Setari Cookie-uri

cum sa ma ingras?

buna, sunt noua aici si am vazut ca pot sa va cer o opinie cu speranta de a ma ajuta .problema mea ar fii urmatoarea:am 29 de ani ,1,57 si 38 de kg ,nu reusesc sub nici-o forma sa ma ingras ,am incercat si nu reusesc, mentionez ca nu am facut un control ca sa stiu daca as avea ceva in neregula , aveti idee cum as putea reusi sa ies din acest impas ? va multumesc.
monalisad
Postat pe 23 Mai 2010 13:19
Bunã, pentru "problema" ta recomand cu mare încredere sã consumi Tahitian Noni
colnago
Postat pe 23 Mai 2010 19:02
De la: healthy016502, la data 2010-05-23 13:19:20buna, sunt noua aici si am vazut ca pot sa va cer o opinie cu speranta de a ma ajuta .problema mea ar fii urmatoarea:am 29 de ani ,1,57 si 38 de kg ,nu reusesc sub nici-o forma sa ma ingras ,am incercat si nu reusesc, mentionez ca nu am facut un control ca sa stiu daca as avea ceva in neregula , aveti idee cum as putea reusi sa ies din acest impas ? va multumesc.


un control medical mai intai , ca sa vezi care-i cauza, apoi tratament sau atitudine functie de diagnostic!
camiflorea
Postat pe 26 Mai 2010 16:09
ce este acest Tahitian Noni ,m-ai putea lamuri ?
monalisad
Postat pe 27 Mai 2010 22:19
sincer, mi-e teama sa ajung la medic si sa aflu cine stie ca sufar de anorexie si apoi sincera sa fiu mi-e rusine de mkine insumi cum arat ,am incercat sa ma accept asa cum sunt dar ....,stiu ca ceva e in neregula.
monalisad
Postat pe 27 Mai 2010 22:22
Pai, o consultatie la medic oricum nu strica, dar daca te simti bine, adica nu simti o oboseala permanenta, ai un somn linistit, nu ai ameteli, ai scaun normal, regulat, nu trebuie sa te ingrijorezi. Despre bautura bioactiva pe scurt: este produs din fructul tropical numit Noni (Morinda citrifolia), folosit de bastinasii din zonele tropicale de mii de ani, considerau ca ajuta la mentinerea/recapatarea sanatatii. Sucul este 100% natural, fara adaos de apa, zahar, conservanti.Nu este madicament , ajuta organismul prin substantele bioactive in diferite probleme de sanatate:

-dureri acute si cronice;
-ocrotirea sanatatii prin tinerea in echilibru a sistemului imunitar;
-mentinerea starii de vigurozitate a organismului,asigurand vitalitatea sa, stimuland si capacitatea intelectuala;
-tulburari menstruale;
-obezitate;
-astm bronsic si alte afectiuni ale sistemului respirator;
-imbolnaviri ale sistemului osos: reumatism, dureri articulare, artrita;
-osteoporoza;
-tulburari ale sistemului nervos:stari depresive, insomnii,etc.;
-hipertensiune arteriala;
-diabet zaharat de grad2, adica cel care se afla in faza in care se administreaza tratament medical cu tablete, nu cu insulina injectata;
-boli ale pielii, parului;
-scleroza multipla;
-diferite alergii; imbolnaviri ale rinichiului;
-comotie cerebrala, etc.;
-tumori canceroase.

Pe langa acestea, Noni confera o stare generala de prospetime fizica si intelectuala, imbunatateste conditia fizica, capacitatea de gandire, vederea. Asigura un somn linistit si trezire odihnita, chiar dupa un nr. mai redus de ore de somn.
Nu are nici un fel de contraindicatii.
Iti trimit in email mai detaliat informatii daca te intereseaza, adresa mea e: fazakas.zoltan@yahoo.com
colnago
Postat pe 28 Mai 2010 10:50
De la: colnago, la data 2010-05-28 10:50:40Pai, o consultatie la medic oricum nu strica, dar daca te simti bine, adica nu simti o oboseala permanenta, ai un somn linistit, nu ai ameteli, ai scaun normal, regulat, nu trebuie sa te ingrijorezi. Despre bautura bioactiva pe scurt: este produs din fructul tropical numit Noni (Morinda citrifolia), folosit de bastinasii din zonele tropicale de mii de ani, considerau ca ajuta la mentinerea/recapatarea sanatatii. Sucul este 100% natural, fara adaos de apa, zahar, conservanti.Nu este madicament , ajuta organismul prin substantele bioactive in diferite probleme de sanatate:

