Setari Cookie-uri

ovar micorpolichistic

Buna fetelor!

Ieri, dupa o vizita la ginecolog, am descoperit ca am un ovar micropolichistic. Deocamdata o sa il tin sub observatie Daca evolueaza, doctorul mi-a zis ca imi prescrie contraceptive... Ideea e ca as vrea sa stiu mai multe despre aceasta problema: cauze, tratamente etc. Sunt sigura ca sunt inca foarte multe femei care se confrunta cu aceeasi problema.
Multam!
olgutza_healthy
Postat pe 1 Octombrie 2008 09:43
Hello,

Si eu am aceeasi problema. Vreau sa iti spun din start ca am fost la o groaza de medici si in afara de tratamentul uzual cu anticonceptionale nimeni nu mi-a prescris nimic. Medicii de aici (vorbesc de cei din Romania) sint foarte prost pregatiti, nu au rabdare sa te asculte, etc.
Foarte multe informatii am aflat de pe net, multe kestii pe care trebuiau sa fie spuse de catre doctori le-am aflat de pe google ! E jalnic dar asa e
Problema ce mai mare (pe linga acnee, obezitate, caderea parului din cap si cresterea in exces a celui de pe corp, etc) e infertilitatea. Daca atunci cind vrei sa ai copii si nu ai ovulatie, doctorii prescriu tratamente cu hormoni, pentru a provoca ovulatia.Despre efectele secundare ale acestor tratamente nici nu mai are rost sa vorbim, ca nu ne ajunge spatiul. Obezitatea ar fi prima pe lista.
Am auzit ca multe femei merg in Ungaria la tratamente, este mult mai ieftin si sint medici foarte bine pregatiti. Eu sint din Timisoara si e aproape dar ar fi bine sa te gindesti la asta chiar daca stai in alte zone din tara.
good luck,
Lorena69
Postat pe 7 Octombrie 2008 09:42
Off.. Acum imi explic de ce am luat si in greutate atat de mult si brusc in ultimul timp... Bine.. gandul care ma ingrozeste e infertilitatea...
Nu stiu daca o sa pot sa ajung in Ungaria, dar poti totusi sa-mi lasi o adresa a policlinicii unde mergi tu? Mesri mult!
olgutza_healthy
Postat pe 7 Octombrie 2008 17:39
Draguta,

