Setari Cookie-uri

tiroidita autoimuna


Am facut ani de-a randul tratament...si n-am facut altceva decat sa dezechilibrez altele in organismul meu.Anul trecut,pt ca nu se mai putea rezolva nimic (luasem prea multi ani medicamente care ar fi trebuit sa-mi regleze functia tiroidei si n-au facut-o),am fost programata pt interventie chirurgicala.Cineva mi-a recomandat un tratament de la GANODERMA.(sunt trei tipuri de pastile care trebuiesc luate-este practic o planta-ciuperca care sta la baza acestor medicamente)Nu prea am avut incredere dar am incercat.Acum ma simt bine,n-am mai facut operatie si sper sa fiu bine in continuare.Puteti cauta pe internet GANO EXCEL.Tratamentul cuprinde:GANODERMA(pt dezintoxicare),GANO THEA SOD;(pt eliminarea toxinelor);EXCELLIUM(tonic cerebral),SAKANO(revitalizarea organismului).Exista si cafea GANO care te ajuta sa renunti la cxafeaua obisnuita si iti da si energie...
Va recomand cu incredere produsele(nu le fac publicitate-le-am probat)
healthy015871
Postat pe 22 Mai 2010 22:54
Fonduri de la CASS se gasesc (sau se gaseau, cu situatia asta de criza...cine stie ?) numai pentru tratamentele in EUROPA !!! In plus la suma indicata trebuie adaugat transportul + spital + ... multe si marunte ! Americanilor nu le ajung banii pt. sistemul lor de sanatate, nu va imaginati ca mai fac si pomeni ...
Rezolvari sunt si in Romania, totul este sa cautati BINE !!!
dusa
Postat pe 23 Mai 2010 11:21
De la: dusa, la data 2010-05-21 15:23:38" Toate bolile autoimune au ca si cauza, evident, deficienta sistemului imunitar" - nu mi se pare deloc evident.
In tot ce am citit serios, bolile autoimune aveau drept cauza DEZECHILIBRUL sistemului imunitar ! Din acest motiv sunt si greu de tratat, pentru ca TREBUIE ECHULIBRAT si NU STIMULAT sistemul imun !
Antioxidanti_NSE
Postat pe 23 Mai 2010 13:02
salut!
comentati ºi mie analizele.TSH 70.62:ANTİ Tg 846.8 IU/ml ANTİ TPO>600.0
FT4 0.456 ng/dlºi nodul de 9x8x7mm.
am fost diagnosticata acum 2 ani ºi ın acest timp TSH a fost o singura data la valorea normala .numai ºtiu ce sa fac
ma lupt mereu cu colesterolul mare de la 280 a scazut la 240ºi LDL de la 205 la 160numai cu statine
.ºi acum am pierderi de memorie ºi concentrare, lipsa de fier din cauza ciclului prea abundent.
Dati-mi ºi mie cateva sfaturi .
kudika154670
Postat pe 23 Mai 2010 15:05
AM 42 ANI DE 4 ANI AM DESCOPERIT CA AM TIROIDA DUPA ANI DE TRATAMENT ACUM DE CURAND MI SA SPUS SA FAC SCINTIGRAMA SA NU FIE DE NATURA CANCERIGENA SUNT FOARTE SPERIATA AM 3 COPII DAR SPITALUL NU ARE SOLUTIA IN CARE SE PUNE PROBA NU STA CAUTATE E FOARTE PERICULOASA
gabryele_2005
Postat pe 23 Mai 2010 18:50
Pe lîngã tratamentul prescris de medic, pentru reglarea sistemului imunitar, ar fii benefic un tratament naturist cu bãutura bioactivã Tahitian Noni
colnago
Postat pe 23 Mai 2010 19:13
De la: dusa, la data 2010-05-21 15:23:38" Toate bolile autoimune au ca si cauza, evident, deficienta sistemului imunitar" - nu mi se pare deloc evident.
In tot ce am citit serios, bolile autoimune aveau drept cauza DEZECHILIBRUL sistemului imunitar ! Din acest motiv sunt si greu de tratat, pentru ca TREBUIE ECHULIBRAT si NU STIMULAT sistemul imun !

