Setari Cookie-uri

faci frecvent candidoza daca te inseala?

am inteles in urma lecturarii unor articole de specialitate ca femeia este capabila prin semnalele corpului sa stie cd barbatul o inseala si aceasta datorita faptului ca ea, avand partener stabil de multa vreme, flora sa vaginala se adapteaza perfect cu cea a barbatului. cd acesta o inseala, flora lui se modifica, urmand sa o modifice si pe a iubitei/sotiei, care ... face candidoza... ce parere aveti?

Postat pe 10 Februarie 2009 19:59
De la: mariaanton0, la data 2009-02-10 19:59:34am inteles in urma lecturarii unor articole de specialitate ca femeia este capabila prin semnalele corpului sa stie cd barbatul o inseala si aceasta datorita faptului ca ea, avand partener stabil de multa vreme, flora sa vaginala se adapteaza perfect cu cea a barbatului. cd acesta o inseala, flora lui se modifica, urmand sa o modifice si pe a iubitei/sotiei, care ... face candidoza... ce parere aveti?

Buna!sincer nu stiu exact chesta asta,da daca e inseala poate partenera lui sa aiba cndidoz ,multe femei au si astfel sa te imbolnaveasca si pe tine.Nu la toti se manifesta.Avem multi virusi si microbi in organism dar se manifesta doar cand au mediul propice.candidoza poate aarea si de la antibitice luate aiurea,ele se elimina din organism provocand o candidoz.Ptr.a preveni candidoza ,orideundear veni ea,fa spalatui cu ceai de galbenele si bai de sezut 1 dta pe saptamana.daca te inseala sotul il observi pt.ca devine mai cochet si mai ingrijit,viseaza cu ochii deschisi,se parfumeaza in exces si probabil intarzie sub diferite pretexte si isi pazeste telefonul.Si nu prea maiface sex cu sotia,sub diferite pretexte.Pupici,Claudia
aromena33
Postat pe 27 Februarie 2009 13:42
mie sincer imi place sa fie aranjat si sa se parfumeze, ii cumpar eu parfumuri si haine si tot ce e mai bun; nu mi-ar placea daca s-ar neglija si nu m-ar incalzi cu nimic sa ma gandesc cat de fidel este, ca e asa pentru mine. n-as vrea ca unele femei sa creada ca e un indiciu a ceva daca se comporta asa.
in privinta modificarii florei pot fi foarte multe cauze, inclusiv hormonale interne ale femeii, stress, antibiotice etc
eleain
Postat pe 4 Martie 2009 11:14
De la: mariaanton0, la data 2009-02-10 19:59:34am inteles in urma lecturarii unor articole de specialitate ca femeia este capabila prin semnalele corpului sa stie cd barbatul o inseala si aceasta datorita faptului ca ea, avand partener stabil de multa vreme, flora sa vaginala se adapteaza perfect cu cea a barbatului. cd acesta o inseala, flora lui se modifica, urmand sa o modifice si pe a iubitei/sotiei, care ... face candidoza... ce parere aveti?