E un cabinet privat din szeghed. Eu nu stiu nici o boaba ungureste si ma duc cu o tipa, unguroaica. Dar am auzit ca la voi la Parhon ar fi niste endocrinologi buni, de ce nu incerci? Ai grija, problema noastra este o dereglare hormonala ce tine mai mult de endocrino decit de ginecologie! Uite adresa mea de mail, chiar sunt curioasa, poti sa imi scrii direct ce e cu tine, si te mai sfatuiesc si eu.
Florenta.sancraian@petrom.com
Te pup,
Lorena69
Postat pe 9 Octombrie 2008 11:05
Salut! Si eu am suferit de asa ceva. In clasa a 12 am slabit vreo 15 kg, operata de apendicita, stre, etc. La un moment dat ajunsesem la vreo 47 kg l a 1.65... Si in urma unui control ginecologic m-am trezic cu ovare polichistice. Am tinut tratament cu o grmada de pastile fff scumpe...stiti si voi...destul de neplacut . Si cum opream tratamentul iar nu mai aveam menstruatie. M-am luptat asa vreo 3-4 ani fara nici un rezultat. Si printr-o conjunctura am fost sfatuita sa merg la un medic homeopat . Mi-a dat un tratament su niste tincturi si niste granule , am tinut cateva luni...aproape un an si am observat ca lucrurile s-au ameliorat. Bine si eu mi-am reluat alimentatia normala si m-am mai relaxat :p... Si la un nou control la gineco la ecograf nu se mai vedeau nici un fel de chisturi... Am ramas muta de uimire...chiar nu imi venea sa cred...dupa atatia ani chiar imi pierdusem speranta! Va dati seama ca nu am de ce sa mint...si nicinu fac reclama la nimik. Doar v-am povestit experienta mea. Rau nu are ce sa faca pentru ca toate sunt naturale, extrase din plante...eu zic ca merita incercarea. Eu una nu m-am impacat deloc bine cu anticonceptionalele... Multa sanatate!!! :)
oana_en
Postat pe 9 Octombrie 2008 15:53
Salut fetele.Si eu am avut ani de zile probleme cu aceste ovare policistiche.Am tot luat anticonceptionale si nimic rezultate.Anul trecut am luat treaba in serios si citind pe net am aflat ca se pot face tratamente cu plante ,medicina omeopata.Vad ca lucrurile merg bine in fiecare luna imi vine ciclul nu la 28 de zile ,dar vine.Poti consulta un medic ,merita sa incerci.Bafta multa
gabriy
Postat pe 23 Octombrie 2008 10:36
Gabriy, poti sa-mi dai un nume, o adresa unde ma pot ajuta in acest sens?
olgutza_healthy
Postat pe 23 Octombrie 2008 15:17
Buna,
Varianta homeopata/natuista a tratamentului pentru ovare polichistice e mult mai recomandata si mai ales, ce e foarte important, da rezultate!!! In Deva este o doamna homeopat la farmacia E-lite Nutritia care face scheme de tratament naturiste pentru afectiuni ale aparatului genital, inclusiv sterilitate . Tratamentele ei au foarte mare succes, am citit des despre dansa in FormulaAS unde raspunde regulat cititorilor. Se numeste Adriana Vlad. Eu v-as recomanda sa urmariti articolele ei si acolo gasiti si date de contact.
Bafta multa!
RamonaDeva
Postat pe 22 Noiembrie 2008 22:27
Salut fetelor!
Incercati cit mai repede Brinca Ursului - tinctura! cite 3 lingurite (min.)/zi plus zmeura,tot asa! Combina cu Tinctura de marar,tot asa pina in I zi de cilcu! de curiozitate,mergi la 10 zile DUPA ciclu,la ecograf si 90% sigur,vei descoperi ca nu mai ai probleme!
Ginecologul a fi trebuit sa va explice ca sunt mai multe tipuri de...chisturi!!!!!!!!!!!!!!!!!!
PS: ai grija ca e si un tratam.pt. infertilitate,acesta! :)
bafta!
alf66
Postat pe 1 Decembrie 2008 14:54
Imi dai voie sa nu fiu de acord cu tine ?
Branca ursului este o planta care stimuleaza productie de testosteron, care oricum este mai mare decat normal la femeile cu ovare polichistice. Deci branca ursului este o "bomba" pt. aceste femei: trebuie cu totul alte plante care sa scada nivelul de testosteron + alte plante care sa scada nivelul de estrogen (nu tinctura de frunze de zmeur care este estrogenica) + multe altele ... Exista tratament natural si la noi, unii folosesc tratamentul homeopat (dezavantaj - nu merge pt. femeile influentate de radiatii, metale grele etc) , altii folosesc tratamentul cu plante, altii folosesc electroterapia (care se foloseste si la Univ. Karolinskaia din Suedia) deci, se poate stapani PCOS ...
dusa
Postat pe 8 Decembrie 2008 18:21
Dusa, stii care sunt cele alte tratamente naturiste la noi? Am luat branca ursului acum vreo 3 ani si intr-adevar imi reglase ciclul. Nu aveam chisturi atunci. Acum nu as mai incerca. De fapt, nu mai iau nimic decat anticonceptionalele prescrise de medic, dar care nu au dat rezultate pana acum. Am o programare la alt medic... Sa vad cum ce imi recomanada...
olgutza_healthy
Postat pe 9 Decembrie 2008 15:13
Buna Olga si eu m-am confruntat cu aceeasi problema nu demult,si am scapat cu ajutorul tratamentelor naturiste urmate dupa schema de tratament a d-nei doctor Viorica Vintila.Pt mai multe informatii intra pe www.carpicon.ro .Pe acest site d-na doctor da retete de tratament pt orice afectiune.Eu am scapat de un chist de 8,3 cm si de un ovar micropolichistic
sandutza_healthy
Postat pe 22 Decembrie 2008 15:29
Pt.Olgutza: inainte de a continua tratamentul cu hormonii sintetici, poate ar fi bine sa citesti aici:
http://www.euvita.ro/HORMONI%20NATURALI%20vs%20HORMONI%20SINTETICI.pdf
si sa vezi ca utilizarea hormonilor sintetici este deosebit de periculoasa pe termen lung.
Ovarul polichistic este un sindrom foarte complex si greu de stapanit: nu este vorba de banalul chist ovarian inflamator care, intr-adeva, se poate trata cu antiinflamatorul Carpicon.
dusa
Postat pe 23 Decembrie 2008 12:03
fetelor incercati remedii naturiste-aloe vera dau rezultate foarete bune detalii la www.caraghiaur.ro
lucian_rich
Postat pe 10 Ianuarie 2009 22:36
Buna!
Am citit despre problema ta si-ti pot spune ca am avut si eu o asemenea problema, nu mai vorbesc de infertilitate. Ungaria poate fi o solutie, dar pana acolo ar mai fi o solutie: exista in Bucuresti o clinica particulara-POLISANO, unde il gasesti pe dr Mendez. E un om si un doctor deosebit, stie sa te asculte si stie sa-ti vorbeasca pe intelesul tau, nu se lasa pana nu intelegi ce vrea sa-ti spuna. Eu am fost la foarte multi ginecologi caci am infertilitate secundara si ovare polichistice. Nu am gasit nici un medic care sa stie ce tratament sa-mi aplice, toti in prescriau anticonceptionale, dar eu vreau un copil! Dr Mendez a inteles exact situatia si acum fac un tratament cere-mi da sperante din nou. Iti dau adresa mea: didi_state@yahoo.com si daca vrei sa vorbim mai mult, trimite-mi un mesaj, sa-ti dau si nr lui de telefon.
Cu bine,
Dana
dana_state
Postat pe 13 Ianuarie 2009 09:06
Eu am avut 5 noduli la san si trebuia sa ma operez ca nimeni nu reusea sa le dea de capat , iar prietena mea are de 5 ani ovare polichistice si menstruatie o dat la 4 luni.O colega de-a mea m-a vazut ca nu mai puteam merge pe strada de durere si mi-a zis ca acum vreo 10 ani a suferit de cancer mamar in faza avansata.Era programata in 2 luni la Iasi la operatie, la Spitalul Universitar.Intre timp merge la o femeie, ii da un tratament naturist care il urmeaza , dupa care merge din nou la Iasi sa se opereze.Acolo ii repeta testele si surpriza:nici urma de cancer.Binenteles ca nimeni n-a crezut-o ca a facut un tratament naturist si au trimis-o acasa.Acum nu a recidivat cancerul si o data pe an il face preventiv.
Avand incredere in ea m-am dus si eu la femeie, sincer cam neancrezatoare, iar dupa 5 zile, 4 noduli au disparut complet, iar al cincilea se facuse cat o mazare.Prietena mea are acum menstruatie in fiecare luna si nici un chist ovarian.Au mai mers la ea si altii cu fibroame, cancer de col, esofagian, ciroza dar nu in stadiu avansat,sinuzita.E data in Evenimentul si in Formula AS.
Daca intereseaza pe cineva va pot da nr de tel si adresa dar pe privat.
Multa sanatate!
ellla222
Postat pe 15 Ianuarie 2009 11:00
De la: ellla222, la data 2009-01-15 11:00:51Eu am avut 5 noduli la san si trebuia sa ma operez ca nimeni nu reusea sa le dea de capat , iar prietena mea are de 5 ani ovare polichistice si menstruatie o dat la 4 luni.O colega de-a mea m-a vazut ca nu mai puteam merge pe strada de durere si mi-a zis ca acum vreo 10 ani a suferit de cancer mamar in faza avansata.Era programata in 2 luni la Iasi la operatie, la Spitalul Universitar.Intre timp merge la o femeie, ii da un tratament naturist care il urmeaza , dupa care merge din nou la Iasi sa se opereze.Acolo ii repeta testele si surpriza:nici urma de cancer.Binenteles ca nimeni n-a crezut-o ca a facut un tratament naturist si au trimis-o acasa.Acum nu a recidivat cancerul si o data pe an il face preventiv.
Avand incredere in ea m-am dus si eu la femeie, sincer cam neancrezatoare, iar dupa 5 zile, 4 noduli au disparut complet, iar al cincilea se facuse cat o mazare.Prietena mea are acum menstruatie in fiecare luna si nici un chist ovarian.Au mai mers la ea si altii cu fibroame, cancer de col, esofagian, ciroza dar nu in stadiu avansat,sinuzita.E data in Evenimentul si in Formula AS.
Daca intereseaza pe cineva va pot da nr de tel si adresa dar pe privat.
Multa sanatate!


