Setari Cookie-uri

El american, eu romanca

Hello.
Am o scurta poveste insa nu stiu daca e de dragoste si nici nu stiu cum sa o expun pt a fi mai bine "digerata".
Eu romanca, el american. Eu am lucrat pt firma in care lucra si el, m-a placut, am iesit de cateva ori insa eu nu simteam nimic inafara de distractie si o simpla prietenie.
Omul imi spune ca ma iubeste, e insurat si pleaca in curand inapoi in State pt a intenta divort. Eu sunt putin speriata, adica as vrea sa fiu cu el, am ajuns sa il plac, sa il indragesc si macar pt faptul ca il vad topit dupa mine insa nu as concepe niciodata sa fiu amanta. Vin dintr-o familie traditionalista in care tata e topit dupa mama si acum dupa 27 de ani de casnicie.
Accept ideea de amanta dar simt ca nu mi se potriveste. Pe de alta parte imi pare rau ca se intampla asa ceva, pe de alta parte ma bucura faptul ca va fi numai al meu insa... exista o indoiala in sufletul meu.
Ar trebui sa pun capat situatiei si sa ii spun sa nu divorteze (desi am facut-o de N ori, fara succes)?? Sa continui sa militez pt familia lui (compusa din el, ea, un catel si 2 pisici)??
Sunt cred ca in dilema vietii mele... Si zau ca nu mai am acum ideile in ordine...
Niste pareri mi-ar prinde bine.
Multumesc
OneLove
Postat pe 4 Iulie 2010 17:19
Daca el divorteaza din simplul motiv ca ai aparut tu, fugi cat poti; nu ai vrea sa ai un iubit atat de instabil in sentimente si imatur. Daca divorteaza pentru ca relatia cu sotia lui nu mai merge, atunci eu zic sa astepti sa vezi ce se intampla, dar fara a-ti face mari iluzii; e posibil sa aiba timp de a-si pune afacerile in ordine, de a sta cu copiii sa se acomodeze cu situatia, sa-si dea seama ca e mai bine sa fie singur o perioada... d-astea.

PS: e posibil si doar sa-ti vanda gogosi si sa nu-l mai vezi vreodata
kitty_krieger
Postat pe 4 Iulie 2010 18:10
Nu cred ca asta e principalul motiv si el sustine chestia asta insa pur si simplu nu merge intre ei. Imi spusese mai demult (cu mult inainte sa isi dea seama ca ma place) ca el a avut o singura iubita pe care a iubit-o nebuneste dar ca pe ea a luat-o de nevasta ca erau amici buni si cam atat.
Nu are copii (asta era culmea, atunci nici nu apaream vreodata in peisaj).
Nici nu imi fac eu prea multe iluzii... Sunt ancorata bine in realitate.
E posibil si ce spui tu.
OneLove
Postat pe 4 Iulie 2010 18:26
De la: OneLove, la data 2010-07-04 18:26:35Nu cred ca asta e principalul motiv si el sustine chestia asta insa pur si simplu nu merge intre ei. Imi spusese mai demult (cu mult inainte sa isi dea seama ca ma place) ca el a avut o singura iubita pe care a iubit-o nebuneste dar ca pe ea a luat-o de nevasta ca erau amici buni si cam atat.
Nu are copii (asta era culmea, atunci nici nu apaream vreodata in peisaj).
Nici nu imi fac eu prea multe iluzii... Sunt ancorata bine in realitate.
E posibil si ce spui tu.


Eu cred ca tu i-ai dat un impuls.in sensul ca el probabil se gandea ca pt. el totul s-a terminat.
Stai linistita, daca nu are copii nu e nicio pierdere divortul lui si oricum pana se termina un divort in USA, ai timp sa reflectezi si sa vezi cum decurg lucrurile.
Succes!
stem_29
Postat pe 4 Iulie 2010 20:15
Multumesc frumos de incurajare.
Eu sper sa fie asa cum spui tu.
OneLove
Postat pe 4 Iulie 2010 20:56
aici sunt doua chestiuni care nu se leaga:
zici undeva ca ”nu concepi ideea sa-i fii amanta” pentru ca mai apoi,imediat sub asta sa spui ca ”accepti ideea de amanta”
ce ,fetelor,putina coerenta,s poate,huh?
mitura
Postat pe 4 Iulie 2010 21:59
De la: OneLove, la data 2010-07-04 20:56:12Multumesc frumos de incurajare.
Eu sper sa fie asa cum spui tu.


