Setari Cookie-uri

tratament pentru candidoza

Va rog mult sa-mi spuneti un tratament impotriva candidozei,am de cateva luni am facut tratamente cu ovule dar nu mi-a trecut.
ella07_healthy
Postat pe 15 Aprilie 2010 15:46
Pentru candidoza se poate face tratament cu antimicotice Flucoric.Se poate lua in doza unica o data pe saptamana,o pastila de 150mg, doua saptamani la rand.Sfatul meu este sa mergi la un consult ginecologic,medicul este cel mai in masura sa iti prescrie un tratament.
roxyi
Postat pe 20 Aprilie 2010 09:00
Buna !Iti recomand Gynofort,am incercat toate tratamentele posibile.
E bine sa iti faci si o antibiograma sa vezi la ce esti rezistenta.
staicuandr33a
Postat pe 20 Aprilie 2010 09:10
Buna

Am avut si eu aceasta problema vreo 2 ani la rand.Am incercat mai multe tratamente si nu au avut nici un folos.Apoi am facut o antifungigrama si asta are rolul de a arata ce medicamente ataca candida,adica ce medicamete actioneaza asupra ei pt a scapa de ea.Medicul, in functie de rezultat iti prescrie medicamente care contin acel compus care ataca candida.Vei obtine un rezultat bun.Costa vreo 30 ron ANTIFUNFIGRAMA ,nu se deconteaza de casa se asigurari,dar merita.Se recolteaza din vagin ca si la examen de secretie.Nu e dureros.Asta daca vrei sa ma asculti,mergi la medic si fa analiza asta.Nu ai nimic de pierdut.Stiu si eu cat de "nenorocita" e candida(candidoza).
Sanatate
healthy013776
Postat pe 20 Aprilie 2010 09:11
salut. este f neplacuta candidoza... nici mie nu mi-a ttrecut cu ovulele prescrise de medic siam cautat pe net. m-am tratat singura cu CLOTRIMAZOL, tot ovule parca. si am inteles ca baile cu ceai de sunatoare, in care dizolvi niste bicarbonat de sodiu, fac bine. Pup si sanatate
fatafata
Postat pe 20 Aprilie 2010 10:21
Buna, Ella,din experienta iti pot spune ca in primul rind candida apare datorita unei alimentatii bogate in proteine animale si consumul antibioticelor.O doamna medic homeopat din orasul meu , mi-a recomandat consumul de carne slaba de maxim 3 ori pe saptamina si zilnic timp de 3 luni ceai de coada soricelului. Sanatate si sa auzim de bine.
emagt7
Postat pe 20 Aprilie 2010 10:25
eu am scapat de 2 ori cu tratament prescris de medicul de familie.NISTATINA 2 pastilute pe zi(odata) si seara la culcare CANESTEN GYN ovule ,cate una in fiecare seara .tratamentul dureaza 10 zile.sanatate
girafa
Postat pe 20 Aprilie 2010 11:09
du-te la farmacie si cere o pastila de flucovim 150unitati si pana diseara ai scapat.Se repeta tratamentul dupa o luna adica peste o luna mai iei o pastila.In speranta ca ti-am putut fi de folos,sanatate
healthy009886
Postat pe 20 Aprilie 2010 11:43
EXISTA UN PRODUS HOMEOPAT CANDIDA DE LA PLANT EXTRACT DAR E FB SA TI-L RECOMANDE UN MEDIC HOMEOPAT CA DOZARE SI TIP
healthy013724
Postat pe 20 Aprilie 2010 14:55
mie mi-a trecut cu cervugid. sunt cu spectru larg, adica actioneaza si impotriva altor micoze si infectii. 12 ovule. se pun seara. optional le poti unge cu nidoflor, care contine nistatina care actioneaza ft bine impotriva candidozei. dar antifungigrama e cea mai buna, cum a spus si healthy013776...chiar merita o astfel de analiza!!
GreenBubbles
Postat pe 20 Aprilie 2010 15:20
recent am avut si eu aceasta problema si doamna doctor la care am fost mi_a prescris ovule de Pimafucin 6 zile si Itraconazol cate 2 capsule la pranz 3 zile. plus Itraconazol trebuie sa il ia si partenerul tot asa 2 pe zi 3 zile. seara inainte de introducerea ovulelor faci toaleta locala cu ceai de musetel sau galbenele in care dizolvi bicarbonat de sodiu la 1 litru de ceai o lingura de bicarbonat. eu sunt foarte multumita de rezultat. am scapat de toate inconvenientele! multa sanatate!
ema_ghitiu
Postat pe 20 Aprilie 2010 18:03
Buna,

