Setari Cookie-uri

rana pe col

am o rana pe colul uterin , facut testul PN care a iesit bine II, doctorita a zis ca nu am nici o infectie candida sau altceva poate am de la o raceala netratata candva.Inca nu am copii, a zis ca nu ma poate opera .Dar nu mia zis ca pot sa raman gravida sa nu cu rana pe col. Daca raman gravida pot sa-l pierd?
evelin26
Postat pe 27 Februarie 2009 15:20
De la: annamaria81b, la data 2009-02-27 15:20:30am o rana pe colul uterin , facut testul PN care a iesit bine II, doctorita a zis ca nu am nici o infectie candida sau altceva poate am de la o raceala netratata candva.Inca nu am copii, a zis ca nu ma poate opera .Dar nu mia zis ca pot sa raman gravida sa nu cu rana pe col. Daca raman gravida pot sa-l pierd?
evelin26
Postat pe 27 Februarie 2009 15:50
buna..
si eu am fost in situatia ta..acu ceva timo mi s a zis ca am o rana pe col mica, mica dar ca nu poate sa mi faca nimik, ca as avea o din nastere..ulterior am aflat ca asta e o prostie..ranile pe col apar din diverse motine...cum ar fi avort, chiuretaj, prezervativ..raceli frecvente, prezervatic, ob..si in cel mai rau caz HPV...si au mai trecut ceva ani ..si am aflat ca de fapt acea rana putea fi tratata ..in functie de natura rani..doar ca a trebuit sa merg din dr in dr...si cam tarziu am gasit un dr f bun..care mi a zis ca intre timp mi au aparut 2 rani pe col si sunt purtatoare de HPV..
parerea mea e sa mergi si la un alt dr..chiar 2..nu strica o alta parere si sa afli ce e cu rana aia..nu e normal sa fie acolo si nici nu poti face copii cu o rana pe col..
nu are legatura din ceea ce stiu una cu alta..
doar ca e putin probabil sa poti face copil cu rana acolo..
deci mergi la un alt dr..
daca vrei iti poti recomanda cel la care merg eu ..in buc
disimulateangel
Postat pe 18 Martie 2009 16:49
Buna tuturor!
Am si eu o intrebare:
Imi puteti spune ce tratament de ovule ati luat pentru vindecarea acestei rani pe col?
Nu stiu de ce, dar am impresia ca tratamentul care mi-a fost precris nu rezolva aceasta problema, cel putin din prospect nu rezulta ca ar fi pt asa ceva.
Va multumesc!

Postat pe 25 Martie 2009 12:43
va rog frumos daca ati intampinat problema aceasta sa ma ajutati si pe mine am facut un test papanicolau si-am rezultatul H-SIL (leziuni intreraepiteriale scuamoase de grad inalt cu suspiciune de invazie rog a imi raspunde la intrebare?
alNa20
Postat pe 29 Martie 2009 11:25
Buna tuturor!
daca aveti deja o nastere atunci se face cauterizare, daca nu- in cel mai rau caz criogenie- adica prin inghetare.si eu am avut, si un doctor a vrut sa ma cauterizeze, noroc ca am fost si la altii. Mie mi-a trecut cu ovule si anticonceptionale- Mycroginon- am inteles ca anti nu stiu ce contin, dar care oarecum a ajutat la tratare.nu va lasati pe mana tuturor macelarilor!
CAUTERIZAREA se face doar daca ai nasteri!
santate multa!
Dyana_24
Postat pe 20 Mai 2009 08:35


Pentru rana pe colul uterin foloseste produsele pe baza de ALOE VERA.Pentru detalii : alexxaclnsc@yahoo.com ; 0741215388
healthy001662
Postat pe 21 Mai 2009 17:06
eu am facut tratamente pt rana ani intregi.
nu mi-a trecut, dimpotriva, s-a marit in timp
m-am vindecat prin cauterizare.
ramona_eliza
Postat pe 21 Mai 2009 18:19
Buna Ziua
Rana de col uterin se rezolva miult mai simplu si fara side effect.
Pentru mai multe detalii...clungu@hotmail.com
Costello
kudika009311
Postat pe 3 Septembrie 2009 04:10
il cunoaste cineva pe dr vaduva de la spit canacuzino?
ce parere aveti despre el?
kudika097685
Postat pe 11 Octombrie 2009 12:08
Rana pe col se vindeca prin cauterizare care se face cu anestezie locala si poti sa faci cati copii vrei dupa aceea daor ca uterul e mai sensibil....
healthy001807
Postat pe 14 Octombrie 2009 11:08
Mda, nici eu nu vad ce legatura are cauterizarea unei rani pe col cu copiii. Eu cred ca e cea mai sigura metoda de a scapa de rana. Eu am facut o cauterizare acum 7 ani si s-a vindecat perfect. Dupa cauterizare am mers cam 2 saptamani din 2 in 2 zile la medic sa urmareasca ce se intampla, iar asistenta imi facea spalaturi cu ceai de galbenele (facut de mine acasa) si apoi imi dadea cu o crema pe care o preparasem dupa reteta data de medic, la farmacie. Cred ca intr-adevar la o cauterizare conteaza sa fie facuta bine. Eu mergeam atunci la o doctorita care avea cam 65 de ani, se pensionase si lucra la o clinica particulara. Din pacate a murit. Si de atunci nu am mai gasit un alt ginecolog in care sa am la fel de mare incredere, sa-l vad atat de atent si dedicat pacientului. Acum toti sunt foarte grabiti si te trateaza cu destula superficialitate.
healthy005488
Postat pe 24 Noiembrie 2009 20:45
Cunosc ff multe persoane care au incercat sa trateze rana pe con, dar nu au reusit, cea mai sigura metoda este cauterizarea, am facut-o si eu acum un an si jumatate si sunt foarte bine, am avut o rana destul de mare care imi acoperea aproape jumatate din col, am cauterizat-o si acum nu mai am probleme. nu am nascut pana acum, dar am inteles ca daca faci cauterizare inainte, nu te mai dilati atat cat ar treui la nastere, dar sunt doar pareri, ar fi singurul risc. mai bine asa decat cu rana. Cauterizarea e infioratoare, dar nu asa dureroasa si nici periculoasa!!!!!!!!!!1
mirynik05
Postat pe 23 Martie 2010 08:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
neoplasm bronhopulmonar 15 De la: kudika510498 21 Februarie 2012 15:46
sfaturi>>???? 4 De la: goanga 24 Martie 2010 11:37
Verifica-ti sanatatea !urgent rezolvat ,calitate si precizie in diagnostic ! 1 De la: healthy006304 19 Februarie 2010 15:28
fertilizare in vitro 63 De la: mirela_elisabeta 31 Martie 2014 23:58
premenopauza sau amenoree 13 De la: gabitza75 25 Martie 2013 20:16