Setari Cookie-uri

Probleme la parul pubian

De fiecare data dupa ce ma epilez jos, la parul pubian mi se fac un fel de ganglioni mai mici,ca sa-i numesc asa,dupa aceea mi se fac cosuri la suprafatza si am fire pe sub piele, nu stiu ce crema sa incerc sau ce sa folosesc...am nevoie de voi daca ma puteti ajuta...
aryy_92
Postat pe 18 Aprilie 2010 11:55
Incearca sa te dai exact dupa epilare cu ulei de masline si sa l lasi un timp pe piele fara sa l stergi..cat poti tu sa umbli fara haine
La mine functioneaza.
serenika_b
Postat pe 21 Aprilie 2010 00:45
Ceea ce spui tu, se cheama foliculita.si tre sa ai mre grija ca asta e infectie la radacina firului de par.mie mi-a spus medicul ginecolog.si inca ceva, daca nu e tratata,poti ajunge ca, daca la nastere o sa ai nevoie de cezariana sa ai probleme din cauza asta.asa ca, mai bine consulta un medic.
irinush13
Postat pe 23 Iunie 2010 07:40
Cu orice crema sau cu lama...asa o sa patesti mereu...incearca ceara , cea clasica, calda...tine si mai mult si apar si mai putine "probleme" din astea...cu timpul nu mai apar! Succes si astept raspuns daca a mers!
ltr_romania
Postat pe 23 Iunie 2010 09:14
Eu folosesc aparat de epilat de f mult timp si din cand in cand, nu mereu, aveam aceeasi problema. O prietena m-a sfatuit sa folosesc alifie de galbenele dupa si am incercat. Imi merge de minune de atunci.
Ancunash
Postat pe 23 Iunie 2010 10:02
incearca Baneocin crema sau pudra dupa fiecare epilare...
kitty_grl
Postat pe 23 Iunie 2010 10:30
Incearca epilarea cu zahar pentru ca este ideala pentru pielea sensibila, predispusa la foliculita. Zaharul este 100% natural, zahar, suc de lamaie si apa si nu rupe firele de par, nu vor mai creste in piele si nici pielea nu se va mai rupe. Zaharul nici nu este fierbinte si asta este foarte important cand pielea este sensibila. Mai citeste pe site-ul salonului organic despre aceasta epilare si trebuie sa incerci macar o data sa vezi cum este.
kudika084010
Postat pe 23 Iunie 2010 10:43
da cu grija ca ii antibiotic ,baneocinul
cretzulina06
Postat pe 23 Iunie 2010 10:47
eu am aceeasi problema si pe picioare daca ma fac cu aparat,ceara...in schimb cu lama nu imi mai cresc firele de par in piele,dar e jenant , creste f repede.....nam gasit nici o solutie cat de cat permisibila!Ajutati-ma!
flory86
Postat pe 23 Iunie 2010 10:55
DUPA EPILARE FOLOSESTE CREMA DE GALBENELE ,EVENTUAL FACUTA DE TINE . EU MI-AO PREPAR SINGURA DE ANI DE ZILE SI MA SALVAT NU NUMAI DE LA FOLICULITA !
gabimoro
Postat pe 23 Iunie 2010 11:30
Incearca epilarea definitiva.
cristinac82
Postat pe 23 Iunie 2010 13:36
Si eu am aceasta problema si in zona pubiana si pe picioare ,cd ma epilez cu aparatu am asa niste bubite ,si par sub piele ,nu e fin deloc,si creste parul ff repede ,oare ce sa fac ?
didi9_blue
Postat pe 23 Iunie 2010 13:42
baneocin pudra imediat dupa
baneocin crema
mare grija la lenjerie
cica in timp (la epilarea cu ceara ma refer) devine mai putin problematic
eu personal refuz ideea de crema datorita compozitiei chimice

oricum,,, baba sufera la frumusete :)

