Setari Cookie-uri

Ce sa fac sa slabesc (sanator)?!

Salut ce sa fc sa slabesc in cel mai scurt timp!!!Am 88kg si vreau sa ajung max pana la 75kg,pana in luna aprilie.


Va rog sa ma ajutati!!!
alexandra082571
Postat pe 6 Ianuarie 2010 23:07
sufera nu manca vreo 3- zile nu dormi si 12 kg le dai joi garantat!din propria experienta iti spun
kudika098312
Postat pe 7 Ianuarie 2010 01:35
Sincer nam cum sa sufar deoarece peste 8 luni am nunta, iar cu cele 3 zile nedormite si nemancate nu as vrea sa ma bag, vreau ceva sanatos, niste sfaturi de la cele care au slabit normal, nu 12kg in 3 zile, vreau sa slabesc treptat, nu dintro data!
alexandra082571
Postat pe 7 Ianuarie 2010 12:38
De la: alexandra082571, la data 2010-01-07 12:38:34Sincer nam cum sa sufar deoarece peste 8 luni am nunta, iar cu cele 3 zile nedormite si nemancate nu as vrea sa ma bag, vreau ceva sanatos, niste sfaturi de la cele care au slabit normal, nu 12kg in 3 zile, vreau sa slabesc treptat, nu dintro data!
sa speram ca pana la nunta vei invata sa scriezi si ca nu vei ajunge pe patul spitalului.
ene_m_gabriel
Postat pe 7 Ianuarie 2010 14:12
De la: alexandra082571, la data 2010-01-06 23:07:12Salut ce sa fc sa slabesc in cel mai scurt timp!!!Am 88kg si vreau sa ajung max pana la 75kg,pana in luna aprilie.


Va rog sa ma ajutati!!!


Buna incerca sa faci miscare multa si in casa, nu stiu chiar daca ti se pare copilaresc saritul cordei te va ajuta, sau alergatul pe loc, urca scarile daca ai ocazia nu mai urca cu liftul, bea multe lichide, apa plata, ceai verde, compot-uri neindulcite sau cu un pik de miere, manaca carne slaba, pui, peste, vita, salate dar acrite cu zeama de lamaie fara sare. Mai poti trage un ochi si pe aici sa iti mai faci cateva idei http://www.sfatulmedicului.ro/articole-despre/Diete-de-slabit
Bafta! si mai ne auzim
Ely80
Postat pe 7 Ianuarie 2010 15:11
Salut...alerg prin casa(pe loc)fc abdomene excerciti

