Setari Cookie-uri

Cat de durabile sunt relatiile la distanta?

In aceiasi situatie sunt si eu pyssycutza_divina.Atata timp cat exista comunicare,iubire si incredere relatia dureaza si nu are ce se schimba.
hannah23
Postat pe 2 Iulie 2010 13:17
da....se poate intretine o relatie la distanta mult timp :P dar necesita ff multa rabdare de la ambele persoane si tarie de caracter! si in primul rand COMUNICARE!!!! atat timp cat cele doua persoane comunica una cu alta..indiferent de mijlocul de comunicatie...relatia va rezista...ambii se vor simti ca si cum ar fi alaturi unu de altu :) cunosc astfel de relatii ...care vorbeau pe net....el era in Spania...si ea in Argentina...deshi..distanta dintre ei era ff mare..va puteti da seama cred...nu se vazuseu nici o data...au vorbit pe net timp de 4 ani..dupa care s-au si vazut...apoi s-au casatorit si acuma au si copii...si sunt destul de fericiti :) asta e una reala!! si mai cunosc astfel de relatii....si eu kiar...poate ca nu am multa experienta de viata...dar tot duc o relatie la distanta de 2 ani...dar nush daca se mai numeste o relatie serioasa :P ei in fine...nush ce va urma :) dar am dat exemplu si pe alte relatii :P nu pe a mea :))) :D
mihaitza932
Postat pe 2 Iulie 2010 19:41
De la: mihaitza932, la data 2010-07-02 19:41:44da....se poate intretine o relatie la distanta mult timp :P dar necesita ff multa rabdare de la ambele persoane si tarie de caracter! si in primul rand COMUNICARE!!!! atat timp cat cele doua persoane comunica una cu alta..indiferent de mijlocul de comunicatie...relatia va rezista...ambii se vor simti ca si cum ar fi alaturi unu de altu :) cunosc astfel de relatii ...care vorbeau pe net....el era in Spania...si ea in Argentina...deshi..distanta dintre ei era ff mare..va puteti da seama cred...nu se vazuseu nici o data...au vorbit pe net timp de 4 ani..dupa care s-au si vazut...apoi s-au casatorit si acuma au si copii...si sunt destul de fericiti :) asta e una reala!! si mai cunosc astfel de relatii....si eu kiar...poate ca nu am multa experienta de viata...dar tot duc o relatie la distanta de 2 ani...dar nush daca se mai numeste o relatie serioasa :P ei in fine...nush ce va urma :) dar am dat exemplu si pe alte relatii :P nu pe a mea :))) :D



nu uita sa iei in calcul: exceptia intareste regula sau regula intareste exceptia ..........nu mai stiu cum era intelegi tu!!!!!!!!!
anastasia_m
Postat pe 2 Iulie 2010 19:46
daca exista comunicare este ok.sunt cu sotul de 5 ani,in primii 3,am fost despartiti 0 sapt,mia fost foarte greu,dar de 2 ani din cauza crezei a trebuit sa plece in alta tara,acum suntem inpreuna,dar ceva nu mai merge ,lipseste ceva ,si nu stiu ce ....
healthy013989
Postat pe 3 Iulie 2010 08:06
989 OARE DE CE?
Barbie30
Postat pe 3 Iulie 2010 08:08
Depinde de relatie, de cat de intense sunt sentimentele inainte de a se instala distanta...
camiflorea
Postat pe 3 Iulie 2010 08:11
Buna.Mai,din experienta mea pot sa spun ca relatiile la distanta dureaza.O sa va spun povestea mea.Eu am revenit in Romania(o prostie de care regret nespus)acum 3 ani pentru a face o facultate.Sunt casatorita cu sotul meu de aproape 7 ani si am cazut de comun acord sa vin in Romania sa fac aceasta facultate care dureaza 6 ani,din fericire mai am doar 3 de facut.Deci eu 3 ani am stat singura aici si el in strainatate.Ne vedem in vacante,de exemplu acum mai am 3 zile si plec.Intr-adevar e cam dificil sa stai atata timp despartit dar la mine as putea spune ca exista incredere 100% si de aceea am rezistat amandoi,dar daca vreti un sfat:nu stati despartiti pentru ca pierdeti ce e mai frumos,vi se duce tineretea fara sa o observati.Asta o zic din experienta.Acum deabia astept rasunsul de la facultatea la care am depus dosarul pentru transfer.Sincera sa fiu nu mai suport sa stau aici in mizeria asta de tara si pe deasupra nu mai pot sa stau singura.Mi s-a acrit de stat singura.
