Setari Cookie-uri

Usturime vaginala

Am facut testul PAP mi-a iestit celeule neoplazice asociate cu inflamtia, am facut analize de secretie nu am candida, bacterii nimic, dar acum catva timp am avut o usturime si mancarime la nivelul vulvei si putin in interiorul vaginului. Dr. ginec. mi -a recomandat unguent Canesten, spalaturi cu bicarbonat, eu am luat recomandat de o farmacista si ovule Macmiror (3 zile), fara sa-mi spuna medicul. Mi-este teama sa nu-mi afecteze cu ceva ovulele sa-mi provoace vreo leziune sau sa-mi distruga flora vaginala. Ar trebui sa ma ingrijorez?


kudika_14778
Postat pe 7 Decembrie 2012 17:05
Nu draga, stai linistita pe couru' tau! N-are cum sa ajunga la ovule! Eventual daca umblii in manuri...
Intrebare in tramvai.
Rebekka_
Postat pe 7 Decembrie 2012 19:37
flira...sigur...n-o s-o distruga...cel mult...fauna!!!
eu_ovidiu
Postat pe 7 Decembrie 2012 22:56
De la: eu_ovidiu, la data 2012-12-07 22:56:59flora...sigur...n-o s-o distruga...cel mult...fauna!!!
eu_ovidiu
Postat pe 7 Decembrie 2012 22:57
Cumpara crema Travogen de la farmacie si unge-te pe vulva timp de o luna sau chiar doua de 2 ori pe zi.Needless sa spun ca trebuie sa folosesti sapun netru pentru spalaturile locale (Jonhson , de exp).Nu folosi spalaturile interne !
Daca dupa un timp , probleme persista , sau mergi la un dr, sau cumperi crema Gynofort si o folosesti dupa sfatul farmacistei.
succes
cumsafie
Postat pe 28 Decembrie 2012 09:56
De la: kudika_14778, la data 2012-12-07 17:05:26Am facut testul PAP mi-a iestit celeule neoplazice asociate cu inflamtia, am facut analize de secretie nu am candida, bacterii nimic, dar acum catva timp am avut o usturime si mancarime la nivelul vulvei si putin in interiorul vaginului. Dr. ginec. mi -a recomandat unguent Canesten, spalaturi cu bicarbonat, eu am luat recomandat de o farmacista si ovule Macmiror (3 zile), fara sa-mi spuna medicul. Mi-este teama sa nu-mi afecteze cu ceva ovulele sa-mi provoace vreo leziune sau sa-mi distruga flora vaginala. Ar trebui sa ma ingrijorez?


Da.o sa ramai gravida
kudika_23609
Postat pe 28 Decembrie 2012 10:19
De la: kudika_14778, la data 2012-12-07 17:05:26Am facut testul PAP mi-a iestit celeule neoplazice asociate cu inflamtia, am facut analize de secretie nu am candida, bacterii nimic, dar acum catva timp am avut o usturime si mancarime la nivelul vulvei si putin in interiorul vaginului. Dr. ginec. mi -a recomandat unguent Canesten, spalaturi cu bicarbonat, eu am luat recomandat de o farmacista si ovule Macmiror (3 zile), fara sa-mi spuna medicul. Mi-este teama sa nu-mi afecteze cu ceva ovulele sa-mi provoace vreo leziune sau sa-mi distruga flora vaginala. Ar trebui sa ma ingrijorez?


ei nah. doctorita trebuia sa-ti citeasca analizele mai bine. uite, eu pe 24 am luat rezultatete mele de la doctorc. le-am facut la hipocrat 2000, un papanicolau si o secretie. le fac in fiecare am si pot sa spun ca ma pricep foarte bine dupa atatia ani. ceea ce spui tu de celule neoplazice asociate cu inflamatia nu ai de ce sa te sperii. celulele neoplazice sunt bacteriile bune ale vaginului din care este formata secretia vaginala. si stim cu toate ca secretia vaginala ne apara de infectii. eu am terminat cu discomfortul si usturimile si mancarimile de multi ani numai pentru ca am renuntat sa ma spal inauntru. daca te speli inauntru prea des, nu faci decat sa iriti peretii vaginului, iar mancarimea vine din cauza ca peretii incearca sa se repare in urma iritatiilor. mai rau, nu faci decat sa elimini din secretie, asa nemaifiind protejata impotriva bacteriilor si risti o infectie. spalandu-te acolo neadecvat si des, impingi mai mult bacteriile de suprafata catre interior. renunta la asta, da-te cu canesten pe vulva cum ti-a fost prescris si o sa vezi ca o sa fie bine. multa sanatate.
kudika477796
Postat pe 28 Decembrie 2012 18:06
Salut, am o intrebare, de curand am avut o infectie urinarã, am luat antibiotic, mi-a trecut...dar acum ma ustura vaginul si ma ustura si cand am contact sexual, nu tare dar ma ustura! Are cineva idee ce ar putea fi?
kudika_1019955
Postat pe 1 Noiembrie 2016 18:39
De la: kudika_1019955, la data 2016-11-01 18:39:35Salut, am o intrebare, de curand am avut o infectie urinarã, am luat antibiotic, mi-a trecut...dar acum ma ustura vaginul si ma ustura si cand am contact sexual, nu tare dar ma ustura! Are cineva idee ce ar putea fi?



Poate fi o Vaginita sau o Candidoza capatata in urma urmarii tratamentului cu antibiotic, daca nu ai luat si un antimicotic!Controlul ginecologic te va lamuri, medicul va decide!
kudika_15804
Postat pe 2 Noiembrie 2016 07:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
oare pot fi insarcinata sau e alt ceva?! 3 De la: denis 19 Iunie 2010 11:16
intrerupere de sarcina la 14 sapt 61 De la: Rocsss 24 Mai 2010 11:50
buna 4 De la: camiflorea 13 Aprilie 2010 12:10
posibil candida? 45 De la: Alinutza_h 8 Decembrie 2012 21:41
orgasm 29 De la: kyru 28 Septembrie 2009 22:11