Mersi pentru sfat
alexandra082571
Postat pe 7 Ianuarie 2010 15:49
eu te sfatuiesc sa iei otet de mere cate 2 linguri inainte de fiecara masa princpala,cu o lingurita de miere si diluate amandoua in putina apa. am auzit reteta asta de la cineva care s-au vazut asa zisele roade. si plus ca e sanatos suta la suta, contine minerale. nu incerca reteta cu nemancatul si nedormitul ca te ingrasi la lo, plus ca pui inca cateva in plus. sau daca tosi uiti si nu te poti tine bine de reteta ce am recomandato., ppoti incerca capsule din concentrat de otet de mere. eu asta fac acum, am comandat prn posta capsulele, din cauza ca otetul il mai uit, dar capsulele o sa fie altfel cu ele. de gust, nui rau otetul daca ai adaugat si miere, din experienta spun. dar miere de albne sa fie, nu din magazine, ca e conbinata cu zahar.
corneliamorar
Postat pe 9 Ianuarie 2010 00:07
si bafta la slabit. eu dupa ce imi vin capsulele, si o sa le iau, o sa va anunt de rezultate daca nu uit,sper sa nu.
corneliamorar
Postat pe 9 Ianuarie 2010 00:09
de ce nu te duci la un salon de remodelare corporala? iti garantez ca vei slabii.
stii ca 45 min de electrostimulare echivaleaza cu 4 ore de aerocib? masajul si vacumul ajuta foarte mult. vezi ca trebuie sa fie in brasov un salon cu oferte bune mai ales in peroada asta. in constanta te puteam indruma dar in brasov nbu cunosc dar stiu sigur ca rezultatele sunt garantate si faci si ceva placut care te va relaxa.bafta!
nicolaeflotentina76
Postat pe 9 Ianuarie 2010 09:57
Mersi ptr sfat !!!
alexandra082571
Postat pe 9 Ianuarie 2010 15:44
Am in brasov sala de fitnes,dar yo fc acasa exercitii.Oricum mersi
alexandra082571
Postat pe 9 Ianuarie 2010 15:46
Buna!
Am 41 de ani,1,74inaltime si 96 kg.Problema este ca nu pot face efort deoarece sunt operata la inima de 9 luni,am probleme cu tiroida{gusa nodulara cu hipotiroidie) sunt polialergica si mai sunt si la menopauza.Din cauza numeroaselor diete am facut ulcer,l-am tratat iar acum am o gastrita nenorocita din cauza careia nu pot manca fructe si legume crude.Mai am si lipsa de calciu,nu stiu din ce cauza organismul meu nu asimileaza calciul.Am avut perioade cand faceam saptamanal caderi de Ca.si chemam salvarea.Am urmat o dieta data de endocrinologul meu si nu am dat jos nici-un kg,chiar nu stiu ce sa mai fac,lumea zice ca din nesimtire te ingrasi,ca mananci mult si orice.Eu nu mananc o paine intr-o saptamana si sunt atenta la ce mananc dar nu reusesc sa slabesc si sufar ingrozitor cand se fac "glume" pe seama persoanelor supraponderale.Am trei operatii chirurgicale si dupa fiecare am pus 7-8 kg.Poate mai sunt persoane cu probleme asemanatoare care au reusit sa le rezolve sau sa treaca mai usor peste ele sau poate cineva ma pot ajuta cu sfaturi utile.
Va multumesc!
mery_healthy
Postat pe 11 Ianuarie 2010 15:44
nu beti otet pe stomacul gol ca faceti ulcer la stomac
kudika077928
Postat pe 12 Ianuarie 2010 19:24
ene_m_gabriel Data: 2010-01-07 14:12:26
De la: alexandra082571, la data 2010-01-07 12:38:34
Sincer nam cum sa sufar deoarece peste 8 luni am nunta, iar cu cele 3 zile nedormite si nemancate nu as vrea sa ma bag, vreau ceva sanatos, niste sfaturi de la cele care au slabit normal, nu 12kg in 3 zile, vreau sa slabesc treptat, nu dintro data!

ene scrie: >>> sa speram ca pana la nunta vei invata sa scriezi si ca nu vei ajunge pe patul spitalului.

Apropo zici de mine dar tu sti sa scri???

Ia mai uitete o data la ce ai scris!

La restul raspunsurilor>>> Va multumesc pentru ajutor si sprijinul acordat! o sa iau in seama tot ce mi-ati zis!

O sa va anunt pe parcurs ce rezultate obtin!
alexandra082571
Postat pe 12 Ianuarie 2010 22:18
De la: alexandra082571, la data 2010-01-12 22:18:42ene_m_gabriel Data: 2010-01-07 14:12:26
De la: alexandra082571, la data 2010-01-07 12:38:34
Sincer nam cum sa sufar deoarece peste 8 luni am nunta, iar cu cele 3 zile nedormite si nemancate nu as vrea sa ma bag, vreau ceva sanatos, niste sfaturi de la cele care au slabit normal, nu 12kg in 3 zile, vreau sa slabesc treptat, nu dintro data!

ene scrie: >>> sa speram ca pana la nunta vei invata sa scriezi si ca nu vei ajunge pe patul spitalului.

Apropo zici de mine dar tu sti sa scri???

Ia mai uitete o data la ce ai scris!

La restul raspunsurilor>>> Va multumesc pentru ajutor si sprijinul acordat! o sa iau in seama tot ce mi-ati zis!

O sa va anunt pe parcurs ce rezultate obtin!
Vad ca nici macar nu vezi,ai probleme cu ochii sau cu cititul?am scris "scriezi" poate asa este pe intelesul tau ,cat despre mesajul tau ,este de-a dreptul incult,inclusiv titlul.O sa iei totul in seama pentru ca varsta nu-ti permite sa analizezi si sa fii responsabila pentru alegerile corecete sau incorecte.
ene_m_gabriel
Postat pe 13 Ianuarie 2010 08:38
De la: alexandra082571, la data 2010-01-06 23:07:12Salut ce sa fc sa slabesc in cel mai scurt timp!!!Am 88kg si vreau sa ajung max pana la 75kg,pana in luna aprilie.