nicral
Postat pe 3 Iulie 2010 15:04
Se spune ca in dragoste nu exista bariere decat acelea pe care ni le construim noi....s-au cel putin asa ar trebui sa fie cand e iubire.....dar din experienta mea pot sa iti spun ca ochii care nu se vad se uita.
LorenaAlina
Postat pe 3 Iulie 2010 17:22
De la: mihaitza932, la data 2010-07-02 19:41:44da....se poate intretine o relatie la distanta mult timp :P dar necesita ff multa rabdare de la ambele persoane si tarie de caracter! si in primul rand COMUNICARE!!!! atat timp cat cele doua persoane comunica una cu alta..indiferent de mijlocul de comunicatie...relatia va rezista...ambii se vor simti ca si cum ar fi alaturi unu de altu :) cunosc astfel de relatii ...care vorbeau pe net....el era in Spania...si ea in Argentina...deshi..distanta dintre ei era ff mare..va puteti da seama cred...nu se vazuseu nici o data...au vorbit pe net timp de 4 ani..dupa care s-au si vazut...apoi s-au casatorit si acuma au si copii...si sunt destul de fericiti :) asta e una reala!! si mai cunosc astfel de relatii....si eu kiar...poate ca nu am multa experienta de viata...dar tot duc o relatie la distanta de 2 ani...dar nush daca se mai numeste o relatie serioasa :P ei in fine...nush ce va urma :) dar am dat exemplu si pe alte relatii :P nu pe a mea :))) :D


A mea a durat 3 ani jumate si pana la urma am capitulat ambii, caci era era o fundatura. Nu am fi ramas impreuna...el nu pleca de unde era, eu la fel...asa ca am incercat sa acceptam si sa ne vedem de ceea ce se mai poate chema ,,viata" si ne-a mai ramas.
cristinarudi
Postat pe 3 Iulie 2010 17:56
De la: kudika168420, la data 2010-07-02 13:17:45In aceiasi situatie sunt si eu pyssycutza_divina.Atata timp cat exista comunicare,iubire si incredere relatia dureaza si nu are ce se schimba.


Acum am inteles de ce ai pus intrebarea.
De ce spun ca relatia la distanta nu mai e relatie.Pentru ca printr-o relatie la distanta pierzi tot ce mai frumos(plimbarile impreuna,imbratisarile,sarutul cu care te trezete dimineata sunt cateva de exemple din multe lucruri frumoase care le faci impreuna cu partenerul) . Dupa mult timp de vorbit pe mess,la telefon si fara sa te vezi,fara sa petreci timp impreuna,cand va veti reintalnii, vei descoperii ca sunteti doi straini , ca nu va mai cunoasteti,nu mai stiti ce va place unuia si altuia,pot sa intervina atatea lucruri din cauza distantei,pana si neincrederea,mai ales ca sunt atatea persoane "binevoitoare" care va v-a insamanta la amandoi un sentiment de nesiguranta fata de partener.
F rar dureaza o astfel de relatie,care este mai mult o relatie imaginare,o relatie de visare,pt ca iti imaginezi ce mai face persoana iubita,cum mai este, cum o mai arata,cum s-o mai comporta,daca s-a schimbat sau nu.
Eu intodeauna mi-am sfatuit prietenii, daca e sa plece in strainatate sa munceasca,sa mearga impreuna.
Cum a mai spus o fata pe aici....odata cu o perioada de stat la distanta ,se creaza un gol in relatie,un gol care nu mai poate fi astupat de nimeni.
