Ciclu in timpul administarrii anticonceptionalelor

Subiect nou
Alege alt forum  
Voteaza:
 
alecsutza_86 Avatarul lui alecsutza_86

8 mesaje
Membru din: 7/11/2007

Buna! Am si eu o problema. Iau de 1 an jumate Yasmin si pana acum a fost totul ok. Luna asta nu stiu ce s-a intamplat, dar mi-a venit ciclul inainte sa termin folia de pastile( mai aveam 5).Nu stiu ce se intampla si sunt cam speriata. Nu am uitat nici o pastila si nici nu am avut varsaturi sau diaree dupa administrare si cu toate astea mi-a venit ciclu.Intr-adevar am fost un pic mai stresata in ultima perioada.Astept sfaturi, mai ales daac vi s-a intamplat ceva asemanator.Multumesc!
ionelar_healthy Avatarul lui ionelar_healthy

6 mesaje
Membru din: 16/01/2010

buna! si eu iau yasmin si luna asta am patit la fel:mi-a venit ciclu din a doua saptamana de administrare, dar nu m-am panicat deoarece eu nu avusem de vreo 4 luni....deci am considerat-o nosmal.....nu stiu e sa-ti spun...presupun ca in cazul tau e vb de stres...
Raporteaza abuz de limbaj
andreearus Avatarul lui andreearus

4 mesaje
Membru din: 8/01/2009
Oras: cluj

buna. am o prietena care ea si ea yasmin, si a patit si ea la fel ca si tine si medicul la care merge ea, i-a zis ca trebuie sa faca o pauza de luat anticonceptionale ca i-a cerut organismul. probabil e si din cauza stresului dar cel mai bine ar fi sa mergi sa intrebi un medic ginecolog. multa sanatate.
Raporteaza abuz de limbaj
kudika068741 Avatarul lui kudika068741

17 mesaje
Membru din: 15/09/2009

De la: alecsutza_86, la data 2010-01-30 10:53:06Buna! Am si eu o problema. Iau de 1 an jumate Yasmin si pana acum a fost totul ok. Luna asta nu stiu ce s-a intamplat, dar mi-a venit ciclul inainte sa termin folia de pastile( mai aveam 5).Nu stiu ce se intampla si sunt cam speriata. Nu am uitat nici o pastila si nici nu am avut varsaturi sau diaree dupa administrare si cu toate astea mi-a venit ciclu.Intr-adevar am fost un pic mai stresata in ultima perioada.Astept sfaturi, mai ales daac vi s-a intamplat ceva asemanator.Multumesc!





nu ai nimik grav,insa nu ai facut nici o pauza? e foarte mult un an jumatate de pastile fara pauza.incearca sa faci o pauza de minim 3 luni. si eu am luat un an...dar medicul mi.a zis urgent o pauza intre 3 si 6 luni. :) o zi buna
Raporteaza abuz de limbaj
alecsutza_86 Avatarul lui alecsutza_86

8 mesaje
Membru din: 7/11/2007

Sincer si eu m-am gandit la ce ati spus voi.N-am mai luat ultimele 5 pastile, am lasat ciclu sa-mi treaca si aucm ma simt f bine.Cred ca o sa fac o pauza de vreo 3-4 luni si pe urma merg la ginecolog sa-mi prescrie alte anticonceptionale.Multumesc mult pt. sfaturi!
Raporteaza abuz de limbaj
mirunad Avatarul lui mirunad

27 mesaje
Membru din: 26/11/2007

eu zic sa faci si un test de sarcina, just in case... SI SA MERGI LA DR.! NU MAI CERETI SFATURI DE SANATAT PE FORUMURI!
Raporteaza abuz de limbaj
andu_bilutza Avatarul lui andu_bilutza

9 mesaje
Membru din: 13/05/2008

Buna fetelor! Eu iau anticonceptionale de 2 ani si jumatate, primle 7 luni am luat Karissa, apoi am luat Yasmin, binenteles la recomandarea medicului si mentionez k nu am facut nici o pauza. In luna ianuarie si mie mi-a venit cu o saptaman inainte, dar nu a fost normal, k la menstruatie, era cv putin colorat, dar si-a revenit chiar in ziua knd trebuia sa-mi vina normal menstruatia. Sambata am programare la doctor si o sa va sp ce mi-a sp.!Acest lucru se datoreaza si din cauza stresului si a anticonceptionalelor, eu as vrea sa renunt dar nu stiu ce alta metoda de contraceptie sa aleg. Va doresc o zi buna si multa sanatate
Raporteaza abuz de limbaj
in_rai_1 Avatarul lui in_rai_1

3 mesaje
Membru din: 7/11/2007
Oras: bucuresti

Salut,
Si mie mi s-a intamplat la fel, dar nu cu Yasmine ci cu Logest.Am fost de urgenta la medic(imediat ce am terminat ciclul).Medicul ginecolog mi-a zis ca sa stau linistita si ca s-a intamplat asa deoarece (dupa cum i-am povestit) am luat o pastila mult mai tarziu decat trebuia si ca organismul a interpretat acest lucru ca oprirea administrarii pastilelor.Oricum sfatul meu e sa te duci la medic imediat ce poti!
Multa sanatate
Raporteaza abuz de limbaj
kudika068741 Avatarul lui kudika068741

