Setari Cookie-uri

maini reci

Mereu am avut mainile reci,insa, am observat ca de cateva zile degetul mic si inelarul imi sunt amortite, incat cu greu mai pot coordona activitatea lor.Amorteala se prelungeste in continuarea degetelor(pe palma,in jos).Sunt speriata si nu stiu ce sa fac.Am 33 de ani si nu am avut niciodata pb de sanatate.Cu un an in urma am tinut o cura de slabire si am reusit sa slabesc in jur de 20kg,pe parcursul a 3-4 luni(regim alimentar si sport).Mi-am facut apoi analizele si au iesit bunicele,doar o carenta de fier.Va rog sa ma ajutati cu un sfat,sunt cu psihicul la pamant.Multumesc
magda_2077
Postat pe 15 Aprilie 2010 06:34
BUna
Cum ai facut sport? intr-un ritm alert sau mai slab? Te intreb ca amorteala in degete poate veni de la o problema cu coloana cervicala. o lordoza posibil. AI dureri de omoplat, umar sau mana?
AStept raspunsul tau sau pe mess cislaur ca nu stiu cand intru aici. Iti spun de cervicala ca eu am o hernie cervicala din cauza la sala..
laurentiu_csisser
Postat pe 20 Aprilie 2010 06:58
Mergi la un doctor neurolog si fati o radiografie sau un RMN ca sar putea sa ai problemr cu spondiloza cervicala eu sufar de sponiloza cervivala si discopatie lombara ,amortelile de mini vin de la ceafa,eu nu puteam un mesaj pe tel sa scriu sai daca stateam cu tel mai mult la ureche imi amortea mina,in ce domeniu lucrezi?folosesti compiutarul?daca esti din buburesti iti dau o adresa sa mergi la un cabinet unde eu am fost ,am facut kinetoterapie si ace chinezesti si ma simt mai bine dar trebuie sa vezi de urgenta un doctor ,esti tinara multa sanatate si daca vezi acest mesaji si esti interesata scriemi cu placere te ajut.
kudika078676
Postat pe 20 Aprilie 2010 08:39
am vazut si eu acum topicul si vreau sa spun ca asa mi se intampla si mie...imi amorteste degetul mic,apoi inelarul si pe urma celelalte degete si asta cand nu fac nimic,pur si simplu stau in fata televizorului cu mainile pe langa corp si-mi amortesc...este grav?eu nici nu am luat in seama pana acum,inainte sa vad pe forum....vreau sa precizez ca mai mult la mana stanga decat la cea dreapta...multumesc,poate mai e cineva care sa-mi spuna ce a facut in situatia data...
yasminadulcik
Postat pe 20 Aprilie 2010 11:00
Cel mai bun lucru pe care poti sa-l faci, sunt analizele la tiroida, adica ecografie si analizele specifice.
Eu am suferit toata viata din cauza mainilor reci dar si a piciarelor...si alte extremitati. Dupa ce am descoperit nodulii din jurul tiroidei si am luat hormonul artificial, pot spune ca dupa o saptamana, mainile mele au incetat sa nu mai fie reci, picioarele la fel. Problema cu degetul mic o aveam si eu, ajungand sa nu suport atingerea unei suprafete reci cu acea parte. La birou imi luasem un prosopel de pus sub acte altfel nu reuseam sa scriu din cauza acestei senzatii de rece dureros pe lungimea degetului mic de la mana dreapta care, in mod ciudat o simteam si la mana stanga.
Cu alte cuvinte, aceasta nu este o problema de neglijat, ascunzand o alta problema mult mai grava in alta parte a corpului.
Probabil o poti rezolva si cu un refloxolog care stie ce anume trebuie facut.
Bafta multa si nu uita ca sanatatea este un dar, pe care, daca-l neglijam, nu mai primim altul...
gabbrry
Postat pe 26 Aprilie 2010 11:49
Buna! maini reci, la fel si talpile, le am de cand ma stiu. la mine e din cauza circulatiei periferice slabe. mergi la doctor cel mai bine!
xsAna
Postat pe 27 Aprilie 2010 09:41



------------------------
Salina_SUSESI_Timisoara
Postat pe 29 Aprilie 2010 11:37
De la: magda.2077, la data 2010-04-15 06:34:47Mereu am avut mainile reci,insa, am observat ca de cateva zile degetul mic si inelarul imi sunt amortite, incat cu greu mai pot coordona activitatea lor.Amorteala se prelungeste in continuarea degetelor(pe palma,in jos).Sunt speriata si nu stiu ce sa fac.Am 33 de ani si nu am avut niciodata pb de sanatate.Cu un an in urma am tinut o cura de slabire si am reusit sa slabesc in jur de 20kg,pe parcursul a 3-4 luni(regim alimentar si sport).Mi-am facut apoi analizele si au iesit bunicele,doar o carenta de fier.Va rog sa ma ajutati cu un sfat,sunt cu psihicul la pamant.Multumesc


la neurolog sau la reumatolog ai fost? amorteala degetelor poate semnifica un deficit de impuls nervos in acea zona, poate fi o spondiloza cervicala sau alta afectiune care sa determine pensarea nervului care controleaza acele degete. anumite carente de minerale si sport excesiv poate determina tasarea vertebrelor.
camiflorea
Postat pe 29 Aprilie 2010 11:46
Magda,
Am suferit de asemenea, si eu, maini/picioare care se racesc/intepenesc. Am incercat tot ce am citit. M-am gandit ca un sport sustinut, ma va ajuta. M-am analizat, si am decis: AIKIDO. Merg de la inceputul anului, cu perseverenta( 2 antrenamente/sapt.). Ma simt foarte bine, si sunt recunoscatoare providentei pentru tot. AIKIDO - Cale - Metoda de armonizare cu universul, este printre altele, o filosofie de viata. Aikido este calea sau metoda (Do ) pentru coordonarea sau armonizarea (Ai ) capacitatilor umane fizice si psihice (Ki ).
Este o incantare, sa intelegi cate poti descoperi, despre tine, practicand AIKIDO.
Multa sanatate, si toate cele bune,
Anna Thomas

kudika080124
Postat pe 3 Mai 2010 08:59
Eu am avut probleme cu circulatia periferica dar mi-am cumparat niste talpici cu magneti de la firma nikken si mi-au facut foarte bine. Nu mai am picioarele si mainile reci. Acesti talpici accelereaza circulatia sangvina, mentin un confort bun pentru extremitati si energizeaza locul cu care vin in contact.
healthy005455
Postat pe 4 Mai 2010 10:41




------------------------
Salina_SUSESI_Timisoara
Postat pe 10 Mai 2010 11:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Parul des sau rar 11 De la: rubya 21 Martie 2010 08:31
UNGHII FALSE CALITATE PREMIUM LA PRETURI LOW COST 9 De la: kudika_6459 9 Mai 2012 20:31
par lung 18 De la: kudika_13034 28 Iulie 2012 12:12
Naturaletea exotica si femeile paroase...revin la moda ?!... 22 De la: alfredodecurtofreco 7 Decembrie 2010 09:37
produse cosmetice bio 1 De la: kudika502622 31 Ianuarie 2012 13:14