Va rog sa ma ajutati!!!
healthy003677
Postat pe 13 Ianuarie 2010 11:28
De la: healthy003677, la data 2010-01-13 11:28:33
De la: alexandra082571, la data 2010-01-06 23:07:12Salut ce sa fc sa slabesc in cel mai scurt timp!!!Am 88kg si vreau sa ajung max pana la 75kg,pana in luna aprilie.


Va rog sa ma ajutati!!!
miscare si dieta corespunzatoare,singura solutie,in rest ,mai da si tu detalii.
ene_m_gabriel
Postat pe 13 Ianuarie 2010 15:10
Mai ene eu vad ca totisi esti "zazait" ua tu ai scris "scriezi" daca vroiai sa scri respectuos se scrie "SCRIETZI" sau "SCRIETI" daca esti de la tara, dar vad ca tu nu te incadrezi nici unde,deoarece tu ai inventat cuvantul "scriezi" , eu cred ca tu nu ai facut destula romana la scoala, sau pardon cred ca nu ai facut scoala si inventezi tu cuvintele, sau dai copi si paste din documente ca sa scrii??? Eu asa cred, si cred ca este vreun analfabet care tia dat documentul si tea invatat!

Vai vai ce sar face forumurile fara voi, daca nati fi voi se numeste "FORUM"
, dar cu voi se numeste "balamuc", de la o intrebare de dieta tumi raspunzi de cum scriu, mare b***** , daca vrei sa ma ajuti, ajutama numi tine mie contul cum scriu o data ce tu nu sti sa scri si pe langa asta ai inteles la ce mam referit, sau teai uitat ca ce inseamna "intro" la care trebuia sa scriu "intr-o" ca sa intelegi tu , sincer mai lasama in pace daca nu vi cu sfaturi calumea mai bine nu mai te bagi peste forumurile femeilor, nici aici pe forum nu scapam de voi barbati , aia fitzosi, care nu stiu sa scrie si critica pe alti. MAI LASATINE IN PACE!
alexandra082571
Postat pe 13 Ianuarie 2010 21:39
De la: alexandra082571, la data 2010-01-13 21:39:04Mai ene eu vad ca totisi esti "zazait" ua tu ai scris "scriezi" daca vroiai sa scri respectuos se scrie "SCRIETZI" sau "SCRIETI" daca esti de la tara, dar vad ca tu nu te incadrezi nici unde,deoarece tu ai inventat cuvantul "scriezi" , eu cred ca tu nu ai facut destula romana la scoala, sau pardon cred ca nu ai facut scoala si inventezi tu cuvintele, sau dai copi si paste din documente ca sa scrii??? Eu asa cred, si cred ca este vreun analfabet care tia dat documentul si tea invatat!

Vai vai ce sar face forumurile fara voi, daca nati fi voi se numeste "FORUM"
, dar cu voi se numeste "balamuc", de la o intrebare de dieta tumi raspunzi de cum scriu, mare b***** , daca vrei sa ma ajuti, ajutama numi tine mie contul cum scriu o data ce tu nu sti sa scri si pe langa asta ai inteles la ce mam referit, sau teai uitat ca ce inseamna "intro" la care trebuia sa scriu "intr-o" ca sa intelegi tu , sincer mai lasama in pace daca nu vi cu sfaturi calumea mai bine nu mai te bagi peste forumurile femeilor, nici aici pe forum nu scapam de voi barbati , aia fitzosi, care nu stiu sa scrie si critica pe alti. MAI LASATINE IN PACE!
ori nu ai terminat scoala ori ai platit sa termini .
ene_m_gabriel
Postat pe 13 Ianuarie 2010 22:06

vai ce inseamna barbati in ziua de azi!!!
alexandra082571
Postat pe 13 Ianuarie 2010 22:16
Mai Ene!!!

