Setari Cookie-uri

Amantul/Amanta, sau aventura pasagera?De ce?Ce este de preferat?



De multe ori “cadem” prada acestei situatii.Motivele?Pot fi variate, intemeiate sau pur si simplu o gena mai “jucausa”.Adica se mai spune ca esti curwa sau esti curwar. Am auzit de foarte multe ori, atat de la barbati, cat si de la femei, ca apeleaza la acest surogat pentru a salva o casnicie care schioapta rau si altfel s-ar demola.Explicatii de genul;avem copii impreuna, n-am unde sa plec, nu vreau sa impartim averea, nu vreau sa pierd pozitia sociala, ce vor spune parintii, rudele, prietenii despre mine si multe alte motivatii.Si chiar asa, ce alte motivatii ar mai exista?
Ok! Sa acceptam prin absurd (desi personal nu sunt de accord cu asta) ca astfel salvam toate cele enumerate mai sus. Pe care varianta mergem?Care ar fi calea preferata de femei?Dar de barbati?
Se poate salva o casnicie in acest mod?De ce se ajunge la asta?Alegand intre doua rele posibile, divortul sau relatia extraconjugala, este de bine, sau este de rau?
100101
Postat pe 29 Noiembrie 2009 12:00
Ma vad nevoit sa promovez acest topic, care zace pierdut.Cred ca se pot auzi pareri interesante vizavi de tema lui.Doar ca trebuie putin curaj!
100101
Postat pe 30 Noiembrie 2009 21:08
zace pierdut de o zi intreaga??

depinde femeile au mai mult curaj s-o rupa pe cea veche (relatie) care logoreaza si sa se arunce in cea noua "cu incredere". barbatii in general aleg s-o "logoreze" pe una noua (femeie): mai intai cu poezii si mai apoi cu literatura "sigur ca vreau sa divortez, nu mai suport, dar nu acum ca pleaca copila la liceu/ se marita etc". mai devreme sau mai tarziu tot la definitivarea relatiei se ajunge.

eleain
Postat pe 30 Noiembrie 2009 21:33
asa, ajuta-ma sa "scoatem" ceva de la lume! pai da, uneori o zi, poate fi foarte mult De exemplu, sa petreci o zi cu cineva dorit(a) si nevazut(a) niciodata, inseamna mult.
100101
Postat pe 30 Noiembrie 2009 21:40
eu as spune, ca daca intre cei 2 ar exzista dragoste, adevarata, nu sar ajunge la divort sau relatie extraconjugala.femeia trebue sa vina mereu cu ceva nou, sa inbine utilul cu placutu. sa aiva o masura in toate.sa se modeleze dupa barbat. sa stie cind sa taca, cind, si ce vorbeste, si cind sa fie dragostoasa.sa stie sa mentina balanta.casatoria e ca o masina. daca stii sa conduci bine, nu dai cu ia in pom.femeia trebue sa stie, sa faca barbatul fericit. asfel eu cred ca sar evita multe. barbatul intot deauna este mai sensibil, mai gingas.
kudika098645
Postat pe 30 Noiembrie 2009 22:40
De la: fericire, la data 2009-11-30 22:40:56eu as spune, ca daca intre cei 2 ar exzista dragoste, adevarata, nu sar ajunge la divort sau relatie extraconjugala.femeia trebue sa vina mereu cu ceva nou, sa inbine utilul cu placutu. sa aiva o masura in toate.sa se modeleze dupa barbat. sa stie cind sa taca, cind, si ce vorbeste, si cind sa fie dragostoasa.sa stie sa mentina balanta.casatoria e ca o masina. daca stii sa conduci bine, nu dai cu ia in pom.femeia trebue sa stie, sa faca barbatul fericit. asfel eu cred ca sar evita multe. barbatul intot deauna este mai sensibil, mai gingas.
imi pare rau dar se pare ca tu te intorci in timp,cu multi ani,cand nu se punea problema emanciparii femeii.esti cumva sclava barbatului?Daca tu faci ca lucrurile sa mearga bine,atunci el de ce nu ar face la fel,daca el gaseste mangaiere si intelegere la amante,tu de ce nu ai gasi intelegere,mangaiere si iubire in bratele altui barbat.Stii cum se spune:"OCHI PT OCHI,SI DINTE PT DINTE".Mai cred ca daca lui nu-i face rau sa mearga la amante,atunci tie de ce ti-ar face rau?Ai prea multa constiinta si prea mult bun simt!
pescarul_healthy
Postat pe 2 Decembrie 2009 13:03
De la: kyru, la data 2009-11-29 12:00:30