Buna. Te rog frumos, daca poti sa-mi lasi un mesaj privat cu datele de contact ale doamnei respective. Iti multumesc mult !
mimy75
Postat pe 21 Ianuarie 2009 09:33
De la: ellla222, la data 2009-01-15 11:00:51Eu am avut 5 noduli la san si trebuia sa ma operez ca nimeni nu reusea sa le dea de capat , iar prietena mea are de 5 ani ovare polichistice si menstruatie o dat la 4 luni.O colega de-a mea m-a vazut ca nu mai puteam merge pe strada de durere si mi-a zis ca acum vreo 10 ani a suferit de cancer mamar in faza avansata.Era programata in 2 luni la Iasi la operatie, la Spitalul Universitar.Intre timp merge la o femeie, ii da un tratament naturist care il urmeaza , dupa care merge din nou la Iasi sa se opereze.Acolo ii repeta testele si surpriza:nici urma de cancer.Binenteles ca nimeni n-a crezut-o ca a facut un tratament naturist si au trimis-o acasa.Acum nu a recidivat cancerul si o data pe an il face preventiv.
Avand incredere in ea m-am dus si eu la femeie, sincer cam neancrezatoare, iar dupa 5 zile, 4 noduli au disparut complet, iar al cincilea se facuse cat o mazare.Prietena mea are acum menstruatie in fiecare luna si nici un chist ovarian.Au mai mers la ea si altii cu fibroame, cancer de col, esofagian, ciroza dar nu in stadiu avansat,sinuzita.E data in Evenimentul si in Formula AS.
Daca intereseaza pe cineva va pot da nr de tel si adresa dar pe privat.
Multa sanatate!
mimy75
Postat pe 21 Ianuarie 2009 09:33
De la: olgutza, la data 2008-10-01 09:43:38Buna fetelor!