Eu cred k tu vorbesti in liniutze sau in semne
alexandra082571
Postat pe 13 Ianuarie 2010 22:18
De la: alexandra082571, la data 2010-01-06 23:07:12Salut ce sa fc sa slabesc in cel mai scurt timp!!!Am 88kg si vreau sa ajung max pana la 75kg,pana in luna aprilie.


Va rog sa ma ajutati!!!


Buna,

Sunt noua pe aici si va recomand eu un regim superrr, este usor de tinut (daca ai vointa), eu am slabit 8 kg si sotul 10 kg. Atentie dupa ce terminati daca nu faceti excese nu va ingrasati deloc.;)
Regim slabire


Etapa I: 2 saptamani

Alimente admise:
- carne de orice fel, in orice cantitate (fiarta sau gratar)
- oua fierte in orice cantitate
- grasimi (slanina, costita, unt, margarina, maioneza fara zahar)
- supa de carne (goala fara zarzavat)
- branza, telemea, cascaval
- orice fel de mezeluri
- masline, castraveti, muraturi (fara zahar, doar in saramura)
- orice fel de condiment (sare, piper, boia, mustar fara zahar)
- apa la discretie (plata), ceai, cafea (fara zahar)

Nu se consuma: apa minerala, sucuri,(de nici un fel) alcool sau fructe, uleiuri, cartofi, paste fainoase, otet, prajeli

Etapa II: 2 saptamani

La alimentele din etapa I se adauga: salata verde, varza, telina, dovleac, ardei gras

Etapa III: 2 saptamani

La alimentele deja precizate se adauga: ceapa si usturoi in mancare, fasole verde, rosii, ardei iute si fructe(visine, capsuni, zmeura, mure, suc de lamiae)

Etapa IV: 2 saptamani

Se adauga toate zarzavaturile, smantana, ciuperci, sfecla rosie.

Atentie:

O cafea cu zahar, o guma de mestecat, o inghetata, o gura de alcool intrerupe intregul process, orice alte alimente neprecizate in dieta sunt strict interzise.
healthy011211
Postat pe 14 Ianuarie 2010 16:55
De la: healthy011211, la data 2010-01-14 16:55:13
De la: alexandra082571, la data 2010-01-06 23:07:12Salut ce sa fc sa slabesc in cel mai scurt timp!!!Am 88kg si vreau sa ajung max pana la 75kg,pana in luna aprilie.


Va rog sa ma ajutati!!!


Buna,

Sunt noua pe aici si va recomand eu un regim superrr, este usor de tinut (daca ai vointa), eu am slabit 8 kg si sotul 10 kg. Atentie dupa ce terminati daca nu faceti excese nu va ingrasati deloc.;)
Regim slabire


Etapa I: 2 saptamani

Alimente admise:
- carne de orice fel, in orice cantitate (fiarta sau gratar)
- oua fierte in orice cantitate
- grasimi (slanina, costita, unt, margarina, maioneza fara zahar)
- supa de carne (goala fara zarzavat)
- branza, telemea, cascaval
- orice fel de mezeluri
- masline, castraveti, muraturi (fara zahar, doar in saramura)
- orice fel de condiment (sare, piper, boia, mustar fara zahar)
- apa la discretie (plata), ceai, cafea (fara zahar)

Nu se consuma: apa minerala, sucuri,(de nici un fel) alcool sau fructe, uleiuri, cartofi, paste fainoase, otet, prajeli

Etapa II: 2 saptamani

La alimentele din etapa I se adauga: salata verde, varza, telina, dovleac, ardei gras

Etapa III: 2 saptamani

La alimentele deja precizate se adauga: ceapa si usturoi in mancare, fasole verde, rosii, ardei iute si fructe(visine, capsuni, zmeura, mure, suc de lamiae)

Etapa IV: 2 saptamani

Se adauga toate zarzavaturile, smantana, ciuperci, sfecla rosie.

Atentie:

O cafea cu zahar, o guma de mestecat, o inghetata, o gura de alcool intrerupe intregul process, orice alte alimente neprecizate in dieta sunt strict interzise.