Eu am scapat cu urmatorul tratament:
Ovule de Betadina 2 / zi unu dimineata si unu seara; spalaturi vaginale alternativ 1 zi cu 1 zi cu bicarbonat de sodiu(cumparat de la farmacie) si ceai de galbenele sau echinaceea. Spalat extern cu Gyntima( e pt fetele de la 3 ani pana isi incep viata sexuala , dar e bun si pt noi). Dupa spalat seara am introdus ovulul si extern m-am dat tot alternativ dimineata si seara cu crema de galbenele+propolis de Fares si unguent Clotrimazol si am scapat din prima.
Daca in timpul tratamentului esti la perioda intrerupi tratamentul si il continui ulterior. E de preferat ca in timpul tratamentului sa nu folosesti tampoane ci vata sau pansament steril.
Sper sa te ajute.

Sanda
fvs04
Postat pe 20 Aprilie 2010 19:49
vrei sa-ti zic ceva
poate ai sa razi dar eu una am incercat toate tratamentele medicamentoase posibile si singurul lucru cu care mi-a trecut absolut vizibil si nu am mai avut deocamdata probleme a fost MIPROSEPTUL
sunt supozitoare cu propolis dar se introduc si in vagin fara probleme
propolisul e un antiseptic natural foarte bun, recomandat fiind uneori si in ranile pe colul uterin
sanatate!
Simona_13
Postat pe 20 Aprilie 2010 20:53
Voi cum va dati seama ca "trece" candidoza? Eu am fost la doua controale ginecologice de rutina si in urma analizelor secretiilor mi-a gasit micoza. Nici nu stiam ca am...Asa ca mi se pare cam greu sa iti dai seama cand "trece" candidoza...cu atat mai putin sa o tratezi cu medicamente de pe net
a_nca
Postat pe 21 Aprilie 2010 00:58
De la: ella07, la data 2010-04-15 15:46:18Va rog mult sa-mi spuneti un tratament impotriva candidozei,am de cateva luni am facut tratamente cu ovule dar nu mi-a trecut.
.
Draga mea, tratamentul pentru candidoza este mult mai complex si afectiunea trebuie „atacata“ pe mai multe planuri: 1. regim alimentar fara dulciuri, carne, excitante; 2. antibioticele - daca e obligatoriu - se iau impreuna cu pastile de nizoral; 3. chilot numai din bumbac care se fierbe si se calca cu fierul incins; 4. tratamentul se face local si intern si il face si partenerul; 5. se iau probiotice pentru refacerea florei intestinale; 6. primavara si toamna se face o detoxifiere a organismului; 7. combaterea constipatiei.
In paralel cu tratamentul dat de medic si cu schimbarea regimului de viata, asa cu ti-am arata mai sus, iti recomand folosirea unor absorbante 100% naturale, pe baza de ioni negativi, care dau rezultate excelente in candidoza si nu numai. Daca esti interesata contacteaza-ma la 0745.074.755 sau loapersonal@yahoo.com. Iti doresc multa sanatate si ai grija de tine!
deliapetrescu@yahoo.com
Postat pe 21 Aprilie 2010 12:38
