Setari Cookie-uri

schimbare Ph bucal

Buna ziua!

Pentru schimbarea ph-ului in gura are cineva niste indicatii?
Deoarece am fost diagnosticat cu o ciuperca in gura si mi s-a spus ca e bine sa folosesc bicarbonat de sodiu...poate are cineva alte idei!?

Multumesc!
spiky
Postat pe 23 Decembrie 2009 17:44
daca e vorba de candida, ph-ul se poate schimba cu bicarbonat de sodiu.despre candida: http://www.procto.ro/tratament-candida/; http://www.sfatulmedicului.ro/candida
Nistatina, pulbere
Compozitie
Flacoane continand 6 g pulbere ce contine 2.400.000 UI Nistatin, 1 ml de suspensie contine 120.000 UI.

Actiune terapeutica
Nystatin este un antibiotic polienic ce interfera (prin legarea sterolilor, in principal a ergosterolului) cu permeabilitatea membranei celulare a fungilor sensibili. Actioneaza in principal peCandida spp., dar si pe Aspergilus spp., Coccidiosides immitis, Cryptococcus neoformans, Histoplasma capsulatum, Blastomyces dermatidis.

Indicatii
Candidoze superficiale mucoase (orala, gastrointestinala, vaginala) si cutanate. Suspensia se administreaza oral la copii si la persoanele cu leziuni oro-faringiene importante, precum si ca aplicatie locala pe piele si mucoase. Asociat cu antibiotice pentru supresia dezvoltarii exagerate a florei intestinale.

Doze si mod de administrare
Suspensia se prepara prin introducerea in flaconul cu pulbere a 20 ml apa distilata (2 fiole), dupa care se agita energic flaconul timp de 2-3 minute. Suspensia astfel obtinuta contine 120 000 U.I. Nystatin/ml. Suspensia gata preparata se utilizeaza timp de 4-6 zile daca se pastreaza la temperatura camerei si circa 10 zile daca este conservata la frigider; se agita energic flaconul inainte de fiecare intrebuintare. Pentru tratamentul candidozei esofagiene sau intestinale, se administreaza. La adulti, doze de 500 000 sau 1 000 000 UI, oral de 3-4 ori pe zi; la copii, 100 000 UI sau mai mult, oral de 3-4 ori pe zi. Pentru tratamentul leziunilor bucale, 100 000 UI de 4 ori pe zi. La nou-nascuti, se pot administra doze de 100 000 UI de maximum 4 ori pe zi. In infectiile vaginale, se administreaza de 2 ori pe zi cate 100 000-200 000 UI, in tamponament local.

Contraindicatii
Alergie specifica.

Reactii adverse
Uneori greata, voma, diaree (la doze mari), rar iritatie la aplicare locala sau intravaginal, foarte rar reactii alergice (la Nystatin sau la candidina eliberata prin distrugerea ciupercii).

carmenjatarel_yahoo_com
Postat pe 6 Ianuarie 2010 06:37
Banuiesc ca e vorba de un ph-acid la nivelu intregului organism;in acest caz,revenirea se face cu consumarea de produse usor alcaline; In primul rand hidratarea corespunzatoare cu apa usor alcalina filtrata prin osmoza inversa de calitate,care va duce duce la o scadere a aciditatii la nivelul stomacului si nu numai,evitandu-se in general consumul exagerat de fructe acide;verificati neaparat si GLICEMIA-un gust acru-de mar...???/posibiltatea instaurarii diabetului;
va doresc multa sanatate
traian
traiant
Postat pe 6 Ianuarie 2010 06:38
De la: spiky, la data 2009-12-23 17:44:04Buna ziua!

Pentru schimbarea ph-ului in gura are cineva niste indicatii?
Deoarece am fost diagnosticat cu o ciuperca in gura si mi s-a spus ca e bine sa folosesc bicarbonat de sodiu...poate are cineva alte idei!?