Alexandra, Doamne fereste sa te arunci catre o asemenea dieta!
Se prea poate ca la capatul celor 8 saptamani sa slabesti acele 8-10 kg, dar, am convingerea ca apoi organismul va resimti puternic de pe urma unei asemenea diete. (Carnea fara zarzavaturi si legume creaza conditiile proprice formarii de tumori). Nu este absolut deloc corect si nici benefic organismului o alimentatie de asemenea tip. Cel mai natural mod de slabire (si in acelasi timp de detoxifiere a organismului si intarire a sistemului imunitar) este acela bazat pe alimentatie lichida pentru o perioada de circa 6 saptamani: In aceasta perioada se consuma numai sucuri de fructe proaspete facute in casa (mere, morcovi, portocale), fara adaus de zahar, sucuri de zarzavaturi (frunze verzi pe cat posibil): sfecla, sfecla rosie, andive, patrunjel, telina si ciorbita de zarzavaturi (renumita supa a lui Hyppocrate): morcovi, ceapa sau praz, ardei verde, rosii, cartofi, patrunjel, telina, pastarnac. Totul fiert la foc domol, in oala acoperita cu capac etans (nu oala cu presiune!) pentru a nu se pierde mineralele si vitaminele din ingrediente. La aceasta alimentatie se adauga zilnic circa 1 gr. de ascorbat de potasiu dizolvat intr-un paharel de clorura de magneziu, se consuma batoane de miere cu seminte de susan, se ia ulei de peste bogat in Omega 3. Se mai poate bea si ceai de coada calului care este foarte bogat in minerale. Te asigur ca in timpul si dupa aceasta dieta, corpul tau nu numai se va modela, pierzand fara sa te apese kilogramele de care vrei sa scapi, dar iti va fi chiar recunoscator, pentru ca i-ai redat starea de bine si sanatate. La capatul dietei, vei incepe sa reintroduci gradual alimentatia solida, cate putin : 40 gr. carne de pasara fiarta , un galbenus de ou, (de preferat crud), urda si iaurt, mere rase sau coapte, o banana, cartofi fierti sau copti. Evita uleiurile rafinate, zaharul rafinat, sarea. Foloseste mierea sau zaharul de trestie, ulei de florea soarelui sau de masline obtinut prin presare la rece. Evita pe cat posibil carnurile grele, sau daca totusi vei consuma fa-o in cantitate moderata.
Cred ca aceasta necesitate a ta de a slabi pana la o anumita data este legata de un eveniment fericit: nunta ta (?) Daca este asa, iti doresc sa ai suficienta vointa, intelepciune, curaj si determinare ca sa stii sa alegi dieta cea mai buna si sa fii o mireasa frumoasa, sanatoasa, fericita si o doamna la fel! CASA DE PIATRA SI COPII FRUMOSI, SANATOSI SI CUMINTI!
Terra_Mater
Postat pe 14 Ianuarie 2010 18:30
Buna ,

Imi pare rau sa te contrazic, nu e deloc dezechilibrata si nu vei pati absolut nimik. Te simti intr-o forma maxima , analizele o sa fie perfecte , eu am primit aceasta reteta de la o doctorita (a tinut-o foarte multe persoane), media de slabire este intre 6 kg si 20kg.

Atentie se manca la orice ora , si la fiecare etapa se adauga , deci raman si cele de la etapa 1 si la ele se adauga.

La fructe, pot fi : grefe, pomelo, portocale, banane( mai putine)

Daca mai doriti si alte informatii: anca.chiriac@yahoo.com

Succes mult si garntez pt santate....:)
healthy011211
Postat pe 15 Ianuarie 2010 15:10
De la: healthy011211, la data 2010-01-15 15:10:28Buna ,

Imi pare rau sa te contrazic, nu e deloc dezechilibrata si nu vei pati absolut nimik. Te simti intr-o forma maxima , analizele o sa fie perfecte , eu am primit aceasta reteta de la o doctorita (a tinut-o foarte multe persoane), media de slabire este intre 6 kg si 20kg.

Atentie se manca la orice ora , si la fiecare etapa se adauga , deci raman si cele de la etapa 1 si la ele se adauga.