Da, aveti perfecta dreptate, totul in viata si in mod special in organismul uman este o problema de echilibru. Deci cu mijloace artificiale, de ex. cu medicamente alopate, prin agresarea organismului de obicei se obtine contrariul, de aceea aceste deficiente sunt declarate boli incurabile. Daca insa ii oferim organismului toate ingredientele de care are nevoie isi reface singur echilibrul. Asta am vrut de fapt sa spun. Echilibrul sistemului imunitar in masura hotaratoare depinde de echilibrul sistemului antioxidant, de aceea nivelul acestuia este important. Reechilibrarea se poate face cu suplimente nutritive naturale, daca se poate de calitate, care trec prin filtrul natural al organismului, adica se iau impreuna cu alimentele si se absorb din tractul digestiv. Orice alte metode cu imunosupresoare sau imunostimulante artificiale nu pot avea decat consecinte nefaste, deci si la capitolul acesta suntem de acord.
Antioxidanti_NSE
Postat pe 23 Mai 2010 19:36
De la: kubra67, la data 2010-05-23 15:05:09salut!
comentati ºi mie analizele.TSH 70.62:ANTİ Tg 846.8 IU/ml ANTİ TPO>600.0
FT4 0.456 ng/dlºi nodul de 9x8x7mm.
am fost diagnosticata acum 2 ani ºi ın acest timp TSH a fost o singura data la valorea normala .numai ºtiu ce sa fac
ma lupt mereu cu colesterolul mare de la 280 a scazut la 240ºi LDL de la 205 la 160numai cu statine
.ºi acum am pierderi de memorie ºi concentrare, lipsa de fier din cauza ciclului prea abundent.
Dati-mi ºi mie cateva sfaturi .

Putem presupune ca ai colesterolul mare, pierderi de memorie si concentrare sin cauza problemelor la tiroida. Putem presupune ca ai si fibrom ?
dusa
Postat pe 23 Mai 2010 19:46
De la: Antioxidanti_NSE, la data 2010-05-23 19:36:20De la: dusa, la data 2010-05-21 15:23:38" Toate bolile autoimune au ca si cauza, evident, deficienta sistemului imunitar" - nu mi se pare deloc evident.
In tot ce am citit serios, bolile autoimune aveau drept cauza DEZECHILIBRUL sistemului imunitar ! Din acest motiv sunt si greu de tratat, pentru ca
- Csak nem burgonyát, növényi olajat, sót, hagymaport, autolizált élesztõport, tejszínport, dextrózt, sajtport, nátrium-glutamátot, dinátrium-5-ribonukleotidokat és tapadásgátlót, vagyis szilícium-dioxidot?

- De bizony, gyerekek, úgy van, chipset. … újhagymás chipset.

- S mi lesz a vacsora?

- Vacsorára pedig a két nagy gyerek eszik aszpartammal, fenilalaninnal, K-aceszulfámmal, zselatinnal, hidroxi-propillal javított joghurtot, amelyben kálcium-foszfáttal, vízzel és cukorral felhízlalt, egyszer már kipréselt gyümölcshús-vázdarabkák vannak.

- Én is kérek õszibarackos light joghurtot! Én is! Én is!

- Ne kiabálj, Lajoska. Te, Lajoska, mást kapsz ma este. Na nézd, már itt is van egy kis kóstoló: húspép, víz, zsemlemorzsa, zsiradék, liszt, panírlé, szójagranulátum, szójakoncentrátum, keményítõ, fûszerek és karamellammóniás színezék, egyszóval … baromfifasírt… Ezt szegény apád is hogy imádta… Hopp, kinyitja száját a kis Lajcsika… Na… Hopp… Kinyitja száját! Nem azt, a másikat!
- Csak nem burgonyát, növényi olajat, sót, hagymaport, autolizált élesztõport, tejszínport, dextrózt, sajtport, nátrium-glutamátot, dinátrium-5-ribonukleotidokat és tapadásgátlót, vagyis szilícium-dioxidot?

- De bizony, gyerekek, úgy van, chipset. … újhagymás chipset.

- S mi lesz a vacsora?

- Vacsorára pedig a két nagy gyerek eszik aszpartammal, fenilalaninnal, K-aceszulfámmal, zselatinnal, hidroxi-propillal javított joghurtot, amelyben kálcium-foszfáttal, vízzel és cukorral felhízlalt, egyszer már kipréselt gyümölcshús-vázdarabkák vannak.

- Én is kérek õszibarackos light joghurtot! Én is! Én is!

- Ne kiabálj, Lajoska. Te, Lajoska, mást kapsz ma este. Na nézd, már itt is van egy kis kóstoló: húspép, víz, zsemlemorzsa, zsiradék, liszt, panírlé, szójagranulátum, szójakoncentrátum, keményítõ, fûszerek és karamellammóniás színezék, egyszóval … baromfifasírt… Ezt szegény apád is hogy imádta… Hopp, kinyitja száját a kis Lajcsika… Na… Hopp… Kinyitja száját! Nem azt, a másikat!
- Csak nem burgonyát, növényi olajat, sót, hagymaport, autolizált élesztõport, tejszínport, dextrózt, sajtport, nátrium-glutamátot, dinátrium-5-ribonukleotidokat és tapadásgátlót, vagyis szilícium-dioxidot?