Multumesc!
DOMNULEEEEEEEEEEEEEEEE ESTE EXCELENTA IDEIA DE-A TE CLATI DUPA CE AI MANCAT CEVA {o lingurita de bicarbonat / la un pahar de apa ] ACEASTA SUB. VINDECA SI CANCERUL !! DACA TE CLATESTI PERMANENT IN 10 ZILE TE-AI VINDECAT !! >>CANDIDA ESTE ...primul pas spre cancer ... atentie la ... GHEORGHE DINICA !!!
kudika080388
Postat pe 6 Ianuarie 2010 10:42
va multumesc!
spiky
Postat pe 6 Ianuarie 2010 10:44
Toate problemele cavitatii bucale se pot rezolva folosind o pasta de dinti pe baza de aloe vera(care are in componenta si propolis=antibiotic natural), pulverizari ale gurii cu un produs pe baza de gel stabilizat de aloe vera, si de asemeni sa utilizati tablete cu propolis-cu o concentratie mare in propolis...simplu, nu?
Daca doriti detalii despre cum puteti gasi aceste produse, la cele mai mici preturi, scrieti-mi pe adresa violetar2004@yahoo.com
Multa sanatate!
Violetta_healthy
Postat pe 6 Ianuarie 2010 11:27
De la: Violetta, la data 2010-01-06 11:27:36Toate problemele cavitatii bucale se pot rezolva folosind o pasta de dinti pe baza de aloe vera(care are in componenta si propolis=antibiotic natural), pulverizari ale gurii cu un produs pe baza de gel stabilizat de aloe vera, si de asemeni sa utilizati tablete cu propolis-cu o concentratie mare in propolis...simplu, nu?
Daca doriti detalii despre cum puteti gasi aceste produse, la cele mai mici preturi, scrieti-mi pe adresa violetar2004@yahoo.com
Multa sanatate!
iarasi un disperat de distribuitor forever !!! pasta de dinti cu 3-4 chimicale , E-uri de sinteza in ea...cat de buna sa fie ?
4Life
Postat pe 6 Ianuarie 2010 12:01
De la: 4Life, la data 2010-01-06 12:01:42
De la: Violetta, la data 2010-01-06 11:27:36Toate problemele cavitatii bucale se pot rezolva folosind o pasta de dinti pe baza de aloe vera(care are in componenta si propolis=antibiotic natural), pulverizari ale gurii cu un produs pe baza de gel stabilizat de aloe vera, si de asemeni sa utilizati tablete cu propolis-cu o concentratie mare in propolis...simplu, nu?
Daca doriti detalii despre cum puteti gasi aceste produse, la cele mai mici preturi, scrieti-mi pe adresa violetar2004@yahoo.com
Multa sanatate!
iarasi un disperat de distribuitor forever !!! pasta de dinti cu 3-4 chimicale , E-uri de sinteza in ea...cat de buna sa fie ?

e-uri ai tu in cap,este cea mai buna pasta de dinti de pe piata.
ene_m_gabriel
Postat pe 6 Ianuarie 2010 12:49
De la: spiky, la data 2009-12-23 17:44:04Buna ziua!

Pentru schimbarea ph-ului in gura are cineva niste indicatii?
Deoarece am fost diagnosticat cu o ciuperca in gura si mi s-a spus ca e bine sa folosesc bicarbonat de sodiu...poate are cineva alte idei!?

Multumesc![/quote

Am avut si eu astfel de probleme. Medicul ORL mi-a recomandat gargara cu bicarbonat, evitarea citricelor, muraturilor, otetului, bauturilor acidulate, etc. - a orice acid care ar putea irita mucoasa. Echinaceea si pastile de supt cu propolis, sau plante care se schimba prin rotatie la 10 zile.
dianeet
Postat pe 6 Ianuarie 2010 13:17
Incercati sa va clatiti gura cu apa argiloasa si sa beti apa argiloasa, argila este miraculoasa, are efect dezintoxicant, dezinfectant si este un remediu pentru multe boli.

Eu sunt distribuitor pentru un tip de argila foarte buna. Cutia de 500 de grame costa 18 ron. Daca doriti mai multe detalii va rog sa ma contactati pe email soare_mirela@yahoo.com

Mirela

lover_woman
Postat pe 6 Ianuarie 2010 13:38
De la: soare_mirela, la data 2010-01-06 13:38:10Incercati sa va clatiti gura cu apa argiloasa si sa beti apa argiloasa, argila este miraculoasa, are efect dezintoxicant, dezinfectant si este un remediu pentru multe boli.

