Setari Cookie-uri

Rana pe col nu se cauterizeaza

Am citit ca in occident rana pe col nu se cauterizeaza,pentru ca sub rana se dezvolta celulele canceroase.Cred ca se poate trata si inca cu produse naturiste.Eu am folosit niste ovule din 5 plante cu rasina de la Femina.Le-am luat de la o farmacie naturista cu 10 ron.S gasesc si de la Hofigal cu 8 ron,dar mi s-au parut mai bune cele de la Femina.Sunt bune si in scop preventiv.
ani_healthy
Postat pe 30 Iunie 2010 02:53
De la: ani, la data 2010-06-30 02:53:58Am citit ca in occident rana pe col nu se cauterizeaza,pentru ca sub rana se dezvolta celulele canceroase.Cred ca se poate trata si inca cu produse naturiste.Eu am folosit niste ovule din 5 plante cu rasina de la Femina.Le-am luat de la o farmacie naturista cu 10 ron.S gasesc si de la Hofigal cu 8 ron,dar mi s-au parut mai bune cele de la Femina.Sunt bune si in scop preventiv.


Nu pot sa-ti zic ceva concret referitor la ceea ce ai scris,( nu m-am confruntat cu o astfel de problema) insa parerea mea este ca depinde de rana, insa daca tu zici ca doar crezi ca se vindeca doar cu niste ovule pe care le-ai luat de la farmacie, eu zic ca mai bine consulti un medic de specialitate, el e in masura sa-ti zica ce e mai bine de facut, a sta cu o rana pe col si asteptand sa se vindece doar cu pareri de forum sau din zisele femeilor( vecine, farmaciste) eu zic ca e mult mai rau. Am o intrebare, care a fost criteriul dupa care ai ales dintre cele doua feluri de medicamente? adica cum ai ajuns tu la concluzia ca cele de la " Femina" sunt mai bune?
sanatate!
stem_29
Postat pe 30 Iunie 2010 09:39
da ,am auzit si eu ca rana pe col nu se mai cauterizeaza dar de vindecat nu se vindeca nicicum altfel.asa ca eu nu mai pricep nimic,de ce s-ar dezvolta fix sub rana aceste celule canceroase si nu in alta parte a colului deci cauterizarea produce va sa zica cancer?da am auzit si eu de ovule din plante si polen de la plafar eu nu am teribil de multa incredere in plante,am intr-o oarecare masura ce sa zic....eu nu le pot folosi pt ca sunt alergica la polen...alta problema...asta e .mama a avut o rana pe col ramasa de la nasterea mea ,pe cale normala evident atunci nu se faceau cezariene in fiecare minut ca si acum a cauterizat-o e bine si are 80 de ani deci...nu mai stiu ce sa spun.dar este adevarat studiile recente de medicina nu mai recomanda cauterizarea ranilor pe col.
maria1931
Postat pe 13 Iulie 2010 13:08
BUNA FETELOR, rana pe col se cauterizeaza in germania,italia,anglia, austria.... depinde cum e situata,depinde de dimensiune si depinde cat de veche e. cu medicamente nu se sterge orice rana fetelor si se ajunge tot la cauterizare. fffmulte femei mor din cauza asta,rana pe colul uterin. MIOARA PIRVU, CRAIOVA
mioarapirvu
Postat pe 25 Iulie 2010 13:57
Si eu am o rana pe col de fapt pe tot colul si mi-a spus medicul caci trebuie cuterizata . Daca nu o cauterizez pot face cancer de col uterin deci nu este de joaca cu rana pe col
kudika294855
Postat pe 25 Iulie 2010 14:28
Buna. Mi se pre cam ciudat sa ti se recomande sa faci cauterizare asa...fara nici o alta investigatie...si mie anul trecut mi s-a spus: ai o rana enorma,daca o sa ai contact sexual pana la cauterizare o sa ajungi la spital cu hemoragie...numai nebuni. Evident ca m-am mai dus si la alti medici pana l-am nimerit pe cel potrivit care mi-a spus ce am de facut: analiza HPV (mi-a iesit tip 31)+ Pananicolau in mediu lichid (mi-a iesit ASC-US:adica celulele incepusera sa se modifice...nu mai erau "sanatoase"). Rezultatul analizelor a dus la interventia LLETZ (ansa LLETZ este o ansa diatermica). La interventie s-a facut anestezie generala iar ceea ce a scos medicul de acolo am dus la laborator pentru a se depista papiloma virusul care duce la cancer. Dupa aroximativ o luna mi-am luat rezultatul, rezultat care mi-a iesit bine. Acum,in luna sept fac 6 luni de la interventie si tb sa ma duc la control. Cauterizarea arde tesutul dar nu vindeca celulele care incep sa se modifice si de la care poti face cancer.
healthy012017
Postat pe 31 Iulie 2010 11:41
in mod cert nu se face cauterizare a ranii pe orb ,NU ACCEPTATI ASA CEVA SUB NICI O FORMA sigur trebuie facute investigatii inainte in special analiza Babes-Papa-Nicolau ea poate pune diagnosticul si desigur biopsia daca medicul o considera necesara de obicei daca Papa-Nicolau iese ok ingeneral nu sunt probleme.din nefericire nu am prietene si cunostinte de asemenea eu insami carora sa le fi tercut rana pe col cu tratamente ,fara cauterizare.
maria1931
Postat pe 3 August 2010 15:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am si eu o nelamurire ajutati-ma va rog 1 De la: healthy017200 15 Iunie 2010 13:06
Dureri menstruale 6 De la: roxanabass 29 Noiembrie 2013 17:52
Eficacitatea vacuumului pentru celulita 53 De la: The_me 15 Aprilie 2014 19:37
nu am menstruatie de doua luni... 28 De la: ANIKSAMAIA 23 Aprilie 2016 02:05
Instalarea menopauzei 11 De la: radu_ionascu 25 Martie 2010 21:49