Setari Cookie-uri

Anexita

Am fost diagnosticata anul trecut cu anexita cronica(anexita de mai mult timp).Mi s-au dat antibiotice.Parea sa imi treaca...Aminteles ca si partenerul trebuie sa se trateze pentru a nu lua din nou virusul.Buuun, noi nu am facut asta...
Acum 3 luni am fost la gineco si mi-a prescris anticonceptionale (marvelon 28).Saptamana tecuta am fost la analize i mi-a iesit aslo mare si mi s-a recomandat moldamin 1 data pe sapatmana.
Acum am doua intrebari si va rog mult sa ma ajutati.

1)Pot sa continui sa iau anticonceptionale daca fac moldamin?Stiu ca antibioticele scad eficienta antibebe,dar as vrea sa stiu si antibebe ce influenta are asupra moldaminului.

2)Se poate ca ASLO marit sa fie din cauza anexitei?

Multumesc!
ALEJANDRA_healthy
Postat pe 9 Noiembrie 2009 15:10
Moldaminul afecteaza efectul anticonceptionalelor, invers nu. ASLO marit inseamna ca ati avut sau aveti infectii cu sreptococ, pot fi si infectii anexiale, dar si in gat, urinare.... Moldaminul va poate ajuta si in cazul anexitei, dar nu neaparat. Cel mai bine e sa mergeti iar la ginecolog, sa-i expuneti problema si sa va adapteze tratamentul.
camiflorea
Postat pe 9 Noiembrie 2009 15:19
ASLO
Definitie

Este analiza care descopera in sangele bolnavilor anticorpii antistreptococici, care se numesc antistreptolizine. Rezultatele se exprima in unitati ASLO/ml ser.

Anticorpii anti streptolizina O apar impotriva unei enzime produse de streptococii b -hemolitici de grup A . Cresterea titrului de anticorpi anitistreptolizina O se asociaza cu aparitia unor afectiuni poststreptococice: febra reumatismala, ( cardita, poliartrita, choreea minor, noduli subcutanati, eritem ), glomerulonefrita poststreptococica.

Valori normale
0-2 ani
4Life
Postat pe 9 Noiembrie 2009 15:22

mai departe de asta anexita nu este produa de un virus,iar infectiile virale nu se trateaza cu antibiotice !!!!

Ce este anexita ?

Anexita este o boala inflamatorie pelviana care afecteaza patru din cinci femei active din punct de vedere sexual. Se manifesta prin senzartie de tensiune si de arsura locala, durere acuta, febra, tulburari urinare sau tulburari legate de menstruatie.
In cazul unei anexite, amanarea vizitei la ginecolog poate avea rezultate dramatice pentru fertilitatea si sanatatea femeii.

Cauzele anexitei

In multe cazuri, tinerele uita ca prezervativul nu este doar un mijloc de contraceptie, ci si unul foarte important si efectiv de protectie impotriva bolilor cu transmitere sexuala.

In prezent, cele mai multe boli inflamatorii pelviene sunt cauzate de germeni noi de tipul chlamdia: garnerella, richetii, ureaplasma, microplasma - care sunt greu de depistat si mult mai greu de tratat deorece sunt rezistenti la medicamente si au urmari periculoase pentru tinerele femei.

Complicatiile anexitei

O boala inflamatorie pelviana tratata incorect sau incomplet, poate duce la aderente de pelvis si la stenoze de trompa uterina. In acest caz exista riscul ca pacienta sa nu mai ramana insarcinata - dar si posibilitatea aparitiei unei sarcini extrauterine.

Daca se cronicizeaza, boala devine mult mai greu de tratat si poate genera complicatii. In plus, tratamentul trebuie urmat si de catre partener.

Acutizarea bolii, absecele pelviene, peritonita si instalarea fertilitatii sunt pericole care pot fi evitate daca pacientele respecta recomandarile ginecologilor: repaosul la pat timp de o saptamana, tratamentul cu antibiocite si cu medicamente antiinflamatorii.

In prezent, afectiunile generate de microbii cu transmitere sexuala sunt deseori descoperite de medici la controalele de rutina

Atentie

Contactele sexuale neprotejate cu prezervativ, mai ales in cazul in care partenerul este nou - trebuie evitate.
4Life
Postat pe 9 Noiembrie 2009 15:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Caut un raspuns in legatura cu gardnerella 4 De la: crissthina_healthy 29 Ianuarie 2011 23:22
o intrebare 2 De la: nicusor 11 Aprilie 2009 20:15
Interpretare analize medicale 4 De la: tenzica 30 Iunie 2010 12:38
pregnyl 1500 1 De la: igrec1 12 Noiembrie 2009 10:50
extract mladite rozmarin 3 De la: by_ella84 24 Februarie 2010 10:38