Setari Cookie-uri

Help..

Am citit pe forum mai multe topicuri legate de problemele sexuale si mi-am facut "curaj" sa deschid si eu unul si sa cer niste sfaturi!
Mi-am inceput viata sexuala acum aprox un an, am un iubit de 2 ani..totul merge ok, ne iubim reciproc, ne ajutam etc. Dar...cum totdeauna exista un dar...am o problema legata de actul sexual. Totul decurge bine pana la prelidiu, este tandru dragastos si ii pasa de mine, stie ca am probleme si incearca sa ma ajute...insa uneori am dureri foarte mari la inceputul actului si nu mai pot sa ma destind in continuare...(este pe tot parcursul dureros asa ca abea astept ca actul sa se termine cat mai repede). De medici mi-e cam jena sa ma duc, sincer nu m-asi lua de una singura sa ma duc la un ginecolog nush de ce mi-e teama, cu mama nici nu pot sa discut treburile astea fiindca e de moda veche, stie ca mi-am inceput viata sexuala, a fost de acrod, numai daca ii spun k am o problema incepe sa se gandeasca numai la tampenii, si poate asta ma face si pe mine sa fiu tematoare.
La inceput am crezut k e normal sa nu simt placere si sa ma doara, dar a trecut un an si nimic...cred ca totusi un an sa zic activ e deajuns sa vezi daca ai sau nu ceva problema sau nu? Uneori nici chef nu am de sex, si asta deja incepe sa fie o problema in relatia cu pr meu..
Nu stiu ce sa fac si nu stiu de ce nu pot aveam orgasm...mi-e teama sa nu fie ceva grav. Anticonceptionale nu i-au fiindca nu am voie, asa ca deocamdata ne protejam cu prezervativ, vrea sa trec pe o alta metoda dar intai vreau sa aflu ce poate sa fie cu mine.
Am citit k poate fii problema de la tiroida...mama are problema cu tiroida de cativa ani si ia tratament, eu nu am fost la control dar sa fie posibil sa o fii mostenit iar problemele acestea sa provina de la hormonii endo?
tweetybebe
Postat pe 30 Ianuarie 2010 11:37
ar trebui sa mergi la medic!dar pana una,alta, daca problema este din cauza ca nu esti destul de "umezita" ai putea sa folosesti un lubrifiant.poate ajuta.mai bine fa-ti curaj si mergi la doctor,nu poate sa iti faca decat bine
healthy012790
Postat pe 16 Februarie 2010 16:35
De ce sa iti fie rusine de doctori? De-asta au facut ei atata scoala, ca sa ne fie noua rusine de ei? Dar daca, Doamne fereste, o sa ai probleme mult mai mari, nu iti va fi rusine? Du-te la medic, sa nu dai in altele si mai grave! Si daca nu ai ceva, s-ar putea sa fie pb cu partenerul! Si eu am avut probleme cu primul, si am ajuns la concluzia ca nu are rost sa ne distrugem unul pe altul, ca este un lucru f. impotrant sexul! Chiar daca era f. tandru!
Flower_healthy
Postat pe 17 Februarie 2010 11:58
De la: healty, la data 2010-01-30 11:37:38Am citit pe forum mai multe topicuri legate de problemele sexuale si mi-am facut "curaj" sa deschid si eu unul si sa cer niste sfaturi!
Mi-am inceput viata sexuala acum aprox un an, am un iubit de 2 ani..totul merge ok, ne iubim reciproc, ne ajutam etc. Dar...cum totdeauna exista un dar...am o problema legata de actul sexual. Totul decurge bine pana la prelidiu, este tandru dragastos si ii pasa de mine, stie ca am probleme si incearca sa ma ajute...insa uneori am dureri foarte mari la inceputul actului si nu mai pot sa ma destind in continuare...(este pe tot parcursul dureros asa ca abea astept ca actul sa se termine cat mai repede). De medici mi-e cam jena sa ma duc, sincer nu m-asi lua de una singura sa ma duc la un ginecolog nush de ce mi-e teama, cu mama nici nu pot sa discut treburile astea fiindca e de moda veche, stie ca mi-am inceput viata sexuala, a fost de acrod, numai daca ii spun k am o problema incepe sa se gandeasca numai la tampenii, si poate asta ma face si pe mine sa fiu tematoare.
La inceput am crezut k e normal sa nu simt placere si sa ma doara, dar a trecut un an si nimic...cred ca totusi un an sa zic activ e deajuns sa vezi daca ai sau nu ceva problema sau nu? Uneori nici chef nu am de sex, si asta deja incepe sa fie o problema in relatia cu pr meu..
Nu stiu ce sa fac si nu stiu de ce nu pot aveam orgasm...mi-e teama sa nu fie ceva grav. Anticonceptionale nu i-au fiindca nu am voie, asa ca deocamdata ne protejam cu prezervativ, vrea sa trec pe o alta metoda dar intai vreau sa aflu ce poate sa fie cu mine.
Am citit k poate fii problema de la tiroida...mama are problema cu tiroida de cativa ani si ia tratament, eu nu am fost la control dar sa fie posibil sa o fii mostenit iar problemele acestea sa provina de la hormonii endo?


du-te la medic! e cel mai bine! ceea ce ti se intampla nu e normal.. si daca afli ca ai o problema cu tiroida tu speri sa o tratezi pe forum? o afectiune hormonala e destul de serioasa, nu se trateaza cu sfaturi primite de la oameni care nu au pregatire medicala corespunzatoare, sau chiar daca o au, nu iti cunosc toate simptomele.. mergi la medic! cum sa iti fie teama, dar sa stai cu durerea si nesiguranta nu ti-e teama?
camiflorea
Postat pe 18 Februarie 2010 18:57
daca chiar tine la tine merge si el cu tine si astfel rezolvi o parte din problema nu mai esti singura
kudika_bibi
Postat pe 19 Februarie 2010 12:29
Multumesc ptr sfaturi, am fost deja si am aflat, aveam problema de la o candida netratata care revenea in fiecare luna inainte de menstruatie, imi deregla hormonii si chiar viata sexuala.. inca repet analizele pana imi va iesi bine.
Iau deocamdata un tratament prescris de medic.
Nu mi-a fost frica ... mai degraba mi-a fost rusine, dar am trecut si peste asta
tweetybebe
Postat pe 20 Februarie 2010 14:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 4 De la: Barbie30_ 28 Noiembrie 2010 14:18
intrebare 1 De la: rodycutza 2 Septembrie 2008 13:56
chist placentar septat 1 De la: mihaelastefu 15 Decembrie 2009 10:31
mi se zbat tamplele ..pe bune 7 De la: fericire 11 Noiembrie 2009 23:40
Efecte secundare, sarcina extrauterina sau avort spontan? 1 De la: Achillesluv 8 Aprilie 2014 01:34