Setari Cookie-uri

AJUTATI-MA!!!!

in urma cu 4 luni...am facut o ecografie deorece aveam dureri ingrozitoare sub burta....la inceput treceau cu un dus cu o pastila apoi cu nmk.am descoperit k am chist ovarian.mi s-a recomandat tratament timp de 3 luni cu novynette.in aceasta perioada lucrurile au stat mult mai bn.durerile au mai aparut..dar nu erau la fel.de curand am fost la control si nu mai am mmk.pe ovarul drept(pe kre era chistul)am niste foliculi iar pe cel stang microfoliculi.akm durerile au inceput sa fie aproape la fel k inainte...atunci de unde aceasta durere???dk chisturile nu mai exista?mi am facut analize si la urina nu am nmk...sunt f dezamagita..mai ales k viata sexula mi-a fost grav afectata si este in cont....nici nu stiu ce sa fac...sa o iau de la cap cu doctorii,cu analize..park mi am pierdut increderea....HEEELP
kudika090477
Postat pe 23 Iunie 2009 22:29
in urma cu 4 luni...am facut o ecografie deorece aveam dureri ingrozitoare sub burta....la inceput treceau cu un dus cu o pastila apoi cu nmk.am descoperit k am chist ovarian.mi s-a recomandat tratament timp de 3 luni cu novynette.in aceasta perioada lucrurile au stat mult mai bn.durerile au mai aparut..dar nu erau la fel.de curand am fost la control si nu mai am mmk.pe ovarul drept(pe kre era chistul)am niste foliculi iar pe cel stang microfoliculi.akm durerile au inceput sa fie aproape la fel k inainte...atunci de unde aceasta durere???dk chisturile nu mai exista?mi am facut analize si la urina nu am nmk...sunt f dezamagita..mai ales k viata sexula mi-a fost grav afectata si este in cont....nici nu stiu ce sa fac...sa o iau de la cap cu doctorii,cu analize..park mi am pierdut increderea....HEEELP
kudika090477
Postat pe 25 Iunie 2009 22:40
mai adaug cva poate nu am fost prea explicita..desi obs k nimeni nu s-a confruntat cu asa cva.:(
am urmatoarele simptome:
» tulburari menstruale
» durere pelvina – o durere surda, constanta
»durere pelvina – imediat dupa inceperea menstruatiei sau imediat dupa incheierea ei
» durere in timpul contactelor sexuale
» greturi, varsaturi
» senzatie de presiune pe rect sau vezica urinara – dificultati de golire completa a vezicii

kudika090477
Postat pe 28 Iunie 2009 11:55
De la: dayanadia, la data 2009-06-28 11:55:57mai adaug cva poate nu am fost prea explicita..desi obs k nimeni nu s-a confruntat cu asa cva.:(
am urmatoarele simptome:
» tulburari menstruale
» durere pelvina – o durere surda, constanta
»durere pelvina – imediat dupa inceperea menstruatiei sau imediat dupa incheierea ei
» durere in timpul contactelor sexuale
» greturi, varsaturi
» senzatie de presiune pe rect sau vezica urinara – dificultati de golire completa a vezicii




Buna

Am citit mesajul tau si nu inteleg medicul care te-a tratat ce sfat ti-a dat? nu ai mai mers la un control dupa terminarea tratamentului? Nu sunt medic dar din cele scrise mai sus este posibil sa ai si o infectie urinara dar si o dereglare hormonala care iti dau si tulburarile menstruale si posibil si durerile pelviene si la menstruatie. Durerile la contact sexual e normal sa apara daca exista o problema in interior la nivelul organelor genitale interne. Sfatul meu este sa mai faci cateva investigatii pentru ca nu prea e bine sa stai asa mult timp, e posibil sa se agraveze situatia.
SKY81
Postat pe 29 Iunie 2009 11:42
poi cand m-am dus la control nu ma durea atat de tare si nu am crezut k durerile or sa revina.am facut si testul papa nicolau....nu stiu ce ar putea fii.poate cand voi incepe sa iau anticonceptionale de data asta yassmine o sa fiu mai bn.
kudika090477
Postat pe 29 Iunie 2009 18:09
Buna