N-are nici o treaba ! Poate el sa fie cel mai fidel barbat din lume, daca tu ai o sensibilitate sau o predispozitie la asa ceva, fie genetica fie capatata un urma unui tratament prelungit cu antibiotice, in urma unei deficiente din organism sau a unor elemente neglijate ( lenjerie sintetica, tampoane neschimbate suficient de repede etc)vei avea pb mult si bine cu candida sau micoza. Daca te tratezi numai tu el ti-o da inapoi prin contact sexual si asta nu inseamna k a fost la lata ci tot de la tine ti-o da.
Chestia cu adaptatul poate fi valabila in cazul unei femei perfect sanatoase din acest punct de vedere, dar in nici un caz acolo unde sunt ceva pb.
bastiuta
Postat pe 4 Martie 2009 15:47
Candidoza e complicata tare. Poate unu din voi aveti Diabet. Sau de la antibiotice. Lenjeriile trebuiesc mereu fierte si dezinfectate . Dezinfectarea toaletei obligatorie.Si nu te gandii repede la partener. Eu facusem candidoza si nu stiam inca ce e aia sex.Luasem de la toaleta. Avea mama.
iupi24
Postat pe 14 Martie 2009 08:21
De la: mariaanton0, la data 2009-02-10 19:59:34am inteles in urma lecturarii unor articole de specialitate ca femeia este capabila prin semnalele corpului sa stie cd barbatul o inseala si aceasta datorita faptului ca ea, avand partener stabil de multa vreme, flora sa vaginala se adapteaza perfect cu cea a barbatului. cd acesta o inseala, flora lui se modifica, urmand sa o modifice si pe a iubitei/sotiei, care ... face candidoza... ce parere aveti?
candidoza o facem pe fondul unui sistem imunitar slabit in acea perioada,din diverse motive....cele mai frecvente= consumul de antibiotice,hrana bogata in coloranti si aditivi alimentari sintetici,stress-ul,factori emotionali puternici etc...aceasta ciuperca,candida,este prezenta in organismul oricarui om matur,numai ca din cauza functionarii buna a sistemului imunitar nu sa dezvolta.Se dezvolta numai atunci cand are teren propice.Asadar,se poate eradica problema stimuland sistemul imunitar cu diverse produse creeate in acest scop,unele din cele mai bune si mai eficiente fiind TRANSFER FACTOR PLUS(www.4life.com sau www.4life-romania.ro)care stimuleaza activitatea sistemului imunitar cu pana la 437% !!!!!
irina4life
Postat pe 14 Martie 2009 12:38
Irina 4life daca tot ne recomanzi sa cumparam.....ia spune-mi ce fel de ciuperca e candida si unde se gaseste?
iupi24
Postat pe 14 Martie 2009 21:15
Parerea mea este ca daca partenerii sunt fideli si stau singuri , saunt tratati de candida amandoi, pastreaza igiena intima , au lenjeria , prosoapele si lenjeria intima dezinfectata, candida nu mai apare. E un sambure de adevar in ceea ce spui. Insa daca unul din parteneri ia antibiotice, candida apare daca nu iei concomitent si un antifungic.
Arlene
Postat pe 15 Martie 2009 13:06
De la: iupi24, la data 2009-03-14 21:15:36Irina 4life daca tot ne recomanzi sa cumparam.....ia spune-mi ce fel de ciuperca e candida si unde se gaseste?
draga iupi24,te rog sa citesti cu atentie ce am postat eu in mesajul anterior...ai sa constati ca nu iti recomand sa cumperi nimic,ci doar sa te informezi....deci putina atentie te rog frumos.... Candida (sau Candida Albicans) este o ciuperca, care traieste in intestinul uman. Face parte din flora intestinala si toata lumea are in corp, intr-o proportie redusa, candida, alaturi de multe alte bacterii, care se mentin in echilibru unele pe altele. Cand in corp se produc anumite dezechilibre, micoza poate deveni infectioasa, provocand candidoza.
irina4life
Postat pe 15 Martie 2009 15:26
e posibil sa faci candidoza atunci cand folosesti tampoane zilnice? am citit de curand, ca nu trebuiesc folosite chiar zilnic ...si sa cumparam marca cea mai buna..Care-i aceea?
pamon
Postat pe 26 Aprilie 2009 10:36
tampoanele zilnice sunt albite cu o solutie care poate duce la iritatii, ca sa faci candidoza doar pentru ca le folosesti zilnic?hmmmm...asta nu cred
dorina17
Postat pe 26 Aprilie 2009 10:43
Alor first
Vaginal:
1. are efect antimicotic (candidoze, tricomoniaze) prin toaletare intimã, iar apoi prin aplicarea intravaginalã repetatã la interval de aproximativ 2 ore de tampoane îmbibate cu Aloe First.
Nu se pãstreazã tamponul intravaginal în timpul nopþii.


enemgabriel
Postat pe 26 Aprilie 2009 11:00
Eu zic ca inainte de a citi sfaturile noastre mergi la un ginecolog-e cel mai in masura sa-ti recomande tratamentul adecvat.Eu asa am procedat si pot spune ca nu a recidivat.Bineneteles ca sunt de luat in seama si sfaturile celor ce au avut aceasta problema.Evident, avand un singur partener iti faci ganduri negre si e normal,dar sper sa-ti spulberi singura aceste temeri.Sa auzim de bine.
flor38T
Postat pe 26 Aprilie 2009 13:35
De la: enemgabriel, la data 2009-04-26 11:00:08Alor first
Vaginal:
1. are efect antimicotic (candidoze, tricomoniaze) prin toaletare intimã, iar apoi prin aplicarea intravaginalã repetatã la interval de aproximativ 2 ore de tampoane îmbibate cu Aloe First.
Nu se pãstreazã tamponul intravaginal în timpul nopþii.