De multe ori “cadem” prada acestei situatii.Motivele?Pot fi variate, intemeiate sau pur si simplu o gena mai “jucausa”.Adica se mai spune ca esti curwa sau esti curwar. Am auzit de foarte multe ori, atat de la barbati, cat si de la femei, ca apeleaza la acest surogat pentru a salva o casnicie care schioapta rau si altfel s-ar demola.Explicatii de genul;avem copii impreuna, n-am unde sa plec, nu vreau sa impartim averea, nu vreau sa pierd pozitia sociala, ce vor spune parintii, rudele, prietenii despre mine si multe alte motivatii.Si chiar asa, ce alte motivatii ar mai exista?
Ok! Sa acceptam prin absurd (desi personal nu sunt de accord cu asta) ca astfel salvam toate cele enumerate mai sus. Pe care varianta mergem?Care ar fi calea preferata de femei?Dar de barbati?
Se poate salva o casnicie in acest mod?De ce se ajunge la asta?Alegand intre doua rele posibile, divortul sau relatia extraconjugala, este de bine, sau este de rau?
de preferat este ca,atunci cand nu mai exista cale de intelegere,fiecare sa-si aleaga drumul in viata.O relatie deja stricata nu mai exista cale de intoarcere.Oricat ai incerca,un barbat sau femeie care a prins gustul inselaciunii,si-a inselat femeia sau barbatul odata,o va face si a doua oara,sau de cate ori i se va ivi ocazia
pescarul_healthy
Postat pe 2 Decembrie 2009 13:08
De la: pescarul, la data 2009-12-02 13:08:28
De la: kyru, la data 2009-11-29 12:00:30

De multe ori “cadem” prada acestei situatii.Motivele?Pot fi variate, intemeiate sau pur si simplu o gena mai “jucausa”.Adica se mai spune ca esti curwa sau esti curwar. Am auzit de foarte multe ori, atat de la barbati, cat si de la femei, ca apeleaza la acest surogat pentru a salva o casnicie care schioapta rau si altfel s-ar demola.Explicatii de genul;avem copii impreuna, n-am unde sa plec, nu vreau sa impartim averea, nu vreau sa pierd pozitia sociala, ce vor spune parintii, rudele, prietenii despre mine si multe alte motivatii.Si chiar asa, ce alte motivatii ar mai exista?
Ok! Sa acceptam prin absurd (desi personal nu sunt de accord cu asta) ca astfel salvam toate cele enumerate mai sus. Pe care varianta mergem?Care ar fi calea preferata de femei?Dar de barbati?
Se poate salva o casnicie in acest mod?De ce se ajunge la asta?Alegand intre doua rele posibile, divortul sau relatia extraconjugala, este de bine, sau este de rau?
de preferat este ca,atunci cand nu mai exista cale de intelegere,fiecare sa-si aleaga drumul in viata.O relatie deja stricata nu mai exista cale de intoarcere.Oricat ai incerca,un barbat sau femeie care a prins gustul inselaciunii,si-a inselat femeia sau barbatul odata,o va face si a doua oara,sau de cate ori i se va ivi ocazia
Indiferent ca este vorba despre barbat sau femeie,un lucru este cert.Toate se pot ierta,dar nu se pot iuta niciodata.Asa ca mai devreme sau mai tarziu tot vor aparea motive de repros,dar atunci va fi prea tarziu pt regrete si mai ales sa-ti incepi o noua viata.
pescarul_healthy
Postat pe 2 Decembrie 2009 13:12
multumesc mult. ai dreptate in tot ceia ce spui
kudika098645
Postat pe 2 Decembrie 2009 21:42
De la: kyru, la data 2009-11-29 12:00:30

De multe ori “cadem” prada acestei situatii.Motivele?Pot fi variate, intemeiate sau pur si simplu o gena mai “jucausa”.Adica se mai spune ca esti curwa sau esti curwar. Am auzit de foarte multe ori, atat de la barbati, cat si de la femei, ca apeleaza la acest surogat pentru a salva o casnicie care schioapta rau si altfel s-ar demola.Explicatii de genul;avem copii impreuna, n-am unde sa plec, nu vreau sa impartim averea, nu vreau sa pierd pozitia sociala, ce vor spune parintii, rudele, prietenii despre mine si multe alte motivatii.Si chiar asa, ce alte motivatii ar mai exista?
Ok! Sa acceptam prin absurd (desi personal nu sunt de accord cu asta) ca astfel salvam toate cele enumerate mai sus. Pe care varianta mergem?Care ar fi calea preferata de femei?Dar de barbati?
Se poate salva o casnicie in acest mod?De ce se ajunge la asta?Alegand intre doua rele posibile, divortul sau relatia extraconjugala, este de bine, sau este de rau?


