. Se iau numai la recomandarea medicului dupa un set de analize, iar cu rezultatele analizelor te prezinti la medicul de contraceptie si el iti prezice Marvelon sau alt tip de contraceptive.
TOTUSI, EU RECOMAND TUTUROR FETELOR CARE DORESC SA IA ANTICONPEPTIONALE SA NU IA DELOC.
Mult succes





Deci nu am sa repet ce am zis mai sus...Cred ca aceste proceduri le cunoaste orice femeie care si-a inceput viata sexuala,indiferent de varsta...
Asa cm a spus si cineva mai sus....eu sincer cel putin 5 ani de acum incolo nu o sa folosesc anticonceptionalele ca metoda de protectie,exista destule variante...


Vroiam sa aflu si alte pareri deoarece mi sa parut o prostie modul in care acel medic a recomandat Marvelon-ul...fara nici un fel de analiza...
Ada016
Postat pe 16 Octombrie 2009 15:41
buna si eu am folosit marvelon 1 an jumate si nu am avut nici o priblema , si dupa aceasta perioada am inceput sa am probleme in greutate incat intr-o luna m-am ingrasat 11 kilograme, mi-am sunat medicul si m-ia sp sa numai iau, si dupa o una mi-am recomandat altele care imi era rau de la ele si ma tinut cilcul menstrual aproape 1 luna de numai eram instare sa merg pe strada. L-am sunat din nou pe doctor am refacut analizele si m-ia sp sa numai iau, si altceva ce mia sp interesant a fost faptul ca " orice pastila intrata in organism afecteaza cate ceva" am citat din ce m-ia sp el.
mikydutza_healthy
Postat pe 26 Februarie 2010 12:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
hipomenoree, ce sa fac? 5 De la: Gabita_D 12 Mai 2010 11:37
sarcina 10 De la: carmen_1 9 Februarie 2010 19:40
stiti un doctor bun pt operatie de cancer la san? 32 De la: corny 7 Ianuarie 2010 11:41
buna 257 De la: marco918 3 Septembrie 2010 09:42
Ureaplasma , Mycoplasma si alte pain in the ass 6 De la: okyo 19 Februarie 2010 10:10