nu stiu daca cu par e mai bine sau mai rau decat cu bube si fire sub piele
healthy004061
Postat pe 23 Iunie 2010 16:17
inainte de a te epila....tamponeaza bine cu vata imbibata in Betadine...las-o sa se usuce...apoi poti incepe operatiunea de epilare..cum ai terminat de epilat aplici aceiasi chestie..lasi sa se usuce si apoi te dai din gros cu un unguent cu antibiotic....sau solutie...reteta ar fi cam asta...ERYFLUID (SOLUTIE CU ERITROMICINA) SI BANEOCIN PUDRA.
DACA NU ARE EFECT SCRIE-MI PE senza_2004@yahoo.com si o sa iti fac o reteta magistrala.
sper sa se rezolve..succes.
healthy017387
Postat pe 23 Iunie 2010 16:29
baneocinul este ff bun dar cel pudra-praf, sa te dai cu el imediat, si eu am problemele tale.... doar ca la mn se vad mult mai urat pt ca suport sa am cosuri si imi scot singura firele de par, si raman bubite, se mai fac astea si din cauza chilotului de plastic, eu ma fac doar cu ceara si imi apar, au inceput sa la subrat...

am citit la cineva ceva de zahar, cum se procedeaza cu zaharul?
BiancaBellyDance
Postat pe 23 Iunie 2010 16:35
pai daca te faci zu zahar..si mai e si un pic de umezeala faci o micoza de toata frumusetea..incearca sa faci cu am scris mai sus....sunt medic dermatolog si stiu ce zic...poti sa scrii pe senza_2004@yahoo.com si iti dau mai multe sfaturi..succes
healthy017387
Postat pe 23 Iunie 2010 16:39
Si mie imi apar cateodata...eu ma fac cu aparat electric...dar am descoperit rezolvarea...fac dus si dezinfectez bine locul inainte sa ma apuc d epilat, sa nu mai ajunga microbi la radacina...si nu mai am probleme ...mai poti incerca si benzile epilatoare...sunt igienice si nu ard pielea asemeni cremelor epilatoare sau ceara :P...Sanatate ! :)
healthy017103
Postat pe 23 Iunie 2010 16:49
mda...e posibil ca epilatul cu "limonada" sa isi arate acesta fata indata ce va fi mai popular
dvs ca si dermatolog considerati epilarea cu ceara elastica a zonelor axilara si inghinala/pubiana/interfesier mult prea agresiva si cu urmari nefaste??