Nu are nici un efect Aloe First.

Eu am incercat toata treaba asta cu cativa ani in urma si nu am reusit decat sa ma aleg cu o iritatie.

PE FLACONUL ALOE FIRS SCRIE CLAR: ATENTIE! NUMAI PENTRU UZ EXTERN!

In tratamentul pt candida e cel mai indicat sa mergeti la medic si sa faceti un tratament prescris de acesta, care e deobicei pt ambii parteneri.

Pe langa tratamentul prescris de medic ar fi bine, cum zicea cineva mai sus, sa luati niste vitamine si eventual niste calciu pt intarirea sistemului imunitar.

Si nu in ultimul rand, igiena intima a ambilor parteneri trebuie mentinuta nu numai pe perioada tratamentului ci trebuie sa fie un obicei pt toata lumea.

Si ca sa inchei ca am scris destul, cautati pe google ce efecte negative pt sanatate are lenjeria sintetica si mai ales cea tanga.

Pupici si mergeti la medic.
Sa auzim de bine.
diana_princessa
Postat pe 26 Aprilie 2009 15:59
De la: diana_princessa, la data 2009-04-26 15:59:31
De la: enemgabriel, la data 2009-04-26 11:00:08Alor first
Vaginal:
1. are efect antimicotic (candidoze, tricomoniaze) prin toaletare intimã, iar apoi prin aplicarea intravaginalã repetatã la interval de aproximativ 2 ore de tampoane îmbibate cu Aloe First.
Nu se pãstreazã tamponul intravaginal în timpul nopþii.




Nu are nici un efect Aloe First.

Eu am incercat toata treaba asta cu cativa ani in urma si nu am reusit decat sa ma aleg cu o iritatie.

PE FLACONUL ALOE FIRS SCRIE CLAR: ATENTIE! NUMAI PENTRU UZ EXTERN!

In tratamentul pt candida e cel mai indicat sa mergeti la medic si sa faceti un tratament prescris de acesta, care e deobicei pt ambii parteneri.

Pe langa tratamentul prescris de medic ar fi bine, cum zicea cineva mai sus, sa luati niste vitamine si eventual niste calciu pt intarirea sistemului imunitar.

Si nu in ultimul rand, igiena intima a ambilor parteneri trebuie mentinuta nu numai pe perioada tratamentului ci trebuie sa fie un obicei pt toata lumea.

Si ca sa inchei ca am scris destul, cautati pe google ce efecte negative pt sanatate are lenjeria sintetica si mai ales cea tanga.

Pupici si mergeti la medic.
Sa auzim de bine.


Port TANGA de cand ma stiu .... Foarte sincer, si serios!
Insa doar din BUMBAC; si nu am avut nici un fel de probleme!

Dar nici nu am avut relatii intamplatoare, si mi-am ales partenerii cu grija!

Si astfel NICI candida nu am avut
Simply_i
Postat pe 26 Aprilie 2009 18:29
De la: diana_princessa, la data 2009-04-26 15:59:31
De la: enemgabriel, la data 2009-04-26 11:00:08Alor first
Vaginal:
1. are efect antimicotic (candidoze, tricomoniaze) prin toaletare intimã, iar apoi prin aplicarea intravaginalã repetatã la interval de aproximativ 2 ore de tampoane îmbibate cu Aloe First.
Nu se pãstreazã tamponul intravaginal în timpul nopþii.




Nu are nici un efect Aloe First.

Eu am incercat toata treaba asta cu cativa ani in urma si nu am reusit decat sa ma aleg cu o iritatie.

PE FLACONUL ALOE FIRS SCRIE CLAR: ATENTIE! NUMAI PENTRU UZ EXTERN!

In tratamentul pt candida e cel mai indicat sa mergeti la medic si sa faceti un tratament prescris de acesta, care e deobicei pt ambii parteneri.

Pe langa tratamentul prescris de medic ar fi bine, cum zicea cineva mai sus, sa luati niste vitamine si eventual niste calciu pt intarirea sistemului imunitar.

Si nu in ultimul rand, igiena intima a ambilor parteneri trebuie mentinuta nu numai pe perioada tratamentului ci trebuie sa fie un obicei pt toata lumea.

Si ca sa inchei ca am scris destul, cautati pe google ce efecte negative pt sanatate are lenjeria sintetica si mai ales cea tanga.

Pupici si mergeti la medic.
Sa auzim de bine.