vad ca ti-ai pus si poza
eleain
Postat pe 4 Decembrie 2009 18:04
De la: eleain, la data 2009-12-04 18:04:15
De la: kyru, la data 2009-11-29 12:00:30

De multe ori “cadem” prada acestei situatii.Motivele?Pot fi variate, intemeiate sau pur si simplu o gena mai “jucausa”.Adica se mai spune ca esti curwa sau esti curwar. Am auzit de foarte multe ori, atat de la barbati, cat si de la femei, ca apeleaza la acest surogat pentru a salva o casnicie care schioapta rau si altfel s-ar demola.Explicatii de genul;avem copii impreuna, n-am unde sa plec, nu vreau sa impartim averea, nu vreau sa pierd pozitia sociala, ce vor spune parintii, rudele, prietenii despre mine si multe alte motivatii.Si chiar asa, ce alte motivatii ar mai exista?
Ok! Sa acceptam prin absurd (desi personal nu sunt de accord cu asta) ca astfel salvam toate cele enumerate mai sus. Pe care varianta mergem?Care ar fi calea preferata de femei?Dar de barbati?
Se poate salva o casnicie in acest mod?De ce se ajunge la asta?Alegand intre doua rele posibile, divortul sau relatia extraconjugala, este de bine, sau este de rau?


vad ca ti-ai pus si poza


despre ce poza vb-esti? intodeauna am avut poza la privat.despre asta e vorba?nu inteleg!
100101
Postat pe 4 Decembrie 2009 20:10
au scos-o, era un ad electoral, sub mesajul tau: o poza cu nenea iliescu. acum au ad cu google.
eleain
Postat pe 4 Decembrie 2009 20:15
De la: eleain, la data 2009-12-04 20:15:07 au scos-o, era un ad electoral, sub mesajul tau: o poza cu nenea iliescu. acum au ad cu google.

am inteles! Da sa ma confunzi tocmai cu iliescu...chiar asa nashpa is?!
100101
Postat pe 4 Decembrie 2009 20:54
naaah, ms gandeam doar ca se apropie oarecum de orientarile tale politice.
dar daca ne gandim mai bine chiar si numai eliminarea forfetarului merita sa ne scoata din casa duminica.
eleain
Postat pe 4 Decembrie 2009 21:40
sau nu? hm... grea dilema. tara asta ne-a turmentat pe toti.
eleain
Postat pe 4 Decembrie 2009 21:46
De la: eleain, la data 2009-12-04 21:46:15sau nu? hm... grea dilema. tara asta ne-a turmentat pe toti.