- De bizony, gyerekek, úgy van, chipset. … újhagymás chipset.

- S mi lesz a vacsora?

- Vacsorára pedig a két nagy gyerek eszik aszpartammal, fenilalaninnal, K-aceszulfámmal, zselatinnal, hidroxi-propillal javított joghurtot, amelyben kálcium-foszfáttal, vízzel és cukorral felhízlalt, egyszer már kipréselt gyümölcshús-vázdarabkák vannak.

- Én is kérek õszibarackos light joghurtot! Én is! Én is!

- Ne kiabálj, Lajoska. Te, Lajoska, mást kapsz ma este. Na nézd, már itt is van egy kis kóstoló: húspép, víz, zsemlemorzsa, zsiradék, liszt, panírlé, szójagranulátum, szójakoncentrátum, keményítõ, fûszerek és karamellammóniás színezék, egyszóval … baromfifasírt… Ezt szegény apád is hogy imádta… Hopp, kinyitja száját a kis Lajcsika… Na… Hopp… Kinyitja száját! Nem azt, a másikat!, deci si la capitolul acesta suntem de acord.
colnago
Postat pe 23 Mai 2010 19:55
Sunt total de acord cu Antioxidanti_NSE....scuze pentru copia apãrutã, nu reuºesc sã modific, doream sã trimit o descriere nepoatei despre c-am ce mîncam în ziua de azi..
colnago
Postat pe 23 Mai 2010 20:13
OK
Antioxidanti_NSE
Postat pe 23 Mai 2010 20:36
Inainte de a discuta despre problemele sistemului medical din SUA, probabil ca aceia care-si dau cu parerea ar trebui sa stie cat se investeste in cercetare acolo, si mai ales cu cata rigurozitate se tin evidentele acestor cercetari si cum stiu cercetatorii sa colaboreze (vezi cazul medicilor romani care se dispretuiesc intre ei, decat sa invete ceva de la colegi). Sugestia mea pentru acel medic din SUA a venit dupa ce am cautat in Europa asemenea tratament. Nu cred ca trebuie sa te deplasezi acolo, internetul rezolva acum problema comunicarii. Engleza trebuie sa stii, insa! Fiecare ia ce doreste din aceste sfaturi
healthy001493
Postat pe 24 Mai 2010 15:21
De la: healthy001493, la data 2010-05-24 15:21:49Inainte de a discuta despre problemele sistemului medical din SUA, probabil ca aceia care-si dau cu parerea ar trebui sa stie cat se investeste in cercetare acolo, si mai ales cu cata rigurozitate se tin evidentele acestor cercetari si cum stiu cercetatorii sa colaboreze (vezi cazul medicilor romani care se dispretuiesc intre ei, decat sa invete ceva de la colegi). Sugestia mea pentru acel medic din SUA a venit dupa ce am cautat in Europa asemenea tratament. Nu cred ca trebuie sa te deplasezi acolo, internetul rezolva acum problema comunicarii. Engleza trebuie sa stii, insa! Fiecare ia ce doreste din aceste sfaturi

Eu am fost in America si am o ideea destul de clara de ce inseamna cercetarea americana ... cu creierele europene si asiatice ! Cine vrea sa stie cu adevarat despre cercetarea medicala americana, nu are decat sa citeasca despre Gerson si chiar despre ... romanul Revici ! Ceea ce poate nu este cunoscut suficient este ca ei publica foarte repede rezultatele cercetarii(uneori prea repede - vezi experimentul GE pt fibroame). Care se pot aplica oriunde ... daca platesti !
O societate cu adevarat bogata care isi permite sa cheltuie pe cercetare fundamentala este cea din Australia, cartile de acolo sunt extraordinare, pur si simplu te lumineaza ! Sunt atat de bine documentate si, mai ales, iti trec toate referintele, ca sa poti studia si tu daca vrei...
Revenind la Romania, si la noi se face cercetare, dar ... la minim ! De ce ? Pt. ca medicii tineri trebuie sa treaca pe dl. prof. X in fata ca sa aiba acces la fonduri, ca sa poata publica etc.
Deci cercetare exista si la noi, dar lumea vrea "nume", nu stiinta !