Vrei sa te cred ca ai folosit first?De ce ai folosit daca scria :doar pentru uz extern?Iritatie,de la ce?
enemgabriel
Postat pe 26 Aprilie 2009 18:44
Dak te insala,te poate contamina q TRICOMONAS ,ciuperk ce o au majoritatea femeilor. Barbatul o poate transmite doar prin contact sexual,fiind doar purtator;la el,nu exista simptome k la femei. Despre CANDIDA ALBICANS,idem,insa pot fi si alte motive pt care apare...In urma unui control ginecologic,te poti elucida ce ai;apoi vezi,cum stai cu increderea in partener!
domnita2007
Postat pe 26 Aprilie 2009 21:09
Buna, nu stiu daca este adevarat insa iti pot confirma un caz. O buna prietena de-a mea facea candida cam o data la doua luni, chestia asta a durat vreo 2 ani jumate. A aflat intr-o buna zi ca prietenul ei o insela cu fiecare ocazie si chiar l-a prins asupra faptului. E o posibilitate, ca asta sa ii fi declansat candida in mod repetat, insa la fel de bine putea fi o simpla coincidenta
michelle_healthy
Postat pe 27 Aprilie 2009 02:34
Draga Maria,
Nu cunosc foarte multe despre Candida dar eu am contactat o gardnerella vaginalis care are aceleasi cauze probabile ca si Candida din nimic. Fara contact sexual, fara vina nimanui. Deci, cauzele sunt absolut impartite. Cel mai important este acum ca increderea ta este zdruncinata si este pacat sa banuiesti ceva fara argumente.
Tratati-va amandoi si comunicati. Este foarte important pentru amandoi si mai ales pentru linistea ta. ATENTIE LA SISTEMUL TAU IMUNITAR! Fa ceva analize ca sa stii cum stai. Mult noroc!
EMILIARALUCA
Postat pe 27 Aprilie 2009 22:00
De la: ralubuzan, la data 2009-04-27 22:00:35Draga Maria,
Nu cunosc foarte multe despre Candida dar eu am contactat o gardnerella vaginalis care are aceleasi cauze probabile ca si Candida din nimic. Fara contact sexual, fara vina nimanui. Deci, cauzele sunt absolut impartite. Cel mai important este acum ca increderea ta este zdruncinata si este pacat sa banuiesti ceva fara argumente.
Tratati-va amandoi si comunicati. Este foarte important pentru amandoi si mai ales pentru linistea ta. ATENTIE LA SISTEMUL TAU IMUNITAR! Fa ceva analize ca sa stii cum stai. Mult noroc!
foarte corect...SISTEMUL imunitar ne scapa de problemele de sanatate pe care le avem,dar numai daca functioneaza corect si la capacitate maxima...dar din pacate,din cauze diverse,nu poate functiona mereu la capacitate maxima...(alimentatie dificitara,stress,poluarea din mediul inconjurator,factori emotionali puternici,s.a.m.d)...
4Life
Postat pe 27 Aprilie 2009 22:12
Eu nu cred ca faci candidoza neaparat daca te insala, numai in cazul in care tipa cu te insala are ea vreo problema, iar el ti-o transmite de la ea.

Dar simplul fapt ca ai recivide frecvente de candidoza denota o slabiciune a sistemului imunitar si o problema cu flora "buna" vaginala. Eu ti-as recomanda sa faci un tratament cu Gynophilus. Sunt ovule cu lactobacili care refac flora vaginala.
Si eu am avut problema asta cu recidivele de candida, iar Gynophilus m-a ajutat sa scap de ea. E un produs bun si poti sa il iei si pe timp de sarcina pt ca in prospect scrie ca nu are efecte secundare. Il gasesti in farmacii.