La fructe, pot fi : grefe, pomelo, portocale, banane( mai putine)

Daca mai doriti si alte informatii: anca.chiriac@yahoo.com

Succes mult si garntez pt santate....:)
sincer,asta nu este dieta ci o metoda de a ajunge in faze critice la spital,mezeluri,hm,ai habar ce scrii?
ene_m_gabriel
Postat pe 15 Ianuarie 2010 16:17
De la: alexandra082571, la data 2010-01-06 23:07:12Salut ce sa fc sa slabesc in cel mai scurt timp!!!Am 88kg si vreau sa ajung max pana la 75kg,pana in luna aprilie.


Va rog sa ma ajutati!!!

buna ! eu am tinut si inca tin dieta mihaelei bilic si imi merge super bine :D mai fac si sport, am dvd-uri :D ideea e sa nu te infometezi, slabesti mai usor asa cred eu , cand corpul nu se simte amenintat
sab628
Postat pe 16 Ianuarie 2010 15:37
Buna! Acceseaza link-ul acesta http://www.scribd.com/doc/11490302/Michel-Montignac-Mananc-Deci-Slabesc, citeste despre dieta lui Michel Montignac si, daca poti sa o respecti iti garantez ca vei slabi. Fara prea mult efort, fara infometare, doar cu reguli sanatoase de viata. Si asta nu e un cliseu. Eu am tinut si am slabit vreo 13 kg in cam 3 luni. Si continui. Succes!
Excelsior
Postat pe 16 Ianuarie 2010 19:09
Uitindu-ma la toate raspunsurile vad mai multe pareri si chiar discutii contradictorii .
Sa nu uitam ca fiecare om este unic si o metoda care da rezultat pentru unii,poate sa nu ajute la altii.
Eu vreau sa-ti spun foarte pe scurt cum am reusit sa slabesc 20 kg ,dar intr-un timp indelungat -cam 4 ani.

Ca sa slabesti -nu stiu daca atit cit doresti ,intr-un interval asa de scurt-iti recomand din proprie expierenta sa maresti numarul meselor si sa reduci cantitatile ;evita greseala pe care o fac aproape toti romanii de a se infometa ziua si de a minca cel mai mult seara.Respecta un orar al meselor si nu "ciuguli"in intervalul dintre acestea.

De asemeni este necesar sa eviti dulciurile concentrate(ciocolata,bomboane,
prajituri)in favoarea dulciurilor de patiserie,in special a celor cu aluatul din foietaj(acesta nefiind dulce),dar si acestea din urma u masura.
Bea multa apa intre mese ,maninca multe fructe si legume si nu in ultimul rind multa miscare si sport (chiar acasa).
ligia_5A
Postat pe 16 Ianuarie 2010 19:11
Eu am inceput sa iau Hoodia Gordonii 1000 mg, este un supliment 100% natural care reduce pofta de mancare. Am inlocuit masa de la ora 19 cu o capsula de Hoodia Gordonii si nu mai simt nevoia sa mananc seara deloc. Am slabit intr-o luna 4 kg. Eu va sfatuiesc sa le incercat pentru ca nu veti regreta.
Daca doriti sa stiti mai multe detalii va las id-ul: oana_eu2009
Va pup
O zi buna
scumpica20
Postat pe 18 Ianuarie 2010 15:18
De la: alexandra082571, la data 2010-01-06 23:07:12Salut ce sa fc sa slabesc in cel mai scurt timp!!!Am 88kg si vreau sa ajung max pana la 75kg,pana in luna aprilie.


Va rog sa ma ajutati!!!


intreaba un nutritionist! pe forum poti primi sfaturi bulversante...
camiflorea
Postat pe 18 Ianuarie 2010 15:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
PASTILE DE SLABIT-MANDURA-AFACERE 2 De la: Ela21 8 Mai 2010 09:06
as avea nevoi de un sfat 5 De la: ungureanu88_gmail_com 30 Iunie 2010 10:58
Femeile cu diabet 2 De la: bucarestaaa 27 Decembrie 2009 18:59
Sidromul bandeleta iliotibiala sau cum se mai spune in popor Genunchiul Alergatorului 6 De la: office_salinasusesi_ro 4 Iunie 2010 09:41
CEARCANE 10 De la: office_salinasusesi_ro 10 Iunie 2010 09:11