dusa
Postat pe 24 Mai 2010 17:13
buna! ramona sunt si sufar si eu de aceeasi problema. am depistat anul trecut ca am tiroidita autoimunna.in urma analizelor mi s-a dat tratament care ba imi scdea indicatorii f tare ba ii crestea.pana anul acesta cand am nimerit doza de euthyrox. ma simt f bine acum, am analizele perfecte. singura problema este ca tratamentul acesta va trebui sa il luam toata viata. nu stiu insa daca va trebui sa luam tratament si in perioada sarcinii...
ramonel
Postat pe 28 Mai 2010 13:21
pentru ramona ,am o intrebare .cum a depistat ca are tiroida ?de cind banuia si ce pasi a urmat ,pina a depistat?multumesc anticipat. ,mara,
healthy008619
Postat pe 28 Mai 2010 15:53
Multumesc pt raspuns, dar sa stii ca am facut si vreo 4 RMN-URI , si cica la primul ar fi vazut ceva si pe hipofiza, iar medicul endocrinolog mi-a dat sa i-au un an de zile Dostinex, fiindca aveam si o secretie prezenta la sani, dar nivelul prolactinei era bun.Dupa acest tratament nu mai aveam migrene, si am facut din nou un RMN., nu se mai vedea nimic dar asa cred ca de atunci am ramas cu lentoare de gindire , concentrare , uit f repede etc.Nu stiu ce sa zic dar tu ce m-ai sfatui sa mai fac ceva analize ?Trebuie sa ma duc la control tot la 3 luni , si acum am depasit perioada si merg pe 14 iunie, sa mai fac ceva anailze in plus inafara de un TSH, FT4?Multumesc mult de sfaturi. Mesaj pt dusa.
violeta_vio_2004
Postat pe 29 Mai 2010 11:13
De la: violeta_vio_2004, la data 2010-05-29 11:13:45pt dusa Multumesc pt raspuns, dar sa stii ca am facut si vreo 4 RMN-URI , si cica la primul ar fi vazut ceva si pe hipofiza, iar medicul endocrinolog mi-a dat sa i-au un an de zile Dostinex, fiindca aveam si o secretie prezenta la sani, dar nivelul prolactinei era bun.Dupa acest tratament nu mai aveam migrene, si am facut din nou un RMN., nu se mai vedea nimic dar asa cred ca de atunci am ramas cu lentoare de gindire , concentrare , uit f repede etc.Nu stiu ce sa zic dar tu ce m-ai sfatui sa mai fac ceva analize ?Trebuie sa ma duc la control tot la 3 luni , si acum am depasit perioada si merg pe 14 iunie, sa mai fac ceva anailze in plus inafara de un TSH, FT4?Multumesc mult de sfaturi.
violeta_vio_2004
Postat pe 29 Mai 2010 11:22
Corina Daniela,eu am auzit de la mai multe persoane care au tiroidita autoimuna, ca au inceput sa se simta bine doar cand li s-a recomandat(in special de la medicii naturisti) Tiroidin(desi contine putin iod).Aceste persoane mi-au spus ca,desi luau Euthyrox,tot se simteau rau.La urmatorul control endocrinologic vreau sa o intreb si eu pe doctorita de acest medicament...si ma gandesc sa merg si la un medic naturist.Nu vreau sa iau pastile recomandate chiar de persoana mea ...Sa ne dea D-zeu sanatate tuturor.Astept in continoare parerile si eventualele ,,povesti,, ale voastre.Va pup.
creata82
Postat pe 29 Mai 2010 14:49
Buna!
Multumesc Dusa pentru presupunere, nu am fibrom e un polip mic ın endometru asta sa ımi faca menstrele abundente (cicluri neregulate ºi abundente)sau tiroidita hashimato?mai da o parere.
kudika154670
Postat pe 30 Mai 2010 15:58
salutari!
Ce ºtiti despre tiroidin(supliment alimentar)?eu am ıntrebat endocrinologul ºi mi-a zis ca nu e bine de luat atat timp cat iau ºi tratament(euthyrox)eu locuiesc ın İstanbul ºi ma gandesc ca nu prea o fi ınteles.Care legume ºi fructe ne sunt interzise ºi ce trebuie sa mancam?Chiar aºa e la tiroidita haschimoto coesterolul (LDL)e greu de scazut.
kudika154670
Postat pe 30 Mai 2010 16:11
De la: kubra67, la data 2010-05-30 15:58:56Buna!
Multumesc Dusa pentru presupunere, nu am fibrom e un polip mic ın endometru asta sa ımi faca menstrele abundente (cicluri neregulate ºi abundente)sau tiroidita hashimato?mai da o parere.