iliescu cu psd-ul lui este departe de orientarile mele politice.Eliminarea forfetarului, m-ar aranja si pe mine, doar ca nu votez psd, nici daca imi rup mana! Dar nici cu Presedintele Basescu nu mai pot. Daca a-si vota cu el, ar insemna ca sunt clar, sado-maso sexual, sa-i pup pe cei ce ma f*t !
Asa ca imi las maine soarta in mainile tale, sper sa fi inspirata si sa faci o alegere buna. si daca iese treaba buna, pupaturi
100101
Postat pe 5 Decembrie 2009 18:51
..dealtfel, despre iliescu, eu consider ca ar trebuii sa fie in puscarie, pentru 13-15 iunie si nu pe site-uri.
100101
Postat pe 5 Decembrie 2009 20:19
foarte interesant topic, probabil nu atrage atat atentia printre topicuri ca "zona genitala mica" si "candida" ! nu poti concura cu asa ceva !
asa revenind la subiect.....cred k unii oameni pur si simplu nu pot sta locului, au ei motivele lor, si nu trebuie iertati, ideal ar fi sa fie reperati din start si evitati. apoi , mai sunt si oameni decenti, normali, carora li se intampla sa se indragosteasca fiind deja casatoriti ! aici e foarte dificil, depinde de ce vrea fiecare de la viata...presupun k e riscant sa te arunci in gol nestiind ce-i poate pielea amantei/amantului ! a se vedea un caz extrem de mediatizat de presa zilele astea dar cred k exista si cupluri fericite care se formeaza dupa un divort de o persoana care era efectiv nepotrivita ! cred si k femeia are o mare responsabilitate, dar nu totala...unii barbati efectiv nu au caracter, si aici nu femeia trebuie sa se acuze ! sunt de parere k femeile trebuie sa tina ochii bine deschisi si vada omul cum e cu adevarat, nu cum ar vrea ele sa fie !
sab628
Postat pe 12 Decembrie 2009 11:13
Cum e cu expresia "amanta tine casa"?
O poate tine, sau o poate si distruge?
Dupa un numar considerabil de ani, e normal sa apara si amant/a . Atractia sexuala si disponibilitatea, bata-le vina...
La un moment dat ti se pare ca alt barbat e mai bun decat al tau.
Apoi, poti descoperi ca tot sotul tau este mai bun si atunci se revigoreaza casnicia.
Dar ce te faci daca te indragostesti? Daca confunzi atractia sexuala cu iubirea?
Cer_instelat
Postat pe 12 Decembrie 2009 12:53
SI DACA FEMEIA TRE SA STIE CAND SA VB SI CAND SA TACA SI CE SA FAC SI CE NU ATUNCI ROLUL LUI CARE E¿¿¿¿¿¿¿¿¿¿¿¿¿¿¿
healthy010305
Postat pe 15 Decembrie 2009 16:47
SI DACA FEMEIA TRE SA STIE CAND SA VB SI CAND SA TACA SI CE SA FAC SI CE NU ATUNCI ROLUL LUI CARE E¿¿¿¿¿¿¿¿¿¿¿¿¿¿¿
healthy010305
Postat pe 15 Decembrie 2009 16:47
De la: healthy010305, la data 2009-12-15 16:47:39 SI DACA FEMEIA TRE SA STIE CAND SA VB SI CAND SA TACA SI CE SA FAC SI CE NU ATUNCI ROLUL LUI CARE E¿¿¿¿¿¿¿¿¿¿¿¿¿¿¿

...mai incearca odata, te rog! pare interesant ce-ai vrut sa zici, dar n-am inteles nimic!
100101
Postat pe 15 Decembrie 2009 21:32
Cand iubesti nu inseli cel putin eu va spun din propria experienta .Am fost casatorita 8 ani si nu mai mergea nimic inclusiv sexul ,nu am cautat niciodata vre-un barbat dar sa intamplat sa cunosc pe cineva si sa ma atraga si asa am inceput sa fim amanti insa am pus punct atunci cand trebuia si fiecare si-a vazut de viata lui mi sa mai intamplat de cateva ori pana am hotarat ca trebuie sa divortez .Acum sunt fericita si nu as putea sa-l insel niciodata chiar daca suntem separati el in Italia eu aici pentru ca el este italian si inca nu locuim impreuna .Eu consider ca unde nu este dragoste nimic nu este ......
silviaa_s
Postat pe 16 Decembrie 2009 21:21
nu cred ca o relatie paralela rezolva situatia. in primul rand au copiii de suferit. va apare un surplus de raceala intre parinti, iar cel cu sufletul mai curat, adica copilul va sesiza. este atat de greu pt copil! el nu are experienta vietii si este pus in fata unor situatii noi si urate.
mai rau este cand barbatul (cel care detine puterea) devine agresiv cu membrii propriei familii. bataia mamei in fata copilului are un efect devastator asupra interiorului copilului. Va fi urmarit tot timpul de frica aceasta. va lupta sa nu fie batut si va deveni el, insusi, in anumite momente destul de violent cu cei din jur.
o amanta nu este atat de atasata de barbatul pe care il prinde in mrejele ei. ea nu stie decat sa ceara bani, atentie. nu duce grija ce mananca acel barbat, nu isi face probleme daca este trist.
unele femei nu sunt marcate de faptul ca barbatul, care pleaca din patul ei si ajungand acasa isi bate nevasta. dar intr-o zi ii va veni randul sa simta durerea. Este o lege a compensatiei: plata momentelor bune din prezent se platesc uneori cu lcrimi amara, mai tarziu.
Comunicarea reprezinta o solutie. daca se doreste salvarea casniciei, daca se iubeste copilul sau copiii de ambii parinti, lupta se va duce de doi, nu de unul singur.
kudika182838
Postat pe 16 Decembrie 2009 21:28
Dumnezeu sa-ti ajute sa te bucuri de aceasta relatie frumoasa! Ai dreptate ca fara dragoste nimic frumos nu este. nu are rost sa avem o relatie, daca suntem cu ochii in alta parte. Este bine ca vei trai intr-o tara civikizata, cu alte oportunitati.
kudika182838
Postat pe 16 Decembrie 2009 21:40
depinde de cuplu. am intalnit o femeie casatorita si cu doi copii care-si facuse amant sa se simta fericita si credea ca e un bine s-o vada copiii ei fericita, cantand si mergand la shopping si saloane cu banii castigati de sot. dar era o mama buna.