-dureri acute si cronice;
-ocrotirea sanatatii prin tinerea in echilibru a sistemului imunitar;
-mentinerea starii de vigurozitate a organismului,asigurand vitalitatea sa, stimuland si capacitatea intelectuala;
-tulburari menstruale;
-obezitate;
-astm bronsic si alte afectiuni ale sistemului respirator;
-imbolnaviri ale sistemului osos: reumatism, dureri articulare, artrita;
-osteoporoza;
-tulburari ale sistemului nervos:stari depresive, insomnii,etc.;
-hipertensiune arteriala;
-diabet zaharat de grad2, adica cel care se afla in faza in care se administreaza tratament medical cu tablete, nu cu insulina injectata;
-boli ale pielii, parului;
-scleroza multipla;
-diferite alergii; imbolnaviri ale rinichiului;
-comotie cerebrala, etc.;
-tumori canceroase.

Pe langa acestea, Noni confera o stare generala de prospetime fizica si intelectuala, imbunatateste conditia fizica, capacitatea de gandire, vederea. Asigura un somn linistit si trezire odihnita, chiar dupa un nr. mai redus de ore de somn.
Nu are nici un fel de contraindicatii.
Iti trimit in email mai detaliat informatii daca te intereseaza, adresa mea e: fazakas.zoltan@yahoo.com
vreau sa stiu la ce temperatura este pasteurizat?
ene_m_gabriel
Postat pe 28 Mai 2010 11:08
Imi pare rau dar nu stiu sa-ti raspund, firma TNI nu divulga modalitatea prin care are loc pasteurizarea, stiu doar ca e o modalitate mai speciala care sa nu diminueze efectele curative. Este brevetat (daca folosesc cuvintul potrivit, vreau sa zic ca alta firma nu are voie sa foloseasca aceeasi modalitate de pasteurizare) la fel si sticla in care se comercializeaza
colnago
Postat pe 28 Mai 2010 13:49
De la: colnago, la data 2010-05-28 13:49:10Imi pare rau dar nu stiu sa-ti raspund, firma TNI nu divulga modalitatea prin care are loc pasteurizarea, stiu doar ca e o modalitate mai speciala care sa nu diminueze efectele curative. Este brevetat (daca folosesc cuvintul potrivit, vreau sa zic ca alta firma nu are voie sa foloseasca aceeasi modalitate de pasteurizare) la fel si sticla in care se comercializeaza
este foarte important de stiut,daca temperatura de pasteurizare depaseste 40 de grade celsius,atunci vorbim de un suc cu proprietati aproape inexistente,distrugerea enzimelor si a multor elemente nutritive pe care le are acel fruct.Mai am o intrebare,exista un organism international care dovedeste calitatea produsului,puritatea si concentratia lui?
PS:sticla are fotoprotectie?
ene_m_gabriel
Postat pe 28 Mai 2010 14:00
Da, singurul produs pe baza de Noni care are printre altele acordul Novel Food Decizia 2003/426/EC din partea UE,(din pacate sunt firme care profita de aceasta decizie considerind ca e valabil si pentru produsele lor) obtinut dupa 3 ani de cercetari efectuate de comisia UE care declara ca nu are nici un fel de contraindicatii, se poate consuma la orice virsta, de la bebelusi , de femei gravide, chiar si 7L/1zii. Concentratie e 89% suc din piure de fruct, restul afine, struguri rosii si coacaze negrii.
Sticla are fotoprotectie.
Gabriel, poti afla mai multe despre acest produs (desigur doar daca te intereseaza) pe pagina www.gononi.info, uite si un filmulet cu substantele nutritive recent descoperite in fruct: http://www.gononi.info/romania/romanian/video/whiteboard1.php
colnago
Postat pe 28 Mai 2010 14:25
am auzit k trebuie sa mananci la ore fixe si produse care au multe calorii.si eu incerc sa ma ingras si nu reusesc.eu am 40 kg si 26 ani.iti doresc succes.
healthy016690
Postat pe 28 Mai 2010 20:51
De la: healthy016502, la data 2010-05-27 22:22:19sincer, mi-e teama sa ajung la medic si sa aflu cine stie ca sufar de anorexie si apoi sincera sa fiu mi-e rusine de mkine insumi cum arat ,am incercat sa ma accept asa cum sunt dar ....,stiu ca ceva e in neregula.