Exista o legatura clara dintre fct. tiroidei si hormonii sexuali. Nu este vorba de "presupuneri", este un lant cauzal care trebuie urmarit, identificate verigile slabe si tratate !
dusa
Postat pe 30 Mai 2010 19:06
De la: Antioxidanti_NSE, la data 2010-05-23 13:02:27
De la: dusa, la data 2010-05-21 15:23:38" Toate bolile autoimune au ca si cauza, evident, deficienta sistemului imunitar" - nu mi se pare deloc evident.
In tot ce am citit serios, bolile autoimune aveau drept cauza DEZECHILIBRUL sistemului imunitar ! Din acest motiv sunt si greu de tratat, pentru ca TREBUIE ECHULIBRAT si NU STIMULAT sistemul imun !


Corect!.
Am probleme cu glanda *autoimuna* si nu numai, nu trebuie sa uitam ca, sunt mii de hormoni in corpul uman, care daca sunt dezechilibrati vor face ravagii . Ex. eu am avut deficit de cortizon(suprarenala mea nu producea cortizon),Am facut tratament ani,ani.....,si de la cortizon/perioada indelungata,am distrus stomacul, intestinele. A trebuit sa intrerup cortizonul si sa-mi tratez stomacul si intestinele, nu mai spun ca, am facut ostioporoza(la 30 de ani),ostioporoza cortizonica,pentru care tr. sa iau oseor. Pentru ca medicii , cand prescrie unele medicamente, mai ales acele / termen lung, nu recomanda pacientului sa ia si protectie pt. ficat, fiere, am facut si steatoza hepatica, am colesteronul 340, trigliceridele 280. si tensiune oxcilanta.Nu mai spun ca, am devenit imuna sau fac alergie la unele medicamente de sinteza.
Asa ca,trebuie sa luati si suplimente nutritive, acestea nu vindeca deficitul din organism, ajuta organismul sa se echilibreze.
Sunt pe piata din Romania , tot felul de naturiste, straine sau romanesti, toate sunt de mii de ori mai bune decat sinteza. Trebuie doar sa cautati pe google. Daca medicamentele de sinteza sunt copii fidele ale plantelor medicinale, doar ca sunt chimice=E. Acum noi trebuie sa luam plante medicinale *copii fidele ale medicamentelor de sinteza*, dar, fara Euri.
Pentru orice boala trebuie; dezintoxicare(macar o data pe an), antioxidanti, ex.lucerna echilibreaza suprarenala, mineralele *din ocean*, echilibreaza calciu, usturoiul,stirul(buruiana),propolis= antibiotic. anghinaria, spirulina, catina,etc, protejeaza si dreneaza fierea(lenesa), si ficatul etc. Mediciii, in scoala fac doar chimie, sunt unii care mai fac si cursuri de medicina naturista, dar fiind/bani ,renunta, le crapa capul 6 ani, de chimie si nu mai au rabdare si timp si de alte cursuri. Dar sa nu uitam ca mai este si politica sistemului medical, care aproape ca obliga medicul sa prescrie medicamentele, care sunt contractate de ministerul sanatatii. Falsuri sau gasit in medicamentele de sinteza, nu in cele naturiste. Odata mituit un reprezentant al M. sanatatii, evident ca, nu sunt controlate acele medicamente , adica, se da avizul sanatatii, fara sa verifice calitatea. Totul depinde de pacient. Nici un medic nu spune,*nu lua suplimente nutritive ca-ti face rau*, spune in schimb ca nu au nici o valoare. Sunt sinceri?, tot tu trebuie sa-ti dai seama. Am rude in familie medici, si in varsta(prof dr.). si tinerei. sa stiti ca, eau suplimente naturale.Nici unul nu a facut vaccinuri de nici un fel.
O zi buna tuturor, ma opresc ca am umplut forumul cu palavrageala.
dorina27
Postat pe 1 Iunie 2010 08:04
"Daca medicamentele de sinteza sunt copii fidele ale plantelor medicinale, doar ca sunt chimice "
Imi dai voie sa nu fiu de acord cu tine ? Medicamentele de sinteza NU SUNT copii "fidele" ale hormonilor umani, deoarece pt. a produce un medicament trebuie sa ai "patent" si nu poti patenta ... NATURA !!! Asa ca apar mici (dar semnificative) diferente intre hormonii artificiali si cei sintetici, care pot genera pe termen lung probleme de sanatate foarte grave. Mai este si problema potentei lor, marea majoritate a capsulelor sunt extrem de puternice.
In ceea ce priveste componenta autoimuna, trebuie spus ca bolile autoimune vin, de obicei, "grupat" (in termeni tehnici acest lucru se numeste uneori :polyendocrine deficiency syndrome) si, din acest motiv, trebuie tratat dezechilibrul imunitar, este insuficient sa iei EuThyrox/Tiroidin - trebuie tratat ansamblul, nu o singura rotita !
Ca si tine, si eu cred ca suplimentele naturiste sunt calea cea mai buna spre echilibrarea neurohormonala si imunitara a organsimului, DAR cu cateva corectii "corectii":
1) trebuie studiat terenul biologic al pacientului - de exemplu, de ce sa dai unui om minerale "din ocean" asa, pe nevazute, daca peste 70% din persoane au exces relativ de Ca, si nu deficit !
2) detoxifierea este un proces extrem de complicat - se face in 7 - pana la peste 20 de pasi ! In primul rand trebuie sa stii ce toxine ai, apoi trebuie sa estimezi in ce fel de tesut se afla (ca nu stau "agatate" pe colon sau in ficat asteptand sa fie eliminate !)
Pentru tiroida sunt extrem de multe substante (organice si anorganice) care functioneaza ca inhibitori, iar unele din ele sunt extrem de greu de scos din organism. Nu este suficient sa deschizi canalele de eliminare ... trebuie sa stii mult mai mult !
Pt. violeta: eu ti-as fi dat sa faci si FT3, ATPO, ATG, TRAb (ca tot vorbim de boli autoimune),asta pt. analizele de sange, restul ...mai vorbim !
dusa
Postat pe 1 Iunie 2010 16:37
De la: dusa, la data 2010-06-01 16:37:14"Daca medicamentele de sinteza sunt copii fidele ale plantelor medicinale, doar ca sunt chimice "
Imi dai voie sa nu fiu de acord cu tine ? Medicamentele de sinteza NU SUNT copii "fidele" ale hormonilor umani, deoarece pt. a produce un medicament trebuie sa ai "patent" si nu poti patenta ... NATURA !!! Asa ca apar mici (dar semnificative) diferente intre hormonii artificiali si cei sintetici, care pot genera pe termen lung probleme de sanatate foarte grave. Mai este si problema potentei lor, marea majoritate a capsulelor sunt extrem de puternice.
In ceea ce priveste componenta autoimuna, trebuie spus ca bolile autoimune vin, de obicei, "grupat" (in termeni tehnici acest lucru se numeste uneori :polyendocrine deficiency syndrome) si, din acest motiv, trebuie tratat dezechilibrul imunitar, este insuficient sa iei EuThyrox/Tiroidin - trebuie tratat ansamblul, nu o singura rotita !
Ca si tine, si eu cred ca suplimentele naturiste sunt calea cea mai buna spre echilibrarea neurohormonala si imunitara a organsimului, DAR cu cateva corectii "corectii":
1) trebuie studiat terenul biologic al pacientului - de exemplu, de ce sa dai unui om minerale "din ocean" asa, pe nevazute, daca peste 70% din persoane au exces relativ de Ca, si nu deficit !
2) detoxifierea este un proces extrem de complicat - se face in 7 - pana la peste 20 de pasi ! In primul rand trebuie sa stii ce toxine ai, apoi trebuie sa estimezi in ce fel de tesut se afla (ca nu stau "agatate" pe colon sau in ficat asteptand sa fie eliminate !)
Pentru tiroida sunt extrem de multe substante (organice si anorganice) care functioneaza ca inhibitori, iar unele din ele sunt extrem de greu de scos din organism. Nu este suficient sa deschizi canalele de eliminare ... trebuie sa stii mult mai mult !
Pt. violeta: eu ti-as fi dat sa faci si FT3, ATPO, ATG, TRAb (ca tot vorbim de boli autoimune),asta pt. analizele de sange, restul ...mai vorbim !