DydiG
Postat pe 3 Iulie 2010 18:16
...depinde si de cat timp sunteti impreuna,oricum sunt mari sanse ca relatia ta sa mearga,asta in cazul in care voi pastrati permanent legatura ...eu una nu vreau sa ma aud de relatie la distanta,am fost plecata 5 luni la scoala in Franta,distanta ne-a apropiat enorm, a venit la mine, 1 saptamana de vis in Paris bla bla ...vorbeam zilnic ,totul parea rupt dintr-un vis,abia asteptam sa ma intorc ...si knd m-am intors,incet incet dupa cateva luni deja incepea sa ma evite..si intr-un final ne-am despartit ...stiu ca nu prea are legatura cu topicul..doar ca vroiam sa ajung la ideea ca tre sa fi totusi cu nevii tari , sa nu fie prea multa gelozie si nu in ultimul rand, sa fi sigra ca sentimentele dintre voi sunt reciproce..altfel,eu zic k nu are rost sa incepi/continui o relatie la distanta ....
creatzagirl
Postat pe 4 Iulie 2010 00:07
zicea cineva mai sus..depinde de persoane. eu si prietenul meu suntem impreuna de 2 ani (si 5 zile :D ) si inca merge. El e in germania,iar eu in franta.ne vedem destul de rar ce'i drept,dar daca sentimentele sunt puternice,rezista relatia. ah..si sa nu uitam de incredere.
Baby_Peach
Postat pe 4 Iulie 2010 03:21
nu stiu cum e la alti si mai ales cand esti castorit sa nu mai merga din cauza distantei???eu su sotul era doar prieteni cand am plecat dincolo timp de un an si un pic dar dragoste increderea au fost chiar mai mult decat orice si cand m am intors la mai putin de un an ne am casatorit deci unde e dragoste dialog increde orice e posibil ceva zicea asa ''ce nu te omoara te intareste''
lucia_loredana
Postat pe 4 Iulie 2010 03:39
Anul acesta implinesc 8 ani de cu sotul meu,dintre care 4 au fost la distanta(primii 4),ne iubim si acum la fel de mult,ne facem declaratii de dragoste,ne alintam,ne respectam,si asteptam impreuna un baietel .Relatia la distanta poate fi de lunga durata doar daca dragostea vine din partea amandurora!!!
_lina
Postat pe 4 Iulie 2010 08:34
Relatia la distanta??? Functioneaza ...dar depinde de multe .... ce varsta ai ... daca ai incredere in el ... sa reusesti sa-l cuceresti mereu ..si daca e departe ... La mine DRAGOSTEA LA DISTANTA e de doi ani .... si functioneaza
elisz
Postat pe 4 Iulie 2010 09:01
"Relatia la distanta poate fi de lunga durata doar daca dragostea vine din partea amandurora!!! [/quote]" subscriu......traiesc o astfel de dragoste care,curand va deveni reala.
sweet_heart
Postat pe 4 Iulie 2010 09:07
Sunt cu iubitul meu de 6 ani insa acum un an am gasit ceva de munca in Germania,poate ca au mai fost si momente nu chiar fericite intre noi....dar simplul fapt ca nu putem face dragoste ne apropie foarte mult....ne vedem zilnic pe cam web,daca nu reusim vb la telefon si tot gasim o cale sa vb.Iubirea invinge daca stii cum sa o intretii, am ajuns sa fac pe cam web lucruri care nu credeam ca o sa pot vreodata, el este mai indraznet si mai sincer in ceea e priveste dorintele sale, iar asta m-a facut sa ii ofer si eu aceleasi placeri virtuale.
Ideea este ca daca vrei, poti sa tii o relatie la distanta, poate ca se si imbunatatesc unele aspecte care nu erau chiar bune atunci cand erati impreuna fizic.Am fost de sarbatorile de iarna in tara si urmeaza sa mai vin luna viitoare.....iar asteptarea asta si numararea zilelor este foarte incitanta mai ales ca si el are aceeasi stare ca si mine.....abia asteapta sa a vada si sa ma poata strange in brate.
