Setari Cookie-uri

alunite sau...noduli pe corp

m-ai linistit cu raspunsul tau,Floare de crin.chiar asa o sa fac, ma duc la el.dar cred ca asta o sa fie in toamna,sa nu stau chiar imediat cu cicatricea proaspata la soare.ca mie tare mult imi place soarele, sa ma bronzez. nu ma puteam imagina sa nu stau la soare de acum incolo,cum imi zicea doctorul.
multumesc mult
drujbitza
Postat pe 18 Mai 2010 16:44
Ideea este ca nu e bine de stat la soare dupa ce te duci la Cluj. Si mai ales ca o sa arate groaznic pana cad! Eu am facut 2 si pe fatza, nu erau mari, dar stii cum e: am zis ca vreau sa scap de toate si le-am tratat si pe alea. Si eram intr-o zi cu o prietena si ma tot certa de ce am fost cu alea, ca aratau asa de urat si ea nu credea ca mai scap de ele vreodata! Dar sunt ok pe fatza! Si dupa sesiune, ma duc si eu la o tura, ca eu nu mai rezist cu cele noi! Si intr-o luna sunt gata cu ele! Ca eu nu le mai suport si ma tot gandesc ca parca nici acum nu imi vine sa cred ca am scapat asa usor de cele vechi! Nu stiu daca sunt virale, dat fiind ca m-am nascut cu una si care in timp mi s-a facut mare si proeminenta! Si mama o are in acelasi loc, dar la ea a ramas plata!
Sa stiti ca o sa arate f urat pana cad, dar nu disperati! Trebuie rabdare, unele vor cadea mai greu, poate mai trebuie sa mergeti cu ele sa mai dea pe ele! Dar merita! Ma simt atat de libera ! Am avut una in dreptul taliei si am agatat-o fara sa imi dau seama, probabil ca sunt mai vulnerabile, in timp ce se usuca si mi-a ramas un pic aiurea acolo! Trebuie sa ii spun sa o vada si pe aceea, daca mai poate sa imi faca ceva la ea! Oricum arata mai bine decat cum era cu alunita aceea mare ! Deci atentie! Nu UMBLATI la ele in timp ce se usuca! Lasati-le sa cada singure, ca altfel ramane urat acolo! Sanatate si rabdare!
floare_de_crin
Postat pe 18 Mai 2010 19:18
MULTUMESC PENTRU INCURAJARE! E INSA UN SEMN DE INTREBARE :DE CE MI-A MAI APARUT DUPA GAT INCA UNA DE 2 ZILE?
DECI...SUB TRATAMENT, SI ROSTOPASCA DIN GRADINA NOASTRA...SI ALIFIE DE ROSTOPASCA DIN FARMACIE...SI TRATAMENTUL CE IL TIN DE LA DERTMATOLOG DE ATATEA ZILE...NIMIC NU-MI FOLOSESTE.
AM VORBIT LA TELEFON CU D-L NOSTRU DIN CLUJ...CRED CA PANA LA URMA....INCERCAM SI ASTA.
POATE BUNUL D-ZEU AJUTA...NUMAI IN EL MI-E SPERANTA!
SANATATE TUTUROR!!!SI FARA STRES...SI FARA NECAZURI! VA SARUT!
KINDERLAND
Postat pe 19 Mai 2010 15:30
Kinderland! Fii te rog pozitiva! Fa un tratament pentru cresterea imunitatii! S-ar putea sa ai probleme cu imunitatea! Catina e f indicata! Catina cu Q10! Sau doar catina! Si du-te linistita la Cluj ca va fi bine!
Si stresul trebuie tinut sub control! Relaxeaza-te! Dormi macar 8 ore pe noapte! Bucura-te de fiecare zi! Ma voi ruga pentru tine, sa iti dea Dumnezeu putere si sa ai liniste sufleteasca! Nu dispera!
floare_de_crin
Postat pe 20 Mai 2010 23:33
De la: Floare_de_crin, la data 2010-05-20 23:33:11Kinderland! Fii te rog pozitiva! Fa un tratament pentru cresterea imunitatii! S-ar putea sa ai probleme cu imunitatea! Catina e f indicata! Catina cu Q10! Sau doar catina! Si du-te linistita la Cluj ca va fi bine!
Si stresul trebuie tinut sub control! Relaxeaza-te! Dormi macar 8 ore pe noapte! Bucura-te de fiecare zi! Ma voi ruga pentru tine, sa iti dea Dumnezeu putere si sa ai liniste sufleteasca! Nu dispera!