chiar daca ti-e teama sa ajungi la medic, tot medicul e cel mai avizat sa stabileasca motivul greutatii tale mici si metoda de contracarare. vrei sa astepti pana cand nu se va mai putea rezolva nimic?
camiflorea
Postat pe 29 Mai 2010 16:46
Ai 29 de ani si degeaba
Cum poti sa zici ca ti-e frica sa mergi la medic de teama sa nu iti spuna ca esti anorexica? Fata draga, asta trebuie sa constientizezi tu insati. In loc sa cauti tratamente pe forumuri mai bine ai fi dat un search sa vezi ce inseamna anorexia. Tu iti constientizezi "defectul", nu iti place ca esti asa slaba. O fata anorexica, draga mea, si la 38 de kg se vede grasa.
Si eu am trecut prin situatia ta, am 42 de kg, dar multumesc lui Dumnezeu, sunt sanatoasa. Si fizic si mental. Invata sa te accepti asa cum esti pentru ca nu intotdeauna ne putem schimba infatisarea dupa bunul nostru plac.
Dute la un nutritionist, fa-ti analizele de sange, analizele la glanda tiroida, eventula niste analize hormonale si apoi eventual urmezi o dieta bogata in calorii.
Daca ai chef si bani te poti interna si intr-o clinica, sa stai si sa mananci la cantina alimentele recomandate de medicul nutritionist.
Numai bine !
Georgiana77
Postat pe 29 Mai 2010 19:24
m-as bucura sa-ti fie de folos reteta mea : iei o cantitate de drojdie de bere,cu care se framanta painea, si dublul acestei cantitati de miere de albine lichida,se amesteca pana cand pasta devine omogena.se adauga seminte de marar rasnite,adica facute faina,pana cand pasta devine de consistenta unui aluat.aceasta reteta,cu mici adaosuri,vindeca toate bolile oamenilor.de exemplu pentru caner se adauga vitamina b17.etc...este bine sa stii ca timp de 3 luni de zile se ia cate o lingurita pe stomacul gol,de 3 ori pe zi si nu simti nici un beneficiu.dupa aceasta perioada incep sa se mareasca sanii si apoi restul corpului.in perioada tratamentului sa nu inlocuiesti apa cu sucurile din comert.trebuie sa bei 2 litri de lichide pe zi dar acestea sa fie din fructe,legume,ciorbe,apa si nici de pofta din sucuri cumparate.daca iti mai pot fi de folos cu ceva ma gasesti la : vasiliu.anton@yahoo.com
healthy005909
Postat pe 30 Mai 2010 09:01
Salut. Ma numesc Mihaela si sunt consultent wellness. Te pot ajuta. Daca imi trimiti adresa ta de mail iti pot trimite cateva poze cu persoane care erau foarte slabe si au reusit sa se ingrase.Mai multe detalii daca vrei o sa iti dau dupa ce vezi pozele.
miha_cuculeanu
Postat pe 30 Mai 2010 14:48
buna ma numesc ana-maria am 20 de ani,1.60,45 de kg si am aceiasi problema cu greutatea.am luat intr-un timp calciu ,vitamine dar nimic.vreau sa ma mai ingras macar 10 kg si in plus am sani foarte mici .ce ma sfatuiti ?
multumesc
ochicacafeaua
Postat pe 1 Iunie 2010 17:49
Draga mea, si eu am avut aproximativ aceeasi problema. La mine este vorba de metabolism, care este foarte rapid si nu permite asimilarea de catre organism a alimentelor. Nu am permis sa ajung un schelet, asa ca m-am apucat de mancat sanatos si regulat. Am o masa bogata la pranz de unde nu lipseste in primul rand branzica, oul si legumele. Seara, de asemenea mananc bine. Asta nu inseamna ca trebuie sa exagerezi ... iti pui cantitati decente de mancare, ca pentru un om normal (nici mai mult nici mai putin) si incerci sa papi tot. Iar in fiecare zi bei un iaurt (cel pentru copii este foarte sanatos - Tedy) si mananci fructe. Incearca o perioada sa vezi daca da rezultate. La mine functioneaza si ma mentin la 53-54 de kg la 1,65 m. Si acum am si fund in pantaloni
Mult succes!
emy_healthy
Postat pe 4 Iunie 2010 13:02
Nu sunt medic insa am facut aproape un an si jumatate la medicina, nu am terminat insa acolo ci m-am mutat la politehnica. Un control medical este desigur vital in depistarea starii de sanatatate pe care o ai.
Daca totul va fi ok dupa control, sfatul meu este sa ramii asa cum esti.
Multa bafta!
DanWood70
Postat pe 5 Iunie 2010 05:39