Mineralele din ocean sunt singurele care aua ceiasi componenta cu a osului uman. Ori de moment ce am spus de hiopocorticism, osteoporoza./ Am spus deficit osos. Evident, minerale nu iau decat indivizii cu deficit. Am gresit undeva? Iar suplimentele naturale,nu inhiba si nici nu stimuleaza hormonii. Ajuta organismul sa se gaseasca, regleze. Suplimentele nu vindeca boli. stimuleaza organismul sa se regleze , sa lupte impotriva **dinozaurului**, de aceia se si numesc supliment**,Omul nu mananca in mod curent; lucerna, cuisoare, scortisoara,usturoi, anghinarie,ovaz etc. si atunci tu suplimentezi cu plante care au la baza , ceia ce tie iti lipseste. Dar evident cred ca nici unul dintre cei de pe forum, nu va lua ceva; fie natural sau sintetic, decat daca stie ca are un deficit/baza de analize, diagnostic clinic, paraclinic etc.
dorina27
Postat pe 4 Iunie 2010 16:22
De la: dorina27, la data 2010-06-04 16:22:06
De la: dusa, la data 2010-06-01 16:37:14"Daca medicamentele de sinteza sunt copii fidele ale plantelor medicinale, doar ca sunt chimice "
Imi dai voie sa nu fiu de acord cu tine ? Medicamentele de sinteza NU SUNT copii "fidele" ale hormonilor umani, deoarece pt. a produce un medicament trebuie sa ai "patent" si nu poti patenta ... NATURA !!! Asa ca apar mici (dar semnificative) diferente intre hormonii artificiali si cei sintetici, care pot genera pe termen lung probleme de sanatate foarte grave. Mai este si problema potentei lor, marea majoritate a capsulelor sunt extrem de puternice.
In ceea ce priveste componenta autoimuna, trebuie spus ca bolile autoimune vin, de obicei, "grupat" (in termeni tehnici acest lucru se numeste uneori :polyendocrine deficiency syndrome) si, din acest motiv, trebuie tratat dezechilibrul imunitar, este insuficient sa iei EuThyrox/Tiroidin - trebuie tratat ansamblul, nu o singura rotita !
Ca si tine, si eu cred ca suplimentele naturiste sunt calea cea mai buna spre echilibrarea neurohormonala si imunitara a organsimului, DAR cu cateva corectii "corectii":
1) trebuie studiat terenul biologic al pacientului - de exemplu, de ce sa dai unui om minerale "din ocean" asa, pe nevazute, daca peste 70% din persoane au exces relativ de Ca, si nu deficit !
2) detoxifierea este un proces extrem de complicat - se face in 7 - pana la peste 20 de pasi ! In primul rand trebuie sa stii ce toxine ai, apoi trebuie sa estimezi in ce fel de tesut se afla (ca nu stau "agatate" pe colon sau in ficat asteptand sa fie eliminate !)
Pentru tiroida sunt extrem de multe substante (organice si anorganice) care functioneaza ca inhibitori, iar unele din ele sunt extrem de greu de scos din organism. Nu este suficient sa deschizi canalele de eliminare ... trebuie sa stii mult mai mult !
Pt. violeta: eu ti-as fi dat sa faci si FT3, ATPO, ATG, TRAb (ca tot vorbim de boli autoimune),asta pt. analizele de sange, restul ...mai vorbim !

