Setari Cookie-uri

Povestea fibroamelor mele

Salutare fetelor,
Vreau sa va impartasesc experienta mea alaturi de cele 3 fibroame pe care le am. In urma controlului anual, in februarie 2013, am fost diagnosticata cu uter fibromatos - au rasarit 3 fibroame, micute, cel mai mare avea 1.9cm, mijlociul cam 0.9cm, iar cel mic vreo 2mm – medicul mi-a recomandat sa le tinem sub observatie pentru ca momentan nu deranjeaza si decidem viitorul lor dupa ce apare un bebe. In aprilie 2014, dimensiunea lor a ramas aceasi, iar in februarie 2015 am aflat ca cel mare crescuse pana la 2.7cm, cel mijlociu avea 1.2cm, iar cel mic cam 7mm. Toate bune si frumoase pana acum, pam pam, surpriza cea mai mare a fost in luna decembrie 2015 cand cel mare ajunsese la 6/5.89 cm, mijlociul ajunsese la 2/1.9cm, iar cel mic cam 0.9cm. Treburile devenisera serioase, chiar foarte serioase.
Atunci am inceput sa ma informez despre cauzele aparitiei lor, simptomatologia lor, tratamente si tot felul de alte informatii. Recunosc, sunt o persoana foarte curioasa, nu accept ideea ca “sunt bolnav”, nu cred in boala, decat daca este vorba de o cauza ereditara sau o ruptura a ceva …
Despre cauze, se stiu foarte putine, sa spunem ca in cazul meu este vorba de mostenirea genetica (mama si matusa mea au avut fibroame) si culoarea pielii (sunt bruneta, tenul este mai inchis la culoare); despre simptomatologie mi-e greu sa vorbesc, deoarece eu nu am avut nici unul dintre ele ... nu am sangerari mai mari acum fata de menstrele de acum cativa ani, nu s-au intensificat durerile la menstra.
Intre decembrie 2015 – ianuarie 2016 am facut vreo 8 vizite la diferiti medici, cu experienta in tratarea fibroamelor uterine si 7 dintre ei mi-au recomandat miomectomia, ca fiind singura metoda prin care eu pot ramane gravida in viitorul apropiat. Nu mi-a suras ideea unei taieturi indiferent ca sunt doar inciziile de la larascopic, fie ca este taietura ca la cezariana. La miomectomie se poate scoate doar un singur fibrom, apoi pauza 1 – 1 ½ an si dupa poate aparea si bebele… Din start am refuzat interventia, gandindu-ma doar la faza ca … ok, prin miomectomie il scot pe cel mare, astept 1 an si dupa cand vreau bebe, pot afla ca cel mijlociu de la 2 cm cat are acum poate ajunge si el la 6cm, ca doar cel mare a crescut ca “Fat Frumos” in 8 luni.
Citisem despre embolizare si eram foarte consternata de ce nu mi-o recomandase nici unul din doctorii de prestigiu la care am fost. Intr-un final, dupa ce am acumulat o serie de informatii am decis sa imi fac o programare la radiolog si a fost singura care mi-a propus ca o solutie, interventia de embolizare.
Am venit in Bucuresti si ca sa vedeti cum e cu intamplarea: pe podul de la Baneasa este un panou mare de tot cu echipa medicala de la Ponderas, acolo unde lucreaza si doctoral Rares Nechifor. Am facut cale intoarsa si ne-am dus glont la Ponderas. Am reusit sa ne programam la domnul doctor, ne-am intalnit cu dansul, am stat de vorba despre ce presupune interventia, care vor fi urmarile si alte informatii de care aveam nevoie pentru a ma linistii. La 10 zile dupa programare, ma aflam pe masa de interventie.
A fost o experienta foarte frumoasa, am plecat zambind catre blocul operator, m-am intors zambind,insa noaptea au inceput starile de rau: stari de greata accentuata, am vizitat prietenul meu cel mai bun cred ca pe putin 30 ori in 3 zile si durerile in zona genitala, dar acelea erau suportabile.
Acum a trecut o saptamana de la interventie si va zic sincer … sunt foarte ok.
Tot ce am invatat din experienta aceasta este: faceti un RMN daca vedeti ca in urma a 2-3 ecografii, fibroamele au dimensiuni diferite, informati-va cat mai mult, nu aveti frica de nimic, faceti ce simtiti voi in momentul acela, mai ales daca aveti o multime de intrebari fara raspuns, credeti in reusita si nu considerati ca sunteti bolnave, asta ne afecteaza psihicul. Fiti puternice si o sa vedeti ca totul va fi bine

kudika_1001939
Postat pe 24 Februarie 2016 11:22
Povestea unei femei puternice si dovada ca un psihic sanatos ,invinge orice boala.
Felicitari pt taria de caracter si multa sanatate.
Vizita la medic este de cele mai multe ori neglijata, un mic control de rutina , poate salva din timp evolutia unei boli .
Sanatatea este cea mai mare bogatie a oamenilor.
kudika_988778
Postat pe 10 Martie 2016 14:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
de ce sangerez? 8 De la: kudika514041 8 Martie 2012 20:43
Ajutati-ma va rog 6 De la: flp_ildiko 3 Februarie 2010 10:05
Yasmin 5 De la: valy90 14 Ianuarie 2011 19:15
APARAT PENTRU TESTARE DIAGNOSTICARE SI TRATAMENT INCLUSIV CANCER 2 De la: sia_7 4 Aprilie 2010 21:00
posibila sarcina? 8 De la: adardna 7 Mai 2011 12:38