Singurul dezavantaj as putea spune ca e faptul ca nu poti face dragoste fizic....asta devine o problema doar daca sunt trecute deja 6 luni de la ultima revedere....Insa daca speri la un viitor mai bun trebuie sa lupti!iar lupta asta e facuta pentru doi...(a nu se uita asta!)
cat_83
Postat pe 4 Iulie 2010 09:26
nu este important cat tine o relatie,ci cum se traieste acea relatie,acea iubire (daca exista)iubirea adevarata nu are varsta,nu are pret,nu are limite!cand iubesti cu adevarat nu dormi,nu mananci,dar esti infloritor,esti mai frumos,ai privirea mult mai senina.orice lucru ne ramane intiparit in memorie,face parte di viata noastra si atunci iubirea nu doar c-o purtam cu noi oriunde-am merge dar cu trecerea timpului(sau la distanta)devine mai puternica_doar iubirea adevarata rezista in timp
concluzie:iubirea adevarata rezista la distanta
kudika192719
Postat pe 4 Iulie 2010 11:28
.
kudika200164
Postat pe 4 Iulie 2010 12:31
Depinde de relatie, de persoane,de multe chestii. Persoanele casatorite de multi ani, invatate sa stea mult timp singure, ok...s-ar putea ca relatia lor sa dureze la distanta. Sau persoanele care se cunosc pe internet si au o relatie de prietenie la inceput, s-ar putea sa dureze relatia lor.Dar orice ar fi, parerea mea, ca atata timp cat nu esti langa persoana pe care o iubesti, cat mai mult timp, sa comunici cu ea, sa-i spui oful tau, sa faci dragoste cu ea, relatia se raceste. Sau daca dragostea este mare relatia rezista la distanta dar nu pentru mult timp. Asa ca cei care se iubesc si au o relatie ok, nu stati la distanta unul de altul., ca ar fi pacat sa se termine totul.
cici12345
Postat pe 4 Iulie 2010 14:06
mai sa stiti ca pentru o vreme relatiile la distanta sunt durabile,mai ales daca va mai si vedeti cand cum puteti dar pana la urma dorinta de apropiere sau de a avea pe cineva aprope tot timpu care sa te sustina si sa te iubeasca este inevitabila.asa ca daca nu aveti cum sa va apropiati nu,nu cred ca e durabila doar pana la limita
bambuc1a
Postat pe 4 Iulie 2010 20:44
mai sa stiti ca pentru o vreme relatiile la distanta sunt durabile,mai ales daca va mai si vedeti cand cum puteti dar pana la urma dorinta de apropiere sau de a avea pe cineva aprope tot timpu care sa te sustina si sa te iubeasca este inevitabila.asa ca daca nu aveti cum sa va apropiati nu,nu cred ca e durabila doar pana la o limita
bambuc1a
Postat pe 4 Iulie 2010 20:45
mai sa stiti ca pentru o vreme relatiile la distanta sunt durabile,mai ales daca va mai si vedeti cand cum puteti dar pana la urma dorinta de apropiere sau de a avea pe cineva aprope tot timpu care sa te sustina si sa te iubeasca este inevitabila.asa ca daca nu aveti cum sa va apropiati nu,nu cred ca e durabila doar pana la o limita
bambuc1a
Postat pe 4 Iulie 2010 20:45
Pot sa dureze dar depinde ce isi doresc fiecare dintre parteneri ,la mine a durat atit cit mi-am dorit eu sa dureze ,cind am dorit sa evolueze,sa trecem la o alta etapa si partenerul meu nu isi dorea asta ne-am oprit.Am suferit foarte mult ,cred ca trebuiesc stabilite de la inceput niste optiuni,adica ce ne dorim fiecare de la relatia respectiva sau ce ne dorim in viata,eu imi doream casatorie el nu si atunci ne indreptam intr-o directie gresita desi ne iubeam.
pescarusa_alba
Postat pe 4 Iulie 2010 21:10
sau daca sint sincere de la ei si nu sint amagiri sau lipse de comunicare .