Mineralele din ocean sunt singurele care aua aceiasi componenta cu a osului uman. Ori de moment ce am spus de hiopocorticism, osteoporoza./ Am spus deficit osos. Evident, minerale nu iau decat indivizii cu deficit. Am gresit undeva? Iar suplimentele naturale,nu inhiba si nici nu stimuleaza hormonii. Ajuta organismul sa se gaseasca, regleze. Suplimentele nu vindeca boli. stimuleaza organismul sa se regleze , sa lupte impotriva **dinozaurului**, de aceia se si numesc supliment**,Omul nu mananca in mod curent; lucerna, cuisoare, scortisoara,usturoi, anghinarie,ovaz etc. si atunci tu suplimentezi cu plante care au la baza , ceia ce tie iti lipseste. Dar evident cred ca nici unul dintre cei de pe forum, nu va lua ceva; fie natural sau sintetic, decat daca stie ca are un deficit/baza de analize, diagnostic clinic, paraclinic etc.

Si inca ceva Dusa, suplimentele naturale pentru reglarea hormonilor, sunt de obicei obtinute din; vegetatie vie, sau animala, compatibila cu functiile umane. Diferenta este ca, suplimentele naturale, in cazul ca il administrezi gresit se elimina, pe cand cele de sinteza nu. si produc anomalii, de cele mai mul;te ori extrem de urate.
Exemple. sunt multe. Cine a patit-o sa intre pe forum si sa povesteasca. Eu am vazut in ani de spitalizari, indivizi cu anomalii urate de tot, din tratamente hormonale de sinteza, gresit administrat. Endocrinologul nu este neapara super specialist sau DUMNEZEU*. Si cine a spus ca medicina este o stiinta exacta???
dorina27
Postat pe 4 Iunie 2010 16:51
De la: dusa, la data 2010-05-15 19:25:56Tiroidita autoimuna se trateaza prin:
- echilibrarea sistemului imunitar
- eliminarea patogenilor ce contin receptori de TSH sau ataca receptorii de TSH (depinde daca este Grave's sau Hashimoto)