nu stiu exact cum functioneaza cand ai copii, sunt convinsa ca se fac mai multe eforturi in cuplu de dragul copiilor, dar dupa parerea mea casnicia nu este doar sex. dupa un timp e foarte putin sex. cu toate ca-ti iubesti partenerul mai mult decat la inceput. sigur ca este important cum arata partenerul si atractia fata de acesta; cei care se casatoresc pentru ca "are suflet bun" foarte curand nu vor mai suporta atingerea acestuia si bunatatea lui va parea insuportabila.

cei care vor sa traiasca sexualitatea liber si sa experimenteze e bine sa fie single, sa nu se casatoreasca. de ce le e asa teama sa-si asume ceea ce simt? la orice varsta poti sa-ti gasesti partener: poti sa ai 60 de ani si sa pleci in croaziera cu mosul pe care l-ai cunoscut la bingo luna trecuta. si esti mult mai ok decat baba supraponderala careia-i creste barba si-si maltrateaza mosul cu rautati si injuraturi toata ziua.
eleain
Postat pe 16 Decembrie 2009 21:44
Divortul este mai decent decat o alta relatie, daca ar fi sa alegem dintre aceste doua posibilitati.
Trebuie sa ne respectam mai mult pe noi insine, sa fim mai cu frica de Dumnezeu.
suntem la fel. Nici barbatii, nici femeile nu se deosebesc cu mult.
Voi sunteti mai orgoliosi, desi in iubire orgoliul nu are ce cauta. noi, femeile suntem prea darnice cu dragostea noastra.
Cautam la alta relatie, ce nu am gasit in actuala relatie sau vrem sa ne razbunam pe persoana pe care o iubim?
Nu suntem sinceri si nici stabili in hotararile noastre
kudika182838
Postat pe 16 Decembrie 2009 21:49
nu totul depinde de femeie. si chiar daca ar putea sa faca toto ce enumeri tu, ar trebui sa fie motivata!
kudika182838
Postat pe 16 Decembrie 2009 21:54
da, este mai decent in mod sigur. ar fi frumos si ca divortatul sa admita: mah, eu nu ma mai casatoresc pentru ca vreau sa ma mai emotionez naibii din cand in cand si sa mai am si parte de sex asa cand vreau si sa mai cunosc lume noua interesanta si poate sa-mi continui si relatii mai vechi fara sa-mi creez obligatii si fara sa ma simt vinovat si sa caut scuze fata de cel de langa mine. am casa mea si imi place sa fiu singur. cred ca preoblema in fond e teama de singuratate. nimeni nu suporta sa locuiasa doar cu el insusi.
eleain
Postat pe 16 Decembrie 2009 21:55
De la: eleain, la data 2009-12-16 21:55:30da, este mai decent in mod sigur. ar fi frumos si ca divortatul sa admita: mah, eu nu ma mai casatoresc pentru ca vreau sa ma mai emotionez naibii din cand in cand si sa mai am si parte de sex asa cand vreau si sa mai cunosc lume noua interesanta si poate sa-mi continui si relatii mai vechi fara sa-mi creez obligatii si fara sa ma simt vinovat si sa caut scuze fata de cel de langa mine. am casa mea si imi place sa fiu singur. cred ca preoblema in fond e teama de singuratate. nimeni nu suporta sa locuiasa doar cu el insusi.

s-ar putea sa ai dreptate!
100101
Postat pe 16 Decembrie 2009 21:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
WORKSHOP DE PSIHOSEXOLOGIE SI PSIHOTERAPIE 18-20 DEC.2009 1 De la: CLINICAAQUAMARIN 9 Decembrie 2009 15:23
Spasmofilie 3 De la: Piscolinoo 23 Ianuarie 2012 12:41
hemoroizi 78 De la: kudika_1018704 26 Septembrie 2016 12:01
halena 20 De la: kudika_1045539 3 Aprilie 2023 14:49
platfus 2 De la: kudika414141 26 Iulie 2011 15:51