Setari Cookie-uri

Se mai poate transmite sifilisul?

Buna ziua, as vrea sa stiu daca se mai poate transmite sifilisul, dupa efectuarea tratamentului prescris de doctor, desi VDRL este de 1/1 +/- (tirtul a scazut de la 1/2 la 1/1 in timp). Eu am auzit k nu se mai poate transmite acest virus decat daca persoana respectiva intra din nou in contact cu o persoana care are virusul si ca poate avea copii. Rog raspuns urgent! Multumesc mult.
cris_25
Postat pe 20 Mai 2010 20:33
Buna ,cred ca cel mai recomandat este sa te duci sa iti mai faci un set de analiza sa vezi daca tratamentul si-a facut efect,si virusul numai este activ.Eu nu stiu prea multe despre sifilis dar cred ca asa este cel mai corect....si asa poti sta linistit!!!
c_ella99
Postat pe 1 Iunie 2010 10:55
cica nu se mai transmite, se face cadou
100101
Postat pe 1 Iunie 2010 20:41
hahahaha, nu se transmite, nu se face cadou ci se ia.

Da, poti avea copii (dar Doamne fereste!) si virusul se transmite chiar daca ai facut o data tratament.
Sa nu folositi prezervativ ca doare!!!!
micabis
Postat pe 1 Iunie 2010 21:06
nu se mai transmite, dar analizele nu vor mai fi niciodata negative indiferent de cat tratament vei face, mereu va fi o +. poti avea copii fara probleme, dar atentie pe viitor.
ninetta
Postat pe 3 Iunie 2010 16:11
Mda.... nu se mai transmite nici pojarul si totusi copii il fac.

micabis
Postat pe 4 Iunie 2010 19:11
Pentru cei curiosi dar comozi sa caute uite ce spune wikipedia:

http://ro.wikipedia.org/wiki/Sifilis

sau:

http://forum.romedic.ro/prod/sifilis_06924.html
micabis
Postat pe 5 Iunie 2010 03:37
Odata cu saracia, cu scaderea veniturilo, a ajutorului de somaj cu 25%, respectiv15%, tot mai multi nu vor!!!! folosi PREZERVATIVE LA 3-4 RON, CA NU AU BANI.!!!!!DECI VA CRESTE SIFILISUL, TRIHOMONIAZA, GONOREA, SI HERPESUL GENITALDAR PE CEI DE LA PUTERE NU LE PASA SI DE ACEASTA PROBLEMA SOC-MEDICALA, CA ACESTE BOLI TREBUIESC TRATATE TOT DIN BANI PUBLICI, VOR FI SI MAI MULTE CAZURI DE SIFILIS CONGENITAL, MULTUMIT MASURILOR LUATE DE DICTATORUL BASESCU, SI SLUGILE LUI.NOI NU MAI SUNTEM TARA.IN CINA PREZERVATIVUL SE DISTRIBUIE GRATIS!!!!!!!!!
elsopotyi
Postat pe 5 Iunie 2010 09:33
dar ce se poate face?noi cei cu venituri mici? degeaba vorbim si screm mesaje ca nu ne aude nimeni? EI CE STIU TOT AIA FAC?SA LE FIE RUSINE..
gogu1938
Postat pe 5 Iunie 2010 10:41
De la: elsopotyi, la data 2010-06-05 09:33:13Odata cu saracia, cu scaderea veniturilo, a ajutorului de somaj cu 25%, respectiv15%, tot mai multi nu vor!!!! folosi PREZERVATIVE LA 3-4 RON, CA NU AU BANI.!!!!!DECI VA CRESTE SIFILISUL, TRIHOMONIAZA, GONOREA, SI HERPESUL GENITALDAR PE CEI DE LA PUTERE NU LE PASA SI DE ACEASTA PROBLEMA SOC-MEDICALA, CA ACESTE BOLI TREBUIESC TRATATE TOT DIN BANI PUBLICI, VOR FI SI MAI MULTE CAZURI DE SIFILIS CONGENITAL, MULTUMIT MASURILOR LUATE DE DICTATORUL BASESCU, SI SLUGILE LUI.NOI NU MAI SUNTEM TARA.IN CINA PREZERVATIVUL SE DISTRIBUIE GRATIS!!!!!!!!!