Ieri, dupa o vizita la ginecolog, am descoperit ca am un ovar micropolichistic. Deocamdata o sa il tin sub observatie Daca evolueaza, doctorul mi-a zis ca imi prescrie contraceptive... Ideea e ca as vrea sa stiu mai multe despre aceasta problema: cauze, tratamente etc. Sunt sigura ca sunt inca foarte multe femei care se confrunta cu aceeasi problema.
Multam!


Buna Olgutza! Ce tratament ti-a dat dr.ginecolog pentru aceasta problema?
In legatura cu intrebarea ta : ovarul polichistic poate aparea in urma unei raceli foarte puternice si netratate la timp sau poate aparea in urma mostenirii genetice! Eu am avut un chist ovariande dimensiuni enorme (cca 13 cm)si am fost nevoita sa ma operez. La mine a fost o problema genetica, o mostenire de la mama mea!
Ps.Astept un raspuns in legatura cu tratamentul prescris de medicul ginecolog!(pentru a te indruma mai bine!)
Te pup !Sanatate multa!
katzyela
Postat pe 1 Februarie 2009 15:32
De la: olgutza, la data 2008-10-07 17:39:10Off.. Acum imi explic de ce am luat si in greutate atat de mult si brusc in ultimul timp... Bine.. gandul care ma ingrozeste e infertilitatea...
Nu stiu daca o sa pot sa ajung in Ungaria, dar poti totusi sa-mi lasi o adresa a policlinicii unde mergi tu? Mesri mult!