Sper sa iti fie de folos ce am scris mai sus!
Te pup! :)
RazeIoana
Postat pe 8 Iulie 2009 09:34
tarot_healthy
Postat pe 12 Noiembrie 2009 04:57
candidoza poate aarea si de la antibitice luate aiurea,ele se elimina din organism provocand o candidoz.Ptr.a preveni candidoza ,orideundear veni ea,fa spalatui cu ceai de galbenele si bai de sezut 1 dta pe saptamana."
candidoza apare in urma consumului de antibiotice si nu numai.Candida albicans este o ciuperca specifica organismului nostru care convietuieste in plina armonie cu organismul nostru.antibioticele "ucid" bacteriile care tin in control aceasta ciuperca , deci neexistand controlul lor, ciupercile se inmultesc.tot ce trebuie sa faci e sa ai grija de igiena ta si sa nu faci abuz de antibiotice, sau daca te tratezi cu antibiotice sa te astepti sa faci candidoza.iti dai seama cu ar fi sa faci spalaturi si bai de sezut oriunde si oricand? tu faci?
healthy008874
Postat pe 15 Noiembrie 2009 01:48
De la: aromena33, la data 2009-02-27 13:42:25
De la: mariaanton0, la data 2009-02-10 19:59:34am inteles in urma lecturarii unor articole de specialitate ca femeia este capabila prin semnalele corpului sa stie cd barbatul o inseala si aceasta datorita faptului ca ea, avand partener stabil de multa vreme, flora sa vaginala se adapteaza perfect cu cea a barbatului. cd acesta o inseala, flora lui se modifica, urmand sa o modifice si pe a iubitei/sotiei, care ... face candidoza... ce parere aveti?

Buna!sincer nu stiu exact chesta asta,da daca e inseala poate partenera lui sa aiba cndidoz ,multe femei au si astfel sa te imbolnaveasca si pe tine.Nu la toti se manifesta.Avem multi virusi si microbi in organism dar se manifesta doar cand au mediul propice.candidoza poate aarea si de la antibitice luate aiurea,ele se elimina din organism provocand o candidoz.Ptr.a preveni candidoza ,orideundear veni ea,fa spalatui cu ceai de galbenele si bai de sezut 1 dta pe saptamana.daca te inseala sotul il observi pt.ca devine mai cochet si mai ingrijit,viseaza cu ochii deschisi,se parfumeaza in exces si probabil intarzie sub diferite pretexte si isi pazeste telefonul.Si nu prea maiface sex cu sotia,sub diferite pretexte.Pupici,Claudia


" candidoza poate aarea si de la antibitice luate aiurea,ele se elimina din organism provocand o candidoz.Ptr.a preveni candidoza ,orideundear veni ea,fa spalatui cu ceai de galbenele si bai de sezut 1 dta pe saptamana."
candidoza apare in urma consumului de antibiotice si nu numai.Candida albicans este o ciuperca specifica organismului nostru care convietuieste in plina armonie cu organismul nostru.antibioticele "ucid" bacteriile care tin in control aceasta ciuperca , deci neexistand controlul lor, ciupercile se inmultesc.tot ce trebuie sa faci e sa ai grija de igiena ta si sa nu faci abuz de antibiotice, sau daca te tratezi cu antibiotice sa te astepti sa faci candidoza.iti dai seama cu ar fi sa faci spalaturi si bai de sezut oriunde si oricand? tu faci?
healthy008874
Postat pe 15 Noiembrie 2009 01:51
Au scris destule fete care e treaba cu candida, nu are rost sa zic si eu cam acelas lucru...

Dar oare cine inseala este chiar asa de prost, needucat intr-ale sexului si nesimtit de-a dreptul sa insele si fara prezervativ???????????

In primul rand nu te respecta ca si prietena si dupa aceea ca si femeie. Noi suntem cele care au de suferit cel mai mult de pe urma unor infectii...

Daca mi s-ar intampla sa ma insele si sa ma pricopsesc sau nu cu vreo "floare" cred ca l-as manca de viu. Poate l-as ierta ca m-a inselat dar ca nu a folosit prezervativ in nici un caz. Asa cum el are 2 asa poate avea si respectiva si tot asa, uite lantul...

Bine e valabil si femeilor, exista de o parte si de alta a baricadei...

Eu am facut candida de la antibiotice si nici acum nu am scapat de ea , cu tot cu ovule, pastile si alte minunatii...

petaloudita
Postat pe 28 Februarie 2010 19:21
"care avem de..."...
petaloudita
Postat pe 28 Februarie 2010 19:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
APARAT DE DIAGNOSTIC PRIN BIOREZONANTA 3 De la: healthy014326 24 Martie 2010 15:10
VIRUSUL AMERICAN CARE PROVOACA DECESUL INTRE 3 SI 5 ANI!!!??? 23 De la: eleain 7 Februarie 2010 17:27
vand Menopur 75UI 1 De la: kudika469695 11 Noiembrie 2011 14:40
de ce nu raman insarcinata? 16 De la: rilury 13 Februarie 2013 22:04
infertilitate 5 De la: ismi3ismi 22 Iulie 2010 16:10