Mie mi-a iesit ca am anticorpi anti TPO mariti cam de 4 ori fata de nivelul normal, iar Tsh si Ft4 in limite normale si vreo doi noduli amarati. Am cateodata palpitatii si tari de neliniste si chiar de rau general. Doctorita mi-a dat eutirox dar am citit ca aia sunt hormoni de sinteza...intrebarea mea e "de ce sa iau hormoni daca tiroida inca i produce in mod normal...nu pot face crize de hipertiroidism?" Deci ce as putea face?
Alycia
Postat pe 4 Iunie 2010 17:41
Alycia,si eu am antiTPO marit ,TSH-ul este uneori 0,9,iar alteori 3,9.Cand il am mic, sunt nelinistita si agitata,iar cand il am mare, ma simt f.obosita si am stari de rau general.Eu as fi vrut pe langa Euthyrox(sau in loc de el), sa iau ceva naturist sau homeopat,dar vreau la recomandarea unui specialist.Multa sanatate!Te pup.
creata82
Postat pe 5 Iunie 2010 16:54





-------------------------
Salina_SUSESI_Timisoara
Postat pe 5 Iunie 2010 23:37
Dorina27: "Mineralele din ocean sunt singurele care au aceiasi componenta cu a osului uman. Ori de moment ce am spus de hiopocorticism, osteoporoza./ Am spus deficit osos. Evident, minerale nu iau decat indivizii cu deficit. Am gresit undeva?"
Eu cred ca DA (parere personala !), si din mai multe motive !
Unul din ele ar fi ca pentru asimilarea Ca *de ex) sunt necesare alte 4 minerale, din care unul NU se gaseste in produsele marine. Mentionez ca solul Rom/Europei este deficitar in acest mineral esential.
Al doilea motiv ar fi acela ca majoritatea persoanelor au exces de anumite minerale si suplimentarea este periculoasa ! Problema este ca poate exista exces de Ca (uneori asociat cu prezenta anumitor tumori), DAR el nu poate fi utilizat. Atunci de ce sa-l mai dai ?
Al treilea motiv ar fi acela ca mineralele sunt asimilate NUMAI la un pH corespunzator, deci ar cam trebui sa incepem cu pH-ul, nu credeti ?
Comparatia intre suplimentele minerale si osul uman mi se pare cel putin fortata: osul uman este tesut VIU ! (Eu sunt de acord ca fiecare trebuie sa-si vanda marfa si, din punctul meu de vedere nu aveti decat s-o faceti, dar pastrandu-va aproape de adevar !)
Medicina este o STIINTA pentru cine o invata/practica ca o stiinta: chiar nu cunoastem diferenta intre lautar si pianistul de concert ? Este adevarat ca acum sunt cam multi lautari, dar, pe masura ce "publicul" se va educa si va invata ce trebuie sa ceara, vor fi mai multi spectatori la concert !

Alycia - cred ca ai de facut o alegere intre solutiile medicinei alopate si cele naturiste: vrei sa supravietuiesti fara efort (Euthyrox) sau vrei sa te vindeci ? Aceasta este intrebarea pt. foarte multe persoane, care se duc la dr. alopat si apoi se intreaba: "De ce mi-a dat medicamente ?" Simplu, pt. ca asta a invatat la facultate ! Ii ia 2 minute sa-ti scrie reteta, dar ca sa te TRATEZE, i-ar lua zile/saptamani pana asa-ti schiteze un plan de tratament.
Daca tiroida ta inca produce hormoni, veste proasta este ca Euthyrox-ul ii va bloca. Vestea "buna" este ca in acest mod vei deveni total dependenta de Euthyrox. Vestea optimista este aceea ca POTI sa-ti tratezi tiroida cu efort constant si sustinut, probabil in aprox. 1 an (depinde si de restul dezechilibrelor).
Ceea ce as dori sa va spun celor care cauta informatii utile pentru problema lor: tiroida este o glanda foarte sensibila la interferente: corectarea disfunctiilor ei implica studiul si corectarea altor disfunctii in organism: 1) nutritionale, 2) endocrine 3) imunitare etc etc
dusa
Postat pe 6 Iunie 2010 11:30
Dieta Oshawa! Mi-a schimbat viata mie! Sunt alt om, desi am avest necrutator diagnostic. Va recomand cu caldura, fara niciun risc. Am energie, buna-dispozitie. Cine nu crede, imi poate scrie gabriela_popa2004@yahoo.com
healthy001493
Postat pe 6 Iunie 2010 15:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ADHD, mintea si tehnica Meditatiei Transcendentale 3 De la: rodyana 1 Martie 2010 20:18
hairstylist 2 De la: ad_83 12 Ianuarie 2011 13:36
diagnostic 2 De la: nicusor 17 Aprilie 2009 19:59
chist ovarian mare...8cm 27 De la: alpin 29 Mai 2016 14:29
Medicamente naturiste se mai pot folosi dupa expirare? 6 De la: healthy005113 4 Octombrie 2009 19:21