si eu sunt medic si de ani de zile sunt terorizata de imaginile abceselor in aceste zone insa nu stiu ce alta solutie avem (crema mi se pare toxica iar lama mare pierdere de timp)
healthy004061
Postat pe 23 Iunie 2010 16:58
dupa epilatul cu aparatul ma ung cu crema CUTADEN....si nu se mai fac cosulete....la mine merge
kudika035989
Postat pe 23 Iunie 2010 20:42
eu iti recomand macar 2 sedinte de epilare definitiva, eu am problema ta pe picioare am rezolvat-o cu 3 sedinte. Inghinal imi este un pic teama si o lipsa financiara de bani, dar anul asta o voi face pentru ca pe picioare a dat rezultate. Multa bafta
healthy004808
Postat pe 23 Iunie 2010 21:01
si mie imi apar, dar eu mai am o problema. pielea mea e negricioasa chiar in acea zona. inainte credeam ca e de la lenjerie, sau mizierie. nu stiu cu ce sa ma curat, si sunt disperata. la dus imi inrosesc pielea de la cat incerc sa ma curat. si mai ales ca vine vara si vreau sa merg la strand, dar nu pot, pentru ca arata a jeg si par nespalata.
si da, imi dau seama cum suna povestea asta pe forum, dar am mare nevoie sa imi albesc zona aceea
druidi
Postat pe 23 Iunie 2010 21:29
Buna!!!
Incep prin a va spune ca am avut foliculita intr-o faza..foarte urata. Si ca le-am testat pe toate, pudra, crema..etc..Am folosit numai lama..Oricum a fost un chin de 4-5 ani..care mi-au lasat semne in zona inghinala. Deci va inteleg. Acum 3 ani am cunoscut un medic..ortoped..Ciudat, nu?EL mi-a explicat ca toate cremele nu fac altceva decat sa mentina microbul in interior. Zis si facut! Am renuntat la creme am facut in asa fel incat sa mentin cat mai echilibrat ph ul pielii adica: nu mai foloseam apa ci ma spalam cu ceai de musetel..nu mai foloseam prosoape lasam sa se usuce solutia aceea. Si asta ptr cel putin 3 luni, uneori cand vad ca mai apar iritatii revin la vechile obiceiuri. Plus am luat legatura cu un medic bun din Galati care mi-a recomandat un vaccin antistafilococic. Vaccin pe care l-am facut timp de aprox 3 luni. Dar s-a meritat. Acum este ok. Va recomand si voua. Ptr ca eu, ca si voi, le-am testat pe toate si nu exagerez.
BRICART
Postat pe 23 Iunie 2010 21:39
daca mai freci mult..poate o sa se inegreasca si mai tare..pt ca traumatizezi tegumentul! ai grija!
healthy017387
Postat pe 23 Iunie 2010 23:51
eu ma epilez cu ceara de ani de zile pt ca de la lama ma irit. am avut probleme grave cu firele de par crescute sub piele pana cand cosmeticianei mele i s a facut mila si mi a recomandat folisan, este o solutie cu care te dai zilnic pana incepe parul sa creasca. nu am mai avut probleme. am incercat toate produsele mentionate ai mi am dat in plus cu nidoflor si fluocinolon. va recomand produsul in cunostinta de cauza dar nu stiu cum poate fi procurat. pe prospect scrie: evita formarea parului subcutanat. umeziti o discheta din bumbac si aplicati pe zona epilata sau rasa. utilizati in fiecare zi pana firele incep sa apara. impotator top line mangement srl tel 3352642. de retinut ca nu fac reclama v am dat exact ce scrie pe ambalaj. succes julia
healthy013614
Postat pe 24 Iunie 2010 02:11
Pentru @druidi :
incearca sa te tamponezi in zona pe care vrei s-o albesti..cu un strugure verde(necopt)zdrobit."Tratamenrul" asta e folosit de obicei pentru pistrui, dar poate merge..
EKaterina
Postat pe 25 Iunie 2010 17:01
sa te dai cu nidoflor si fluocinolon unguient (le alternezi) dar nu in exces
mai exista creme pentru depigmentare creeate special pt albirea petelor maronii de pe fata - cand intrebi in farmacii spui ca ai nevoie pt pete maronii fata nu pt zona pubiana. am patit la fel cu ani in urma cand eram mai tanara si a functionat dar nu imi mai amintesc cum se numea crema si am folosit in acelasi timp cu nidoflor si fluocinolon . nu stiu care a dat randament mai bun. a folosit o prietena crema pt depigmentare si a mers dar la fata. daca ma intalnesc cu ea o intreb si ti las mesaj- sper sa nu uit. bafta julia buzau
healthy013614
Postat pe 27 Iunie 2010 01:30
mersi ciumva ma gandeam ca numai eu am problema asta, si imi era groaza sa postez treaba asta. mersi mult
druidi
Postat pe 27 Iunie 2010 16:52
Adevarul este ca majoritatea imediat dupa ce va epilati faceti sex,pe romaneste va frecati de sar fulgii. Asta e o posibila cauza vizavi de iritatia voastra.
kudika_31042
Postat pe 6 Martie 2013 19:36
Cat de handicapat au unii unicul neuron din dotare....
rondina
Postat pe 6 Martie 2013 22:48
De la: rondina, la data 2013-03-06 22:48:50 Cat de handicapat au unii unicul neuron din dotare....
rondinooooo ce a facut cu aru pubian
miezuu
Postat pe 6 Martie 2013 23:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Prima vizita la ginecologie 110 De la: Mella976 26 Aprilie 2012 14:00
sdd 4 De la: asmed_anca 24 Septembrie 2009 16:24
Mini-pilula 8 De la: vieru_cezar_iasi 3 August 2009 05:17
Infectie urinara 10 De la: kudika_942602 12 Decembrie 2013 15:24
despre ciuperci 12 De la: roxanaisabella 5 Aprilie 2010 00:02