17 mesaje
Membru din: 15/09/2009

De la: andu_bilutza, la data 2010-02-17 13:01:21Buna fetelor! Eu iau anticonceptionale de 2 ani si jumatate, primle 7 luni am luat Karissa, apoi am luat Yasmin, binenteles la recomandarea medicului si mentionez k nu am facut nici o pauza. In luna ianuarie si mie mi-a venit cu o saptaman inainte, dar nu a fost normal, k la menstruatie, era cv putin colorat, dar si-a revenit chiar in ziua knd trebuia sa-mi vina normal menstruatia. Sambata am programare la doctor si o sa va sp ce mi-a sp.!Acest lucru se datoreaza si din cauza stresului si a anticonceptionalelor, eu as vrea sa renunt dar nu stiu ce alta metoda de contraceptie sa aleg. Va doresc o zi buna si multa sanatate




buna,si eu am luat un an de zile si doctorul m.a sfatuit sa renunt o perioada la ele..pt ca atunci cand o sa vreau sa fac bebe o sa.mi fie greu. acum nu folosesc nici un fel de metoda..adica de vreo 3 luni..incercam sa avem grija cat se poate de mult. daca ai un partertener stabil dar nu ai incredere in el...sunt la magazin niste folii contraceptive(care au in compozitie spermicid..numai stiu cum se numesc...dar sunt foarte bune.o seara buna si aveti grija de voi:P
Raporteaza abuz de limbaj
maria1931 Avatarul lui maria1931

262 mesaje
Membru din: 26/11/2007

eu iau marvelon de 4 ani cam 3 luni .mi s-a intamplat si mie o singura data asa ceva si mult dupa prima administrare cam la 3 ani.le iau fara pauza -anticonceptionalele moderne nu necesita pauza de acum 100 de ani cand aveau concentratie mare de hormoni si dereglau complet ciclul.am fost la medic pt ca m-am gandit ca dupa 3 ani si ceva de admin. nu mai poate fi spotting-ul mentionat in prospect si despre care se spune ca apare in primele 3 luni de la inceputul administrarii.si totusi asta a fost-spotting un fenomen normal in timpul administrarii ac combinate.nu categoric pe forumuri nu se dau sfaturi MEDICALE cum spunea cineva mai sus se spun doar pareri si se impartasesc experiente traite si de altii.cere sfatul medicului pentru linistea ta.poate iti va recomanda sa le schimbi daca fenomenul apare si luna viitoare.
Raporteaza abuz de limbaj
ladycroft_healthy Avatarul lui ladycroft_healthy

41 mesaje
Membru din: 8/03/2010

Din cate stiu Yasmin si Logest au si o concentratie f mica fata de alte contraceptive combinate...poate ca si de aceea...
Raporteaza abuz de limbaj
niky_nicoleta08 Avatarul lui niky_nicoleta08

12 mesaje
Membru din: 15/12/2008

si eu am luat anticoncept cam un an ,dar am renuntat.
kred k l tn e vb de stres ,schimbari admosferice,toate astea infl menstra ,eu de la medicul meu stiu k la 6 luni ar tr sa fc o pauza de 1,2 luni apoi sa le reiei,penru k asa cum se spune orice tur are si un retur.,asa k eu te as sfatui sa stai de vb serios cu medicul tau popmsi bafta
Raporteaza abuz de limbaj
magic_ Avatarul lui magic_

1 mesaj
Membru din: 23/06/2010

buna fetelor,sunt noua pe aici si am o mica problema ,am inceput sa iau pentru prima oara ac,si mi s a recomandat Logest..problema mea ar fi urmatoarea :menstra mea a inceput pe 8.06..si pana in ziua de azi am avut spotting...si pe deasupra un miros ciudat persista va rog ajutati`ma.Multumesc si o seara buna.
Raporteaza abuz de limbaj
andreeaaurora Avatarul lui andreeaaurora

1 mesaj
Membru din: 8/11/2013
Oras: braila

buna fetelor am si eu o nelamurire iau ARTIZIA de vreo 6luni dar nu mi s-a intamplat asa ceva pana acum...deci pe 22 oct a fost ultima zi de pastila si pe 26 mi-a venit menstrutia si m-a tinut pana pe 30 care a fost si prima zi de pastila si azi dimineata m-am trezit cu menstruatie..mie c-am frik k nu stiu ce se intampla am si o perioada in care sunt cu nervi la pamant..astept un raspuns d3e ce mi s-a intamplat asa ceva??? va multumesc anticipat o zi superba tuturor pupicei
Fosta membra Kudika.ro
Unele anticonceptionale pot da sangerari intermenstruale, ceea ce inseamna ca nu-ti sunt potrivite.

Trebuie sa mergi la medic si sa-i ceri sa-ti prescrie alt tip de anticonceptionale.
Raporteaza abuz de limbaj
Lasati-va prostiti in continuare de acelasi jeg uman, pe numele lui: gospodarul_neintelijentul/quid_pro_quo/gongoi/athos/roxy/ovidiu etc, pe diferite topicuri, deschise la misto. Aratati cat sunteti de tampiti si creduli, acceptandu-i toate rahaturile pe care vi le toarna pe gat, dupa cum acceptati si minciunile turnate de kurva aia agramata de titanika. Primiti ceea ce meritati.