Eu nu prea am incredere in anticonceptionale pentru ca am vazut persoane care se plang de efectele lor secundare.La inceput probabil o sa fie ok dar dupa am inteles ca nu e prea placut; majoritatea medicilor am vazut ca recomanda totusi pentru aceste probleme pe latura ginecologica anticonceptionale, dar nu spun si de efectele lor secundare.Ai incercat sa iei si ceva naturist? Produsele naturiste au efecte mai benefice decat anticonceptionalele, asta e parerea mea.
SKY81
Postat pe 30 Iunie 2009 16:27
ma gandesc ca poate ai vreo inflamatie la nivelul ovarelor sau uterului, sau vreo infectie la rinichi, poate chiar cistita. nu e cumva anexita? poate ai uter retrovers sau ai racit. nu sunt medic si nu stiu cum de nu au depistat ceva sa iti dea un tratament adecvat. anticonceptionale eu nu am luat asa ca nu stiu ce efect au, am incercat sa ma feresc ele.
alexandra25
Postat pe 30 Iunie 2009 17:42
Simptomele si semnele de anexita includ:
♦ dureri sau sensibilitate in partea de jos a abdomenului si in zona genitala
♦ dureri in zona de jos a spatelui
♦ dureri mari la menstruatie
♦ menstruatii neregulate care dureaza multe zile si sunt in cantitate mai mare decat de obicei
♦ sangerari intre menstruatii
♦ secretii vaginale anormale, crescute cantitativ si urat mirositoare
♦ dureri la contact sexual
♦ sangerari dupa contact sexual
♦ oboseala
♦ febra
♦ diaree
♦ greturi si/sau varsaturi
♦ dureri sau usturimi la urinat

Simptomele se pot agrava spre sfarsitul sangerarii menstruale si in primele zi de dupa.

Pe baza acestor simptome, precum si analize medicale, culturi din secretiile vaginale si eventual laparoscopie, ginecologul stabileste daca este sau nu vorba despre anexita si tratamentul necesar (antibiotice sau combinatii de antiobiotice, medicamente pentru durere etc). Fiind vorba de transmitere sexuala a bolii, trebuie consultat si tratat si partenerul/partenerii sexuali din ultimele 2 luni chiar daca nu au nici un fel de simptome.

alexandra25
Postat pe 30 Iunie 2009 17:58
Multe femei prefera sa se trateze singure cu medicamente cumparate fara avizul medicului. Anexita netratata sau tratata necorespunzator poate avea complicatii devastatoare pentru femei:
♦ risc crescut de sarcina extrauterina – Anexita este principala cauze de sarcina extrauterina.
♦ infertilitate – Aproximativ 1 din 8 femei care au avut anexita devin infertile
♦ durere cronica – In jur de 50% dintre cele cu anexita vor ramane cu o durere in zona genitala luni sau ani de zile. Cicatricele lasate de boala pe trompele uterine sau alte organe genitale determina dureri la contact sexual, ovulatie si efort fizic.
♦ abces ovarian – Adolescentele si femeile care folosesc sterilietul ca mijloc de contraceptie au risc mai mare pentru aceasta complicatie.

Ideal ar fi sa stii cum sa previi anexita pentru a nu ajunge la asemenea complicatii

sper sa iti fie de folos
alexandra25
Postat pe 30 Iunie 2009 18:04
crede-ma k si eu am crezut k as putea sa am anexita pt k prezint aceste simptome.am facut testul papa nicolau..dc nu mi-a iesit nmk?sa fie akolo greseala?probabil cea kre s-a ocupat nu a interpretat bn rezultatele..nu stiu ce sa zik..am vazut k aceleasi simptome le are si candidoza..ms mult pt sfaturi..pana la urma cred k tot la doctor ajung pt k durerile nu-mi dau pace.parerea mea e k nu sunt eu de vina k akm stau sa ma plang pe acest forum,ci a medicilor incompetenti.doctorita la kre am facut primul meu consul ginecologik era mai degraba o macelarita.s-a purtat cu mn in ultimul hal..am ramas cu o frik si rusine si mai mare de a merge la doctor.

sky 81:stiu k anticonceptionalele au efecte negative in timp...as incerca cva naturist..o sa ma duc la plafar...dar ce sa iau dk io nu stiu exact ce am?

in orice caz fetelor va multumesc mult k mi ati rasp. multa sanatate si sa auzim numai de bn
kudika090477
Postat pe 1 Iulie 2009 16:26
De la: dayanadia, la data 2009-07-01 16:26:20crede-ma k si eu am crezut k as putea sa am anexita pt k prezint aceste simptome.am facut testul papa nicolau..dc nu mi-a iesit nmk?sa fie akolo greseala?probabil cea kre s-a ocupat nu a interpretat bn rezultatele..nu stiu ce sa zik..am vazut k aceleasi simptome le are si candidoza..ms mult pt sfaturi..pana la urma cred k tot la doctor ajung pt k durerile nu-mi dau pace.parerea mea e k nu sunt eu de vina k akm stau sa ma plang pe acest forum,ci a medicilor incompetenti.doctorita la kre am facut primul meu consul ginecologik era mai degraba o macelarita.s-a purtat cu mn in ultimul hal..am ramas cu o frik si rusine si mai mare de a merge la doctor.