angyela2010
Postat pe 4 Iulie 2010 21:19
ai dreptate creatzagirl,trebuie sa stii in primul rind daca sentimentele sunt la fel de puternice de ambele parti si mai spunea cineva sa ai nervii foarte tari si o mare putere de intelegere.nu sunt de acord cu ce a spus cineva ca ajungi sa nu mai stii cum arata,cum gindeste,eu comunicam cu iubitul meu aproape in fiecare zi si ne spuneam lucruri si sentimente din cele mai personale,ne vedeam pe webcam si stiam cum aratam dar dupa cum am mai spus aveam teluri diferite si am aflat asta cind am intrebat,oricum nu imi mai trebuie asa ceva.
pescarusa_alba
Postat pe 4 Iulie 2010 21:26
Depinde de actorii care joaca"piesa"...depinde de cat de solida este relatia...depinde de frecventa comunicarii sau revederii dintre cei doi...si nu in ultimul rand,de ispitele si de "binevoitorii"din spatele eroilor...
Eu una,nu m-as mai baga in asa ceva,deoarece am fost implicata acum cativa ani intr-o astfel de relatie si s-a sfarsit jalnic...Relatia era foarte fragila,la doua luni dupa ce ne-am cunoscut,a trebuit sa plece in interes de serviciu,din tara, pe timp de 7-8 luni!!!!!!!!-Eu mi-am zis sa incerc,caci imi cunosc taria de caracter si stiu ca nimic nu-mi sta in cale,daca imi propun ceva!Culmea,ca el a cerut asigurari din partea mea,desi el a fost cel care a renuntat spunand ca "nu merge" :)))

Nu l-am inselat,dimpotriva,cateodata refuzam sa ies chiar si cu prietenii mei buni,sau numai cu fetele,pentru ca-mi parea rau ca nu este si el,alaturi...devenisem chiar o persoana trista,melancolica.
Nu as mai incerca aceasta relatie la distanta pe un timp indelungat,niciodata,pt ca nu a meritat timpul si investitia emotionala,atata timp cat pe langa mine au fost persoane disponibile berechet...de ce atatea complicatii?


kritzia
Postat pe 5 Iulie 2010 04:48
Nu e reteta, e de la caz la caz,
eu de exemplu, cu vitorul meu sot avem o relatie la distanta maaare de mai bine de un an de zile, peste 2 saptamani ne casatorim, iar pe urma voi pleca definitiv la el.
La noi, comunicarea a contat foarte mult - vorbeam la telefon in fiecare seara cu foarte mici exceptii.
Si relatia la distanta are farmecul ei - noi putem zice ca ne cunoastem sufleteste foarte bine
anca_lina
Postat pe 5 Iulie 2010 12:59
sincer eu am avut o relatie la distanta, a durat vreo 7 luni si ceva...treaba e ca yo am fost cea cu cornite si... ma plictisisem. am cam avut probleme cu el dupa ce neam despartit. ma suna si imi spunea ca el nu poate sa inteleaga cum de yo luasem decizia asta si de ce l-am lasat singur, ca el nu putea continua asa. prostia a fost ca yo gasisem deja pe altcineva aici in bucuresti (baiatul despre care vorbeam e din timisoara) si dintr-o gluma...ma atasasem de el. sincer am gresit mult fata de aceal baiat, pt ca daca as putea..as da timpul inapoi si as fi pretuit mai mult. daca am fi fost impreuna si in ziua de azi sincer va spun ar fi venit aici lasandusi scoala servici familie acolo. atat de mult ma iubea.
jojo_flory
Postat pe 6 Iulie 2010 12:28
Ne-am cunoscut pe chat, ne iubim pe mess, relatia dureaza de jumate de an, nu lipseste nici macar o zi de la discutiile noastre de mess seara de seara este cu mine iar ziua ne trimitem zeci de mesaje. urmeaza sa vina in tara, ........ ce parere aveti??
kudika190615
Postat pe 7 Iulie 2010 09:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
hey 5 De la: dulcyka 19 August 2009 00:22
23 septembrie= balanta sau fecioara?? 3 De la: Andreea87 5 Septembrie 2009 13:57
buna 1 De la: kuntiberiu 4 August 2009 13:32
Compatibilitate?! 2 De la: Full_Metal_Jacket 7 Aprilie 2009 14:04
Barbatii capricorni!!! 220 De la: timekeepergirl 27 Februarie 2014 08:23