PAREREA MEA PERSONALA E CA E BINE CA FIECARE PERSOANA POSTEAZA TRATAMENTUL PE CARE L-A URMAT SI CUM S.A SIMTIT PENTRU CA SUNT PERSOANE CARE INTALNESC ANUMITI MEDICI CARE NU REUSESC SA DEA O EXPLICATIE CARE SA LAMUREASCA PACIENTA,SA O POATA LINISTI IN FUNCTIE DE PROBLEMA PE CARE O ARE PENTRU CA PROBABIL CRED CA E DE AJUNS CA STIU EI,CAREDE OBICEI GRESESC SI NE FAC SA DAM DINTR.UNA IN ALTA.AM SI EU CANDIDOZA ACUM,DIAGNOSTIC PE CARE MI L.A DAT CU ZAMBETUL PE BUZE DE PARCA DIN VINA DOCTORITEI AS FII CASTIGAT LA LOTO SI ACUM TREBUIE SA FAC ACEA ANALIZA DE CARE ZICEAU SI ALTE PERSOANE SI APOI O SA VAD CARE O SA FIE TRATAMENTUL!!EU SUNT IN VERONA ACUM SI SA STITI CA SI AICI SUNT FOARTEEEEEEEEEEE MULTI MEDICI CARE GRESESC ENORM SI DE ACEEA SUNT MULTE PERSOANE CARE PREFERA SA MEARGA AFARA PENTRU ANUMITE VIZITE!!ASA CA NU E NUMAI LA NOI SITUATIA CARE E!!!
kri_kri_healthy
Postat pe 21 Aprilie 2010 17:12
recomand bicarbonat de sodiu dimineata pe stomacul gol cu un pahar de apa, acesta creaza un mediu alcalin care neutralizeaza aciditatea ce este raspunzatoare de producerea candidozei
cristisima2007@yahoo.com
healthy014842
Postat pe 22 Aprilie 2010 07:40
De la: ella07, la data 2010-04-15 15:46:18Va rog mult sa-mi spuneti un tratament impotriva candidozei,am de cateva luni am facut tratamente cu ovule dar nu mi-a trecut.
candida este un fungus care se dezvolta mai mult decat trebuie in conditiile unui sistem imunitar slabit din diverse motive...pentru a putea reechilibra sistemul imunitar si implicit a stopa aceasta afectiune, putem consuma TRANSFER FACTOR PLUS
International_Networkers_Team
Postat pe 22 Aprilie 2010 13:17
... nu stiu sa iti spun un tratament medicamentos... in general se prescrie de medic ... ce vreau sa iti zic e sa folosesti Lactacid Femina.. gel intim regulat , iar pe pe langa toate astea treb sa iti intaresti sistemul imunitar . Eu folosesc de vreo 2 ani Lactacid .. si un stiu e coincidenta sau nu dar nu mai am probleme cu Candida (aveam si eu int-o perioada..) de cand am inceput sa ma spal cu lactacid
healthy013315
Postat pe 22 Aprilie 2010 14:39
am incercat si eu cu lomexin insa nu a functionat..acesta a fost inclus int`un tratament prescris dupa ochi..si akum am facut un rand d analize si mi-a iesit vaginita microbiana,candidoza si infectie urinara...va sfatuiesc sa mergeti la doctori p care ii stiti ca se pricep si sa nu urmati niciun tratament care nu a fost prescris in urma unor analize..e ff periculos
c_adriana
Postat pe 22 Aprilie 2010 19:46
pt candida iti recomand bai cu bicarbonat de sodiu alimentar si ovule GYNOZOL timp de 6 zile.mie asa mi a recomandat dr si mi a trecut.succes mult.
healthy014798
Postat pe 27 Aprilie 2010 21:47
De la: healthy014842, la data 2010-04-22 07:40:54recomand bicarbonat de sodiu dimineata pe stomacul gol cu un pahar de apa, acesta creaza un mediu alcalin care neutralizeaza aciditatea ce este raspunzatoare de producerea candidozei
cristisima2007@yahoo.com