pai aia ce iau somaj, sa nu mai f***a daca nu-si mai pot permite prezevativul. Tot Basescu e de vina, ca n-ai tu prezervativ? Du-te in "CINA" daca acolo-i gratis. Da acolo vezi ca o iei in mana, nu-ti da nimeni somaj. Nu exista notiunea asta. La munca 12 ore/ zi la un salariu de 20-25 USD/luna hai ma, ca daca ii spui lu`Basescu ca n-ai bani de prezervativ, isi rupe omu`de la gura cumva, si-ti cumpara el, numai sa fii tu un cetatean multumit.
100101
Postat pe 5 Iunie 2010 17:04
Cine te-a spus tie ca in "CINA" sunt salariile 20-25 euro?De muncit se munceste si peste 12 ore,iar salariul este peste 100 euro vb de muncitori din fabricute-cei care fac marfa pentru Europa de est,adica foarte proasta,se munceste in conditii greu de imaginat si greu de explicat in cuvinte.Nu vreau sa te contrazic dar am fost acolo si am discutat si vazut cum si ce se muceste.....
c_ella99
Postat pe 5 Iunie 2010 22:01
"cinezii" mi-au spus! aia ce au venit aici sa lucreze in in constructi, anul trecut. de bine ce le era acolo au venit. vezi, poate tu ai fost la Hong-Kong.
100101
Postat pe 6 Iunie 2010 23:20
nu,tocmai ca nu am fost doar Hong Kong.Am fost si prin niste mici sate,ca orasele nu se pot numi unde se faceau marfa si pt Romania,si am vb si cu muncitori si cu patroni si stiu cum erau sal....si la ce conditii erau acolo nu pot crede ca se castiga mai putin in alte parti!dar pana la urma China e mare.....
c_ella99
Postat pe 10 Iunie 2010 16:26
tarot_healthy
Postat pe 10 Iunie 2010 17:57
Eu nu am fost in China pentru ca a venit China peste mine aici unde locuiesc.
Un lucru pot spune despre ei: sunt extrem de mindrii cind e vorba de tara lor si nu ar recunoaste pentru nimic in lume ca foamea si lipsurile i-a scos din tara.
Da, muncesc pe nimic saracutii si exporta produse de calitate indoielnica.Si fratilor, va implor, nu cumparati alimente cu provenienta China.
micabis
Postat pe 11 Iunie 2010 18:49
VDRL O SA ITI RAMANA MEREU POZITIV ..IMPORTANT E TPHA..CUM E??? DACA AI FACUT TRAT AR TREBUI SA FIE OK....DA ..POTI SA FACI COPII...DAR SA STII CA TE POTI REINFECTA DACA O SA AI CONTACTE NEPROTEJATE CU PERSOANEINFECTATE.
NU E VORBA DE UN VIRUS...E VORBA DE TREPONEMA PALLIDUM..O BACTERIE DIN FAMILIA SPIROCHETELOR.SUCCES!
NEAPARAT TPHA CALITATIV SI CANTITATIV!!!!
healthy017387
Postat pe 23 Iunie 2010 18:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
chirurgical 4 De la: TF_ 8 August 2009 18:19
cum stopam intinderea vergeturilor 29 De la: lenia 11 Aprilie 2013 07:54
este ceva care sa ma ingrijoreze? 14 De la: Elenam13 5 Mai 2011 19:50
ginecolog bun in constanta 1 De la: dannact 19 Octombrie 2010 11:59
Infectie urinara??? 13 De la: healthy010635 18 Aprilie 2010 03:59