sky 81:stiu k anticonceptionalele au efecte negative in timp...as incerca cva naturist..o sa ma duc la plafar...dar ce sa iau dk io nu stiu exact ce am?

in orice caz fetelor va multumesc mult k mi ati rasp. multa sanatate si sa auzim numai de bn


Eu iti pot recomanda produse naturiste care au rezultate vizibile pe latura ginecologica, dar mai intai trebuie sa afli concret ce ai.Astept un mail pe adresa maria_81ever@yahoo.com dupa ce mergi la medic.
Sper sa gasesti pe cineva care intr-adevar sa stie cum sa se poarte cu pacientele.Si eu am avut o experienta neplacuta cu o doctorita, care la fel s-a purtat urat si o interesa doar cum sa scrie chitanta mai repede...
Bafta!
SKY81
Postat pe 11 Iulie 2009 10:02
De la: dayanadia, la data 2009-06-25 22:40:35in urma cu 4 luni...am facut o ecografie deorece aveam dureri ingrozitoare sub burta....la inceput treceau cu un dus cu o pastila apoi cu nmk.am descoperit k am chist ovarian.mi s-a recomandat tratament timp de 3 luni cu novynette.in aceasta perioada lucrurile au stat mult mai bn.durerile au mai aparut..dar nu erau la fel.de curand am fost la control si nu mai am mmk.pe ovarul drept(pe kre era chistul)am niste foliculi iar pe cel stang microfoliculi.akm durerile au inceput sa fie aproape la fel k inainte...atunci de unde aceasta durere???dk chisturile nu mai exista?mi am facut analize si la urina nu am nmk...sunt f dezamagita..mai ales k viata sexula mi-a fost grav afectata si este in cont....nici nu stiu ce sa fac...sa o iau de la cap cu doctorii,cu analize..park mi am pierdut increderea....HEEELP


Buna! Sfatul meu e sa mergi din nou la dr, eventual la alt dr sa vezi ce parere are. Eu am avut aceeiasi problema ca si tine, aveam dureri f mari de burta si la ecografie s-a vazut un chist pe ovarul drept. Am facut tratam cu anticonceptionale, insa din pacate la mine n-a dat rezultate si a trebuit sa ma operez. La operatie mi s-a pus diagnosticul de endometrioza. Este o boala tare urata, la mine cel putin se manifesta prin dureri f mari de burta (ovare). De 2 ani de cand m-am operat am tot facut tratamente, am fost la numerosi dr, nimeni nu-mi da sanse de vindecare, iar durerile sunt aproape zilnice. Am avut dureri chiar si atunci cand nu mai aveam chisturi. La boala asta tot reapar chisturi si chiar si-atunci cand sunt doar depuneri de tesut endometrial, nu chistul format, apar dureri. Nu vreau sa te sperii, sper sa nu fie aceeiasi problema la tine, insa nu sta nepasatoare, orice ar fi in cazul tau este bine sa iei problema din timp si sa incerci sa o rezolvi. Cu cat amani mai mult cu atat de poate agrava. Multa sanatate!!
anna_healthy
Postat pe 17 Septembrie 2009 11:56
Am avut si eu niste probleme la care nu-i mai dadeam de capat.
Am incercat si tratamente alternative, ProVita Nutrition, fabricate in Canada , vezi ce au si spune-mi daca te intereseaza ceva
http://www.tratamente.ca/index.php?ref=44&...
elvira44
Postat pe 27 Septembrie 2009 10:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ginecolog bun in constanta 1 De la: dannact 19 Octombrie 2010 11:59
ajutor 5 De la: oficup 16 Aprilie 2010 22:18
Calcificatii pulverulente la nivelul oaselor!! S.O.S 8 De la: kudika415855 30 Iulie 2011 11:02
Fetelor, in caz ca se intampla, ce sa fac?:) 11 De la: kiss_my_ass 29 Septembrie 2011 19:50
ma ajutatii! 10 De la: kiss_my_ass 20 August 2011 20:58