Olgutza vad ca esti din Bucuresti! Cunosc o d-na Dr. care cred ca te poate ajuta! Nu dipera !Pe mine m-a ajutat in cele mai grele momente ale vietii mele! Am pirdut o sarcina in 6 luni prin spitalele din Romania! Am avut o infectie foarte puternica si nimeni nu se uita la mine pana cand am zis asa de ce sa bag bani in buzunarul unora care nu dau 2 bani pe mine! Si m-am dus la un cabinet particular pt control (mentionez ca din cauza infectiei nu puteam sa stau in fund de durere si asta la 45 zile de la avortul cauzat de medicii din spital)Cand m-a vazut d-na dr. si-a pus mainile in capsi m-a intrebat cum am putut sa stau pana in acel moment! I-am explicat ce si cum! De 5 luni ma trateaza si vreau sa-ti spun ca ma simt excelent din punct de vedere al sanatatii ca psihic sunt inca la pamant!Probleme am avut multe dar le-am luat pe fiecare in parte si le-am tratat in ordinea prioritatilor. Infectia a fost prima (risca sa se extinda)si am scapat de ea in numai 10 zile de la primul control efectuat in cabinetul dansei!
Puteam sa mor dar d-na dr a avut grija sa ma vindec si sa mai pot ramane insarcinata!
katzyela
Postat pe 1 Februarie 2009 15:44
Buna!
Draga Ellla222 te org din suflet sa imi trimiti si mie datele de contact si nr de tel al doamnei de care ne-ai vorbit.Eu am 3 noduli la sanul stang....si mi-a spus dna doctor endocrinolog ca sunt prea mari si singura solutie ar fi operatia...insa unele fete care au trecut prin asta marturisesc faptul ca recidiveaza....In plus tratamentul prescris de endocrinolog este pe baza hormonala si eu nu il pot urma deoarece sufar de tromboflebita si urmez tratament cu anticoagulante....
Daca ma poti ajuta ti-as fi recunoscatoare...adresa mea de mail este:adyt08@gmail.com
Cu respect Adriana
adriana0814
Postat pe 3 Februarie 2009 22:48
Buna,
Ellla222 te rog sa-mi trimiti si mie datele de contact ale doamnei care te-a ajutat. Am si eu probleme cu un chist ovarian si ii doresc f. mult un bebe. Mersi. Adresa mea:danaduralnu@yahoo.com
danadurlanu
Postat pe 16 Februarie 2009 09:15
scuze; adresa mea : danadurlanu@yahoo.com;

am scris in graba mesajul trecut; eram la munca.
danadurlanu
Postat pe 16 Februarie 2009 21:07
buna, imi poti spune si mei ce fel de tratament ai facut?
mersi mult
rux_healthy
Postat pe 20 Februarie 2009 13:59
buna,

m-ar interesa mai multe detalii despre tratamentul urmat si un numar de telefon al peroanei care ti l-a prescris.
adresa mea de mail este ruxuri@hotmail.com
multumesc anticipat
rux_healthy
Postat pe 20 Februarie 2009 14:10
Te rog sa-mi dai si mie datele doamnei respective pt.ca si eu am probleme cu un chist endometriozic ! Multumesc !
healthy000459
Postat pe 9 Martie 2009 10:45
Imi cer scuze , nu ti-am dat adresa : ama_dr2004@yahoo.com Multumasc mult!
healthy000459
Postat pe 9 Martie 2009 10:47
Buna, Olgutza!
Nu te speria asa tare si fii optimista!
Ovarele polichistice au ajuns sa fie de domeniul normalitatii printre femei, din pacate
Si eu am fost diagnosticata cu ovare polichistice acum cativa ani. Am fost la mai multi medici si toti i-mi prescriau ca tratament anticonceptionale, dar eu vreau sa am copii. Am ajuns la dr. Mendez (in Bucuresti) de la clinica Polisano, care a inteles care este problema mea si mi-a prescris un tratament. Acum sunt ok si suntem in faza de analize pentru un tratament de fertilitate.
Clinica Polisano este in mall Drumul Taberei.
Problema este ca aceasta clinica este cam scumpa, adica are tarife ridicate. O simpla consultatie este 100 de lei, tratamentul alti bani... Dar pentru mine a meritat, am fost foarte multumita de acest medic.
Daca te intereseza si vrei si nr lui de telefon da-mi un semn pe didi_state@yahoo.com

Cu bine,
Dana
dana_state
Postat pe 9 Martie 2009 22:41
Buna, imi poti da adresa femeii din Iasi, pentru o prietena care are si ea noduli mamari.Multumesc.
bozadaniela@yahoo.com
Postat pe 15 Martie 2009 10:18
Din fericire, tratamentul care se face in Ungaria cu foarte bune rezultate, cum bine spunea cineva aici, este acum accesibil si in Romania! Produsele respective pot fi comandate pe site-ul www.remedii-naturale.synthasite.com
Multa sanatate tuturor.
danabrasov
Postat pe 15 Martie 2009 11:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
APARAT REVOLUTIONAR- NEINVAZIV 1 De la: healthy006304 27 Aprilie 2010 18:11
relatie - herpes 1 De la: kudika_1015194 25 Iunie 2016 13:41
deformarea sanilor 21 De la: kudika315705 21 August 2010 11:56
NODUL UTERIN POTERIOR 3 De la: healthy002469 28 Noiembrie 2009 17:16
Mini-pilula 8 De la: vieru_cezar_iasi 3 August 2009 05:17