Setari Cookie-uri

Salut

Acum cateva zile m-am culcat cu prietenul meu fiind virgina.Am facut-o neprotejat si nu a ejaculat in mine.Aseara s-a intamplat din nou dar am facut-o cu prezervativ.Trebuie sa i-au anticonceptionale sau alte pastile pentru a preveni o sarcina nedorita?Sunt la inceput si as vrea sa fiu cat mai documentata.Astept niste raspunsuri.Multumesc.
koko_healthy
Postat pe 22 Mai 2010 19:36
Poti sa ei si una si alta.Dar vezi anticonceptionalele ar trebui prescrise de un medic ginecolog, ptr. siguranta ta, ptr. ca fiecare organism primeste si accepta anumite anticonceptionale.
kudika098645
Postat pe 22 Mai 2010 20:10
sarcina doar de la o simpla partida fara ejaculare in interior si apoi cu prezervativ...??????stai linistita draga,si nu lua anticonceptionale fara prescriptie medicala,altfel acestea pot avea urmari nu tocmai dorite de tine.si foloseste prezervativul
issa12
Postat pe 22 Mai 2010 22:12
De exemplu daca m-as culca de mai multe ori cu prietenul meu protejandu-ne si nu as lua anticonceptionale ar avea ceva?Trebuie sa i-au neaparata chiar daca ma protejez?Ma refer sa nu se produca o sarcina.Am auzit ca daca s-ar intampla sa se rupa prezervativul sau sa ejaculeze in mine se ia pastilele de urgenta administrandu-se una la 12 ore dupa actul sexual si cealalta dupa 12 ore de la prima.
koko_healthy
Postat pe 22 Mai 2010 22:55
DA cam asa ceva.Eu cu sotul de 25 de ani ma fereste.Deci cind ii vine ejaculeaza afara in cirpa si nu am ramas niciodata asa.Nustiu acum depinde de fiecare in parte.Emai bine sa te protejezi.Daca alegi anticonceptionale e mai bine sa intrebi mai intii medicul ginecolog.
kudika098645
Postat pe 22 Mai 2010 23:49
El iti va spune in urma unor analize ce tip de anticonceptionale sa ei.
kudika098645
Postat pe 22 Mai 2010 23:50
De la: fericire, la data 2010-05-22 23:49:12DA cam asa ceva.Eu cu sotul de 25 de ani ma fereste.Deci cind ii vine ejaculeaza afara in cirpa si nu am ramas niciodata asa.Nustiu acum depinde de fiecare in parte.Emai bine sa te protejezi.Daca alegi anticonceptionale e mai bine sa intrebi mai intii medicul ginecolog.




hahahaha,asta-i buna,oare ce carpa???de sters praful? de sters pe jos?...hehehe... felicitari !!!mereu dai sfaturi pertinente...
pdg
Postat pe 23 Mai 2010 22:06
Nam sa-ti cer ce nu ai, din pacate.
kudika098645
Postat pe 24 Mai 2010 09:19
De la: fericire, la data 2010-05-24 09:19:58Nam sa-ti cer ce nu ai, din pacate.



cred ca tie ti-e ff greu cu...tine !hehehe
sa ai o saptamana frumoasa...
pdg
Postat pe 24 Mai 2010 11:40
Parerea mea e sa folosesti prezervative pentru inceput,nu lua inca anticonceptionale.Verificati tot timpul daca prezervativul nu e spart si mai ales asigura.te ca e pus bine,cititi impreuna prospectul,ca de rusine nu moare nimeni dar in schimb cu o sarcina nedorita nu cred ca e placut sa te alegi.Si metoda "in care are el grija" a dat nastere multor sarcini,nu sunt ipocrita sa zic ca nu am facut.o si asa dar daca nu iti doresti copii mai bine fereste.te.
kri_kri_healthy
Postat pe 30 Mai 2010 20:10
Si inca un lucru FFFFFFFFFFFoarte important care trebuie dat de femei este ca daca ti.ai inceput viata sexuala e bine mergi la ginecolog,daca nu ai mers inainte,pentru ca noi femeile suntem sensibile si e mai bine sa avem grija de sanatatea noastra de tinere si sa facem macar un TEST PAPANICOLAU o data pe an si o vizita ginecologica!!Ai grija de tine si sa fii iubita!!
kri_kri_healthy
Postat pe 30 Mai 2010 20:16
salut
nu numai sperma contine spermatozoizi deci metoda coitului intrerupt (adica a ejacula in afara vaginului) nu este 100% sigura

faptul ca ai folosit prezervativ la partida de a doua zi nu inseamna ca ai fost protejata si la prima (asta asa ca sa stii pt viitor)

pilula de a doua zi e o bomba hormonala (multi ginecologi indica o alta metoda a contraceptiei de urgenta) cu efecte secundare timp de luni de zile dupa folosire (fetele care nu le-au experimentat sa fie ingaduitoare cu cele care au avut de suferit) si e bine sa nu trebuiasca sa apelezi la ea

e bine sa te protejezi cu prezervativ la fiecare act sexual (sarcina, boli...)

pilulele trebuie luate doar dupa ce ai facut un profil hormonal corect si doar la indicatia medicului (ele au si alte efecte in afara de contraceptie) nu toate felurile si concentratiile de hormoni sunt potrivite pentru tine

sustin sfatul anterior - mergi la ginecolog si pentru un consult

healthy004061
Postat pe 3 Iunie 2010 23:55
kudika098645
Postat pe 3 Iunie 2010 23:59
De la: koko, la data 2010-05-22 19:36:44Acum cateva zile m-am culcat cu prietenul meu fiind virgina.Am facut-o neprotejat si nu a ejaculat in mine.Aseara s-a intamplat din nou dar am facut-o cu prezervativ.Trebuie sa i-au anticonceptionale sau alte pastile pentru a preveni o sarcina nedorita?Sunt la inceput si as vrea sa fiu cat mai documentata.Astept niste raspunsuri.Multumesc.


eu zic sa te documentezi mai intai apoi sa incepi o relatie. ai mare grija la anticonceptionale, poti avea sch hormonale te poti ingrasa parul de pe corp va fi mai abundent si chiar vei risca sa nu poti da nastere unui copil at cand vei dori. dac totusi ai dubii si crezi ca in urma actului ai putea ramane insarcinata exista pilula de dupa. dar ai grija, nu o poti fol dec o data la 3 luni
angelradios
Postat pe 9 Iunie 2010 10:22
De la: fericire, la data 2010-05-22 23:49:12DA cam asa ceva.Eu cu sotul de 25 de ani ma fereste.Deci cind ii vine ejaculeaza afara in cirpa si nu am ramas niciodata asa.Nustiu acum depinde de fiecare in parte.Emai bine sa te protejezi.Daca alegi anticonceptionale e mai bine sa intrebi mai intii medicul ginecolog.


bietul om, de 25 de ani simte placerea intr o carpa?????????? n am mai auzit asa ceva, da e greu de spalat lenjeria sau ce?
angelradios
Postat pe 9 Iunie 2010 10:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
George 2 De la: office_salinasusesi_ro 13 Aprilie 2010 09:57
testare fara recoltare,fara a fii nevoie sa te dezbraci ! 5 De la: camiflorea 18 Aprilie 2010 21:30
help!!! 8 De la: camiflorea 24 Martie 2010 18:05
negi genitali 119 De la: monalisaaa 11 Mai 2012 23:37
prea multa menstruatie...... 34 De la: kudika367277 14 Februarie 2011 09:16