e negru?
geo_reincarcat_iara
Postat pe 4 Iulie 2010 22:27
De la: OneLove, la data 2010-07-04 17:19:19 , am ajuns sa il plac, sa il indragesc si macar pt faptul ca il vad topit dupa mine


La mine nu se pupa ultima parte din propozitie Cum poti indragi pe cineva doar pentru ca vezi ca e topit dupa tine ?
In lumea mea lucrurile sunt simple : imi place de el ca-mi place de el nu ca ii place lui de mine
iris_4_ever
Postat pe 5 Iulie 2010 06:49
Mai, fata a zis ca accepta ideea de amanta, adica o tolereaza, cand e vb de alte persoane, doar ca ea nu este genul asta. Deci nu vrea sa fie amanta.
wildstyle
Postat pe 5 Iulie 2010 12:24
De la: wildstyle, la data 2010-07-05 12:24:00Mai, fata a zis ca accepta ideea de amanta, adica o tolereaza, cand e vb de alte persoane, doar ca ea nu este genul asta. Deci nu vrea sa fie amanta.


practic, daca si-o trage cu el , e amanta!
geo_reincarcat_iara
Postat pe 5 Iulie 2010 12:35
Asta e ceva de genul lasa-ma ...imi place!
Barbie30
Postat pe 5 Iulie 2010 12:40
De la: Barbie30, la data 2010-07-05 12:40:30Asta e ceva de genul lasa-ma ...imi place!


daca nu-i place titulatura de amanta, poa' oricand sa-si zica, prietena trecatoare cu speranta de viitoare sotie dupa divortu' lui.
geo_reincarcat_iara
Postat pe 5 Iulie 2010 12:44
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-07-05 12:44:14
De la: Barbie30, la data 2010-07-05 12:40:30Asta e ceva de genul lasa-ma ...imi place!


daca nu-i place titulatura de amanta, poa' oricand sa-si zica, prietena trecatoare cu speranta de viitoare sotie dupa divortu' lui.

Sau prietena de suflet cu tavaleli ocazionale!

Barbie30
Postat pe 5 Iulie 2010 12:52
Eu doar am "tradus" acea fraza care parea incoerenta. Nu am facut deductii logice si nici nu sunt in masura sa clarific ceva in locul initiatoarei.
wildstyle
Postat pe 5 Iulie 2010 13:21
De la: wildstyle, la data 2010-07-05 13:21:33Eu doar am "tradus" acea fraza care parea incoerenta. Nu am facut deductii logice si nici nu sunt in masura sa clarific ceva in locul initiatoarei.



esti traducatoare!?
geo_reincarcat_iara
Postat pe 5 Iulie 2010 13:23
Exact
wildstyle
Postat pe 5 Iulie 2010 13:23
De la: wildstyle, la data 2010-07-05 13:23:54Exact



mmmmm!
ce ....incitant suna!!!
geo_reincarcat_iara
Postat pe 5 Iulie 2010 13:26
familie mare dupa buget....pai tu vrei sa nenorocesti saracele animale!
roz5blue6lila7
Postat pe 5 Iulie 2010 13:26
familie mare dupa buget....pai tu vrei sa nenorocesti saracele animale!
roz5blue6lila7
Postat pe 5 Iulie 2010 13:26
De la: roz5blue6lila7, la data 2010-07-05 13:26:49familie mare dupa buget....pai tu vrei sa nenorocesti saracele animale!



esti sigura ca ai nimeri bine topicul?
aa, si mersi!
geo_reincarcat_iara
Postat pe 5 Iulie 2010 13:31
Accept ideea de amanta in cazul altor persoane dar nu mi se potriveste!!
I-am spus clar faptul ca nu voi avea niciun fel de relatie intima cu el pana ce nu termina cu toate procedurile divortului! Pt ca daca as accepta, in cazul acela as deveni automat amanta, ceea ce nu doresc!
Aseara mi-a spus ca ii pare rau ca ma simt oarecum vinovata si ca poate ar fi fost mai bine sa intenteze deja divortul si dupa sa imi spuna...
Nu, nu e negru!
OneLove
Postat pe 5 Iulie 2010 15:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
oare fericirea este doar in carti si in filme? 4 De la: adryyy 26 August 2012 10:55
ce sa ma fac ? 50 De la: ionia 25 Aprilie 2009 08:53
cum sal fac sa se indragosteasca mai mult de mine 31 De la: franziska_eu 13 Februarie 2012 12:06
Vreau mai mult breton! 29 De la: stem_29 4 Iulie 2010 20:25
cum sal cuceresc??? 5 De la: cristinutzza1987 15 Aprilie 2010 09:23