Eu sunt distribuitor pentru un tip de argila foarte buna. Cutia de 500 de grame costa 18 ron. Daca doriti mai multe detalii va rog sa ma contactati pe email soare_mirela@yahoo.com

Mirela

care sunt elementele din compozitie care au rolul de detoxifiere?
ene_m_gabriel
Postat pe 6 Ianuarie 2010 14:02
apa in care a stat argila 24 ore (o lingura la un pahar apa), de asemena ceaiul de ciuperca Kombucha face minuni in tot corpul.
psihoterapeut
Postat pe 7 Ianuarie 2010 01:42
Ramaneti la bicarbonatul de sodiu diluat intr-un pahar cu apa calduta sau/si pasta de dinti cu bic. de sodiu. De asemenea, ceaiul din ciuperca Kombucha regleaza pH-ul intregului organism.
Ar fi bine daca ati consuma alimente declarate bazice. Iata cateva alimente bazice:
fructe - ananas, piersici, cirese, pepeni, pere, struguri;
legume - rosii crude, mazare, brocoli, usturoi, ceapa, varza, patrunjel, morcovi, spanac, castraveti, telina, ridichi, soia, sfecla;
lactate - lapte, iaurt natur, chefir;
altele - mei, orz, orez brun, migdale, castane, ceai verde.
A nu se confunda gustul acru al unor alimente cu efectul acid sau bazic pe care-l exercita asupra organismului. Lamaia, zerul sau rosiile crude sunt bazice!
Se recomanda ca consumul alimentelor declarate bazice sa fie in jur de 75% din total alimente.
Este bine sa reduceti considerabil alimentele acide. Iata cateva dintre alimentele acide:
carnea rosie, toate prajelile, cafeaua, carbogazoasele, lactatele cu adaosuri de fructe, si lista ar putea continua cu semipreparatele industriale si tip fast food.
Consumul acestora trebuie astfel diminuat, incat sa nu se depaseasca 25% din total alimente.
NU este nevoie de produse "miraculoase", suplimente alimentare chiar cu aloe vera sa fie.
atticus
Postat pe 7 Ianuarie 2010 08:57
De la: ene_m_gabriel, la data 2010-01-06 14:02:09
De la: soare_mirela, la data 2010-01-06 13:38:10Incercati sa va clatiti gura cu apa argiloasa si sa beti apa argiloasa, argila este miraculoasa, are efect dezintoxicant, dezinfectant si este un remediu pentru multe boli.

Eu sunt distribuitor pentru un tip de argila foarte buna. Cutia de 500 de grame costa 18 ron. Daca doriti mai multe detalii va rog sa ma contactati pe email soare_mirela@yahoo.com

Mirela

care sunt elementele din compozitie care au rolul de detoxifiere?
ene_m_gabriel
Postat pe 7 Ianuarie 2010 10:33
Incearca "badijonaj bucal - uz extern".Se prepara in farmacii, special pt asa ceva, e ieftin, solutie putin uleioasa, miroase bine si-ti trece in 2-3 zile.A patit-o o cunostiinta, lucreaza cu hartii si probabil a mai dus degetul la gura in loc de buretiera.
kudika080703
Postat pe 7 Ianuarie 2010 11:33


exact acelasi raspuns ma pregateam si eu sa va dau:
SPALATI DINTII cu bicarbonat de sodiu este un tratament excelent pentru foarte multe ... Cunosc aceasta practica inca de pe vremea lui ''Ceasca'', cand singura pasta de dinti era Cristal (facea dintii ca de Cal ) sau, o alta pasta, singura ce o puteam folosi eu ... De aceea adesea foloseam DOAR bicarbonatul de natriu (sodiu) si - fara fluorurile actuale, deci - am avut si am o dantura foarte buna.

Bicarbonatul de sodiu (natriu) este un praf ce este folosit si de Colgate precum si de alti producatori - de detergenti, (Backing Soda).

Albeste dintii, SCADE cel mai mult PH-ul bucal, este un produs simplu, natural, si este extraordinar si pentru gingii - orisicum atunci cand speli dintii masezi (speli) si gingiile!

Succes!
Simply_i
Postat pe 7 Ianuarie 2010 22:10
De la: spiky, la data 2009-12-23 17:44:04Buna ziua!

Pentru schimbarea ph-ului in gura are cineva niste indicatii?
Deoarece am fost diagnosticat cu o ciuperca in gura si mi s-a spus ca e bine sa folosesc bicarbonat de sodiu...poate are cineva alte idei!?

Multumesc!


http://wiki.answers.com/Q/Good_effect_of_baking_soda_on_human_health

( http://www.answers.com/backing%20soda )
Simply_i
Postat pe 7 Ianuarie 2010 23:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
SOS 18 De la: kudika_nikole 4 Ianuarie 2012 19:37
buna 3 De la: battleofwits 29 Mai 2011 07:17
Candidoza vaginala sau...? 10 De la: stem_29 24 August 2010 13:48
Chiuretajul Biopsic 8 De la: amalia69 30 Iunie 2010 23:23
Ati fost la ginecolog? 1 De la: kudika479740 5 Februarie 2012 11:21