Te rog frumos sa spui daca domnul de la Cluj iti da o solutie pentru acasa si tamponezi tu zilnic alunitele, sau ti le tamponeaza el o singura data si apoi astepti rezultatul ?
Olt
Postat pe 21 Mai 2010 08:07
Nu iti da acasa nimic! Solutia aceea este f tare si o da cu grija sa nu atinga pielea, doar strict alunitele! Cica unii se ametesc un pic dupa ce ii da, de la reactia pe care o face! Eu nu am avut ameteli, dar totusi un pic nu mi-a fost bine!A doua oara cand am fost, nu am mai avut nicio stare, desi mi-a dat pe f multe(prima oara doar pe una).
floare_de_crin
Postat pe 21 Mai 2010 21:20
Mergi la dermatolog. La Medlife este Miruna Chelemen, o doctorita foarte buna.Poate sa le cauterizeze, daca va considera ca este cazul si poate sa iti faca si biopsie.
Sanatate multa!
ruxi_popa
Postat pe 25 Mai 2010 12:52
Cauterizare....biopsie....si apoi daca e maligna... radiatii, va cade parul, slabiti, nu rezistati la chimioterapie, etc. Am avut 2 vecine care au murit sub ochii mei, dupa chimioterapie...nu de la alunite, ci cancer in alta parte...
Vedeti ce usor vorbesc unii....eu de aceea am riscat sa ma duc la Dl Toma! NU eram pregatita pentru scenariul de mai sus! NU iti garanteaza niciun doctor ca nu e maligna alunita! Abia dupa biopsie vei stii...apoi , te descurci! Daca ai zile scapi, daca nu...pass!
Am gasit acum o cutiuta si in ea am pastrat alunitele care au cazut...asta ca sa imi aduc aminte de cosmarul meu in legatura cu ele! Sa fiu sigura ca nu visez, desi am dovada pielea mea, care e ok, fara ele! Am avut una si la ceafa, si nu ma puteam pieptana de frica! A cazut si inca a cazut si cu cateva fire de par! E o minune pentru mine, ca am scapat asa usor de ele! Si sunt ok, nu am nicio problema de sanatate din cauza asta!
floare_de_crin
Postat pe 25 Mai 2010 22:27
Buna tuturor! eu am de ceva ani pe pielea capului ceva care seamana cu o alunita, cam de marimea unghiei de la degetul mic, este ca si cum ar fi lipita de cap. La un colt se rupe mereu, se regenereaza si tot asa..uneori ma doare, cred ca atunci cand se rupe..am inceput sa cad pe ganduri, ma gandeam sa merg la dermatolog, dar citind si parerile voastre mi-e teama! As incerca sa dau cu rostopasca. Mentionez ca am predispozitie la alunite, am peste tot, majoritatea sunr plate. Stie careva un dermatolog bun in Bucuresti? Multumesc anticipat si o zi excelenta in continuare!
georgym2006
Postat pe 26 Mai 2010 12:03
buna
de unde procuri apa vie sau cum o prepari?
mersic
healthy016037
Postat pe 9 Iunie 2010 10:55














==========================================
Salina_SUSESI_Timisoara
Postat pe 10 Iunie 2010 09:04
Buna! Acum cateva minute mi-am taiat din gresala o alunita..in diagonala! mi-e frica sa le spun parintilor de ce s-a intamplat pentru ca o sa se alarmeze imediat..mai ales mama .A sangerat ceva timp dar s-a oprit in cele din urma...dar singura problema e ca si-a schimbat putin culoarea,e mai albicioasa si mi-e frica sa nu fie ceva grav . Imi puteti da niste sfaturi ?
TheSilverlight24
Postat pe 17 August 2011 18:36
De la: KINDERLAND, la data 2010-05-09 08:31:33De 2-3 saptamani mi-a aparut o alunita dupa gat ...care din cauza lantisorului de la gat a inceput sa ma doara si sa ma usture. Asa am descoperit ca o am....cand am pus mana era sange.Sotul meu a urmarit o emisiune la TV si gaseste leacul.....propolis ca sa nu mai creasca. Aplic tratamentul dar apare sub brat mai spre spate pe partea stanga.sunt mici...fac baie si descoper de 2 zile ca mici mici mai apar sub piept...4 abia se simt. Stie cineva ce poate fi? e duminica nu pot merge la doctor...dar chiar daca ati avut ...cu ce ati tratat aceste alunite si de ce apar?
Am acumulat multa , multa oboseala, stres nu mai zic....sa fie asta semnalul de alarma la ceva mai grav?
Multumesc anticipat !!!
intre noduli si alunite exista diferente mari!!alunitele pot fi toata viata inactive nodulii .............pot fi perioculosi!!
naturistul1
Postat pe 8 Octombrie 2011 15:24
nu ai habar despre ce vorbesty tu
larysa26
Postat pe 2 Octombrie 2013 02:16
De la: larysa26, la data 2013-10-02 02:16:00nu ai habar despre ce vorbesty tu

Are dreptate "naturistul"...habar nu ai tu cat de mare este diferenta! Intreaba un doctor de specialitate!
rondina
Postat pe 2 Octombrie 2013 14:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
silueta sau cat de mult iti doresti sa te recunosti ca femeie 33 De la: DESERT_PLANT_healthy 22 Noiembrie 2013 10:38
PASTILELE ALLI 22 De la: ioanabragaru 20 Mai 2010 09:27
Noul Hochland tartino 5 De la: medoc 6 Ianuarie 2016 17:11
Revitol Brightener pentru albirea pielii - 129.9 lei 1 De la: promovare_sanatate 6 Mai 2011 14:07
EXPLICAREA FENOMENELOR PARANORMALE 2 De la: Aemulus 1 Aprilie 2010 18:27