Setari Cookie-uri

amenoree secundara

Buna!Am 21 de ani si am amenoree secundara,ovare polichistice,testosteron si prolactina marite!Am fost la medic anul trecut iar acesta mi-a prescris Duphaston,cate 2 tablete pe zi timp de 5 zile.Intr-adevara a venit si am mai luat de vreo 2 ori ca sa imi vina!Am fost si anul acesta la ginecolog iar,in urma analizelor,acesta m-a trimis la endocrinolog si iar mi-a prescris sa iau Duphaston dupa care sa incep tratament cu YAZ!Am inceput iar tratamentul cu Duphaston si dupa 3 zile am facut pt prima data cu iubitul sex neprotejat,dar el nu a ejaculat inauntru!Acum sunt la a 10 a zi de Duphaston si nu mi-a venit menstruatia!oare sunt gravida? Pt ca stiu ca baietii au acel lichid seminal care contine spermatozoizi!(desi am inteles ca poti ramane cu greu insarcinata avand astfel de probleme,dar niciodata nu se stie)!Momentan nu sunt pregatita pt a avea copii!Ajutati-ma cu niste raspunsuri!Multumesc!
onnuta
Postat pe 22 Februarie 2010 18:35
De la: onnuta, la data 2010-02-22 18:35:19Buna!Am 21 de ani si am amenoree secundara,ovare polichistice,testosteron si prolactina marite!Am fost la medic anul trecut iar acesta mi-a prescris Duphaston,cate 2 tablete pe zi timp de 5 zile.Intr-adevara a venit si am mai luat de vreo 2 ori ca sa imi vina!Am fost si anul acesta la ginecolog iar,in urma analizelor,acesta m-a trimis la endocrinolog si iar mi-a prescris sa iau Duphaston dupa care sa incep tratament cu YAZ!Am inceput iar tratamentul cu Duphaston si dupa 3 zile am facut pt prima data cu iubitul sex neprotejat,dar el nu a ejaculat inauntru!Acum sunt la a 10 a zi de Duphaston si nu mi-a venit menstruatia!oare sunt gravida? Pt ca stiu ca baietii au acel lichid seminal care contine spermatozoizi!(desi am inteles ca poti ramane cu greu insarcinata avand astfel de probleme,dar niciodata nu se stie)!Momentan nu sunt pregatita pt a avea copii!Ajutati-ma cu niste raspunsuri!Multumesc!


nu cred ca esti gravida, cred ca ai insuficienta ovariana iar pastilele de yaz sunt totusi insuficiente. cel mai bine e sa faci un test de sarcina ca sa scapi de griji.
camiflorea
Postat pe 3 Martie 2010 21:40
Buna,onnuta.Am 36 de ani si ma confrunt cu amenoreea de 3 ani,in urma unui divort urat.am luat si eu duphaston cam de 2 ori p an cate 2 luni,imi venea menstruatia,dar cand nu am mai luat am avul lipsa si 4 luni,m-am ingrasat enorm .anul trecut am avut 3,4 luni ciclu,de la inceputul anului imi vine regulat.am tot citit pe net despre amenoree si am vazut ca se recomanda tot mai mult tinctura de branca ursului si de zmeura.esti tanara,nu baga hormoni in tine aiurea,mergi la farmacie naturista si cere tincturile astea.si mai sunt si ceaiuri,de coada soricelului,regleaza ciclul.iar cu privire la sarcina fa un test de sarcina,sa fii sigura.pupici si astept sa-mi scrii ce ai rezolvat.o zi buna.
miurlica
Postat pe 5 Martie 2010 07:49
Buna seara Miurlica!Imi pare rau ca si dv va confruntati cu astfel de probleme!Pana la urmua mi-a venit ciclul si am inceput tratamentul cu YAZ prescris de catre endocrinolog!Acum sa vedem ce rezultate o sa am in urma acestuia!Nu a mai fost nevoie sa fac nici un test!Nu mi s-a recomandat tinctura de branca ursului si nu stiu daca ar fi indicat sa o iau fara prescriptia unui medic!Va multumesc frumos pt mesaj si imi cer scuze ca am raspuns asa tarziu,dar nu mai intrasem de mult pe acest site!Va doresc multa sanatate!Pupici dulci!
onnuta
Postat pe 13 Martie 2010 21:49
buna onnuta.ma bucur ca esti bine.eu am inceput cu tincturile alea,sunt naturale,ai citit despre ele?eu de la medicamente am luat f mult in greutate,nu mai stiu ce sa mai fac.daca vrei mai vb.te pup,o zi buna.
miurlica
Postat pe 16 Martie 2010 09:43
Nu am citit despre ele,chiar o sa ma interesez!Momentan astept sa vad ce rezultate voi avea in urma acestui tratament si apoi sa vedem ce imi mai prescrie medicul!Sper sa va fie de ajutor aceste tincturi!O zi cat mai placuta va doresc!Va pup si mai vorbim!
onnuta
Postat pe 16 Martie 2010 15:47
Buna oana

si eu ma confrunt cu aceiasi problema ca si tine. sper ca totusi , desi a trecut un an , mai arunci un ochi pe-aici.
eu am fost la medic , mi-a recomandat duphaston si tot degeaba. l-am cautat , nu era in localitate , ca apoi sa-mi zica o doctorita ia atunci diane cum ti-a recomandat medicul ( la 7 zile dupa duphaston , daca-mi venea , diane) , cu toate ca nu ti-a venit. o sa-ti vina .. ok ..inainte de asta-mi zisese sa mai iau o data duphaston . m-a zapacit. am luat , azi e a 2-a zi , si inca nimic . citisem undeva ca dianele provoaca sangerari. sa mai astept o zi , doua ...ce sa fac? sfatuiti-ma si pe mine , va rog.
nu mi-a mai venit de 4 luni cam asa...si abia acu 2 sapt m-am trezit sa ma duc la medic..help meee
kudika468064
Postat pe 8 Noiembrie 2011 13:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
operatie de marire a sanilor 5 De la: Gianna 11 Ianuarie 2010 10:10
BUNA FETELOR 6 De la: kabbalist 4 Noiembrie 2009 18:36
Embolizare uterina 7 De la: say 6 August 2011 22:09
Am nevoie de cateva opinii, scumpe doamne... 49 De la: Salina_SUSESI_Timisoara 31 Iulie 2010 18:16
spuneti`mi pls!! :( 9 De la: office_salinasusesi_ro 23 Februarie 2010 14:11