mare greseala! bai cu bicarbonat da! bicarbonat baut NU! acesta neutralizeaza aciditatea gastrica si afecteaza digestia dar in special da alcaloza metabolica (pH-ul sangelui creste!) ceea ce e f grav! mecanismul e complex si consecinte pe masura! bicarbonat se da doar in unele urgente!
ema_ghitiu
Postat pe 28 Aprilie 2010 21:59
Din cate stiu eu, Candida este o ciuperca care se distruge destul de greu. Se poate lua cu usurinta inapoi, de aceea, in timpul tratamentul este recomandata o igiena stricta. Trebuie dezinfectat vasul de toaleta inainte si dupa fiecare folosire, trebuie dezinfectata (fiarta) lenjeria intima si cel mai important, daca exista contact sexual neprotejat trebuie sa se trateze si partenerul (cel mai bine este sa consulte un medic urolog pentru recomandarea tratamentului) pentru ca barbatii sunt purtatori si transmit astfel de infectii la femei. De aceea este recomandat tratamentul ambilor parteneri ca sa nu iei iarasi de la el. Si alimentatia necesita atentie sporita, astfel se evita lactatele si se recomanda multe lichide. Pentru tratamentul corespunzator trebuie contactat medicul ginecolog. Tratamentul cu ovule are efect daca este si menstruatie regulata ca sa curete bine.
andreeabl
Postat pe 29 Aprilie 2010 11:56
Buna, felicitari pentru informatie, m-am chinuit cu de toate timp de o luna si cu nimic nu-mi trecea, bineinteles ca nici la medic nu-mi place sa merg insa pastila de care ai spus tu a fost magica, am luat si la fetita si a trecut in 2 zile, incercati toate care aveti probleme nu va poate face decat bine, inca odata multumiri si sanatate multa.
margele
Postat pe 10 Mai 2010 13:50
Inceraca Goldenseal,Jarro-Dophilus+FOS si Colostrum Prime Life pentru 3 luni si nu o sa mai auzi de candidoza.http://www.secom.ro/produseaz-0

Bafta!!!
mary_c_healthy
Postat pe 21 Mai 2010 16:29
Nimeni nu zice nimic de Antifungigrama?? Suntem unici, doar analiza secretiei+antifungigrama ne spune ce are nevoie organismul nostru!! + Alimentatia si toate sfaturile amintite mai sus ptr o viata sanatoasa !
healthy010479
Postat pe 22 Mai 2010 22:20
Încearcã TINIZOL 4 comprimate /o datã , DOZÃ ªOC ºi ºapte zile ovule MACMIROR COMPLEX , repeþi tratamentul dupã o lunã.
Dacã ai partener stabil- aplicã aceiaºi dozã de tinizol ºi în loc de ovule , unguent MACMIROR.
blonda_healthy
Postat pe 2 Iunie 2010 19:32
De la: lavinia_datcu, la data 2010-04-22 13:17:52
De la: ella07, la data 2010-04-15 15:46:18Va rog mult sa-mi spuneti un tratament impotriva candidozei,am de cateva luni am facut tratamente cu ovule dar nu mi-a trecut.
candida este un fungus care se dezvolta mai mult decat trebuie in conditiile unui sistem imunitar slabit din diverse motive...pentru a putea reechilibra sistemul imunitar si implicit a stopa aceasta afectiune, putem consuma TRANSFER FACTOR PLUS

putem consuma zi si noapte la doar 60 E flaconul cu 90 capsule, non-stop vom consuma! tin de foame, de cald, de sete, de dor...
la munca, stimabila, nu la fraierit si cersit pe internet!!!
alinastinga
Postat pe 29 Iunie 2010 17:05
buna...si eu am avut candidoza si mia recomandat doctorul niste ovule si lomexin..nu pot sp k mi-a trecu definitv pt k si acum mai am o secretie branzoasa insa nu stiu c sa mai fac.puteti sa imi recomandati un doctor bun va rog?
kudika317426
Postat pe 27 August 2010 22:50
Incredibil! 20 de raspunsuri cu 20 de tratamente. Diferite. Care mai de care mai miraculos.
E o vorba "nu-i prost cine cere, e prost ala de da" .. Acum imi vine sa spun "nu-i prost cine raspunde, e inconstient ala de intreaba" (pe net).
rashela
Postat pe 28 August 2010 04:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cuperoza 4 De la: miki2009 8 Februarie 2012 12:18
menstruatie pre putina? 4 De la: mizi 17 Februarie 2010 11:08
Un sfat pls! 15 De la: onutza10 19 Iulie 2010 13:35
Intrebari despre anticonceptionale 19 De la: marco918 16 Decembrie 2010 19:23
STERILET 4 De la: KIMIK 7 Ianuarie 2011 12:10