---------------------------------------
Salina_SUSESI_Timisoara
Postat pe 5 Iunie 2010 23:05
e mai bn slab decat gras ,incearca sa ti scoti ideea asta ,e mai bn asa cum esti decat sa ei cine stie ce si iti da peste cap metabolismul sa devii ''obeza'',mai bn asa ,......parerea mea . si eu am 58 de kg sunt bn asa cum sunt chiar mas bucura sa fiu mai slaba , vai multe fete vor sa fie slabe si u vrei sa te ingrasi ,te pup
lorymak
Postat pe 10 Iunie 2010 17:38
miha_cuculeanu spunemi si mie cum sa ma ingras te rog diana_gabita2007@yahoo.com
healthy002035
Postat pe 12 Iunie 2010 23:22
mai e o modalitate.. probata.... fa sport si dupa, imediat dupa ... mananca ce iti place..... asta fa-o o sapt la ora fixa... si sigur iei ceva in greutate.. mult succes!
cry_cristinuta
Postat pe 15 Iunie 2010 08:45
pentru o discutie mai pe larg si o recomandare pertinenta, va rog sa ma contactati la viorica_2001@yahoo.com
destin67
Postat pe 15 Iunie 2010 15:39
De la: healthy016502, la data 2010-05-23 13:19:20buna, sunt noua aici si am vazut ca pot sa va cer o opinie cu speranta de a ma ajuta .problema mea ar fii urmatoarea:am 29 de ani ,1,57 si 38 de kg ,nu reusesc sub nici-o forma sa ma ingras ,am incercat si nu reusesc, mentionez ca nu am facut un control ca sa stiu daca as avea ceva in neregula , aveti idee cum as putea reusi sa ies din acest impas ? va multumesc.

Buna,
Si eu iti recomand o consultatie la un medic endocrinolog. el iti poate indica un regim insa dupa ce identifica cauzele pentru care nu iei deloc in greutate. ar pute fi de vina si regimul alimentar care trebuie sa fie diversificat pentru a acumula kilograme.

Iata cateva sfaturi:
http://www.doctorating.ro/forum_doctorating/viewtopic.php?f=5&t=33&sid=93c6d8a6f805ea1e38d31634dcf35a5b

Cu toate acestea, cred ca o consultatie specializata iti va fi de folos.
succes!
Monicamm85
Postat pe 16 Iunie 2010 12:07
buna.....si eu am aceeasi problema legata de greutate....am 1.65m inaltine si 45kg.....toata lumea zice mai bn slab decat gras....asta asa e......dar cand esti asa slab situatia nu mai este asa roz cum se vede din exterior.....pe langa privirile pline de batjocura te mai confrunti si cu problema hainelor si mai ales a parerii despre sine pe care ajunti sa ti-o formezi din aceasta cauza.....eu le inteleg foarte bn pe fetele care vor sa se ingrase...si eu ma confrunt cu aceasta problema de cand ma stiu.....dpdv medical sunt ok....o analiza la tiroida mai vreau sa fac .....am luat vitamine...am facut sport...degeaba....stiu ca singura sansa ar fi un program de masa regulat dar nu il pot respecta din cauza serviciului...asa ca voi incerca si reteta cu drojdie...poate poate.....
mamitzu
Postat pe 16 Iunie 2010 15:23
Eu sunt in aceeasi situatie,aproximativ.dar am reusit sa ma ingras cateva kg doar prin mese luate zilnic la aceeasi ora,si mancare cat mai diversificata.in rest nu stiu ce altceva te/ar putea ajuta.
ramona_onea
Postat pe 20 Iunie 2010 00:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
100% PUR COLLAGEN type II-Supliment alimentar (capsule) 0 De la: 15 Noiembrie 2009 12:02
alimentatia sanatoasa pentru leucemie cronica mielitica 3 De la: healthy005889 18 Noiembrie 2009 08:42
produsele dietetice 56 De la: office_salinasusesi_ro 15 Aprilie 2010 16:39
Votati pentru SANATATE ! 1 De la: elinaa 13 Iulie 2009 10:53
Viaþa BIO îþi aduce avantaje pe termen lung 1 De la: danielatontsch 15 Septembrie 2009 18:06